Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

"Powrót z wielkiej płyty", czyli indywidualne, parterowe 106m2


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jasne, że rożnica, pomiedzy brakim okna, a trzema szybami jest większa, niż pomiędzy dwiema, a trzema, ale takowa tez wystepuje - jednokomorowe mają Lt na poziomie 76%, a dwukomorowe (U=0,5) maja Lt 70%, a nawet 56%

Różnica jest zawsze, kwestia spostrzegawczości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale styropian na ocieplenie stropu i to jeszcze jako pierwsza warstwa to IMHO niezbyt trafiony pomysł z uwagi na niewielkie ciepło własciwe i pojemność cieplną.

Myślę tu o lecie, rzecz jasna.

 

Moje rozwiązanie - czyli 26-30cm celulozy na strop+ 15 cm wełny Rockwool Rockton miedzy dolny pas wiazarów będzie też na pewno lepszą izolacją akustyczną.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, kupiłeś już może kociołek?:) jeśli padło na immergasa, mógłbyś zdradzić cenę? ja dziś odwiedziłem sprzedawce i instalatora w jednym, i zestaw z zasobnikiem 100l-4850 a z 160l- 5150, jest to cena z 23 procentowym vatem, ale mogę go mieć z montażem z 8%vat, i ciekawi mnie jakie ty masz u siebie ceny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, z jwagi na te nieszczesne okna nie udało mi sie w tym roku uruchomic ostatniej transzy z banku, wiec zakupy dopiero po nowym roku.

W sumie kupiłem rurki do OP, panele i gres do pom. gospodarczego.

Bede chciał styro kupić w okolicy lutego, marca wtedy ponoc najlepszy.

Generalnie w 2014r bedę dażył do tego, by jak najwiecej materialów kupować na wykonawców, oni beda odsprzedawać go mnie z VATem 8% + usługa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Niewiele. Wyrównuję powoli powierzchnię płyty pod styropian, z "kleksów" betonu z wieńca i tynku. Jak to skończę, a temperatury będa ok, zaczne sie bawic w ocieplanie wieńca, sciany kolankowej i szczytowej.

Ekipa od podlogówki i kotłowni chce wejśc 27 stycznia, jesli nie chwyci mróz.

Pdlogowke chciałem robic sam, ale nie kupilem kotła w 2013 i nie odliczyłem czesci VAT, to teraz jedyna szansa jest zakup z usługą montażu i podlogówką przy okazji.

Robociznę za podlogówkę mam tania, a jesli sam uloże styropian, to bardzo tanią ;)

 

Czekam na rozpiskę materiałów koniecznych do wpięcia kominkowej nasadki wodnej do instalacji c.o.

Ilość niezbędnej armatury (zawór bezpieczneństwa, zawór 3-dr, pompa, wymiennik) zaczyna rosnać w takim tempie, ze chyba odpuszczę temat, bo okres zwrotu byłby zbyt długi.

 

Do tego na dniach maja robić przylącze gazowe, czekam też ma skończenie projektu wod-kan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt mój, bo skoro mam już policzone OZC, to z pomocą podrecznika i tabel Kan, czy Roth mozna policzyc dlugosci pętli dla każdego pomieszczenia.

Ekipa bierze 17zl/m2 za rozlożenie styro i rur, oraz 400 za spiecie tego z rozdzielaczem i probę ciśnieniową.

Jak styro rozloże, to parę złoty za m2 odpadnie.

Właśnie rozgladam sie za dostawca perlitu. Chcę go wymieszać z gipcem i zasypać tym "korytka" w styropianie, tam, gdzie będą biegły peszle z elektryką i rury z cwu.

Później to wszystko zostanie przykryte kolejną warstwą styro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a przede wszystkim, układając styro samemu masz szanse wykonać to dokładnie (że ekipa tak zrobi, to bym nie liczył).

 

Co do izolacji rur w styro, z czego robisz wodę, PP, PEX? Dajesz otuliny? Zważ na ew. konieczność kompensacji rur od temp.. U się będę to sam dłubał, bo u mnie będzie tylko 10cm styro (031), i chcę to zrobić max dobrze (cyrkulacja).

 

Zamiast perlitu, nie byłoby lepiej granulat styro (ew. "spsikany " klejem wiążącym, ktoś gdzieś na FM rzucał namiar na taki specyfik)?

 

Dlaczego wyrównujesz płytę (pustki?przedzieranie folii?), i do jakiego poziomu (może wrzucisz foto?)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a przede wszystkim, układając styro samemu masz szanse wykonać to dokładnie (że ekipa tak zrobi, to bym nie liczył).

