Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

"Powrót z wielkiej płyty", czyli indywidualne, parterowe 106m2


Recommended Posts

Ale postępy pracy. Ładnie, my jesteśmy daleko w lesie, dopiero elektrykę robimy.

Mam pytanie amatora - rzeczywiście trzeba tak ściśle wypełniać te różnice pomiędzy warstwami styropianów, tzn tam gdzie są rurki?

 

Bruzdujecie, czy ciągniecie kable po ścianie ?

 

W sumie nie wiem, dlaczegoby NIE wypełniać tych przestrzeni wokół rurek ?

Raz - zawsze to lepsza izolacja, niż powietrze, a dwa, jak się tą przestrzeń wypełni pianką, to chodząc po styropianie nie da sie wyczuć osłabienia wytrzymałości styropianu w tym miejscu.

Pianka kosztuje niewiele, a przy okazji można tam wcisnąć granulat styro, który powstaje przy jego cięciu ;)

 

Ja mam cyrkulację z myślą o małym WC (8m) ale głównie do kuchni (13m). W kuchni czesto jest tak, że wodę odkręca się na kilka-kilkanascie sekund, programowana cyrkulacja jest niezbędna, więc dobra izolacja tym bardziej

 

Tam, gdzie jest perlitogips, peszle ida obok siebe na szerokosci 15-20cm. Tu oczywiscie ta przestrzen trzeba wypełnictak, aby nic nie osiadalow w tym miejscu.

 

A ja zaczynam castingi na wykonawcow wylewki i sprawdzam ceny materiałów. Niewniem, czy kupic je samodzielnie, czy z usługą. Pewnie z uwagi na VAT korzystkiej bedzue u wykonawcy.

Podążajac za radami forumowiczów, będę wymagał "Pewnego Cementu" czyli Górażdże, ożarów, Cemex, Lafarge itp...

Nie wiem tylko, czy rodzaj I czy II, z uwagi na wieksze cieplo hydratacji i szybkośc wiązania, zimą warto chyba dopłacić do I.

Wtedy także przyda sie kruszywo frakcji 4-8, żeby zminimalizować skurcz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Trzy pętle podłogówki już gotowe:

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

Zostały tez nabite powietrzem rury do cwu i zwu - do 4,5bara.

Niestety, o ile na jednej instalacji cisnienie ani drgnie, to na drugiej spadło po paru godzinach do 2bar.

Mam nadzieję, ze to tylko któryś z korków puszcza, bo w sumie 1/4 biegu rur została już przykryta styropianem i folią :)

Chyba skończy się na napełnieniu instalacji wodą, chyba, że instalatorzy mają jakiś knif, aby zlokalizowac co puszcza powietrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję postępów, ja niestety czekam na korzystne warunki pogodowe żeby okna wstawić, a dopiero potem reszta. gratuluje też żółtej rurki przy ogrodzeniu:) u mnie pozwolenie czeka na prawomocność. Pozdrawiam

 

Na jakie dokładnie warunki czekasz? Okna można wstawiać w minusowych temperaturach spokojnie, ja mam montaż na 26 lutego i zmiana tego terminu nue wchodzi w grę.

 

Do właściciela:

Czy od podłogówki masz jakaś firmę? Robi ci całe ogrzewanie czy tylko jakieś części'?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gall86: Ta firma zrobiła mi instalację wody, podłogówkę, jak będę posadzki, pojawią się jeszcze do podłączenia pieca, zbiornika cwu.

 

@adamfcb: A konkretnie to na uprawomocnienie jakiego pozwolenia czekasz ? Budowy przyłącza gazowego, czy instalacji na działce/w budynku ?

 

Podłogówka jest już skończona, nabita powietrzem do 4bar, czeka na wylewkę:

 

Rozdzielacz:

pod1.jpg

 

Korytarz. Te zaizolowane rury to pętla łazienkowa i zasilanie drabinki. Zaizolowane, bo to właśnie łazienka posiada największe obciążenie cieplne i to ona wyznacza temperturę zasilania dla całej instalacji"

pod2.jpg

 

Korytarz. Z uwagi na umieszczenie rozdzielacza niemal w centralnym punkcie domu udało się uniknąć nadmiernego zagęszczenia rur w ciągach komunikacyjnych i nadmiernych różnic w długościach pętli.

pod3.jpg

 

Projekt :) Te wskazówki wystarczyły instalatorom i ułożyli rury dokłądnie tak, jak chciałem. Przy okazji nanieśli też rzeczywiste długości pętli (łuki "zjadają trochę metrów)

pod5.jpg

 

Ostatecznie pętle wyniosły: 46, 68, 72, 75, 75, 79, 84 i 85m

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elmagra:

ładnych parę lat temu, kupiłem mieszkanie w wielkiej płycie, wynająłem pana do położenia gładzi, pomalowałem Duluxem i było pięknie, aż po paru latach na tynku pojawiły się ciemne, jakby tłuste ślady przewodów.

Akurat mieliśmy znów malować, więc nas to nie zmartwiło, ale 6 miesięcy po malowaniu kable znowu wyszły...

Zresztą tu, na Forum też są takie przypadki.

 

W sumie nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, jedni uważają, że to pole elektromagnetyczne, inni, że z izolacji przewodów coś się utlenia, w każdym razie zanim jeszcze koparka wjechała na działkę wiedziałem, że kable "must be" w bruzdach :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, rozumiem, ale czy są jak są w bruzdach to przykrywa je większa warstwa tynku? A jeśli ja chcę tynk cementowo-wapienny, a nie gipsowy, to to zmienia postać rzeczy?

