Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

"Powrót z wielkiej płyty", czyli indywidualne, parterowe 106m2


Recommended Posts

Lepiej dać pręty , nie będzie pękać ( tam jakoś tak rozkładają się siły).Fachowcy zawsze i na wszystkie tematy używają wyjaśnienia że nie mieli reklamacji.

Nam najbardziej się podobało hasło znalezione gdzieś na forum " panie jeszcze się żadna chałupa nie zawaliła com budowoł"

 

Sewi ja miałam na myśli nie obcinanie dachówki ( absolutnie bo to podobno źle wygląda i temu przelicza się z całych) , ale jakby odjąć jedną sztukę i zmniejszyć nieco okap .

Wiązary z opuszczoną końcówką są trochę tańsze od tych trójkątnych , ale zobacz jak Ci narysowali architekci w projekcie (czy trójkąty , czy opuszczone końcówki). Tylko jeden producent zwrócił na to uwagę ,że raczej nie mogę chcieć z opuszczonymi końcówkami bez projektu zamiennego. Zmieni się wysokość budynku do kalenicy i będzie inaczej wyglądać elewacja bo dach wchodzi w okna.

Edytowane przez modena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To po kolei :)

 

1. Geometria wiązarów jest zbliżona do tej z pierwszej strony dziennika, tamten robila inna firma :)

Z uwagi na warunki atnosferyczne, jutro W-S kończy jeszcze montaż w Radzionkowie, jak skończą, to robią u mnie, w piątek, albo poniedziałek.

Dachówek nie przeliczałem. Raz, że trochę mi to umknęło, a dwa, że mam dachówkę reńską przesuwną i długość krycia można modyfikować. Liczę, że jakoś to rozmierzą :)

 

2. Okna jeszcze nie wybrane. Ale w sumie najbliżej mi do Veka Perfectline z KNS, BluEvolution 92 od dwóch producentów. MS też jeszcze jest w grze

Szczerze mówiąc te drugie najbardziej do mnie przemawiają, jak się popatrzy w przekroje. Są jednak najdroższe.

Jest też problem z drzwiami tarasowymi - najpierw chcieliśmy je

podzielić na na trzy kwatery - fix i dwie uchylno rozwierne z ruchomym słupkiem. Tyle, że jednego skrzydła i tak nie możnaby otworzyć do koñca, bo

przeszkadza prewidywane umeblowanie. Tak wiec - przesuwka dezielona po polowie. Tyle, że obawiam się, że skrzydło o szerokości 146cm może trochę

ciężko działać, więc pomyślałem o podziale 120cm na 176cm (fix). Tu znów okazało się, że ten fix musi mieć szyby 6mm. Co w takim razie z tym

przesuwnym 120 cm ? Jak zostawie 4mm, to patrząc z zewnątrz będzie trochę inny odcień, jak się da 6mm, to zwiększy się waga i znów obawiam się o

działanie...

Ponoć najlepiej automat działa w Roto, z kolei z Maco jakoś sobie nie dałem rady. A Veka jest właśnie na Roto, jeden z bluEvo i MS na Maco...

 

3. Otwory okienne są zazbrojone pojedynczym prętem fi12, czy 14.

Ekipa rowek wyciela fleksą.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór będzie trudny . Zrobiłam mały teścik i nie powinno być widać od wewnątrz różnicy między szybami 6mm i 4mm ( ja nie widzę ,ale oglądałam zachmurzone niebo , może na niebieskim tle byłoby lepiej sprawdzać), ale tak jak pisał Charlie pewnie będzie różnica od zewnątrz. Pytanie czy różnica będzie aż tak bardzo przeszkadzać żeby ryzykować szyby 6mm do części przesuwnej (+ ok 35 kg)

Przy podziale na trzy części dużo światła zabierają ramy ( przy takim rozmiarze)

 

Do nie robienia przesuwki zachęciły mnie takie argumenty:D - różnica 3,4k za mechanizm przesuwny , źle mi się otwiera takie drzwi i nie da się ich domknąć od zewnątrz( komary), obawiam się o ich szczelność zwłaszcza w górnej części ( po jakimś czasie):D

Edytowane przez modena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kori:

Nie dzielimy na trzy części, bo to daje zbyt mały otwór (mniej niż 100cm). A jednak tymi drzwiami często coś się wnosi/wynosi.

