Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

OGRZEWANIE PODŁOGOWE - jakie rury do ogrzewania podłogowego


KotSylwester

Recommended Posts

Witam,

 

Lokalna hurtownia proponuje mi rury do ogrzewania podłogowego marki QIK typu PE-RT.

 

Poproszę o opinie o tej marce. Nie wiem, czy to dobre rozwiązanie, godne zaufania.

 

Cena QIK PE-RT jest delikatnie niższa od WAVINa czy ROTHa na allegro.

W podobnej cenie jest rura wielowarstwowa 16x2 PE-HD/AL/PE-RT firmy Herz

 

Na dodatek, co rura to inna technologia. PEX, PERT i kilka innych. Ale czy to dla mnie, uzytkownika koncowego ma jakies znaczenie?

 

I co tu wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 487
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wybrałam sobie system Wavina.

Tutaj na forum podane ceny (ok 2,8-3,5 zł/mb) nijak się mają do oferty, jaką znalazłam na allegro (2,29 zł/mb). System Tiger.

 

Czy mozliwe, że ktoś sprzedaje podróbki?

 

Instalator tylko: "Tece i Tece". Wychodzi drożej o 100%. Tak, wiem, warto kupić mercedesa. Tylko ja nie czuję obciachu mając '"tylko" Skodę. Wavin to nie jest w końcu firma bez dorobku na rynku.

 

Instalator uważa, że nalezy kupić folię sklejoną z podkladem styropianowym (oczywiście TECE), zamiast osobno styropianu podłogowego i osobno folii. Bo "folia się przesuwa podczas chodzenia przed wylewkami i ekipa od wylewek może przesunac rurki".

 

Mnie się wydaje, że folia to głównie wzór w kratkę do rozkładania rurek, bo jakoś wątpię w jej rolę "odbijania" ciepła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dodatek, co rura to inna technologia. PEX, PERT i kilka innych. Ale czy to dla mnie, uzytkownika koncowego ma jakies znaczenie?

 

I co tu wybrać?

 

Na stronie 10-14 tego wątku użytkownik samm opisuje różnice między PE (PE-x, PE-RT). Pisze też o tym, gdzie i jak szukać danych technicznych, by nie naciąć się na produkty niskiej jakości (lub z niewaznymi atestami).

 

Firma QIK nie pojawiła się ani razu w całym wątku.

Za to Herz był polecany, ale w droższej półce cenowej. Poza tym też Roth i Wavin zyskały aprobaty instalatorów, jako dobry stosunek ceny do jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałam sobie system Wavina.

Tutaj na forum podane ceny (ok 2,8-3,5 zł/mb) nijak się mają do oferty, jaką znalazłam na allegro (2,29 zł/mb). System Tiger.

 

Czy mozliwe, że ktoś sprzedaje podróbki?

 

Instalator tylko: "Tece i Tece". Wychodzi drożej o 100%. Tak, wiem, warto kupić mercedesa. Tylko ja nie czuję obciachu mając '"tylko" Skodę. Wavin to nie jest w końcu firma bez dorobku na rynku.

 

Instalator uważa, że nalezy kupić folię sklejoną z podkladem styropianowym (oczywiście TECE), zamiast osobno styropianu podłogowego i osobno folii. Bo "folia się przesuwa podczas chodzenia przed wylewkami i ekipa od wylewek może przesunac rurki".

 

Mnie się wydaje, że folia to głównie wzór w kratkę do rozkładania rurek, bo jakoś wątpię w jej rolę "odbijania" ciepła...

 

Ja mam Wavina i folię w kratkę i nic mi się nie przesuwało, bo w końcu niby jak miały się rurki przesuwać jeśli są przymocowane szpilkami do styropianu? :rolleyes: I masz rację folia to tylko kratka, nie dajmy się zwariować i naciągać na sufitowe rozwiązania, bo ktoś ma wyższą prowizję od danej firmy. Acha a ekipa od wylewek (u mnie akurat anhydryt) przed rozpoczęciem pracy jeszcze chodziła i sprawdzała czy wszystko się dobrze trzyma i dobijała gdzie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
ekipa od wylewek (u mnie akurat anhydryt) przed rozpoczęciem pracy jeszcze chodziła i sprawdzała czy wszystko się dobrze trzyma i dobijała gdzie trzeba.
Podrzuć namiary na ekipę. Jesteś zadowolona z wylewki? Ja właśnie dostaję kociokwiku stojąc przed wyborem: anhydryt czy beton, beton czy anhydryt... Edytowane przez zbigor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

A ja zapytam - jakie rury są polecane do układania w obniżonej temperaturze otoczenia (ok.10C) ?

Wielowarstwowe (np Kan PE-RT/Al/PE-RT Multi Universal) czy jednorodne (np Roth x-Pert S5+).

 

Chciałem kupić tą drugą 17mm, ale instalator twierdzi, że przy 10C lepszy będzie Kan, ktory posiada też ponoć lepszą pamięć kształtu i nie wyrywa się ze spinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam. Jestem na etapie kompletowania materiałow na plytę fundamentową. Planuje zatopić w niej rury do ogrzewania podłogowego i tu mam dylemat. Chciałbym ruryę jednowarstwową tylko zupełnie nie wiem jak one się wyginają. Rury wiązał będe do zbrojenia i to czy dana rura po zgięciu zachowuje kształt ma duże znaczenie do łatwości montażu.

Myślałem nad rurą kan therm blue floor. Może mi ktos porownać ( giętkość, promiń zginania, pamięć kształtu) z rurą pex al pex.

 

Ewentualnie zastanawiam sie nad pert al pert poniewaz wszedzie pisza ze uklada sie je bardzo łatwo.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam Wavin + rozdzielacze TECE

 

Elfir czy kupiłaś w końcu Wavina na All ? Ja właśnie też znalazłam tam fajną ofertę na Wawina Tiger i zastanawiam się czy to rzeczywiście nie jakaś podróbka....hmmmm

Nam hydraulik powiedział ,że może sam kupować materiał w swojej hurtowni w cenach z super rabatem i rurki 800m miały nas wtedy kosztować około 3 000 zł :confused: bojler Neptun 80 l około 800zł. Zaczęłam szperać w necie i jakieś inne ceny tu widzę i aż się zastanawiam czy aby dobrze szukam.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałam na Allegro, razem z folią, taśmą brzegową. Od innych sprzedawców miała rozdzielacze. Tylko skrzynki kupowałam w sklepie, bo zamówione przez neta były za małe i trzeba było z rozdzielaczem jechać i dopasowywać.

Jak nasz majster dał nam "rabat" w hurtowni to woleliśmy zamówić w necie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Widze pytania na temat tweetop a nie wiedzę odpowiedzi ;/

 

Bardzo proszę o opinie na temat tweetop. Czy jest to produkt podobny do wavina? lepszy/gorszy/to samo?

Niby produkowany już w Polsce i normy spełnia te same co Wavin.

 

Mam ofertę wykonania podłogówki na tweetop, 108 pln m2. Cena obejmuje instalacje sterowną rotametrami od styropianu z folią 2,5cm w górę. W cenie nie ma styro do docieplenia. Myślicie, że to rozsądna oferta? Wychodzi jakieś 160m^2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...