A jeśli nie, to jeśli kable już w większości rozłożone są, to czy można je jeszcze podbruzdować i schować? (dodam, że spora część kabli jest nisko położona, czyli będzie zalana wylewką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elmagra:

 

jak kabel jest schowany w bruździe, to tynk przykrywa go pełną grubością i nic się nie dzieje (przynajmniej ja nie czytałem, aby komuś wyszedł ślad zabruzdowanego kabla).

W bloku też był tynk cem-wap, pokryty gładzią.

To co będzie zalane podłogą można odpuścić, a pozostałe... pewnie da się schować.

Przebijające kable to jest rzadkie zjawisko, ale mnie raz już trafiło i wolałem dmuchać na zimne :)

 

@gall:

 

Producent taśm określa minimalną temperaturę stosowania i raczej nie może być ujemnej, czy ledwo plusowej.

O ile wiem, butyl w takich warunkach niezbyt dobrze łapie przyczepność i głównie o to chodzi. Jasne, że można sobie radzić nagrzewając taśmę suszarką, ale czy to wystarczy ?

 

Edit:

illbruck ME503 Duo VZ - temperatura użycia + 5°C do + 45°C

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super wszystko wygląda :) Och, kiedy my będziemy na takim etapie

 

U nas też będzie bruzdowane właśnie z tych powodów które podałeś . Mina elektryka że będzie musiał bruzdować i o świeceniu się kabli w ścianie co najmniej taka jakbym mówiła o krasnoludkach :rolleyes:

Elmagra jeśli jeszcze możecie to poprawcie , choćby tylko to co będzie widoczne .

 

Gall montaż okien w minusowej temperaturze jest bardzo ryzykowny i odbija się na jakości , my mieliśmy stracha przed montażem w połowie listopada .Najlepsze warunki do montażu okien to całodobowa na plusie ( w silikat bardzo wchodzi lód )

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?168557-Opóźnienia-w-dostawie-okien

 

Fotohobby co planujecie na podłogi ? kafelki , panele , wykładzina ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modena: płytki, lub panele. Do wykładzin dywanowych jakoś się zraziliśmy...

Ale za to nie trzeba centralnego odkurzacza projektować :)

 

Powiem Wam, nie zazdroszczę tym budującym, którzy z braku czasu, możliwosci, czy tez nawet braku pewnej świadomości nie ingerują w proces budowy, pozostawiajac wszystko w rekach "fachowców".

 

Wczoraj odbieram projekt instalacji gazowej, otwieram go i widzę, że kocioł został zaprojektowany w przeciwległym (do ustalonego) kącie pomieszczczenia.

Wcsytuacji, kiedy wszystkie hydrauliczne podejścia są już wykonane.

Pytam: Dlaczego tak ?

"Bo ma Pan zaprojektowany poziomy wyrzut spalin"

No i... ?

"A za tą ścianą jest budynek"

No i....?

"I nie ma zachowanej odległosci 12metrów"

A kto wymaga12m ?

"No jest.... W Warunkach Technicznych..."

 

Sprawdzam warunki i pokazuję, że owe 12m dotyczy tylko budynków przemysłowych i kwestii ograniczania, lub nie, mocy kotłów w nich.

"No tak... prawda...." Odrzekł projektant i skreślił kociol z tej ściany, przenosząc go na przeciwległą...

 

Też jestem inżynierem i szczerze mówiąc tak banalny projekt, to po przejrzeniu norm i wytycznych mógłbym machnac w jedno popołudnie.

Ale gdybym nie był ?

Wziąłbym projekt bez słowa protestu, a potem umawial się z instalatorami na (odpłatne) dostosowanie do tego projektu instalacji hydraulicznej.

Kucie tynkow, bruzdowanie, zgrzewanie PP i spawanie miedzi.... Ile to PLN ?

 

Kominiarz też niezły. Wprawdze nie widział przeszkód w poziomym wyrzucie spalin przez tą ścianę, przez ktorą chcialem, ale juz mój pomysł na komin do kominka (wklad stalowy w pustaku keramzytowym, bezpośrednio nad kominkiem, bez wyczystki, zasypany perlitem) mocno go skonsternował...

Tak mocno, że nie wiem, czy nie będe musiał szukać innego kominiarza, albo ładować między stal, a pustak wełnę.

Choc i tak będą pytania "dlaczego tam nie ma wkładu ze Schiedla, wyczystki, trojnika itp, itd"

 

Masakra....

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostateczny koszt ogrzewania podłogowego (106m2):

 

Rury do podlogówki Kan 800m - 2000zł

Rozdzielacz 9-obw + skrzynka - 811zł

Perlit do zasypki, 2x125l - 56zł

Folia do podłogówki 110m -120zł

Klipsy 800szt - 50zł

Taśma dylatacyjna 125m - 125zł

Drobiazgi (złączki, śrubunki, izolacja) - 200zł

Robocizna - 2100zł

 

RAZEM - 5462zł (51,50 zł/m2)

 

Jedna z pierwszych wycen od dużej firmy instalatorskiej z regionu, która wystawiała się na lokalnych targach budowlanych opiewała na 95zł/m2...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamfcb: A konkretnie to na uprawomocnienie jakiego pozwolenia czekasz ? Budowy przyłącza gazowego, czy instalacji na działce/w budynku ?

 

 

Instalacji na działce, wszystkie przyłącza będzie mi robić jedna firma dlatego projektant w pierwszej kolejności dał mi projekt do złożenia w starostwie, i jak go odbiorę to wchodzi ekipa i robi wszystko włącznie z przyłączem, wod-kan też.

Fajnie że ci się odnalazł projektant, pewnie mega ulga była?:)

A co do okien, mój sprzedawca (obecny na forum) stwierdził żeby poczekać na bardziej stabilne temperatury, u nas jest czasem 8-9 stopni ale tylko kilka godzin, w nocy są przymrozki, okna moje są już u sprzedawcy i czekają na mnie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...