 

modena: ten test robiłaś na pakiecie trzyszybowym ?

Jeśli chodzi o automat w przesuwce to widziałem taki, który mógłby mnje do tego rozwiązania zniechęcić, ale też w salonie Vetrex widziałem takie (niemałe) skrzydło działające idealnie, właśnie na Roto.

A co do obaw, że coś się, gdzieś tam, kiedyś może rozstrzelnić, spracować, to jakbym miał o tym myśleć, to bym domu nie wybudował ;)

 

A dwa otwierane skrzydła nie pasują do planowanego umeblowania, więc opcji nie ma :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kori:

modena: ten test robiłaś na pakiecie trzyszybowym ?

 

Tak , robiłam test z trzema szybami. Jak się patrzy przez te szyby to wyglądają praktycznie prawie że identycznie ( wysilałam patrzałki i na moje oko nie ma różnicy). Oczywiście jeszcze dojdzie gaz i zrobią się takie lustrzanki , ale to już obie wersje szybowe tak samo . Niestety, pogoda jest jaka jest ,lepiej byłoby porównać widok przy ładnej pogodzie .

Jedyne co przychodzi mi na myśl to to ze dobrze by było żeby ramki dystansowe były tej samej szerokości , bo będzie widać różnice .

A co tam takiego dużego zamierzacie wnosić/ wynosić ;) , ja zamierzam się zmieścić w drzwiach 90 cm:rolleyes:

Edytowane przez modena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak budowa ci konieczność ciągłego wyboru i sztuka kompromisu...

Tym razem poszło o komiek, a właściwie komin.

Zaprojektowany w tym miejscu, gdzie jest bardzo utrudniał aranżację kominka taką, jaka przypadła nam do gustu. Z kolei przesunięcie go tak, aby ta aranżacja była możliwa, sprawia, że trafia w kalenicę.

Technicznych problemów z tym nie ma, jedynie może estetyczne. Komin przez kalenicę... Co o tym sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mntażyści przyjechali o 12, wiązary miały być o 13, ale niestety, w polowie drogi do mnie, Policja zatrzymała transport, gdyż przekraczał dopuszczalną maksymalną wysokość. Z mandatem kierowca wrócił do firmy, aby przeładować wiązary na niższą lawetę. Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dodatku, w trakcie przeładunku pomieszano kolejność wiązarów i montażyści mają dość ;)

Chyba slończy się tylko na tym, że wyładują je, zabezpieczą na dachu, a na właściwy montaż przyjadą jutro, albo w poniedzialek.

 

image.jpg

 

image.jpg

 

Drewno klasy C24:

image.jpg

 

Powoli, wybierane po 2,3 w odpowiedniej kolejności następne wiązary lądują na dachu:

 

image.jpg

 

image.jpg

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po połtorej godziny impreza się skończyła - panowie wrzucili wiązary na mury i odmeldowali się do jutra.

Dach tworzy dziwną, stężoną ad-hoc konstrukcję:

 

image.jpg

 

Ciekaw byłem, jak będą wyglądać łaty, które otrzymałem w promocji "Łaty w cenie". Okazałe się ciśnieniowo impregnowane 6x4cm. Zobaczymy, jak ocenią je dekarze.

 

image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zdjęcia z montażu wiązarów! U mnie wiązary podobnie wyglądają i zastanawiam się na ile bloczków robić ścianę do wieńca. Jak u Ciebie to będzie wyglądało? 13 bloczków x 22cm = 286cm + wieniec ile cm? Jaką wysokość zabierze Ci posadzka na gruncie od chudziaka do wykończonej podłogi (jakie będziesz miał warstwy)? Ile planujesz wysokości pomieszczenia w świetle, 270cm? I jeszcze jaki masz rozstaw wiązarów, że potrzebujesz łaty 6x4cm?

