Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

"Powrót z wielkiej płyty", czyli indywidualne, parterowe 106m2


Recommended Posts

fotohobby, jak sprawuje się Twój kominek? Często w nim przepalasz? Będę robił kominek tylko zastanawiam się czy robić DGP. Będę miał 100% podłogówki i boję się tych sławnych "okresów przejściowych" jak jest wyłączona podłogówka. Jak sobie z tym radzisz?

 

Kominek sprawuje sie bardzo dobrze. Póki co najwięcej paliłem w styczniu - 8, czy 9 dni. W pozostałych miesiącach 3-6 dni.

Generalnie - im zimniej na zewnatrz tym bardziej sie chce palić w kominku. W tym sezonie chyba go juz nie odpalę.

 

A dlaczego niby w "okresach przejściowych" podlogowka ma być wylaczona ? Mam kocioł z prądu wyłączyć ? :)

Na sterowniku mam ustawione 22C i czy na zewnątrz jest -10C, czy +12C, to wewnątrz ma być 22C

I tyle.

 

Nie zapomnij, ze w temperaturze +10C mój dom ma obciążenie cieplne ok 1kW.

A wkład ma 8kW. Skutek rozpalenia w nim wtedy mozna sobie wyobrazić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Chudziak nie jest potrzebny, ale tez nie jest drog - u mnie 2 tyś zł.

Konstruktór dał inna opcję - bez chudziaka, ale z głębszą wymiana gruntu. Wtedy musiałbym wprowadzić cięższą zagęszczarkę, a wokół miałem domy, nie chciałem aby mi sąsiedzi przylecieli, że im ściany sie rysują. Poza tym, zawsze jeste jakas ochrona dla XPS, jakby jakiś gryzoń pod dom się podkopał.

Kanalizacja w piasku pod chudziakiem.

 

Dzięki. Nawet nie wiedziałem, że chudziak może pełnić taką rolę, jeśli idzie o kwestię ilości wymiany gruntu. A można wiedzieć jaki masz grunt.

U mnie jest glina, więc może chudziak ma sens większy niż ochrona przed szkodnikami styropianu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek sprawuje sie bardzo dobrze. Póki co najwięcej paliłem w styczniu - 8, czy 9 dni. W pozostałych miesiącach 3-6 dni.

Generalnie - im zimniej na zewnatrz tym bardziej sie chce palić w kominku. W tym sezonie chyba go juz nie odpalę.

 

A dlaczego niby w "okresach przejściowych" podlogowka ma być wylaczona ? Mam kocioł z prądu wyłączyć ? :)

Na sterowniku mam ustawione 22C i czy na zewnątrz jest -10C, czy +12C, to wewnątrz ma być 22C

I tyle.

 

Nie zapomnij, ze w temperaturze +10C mój dom ma obciążenie cieplne ok 1kW.

A wkład ma 8kW. Skutek rozpalenia w nim wtedy mozna sobie wyobrazić....

 

Dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Nawet nie wiedziałem, że chudziak może pełnić taką rolę, jeśli idzie o kwestię ilości wymiany gruntu. A można wiedzieć jaki masz grunt.

U mnie jest glina, więc może chudziak ma sens większy niż ochrona przed szkodnikami styropianu

 

U mnie piasek drobny/średni z domieszką gliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Z tego co widze to masz dobrze ocieplony dom + rekuperacja. Nie zastanawiales sie nad niecentralnym ogrzewaniem? Sa osoby na forach ktore twierdza ze centralne na gaz jest nieekonomiczne i ze lepiej stosowac rozwiazanie bardziej ekonomiczne ,tj. pompy ciepla lub dogrzewanie pradem. Myslales cos nad tymi rozwiazaniami?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób ogrzewanie pompą ciepła miałoby być realizowane niecentralnie ?

Bardziej myslalem o dogrzewaniu elektrycznym, chociaż wątek pomp też się pojawia. Tylko pytam po przeczytaniu kilku wątków na forach i wypowiedziach m.in. tych użytkowników: Tomasz_Brzeczkowski; oszczednyGrześ, bo za bardzo nie wiem co tym wszystkim sądzić, bo jak to niektórzy piszą; "nie po to robi się rekuperację żeby potem robić centralne ogrzewania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiedzi TB można sobie odpuścić.

Oszczędny Grześ - no cóż, pisze o ogrzewaniu nadmuchowym i centralnym w dodatku.

Może to i tanie, ale czy komfortowe ?

 

A czym grzać ? Zrób OZC, porównaj koszt inwestycyjny i eksploatacyjny kilku rozwiązań i wybierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem problemu z mrówkami, po prostu zauwaźyłem je w większych ilościach na piasku w okolicach cokołu. W Castoramie kupiłem środek, rodzaj granulek, zabierają do gniazda po rozsypaniu.

Teraz profilaktycznie, dwa razy do roku robię z nim rundkę dookoła domu, choc po zrobieniu opaski z kostek dookoła cokołu nie zauważyłem nadmiernej aktywności mrówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Jeśli się nie mylę to rozważałeś swego czasu zakup PC? Wybrałeś gaz. Czy mógłbyś przypomnieć co skłoniło Cię do tego wybory. Wiadomą sprawą jest że była to kwestia finansowa. Chodzi mi o różnice kosztów inwestycji i użytkowaniu poszczególnych źródeł ciepła. Ile i czy w ogóle tańsze w utrzymaniu było by PC?

Dzięki.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie fakt, że inwestycja w gaz jest tańsza i rozłożona w czasie.

Wg moich obliczeń pompa ciepła zwróciłaby się po ok 9-10 latach.

Dzięki za odpowiedź. Spierałem się ostatnio z jednym z forumowiczów właśnie o czas zwrotu pompy. Potrzebowałem obiektywnej bez stronnej opinii.

Zapewniał wszem i wobec, że czas zwrotu to ok 26 lat:D.

Masakra. Jeszcze raz dziękuję.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...