 

Co do izolacji rur w styro, z czego robisz wodę, PP, PEX? Dajesz otuliny? Zważ na ew. konieczność kompensacji rur od temp.. U się będę to sam dłubał, bo u mnie będzie tylko 10cm styro (031), i chcę to zrobić max dobrze (cyrkulacja).

 

Zamiast perlitu, nie byłoby lepiej granulat styro (ew. "spsikany " klejem wiążącym, ktoś gdzieś na FM rzucał namiar na taki specyfik)?

 

Dlaczego wyrównujesz płytę (pustki?przedzieranie folii?), i do jakiego poziomu (może wrzucisz foto?)?

 

Ta sama ekipa robiła mi instalację wody. Raczej sie starali ( np przy robieniu podejść pod umywalkę w sililkacie).

Instalacja na PP,otulina szara.

Dlaczego perlit, a nie granulat styro ? Nie wiem, czy granulat miałby taka sama wytrzymałośc na ściskanie ? U mnie w korytarzu te peszle biegną na szerokości 30cm, więc nie chciałbym, aby coś się tam uginało.

Też mam warstwę 10cm styro 0.31, w warstwach po 5cm.

Z płyty zbieram te nierowności, które mogłyby spowodowac, ze styropian by klawiszował. Może się pokuszę o jakas fotkę "przed" i "po" jakiegoś pomieszczenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz 2x5cm, tj. w niższej warstwie mieścisz rury? Jeśli tak, od spodu dużo nie zostanie.

Sporo zależy czy robisz cyrkulację, ale nawet dla strat (latem) z ciepłej wody, te nasze 10cm to nie szaleństwo niestety. Otulina standard (6mm)?

 

Wytrzymałość na ściskanie to potrzebne chyba tylko przy montażu czy wylewkach (uszkodzenia), później (pod posadzką) mniej. Nie znam szczegółów (ile mm i jakich do uzupełnienia), ale ta warstewka perlitogipsu IMO to wiele nie da, o ile cokolwiek. Chociaż... newralgicznym momentem chyba może być półsucha wylewka przed związaniem (coby się nie zapadła pod ciężarem własnym). Dozbrój tam może też samą wylewkę dodatkową siatką (proste, tanie)...?

 

Pokuś się! :) Też mnie to czeka, a nie mam porównania czy mam sajgon mały czy duży z nierównościami. Czytałem (o ile nie pokręciłem czegoś) o patencie, aby na nierówności pod styro sypnąć piasek (bodaj), aby pustki zniwelować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam otulinę 9mm. Cyrkulację robię tylko do kuchni gdyż łazienkę mam za ścianą kotłowni.

Cyrkulacja w kuchni na żądanie. Ta ciepła woda w kuchni jakoś tak często nie jest wykorzystywana, jak się ma zmywarkę.

 

Teraz trochę zdjęć.

Fragmenty powierzchni płyty (głównie przy ścianach nośnych wyglądają tak:

DSC09164.jpg

 

ja po prostu szlifuję (albo odbijam młotkiem) te zaschnięte grudki betonu, aby otrzymać coś takiego:

DSC09154.jpg

 

przy wylewaniu mojej płyty zbrojenie odbiło trochę do góry, po tym jak zeszli z niej robotnicy i zrobiła się taka szachownica. Być może te dolinki podsypię piaskiem z gipsem.

 

A to największa wiązka przewodów elektrycznych w korytarzu. To właśnie te 40cm szerokości będę chciał wyrównać perlitogipsem do wysokości 5cm.

Oczywiście ułożę je tak, aby się nie krzyżowały:

DSC09166.jpg

 

A tak wyglądają rury PP z wodą. 28+9+9=46mm - tyle ma najgrubsza.

Mam jeszcze styropian o grubości 20mm, mogę podłożyć go od dołu, a w płycie styropianu, którym będę przykrywał rurki wyżłobić rowek głęboki na 15mm.

Wówczas byłoby 20mm styropianu od dołu, 46mm rury z izolacją, 34mm styropianu od góry.

DSC09172.jpg

 

A tutaj efekt falowania powierzchni płyty, który powstał po tym, jak zbrojenie odbiło. to zaledwie parę mm, ale z całą pewnością o tyle ten styropian siądzie.

No, chyba, że sypnę piasek+gips.

DSC09170.jpg

 

Aktualny raport pogodowy :) :

DSC09176.jpg

 

wygląda na to, że gros wilgoci już uciekło.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...