 

modena jak odejmę jedną dachówkę to okap będzie ok. 30cm czyli stanowczo za mało. W projekcie miałem 50cm teraz zrobi się 70cm i tak zostawię. Zastanawiam się czy zmniejszyć wysokość okien, czy też zrobić ścianę na 14 bloczków + 24cm wieniec... U mnie 28cm odejdzie na podłogę (20 cm styro, 6 wylewka, 2 wykończenie podłogi), u góry 2x płyta karton gips na stelażach, 20cm wełny i potem już będą wiązary i pomiędzy nimi 15cm wełny mineralnej. A na pasach dolnych wiązarów legary i płyta OSB dla poddasza nieużytkowego... Wysokość pomieszczenia od podłogi do sufitu chciałbym mieć 270cm +- 2cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sewi u mnie od płyty fundamentowej do wieńca jest 13 bloczków, plus wieniec 25cm. Podłoga zajmie z tego 17cm.

Wysokość pomieszczeń 2,70. Rozstaw wiązarów 95 cm, a łaty dostałem za free., więc na wymiar nie miałem wpływu.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramki dystansowe takiej samej szerokości to nie w każdym profilu się zmieszczą. Prędzej w bleEvo chyba.

No tak , ale jeszcze ważniejsze od ramek będą listwy przyszybowe , bo je będzie bardziej widać :yes:

Tym razem poszło o komiek, a właściwie komin.......... że trafia w kalenicę.

Technicznych problemów z tym nie ma, jedynie może estetyczne. Komin przez kalenicę... Co o tym sądzicie ?

Dobrze Rewo66 napisał:yes:

Komin w kalenicy będzie przynajmniej krótki , niezby ładne są kominy blisko ścian zewnętrznych i wystające ponad kalenicę ( takie wielkie słupy)

 

Po połtorej godziny impreza się skończyła - panowie wrzucili wiązary na mury i odmeldowali się do jutra.

Dach tworzy dziwną, stężoną ad-hoc konstrukcję

Wow , czekamy z niecierpliwością do jutra:popcorn:

Powodzenia :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modena jak odejmę jedną dachówkę to okap będzie ok. 30cm czyli stanowczo za mało. W projekcie miałem 50cm teraz zrobi się 70cm i tak zostawię. Zastanawiam się czy zmniejszyć wysokość okien, czy też zrobić ścianę na 14 bloczków + 24cm wieniec... U mnie 28cm odejdzie na podłogę (20 cm styro, 6 wylewka, 2 wykończenie podłogi), u góry 2x płyta karton gips na stelażach, 20cm wełny i potem już będą wiązary i pomiędzy nimi 15cm wełny mineralnej. A na pasach dolnych wiązarów legary i płyta OSB dla poddasza nieużytkowego... Wysokość pomieszczenia od podłogi do sufitu chciałbym mieć 270cm +- 2cm.

Sewi jak 30 cm to rzeczywiście za mało . My zrobimy okap 50 cm .

 

 

Fotohobby , serdecznie prosimy o dużo fotek z montażu :)

Edytowane przez modena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym jakieś zrobił, ale siedzę z moim małym lobuzem, gdyż złapał jakieś przeziębienie. Jak żona wróci z zakupów, to kilka zdjęć wykonam.

Póki co wyglądam od czasu do czasu przez okno i liczę stawiane wiązary. Na razie 5/15 :)

 

Panowie z ekipy pomarudzili trochę nad tym, co sam wcześniej zauważyłem - na odcinku ok 5 m środkowy wieniec jest o ok. 5-10mm wyższy od zewnętrznych i trzeba będzie skuć w czterech miejscach, w których będą przechodziły wiązary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciągu 24h dom urósł o 3 metry i zaczął być trachę bardziej widoczny pośród wybujałej zieleni:

 

image.jpg

 

image.jpg

 

Oczywiście pojawiła się i wiecha. Niewielka, ale bardzo gustownie skomponowana :)

 

image.jpg

 

Ogólnie, ze sprawności i fachowości ekipy jestem bardzo zadowolony. Myślę, że dekarzom będzie się na takiej konstrukcji dobrze układało pokrycie:

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

Jak widać, przynajmniej część drewna ma skandynawskie pochodzenie:

 

image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...