Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Cześć!

Powracam z tematem moich okien. Jestem już po wstępnych wycenach.

Pierwsza powracająca sprawa to...: nawiewniki.

Praktycznie każdy ze sprzedawców odradzał. Jeden doradził mi, że zaleca higroskopijne (sprzedawca nr 3). Każdy mówił, że istnieje późniejszy montaż ale nie będzie tak perfekcyjny jak frezowanie otworów u producenta. Mieszkanie własnościowe, SM bezwzględnie wymaga. W przypadku braku odbioru przez SM, nie otrzymam zwrotu za montaż okien - około 700-1000 zł. Cały czas jestem zdania by montować bez, a dopiero później domontować. Przez ostatni miesiąc nikt mnie nie przekonał, że to nawiewniki będą skutecznie działać niż tylko huczeć, strzelać, wariować etc.

 

Przechodząc do wyceny to tak:

1) Sprzedawca nr 1:

*Producent Alsecco Profil KN2 Knipping 76MD - Cena 7958 zł (wraz z kamiennym parapetem)

*Producent Alsecco Profil BE2 bluEvolution 82 - Cena 8337 zł (wraz z kamiennym parapetem) - w szczegółach oferty mam Rama BE82-73 mm, Skrzydło proste BE82-85mm - To jest w końcu standard 73 czy 82? Nazwa profilu wskazuje na standard 82 mm... ale sam już nie wiem.

 

2) Sprzedawca nr 2:

*Producent Dobroplast Profil OvloClassic - Cena 5964 zł (wraz z parapetem kamiennym)

*Producent MS Profil Msline [73] - 6785 zł (wraz z parapetem).

 

3) Sprzedawca nr 3:

*Producent Eurocolor Model okna Impact 80 - Cena 6217 zł - bez parapetów!

 

4) Sprzedawca nr 4 - Salon Premium Oknoplastu:

* Producent Oknoplast Profil Koncept - Cena 9387 zł z parapetami kamiennymi

* Producent Oknoplast Profil Pixel - Cena 10318 zł z parapetami k.

* Producent Oknoplast Profil Prismatic - Cena 10217 zł z parapetami k.

 

Który model okien byście wybrali do mieszkania i dlaczego? Czy poprosić o jeszcze inną wycenę na innym profilu? Bo w przypadku sprzedawcy nr 1 sam nie wiem czy to 82 czy 73. Sprzedawca nr 2 proponował MSLine 73 - może lepiej szerszy?

Szukam czegoś adekwatnego pomiędzy ceną a jakością.

Sprzedawca nr 1 i 4 ma najwięcej pozytywnych opinii w mieście. Sprzedawca nr 2 jest około 20 lat na rynku i od razu zaznaczył, że Dobroplast to średnio-niska półka, a MS to Mercedes w porównaniu do Dobroplastu. Sprzedawca nr 3 - tu najmniejsze doświadczenie ale właściciel swoim zainteresowaniem i aktywnością naprawdę przekonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaję szczerze, że jestem zszokowany rozpiętością cen szczególnie tych skrajnych.

Dobroplast - nie chce się wierzyć, że może być aż tani (za nim musi stać odpowiednio tania usługa i całe podejście do kalkulcji (np. może montaż bez obróbek)

Oknoplast - że aż tak drogi..

Do mieszkania (zwłaszcza z nawiewnikami) wybrałbym profil 70mm ale z 3 szybami lub chociaż ciepłą ramką, bo w przypadku 2 szybowych lód na oknie przy -20 mimo iż jest normalny,to mało przyjemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest haczyk, wczoraj późnym wieczorem znalazłem, ale nie chciałem pisać sam do siebie...

Sprzedawca nr 1 - Tu jest wszystko. Od montażu przez demontaż i utylizację, parapety i okna.

Sprzedawca nr 2 - Okazało się, że brak utylizacji okien. Trzeba doliczyć około 800 zł bo tyle sprzedawca nr 1 policzył za utylizację (kontener).

Sprzedawca nr 3 - Brak utylizacji i parapetów. Za parapety trzeba liczyć ponad 1000 zł + utylizację około 800 zł.

Sprzedawca nr 4 - Tu wszystko jest.

 

Dlaczego okna o profilu 70 do mieszkania? Cena pomiędzy 70 a 76-80-82 to już tak wielka nie jest. Wszystkie powyższe okna są w pakiecie trójszybowym.

Osobiście wybierałbym między 1 a 3. Za pierwszym przemawia profil Salamander (przynajmniej kiedyś były tu zachwalane) i naprawdę dobre opinie o punkcie montażowym. Natomiast 3 sprzedawca to przemawia indywidualnym podejściem do klienta a sam producent okien Eurocolor ma 20k polubień na Facebooku czyli to też nie jest taki noname, dla porównania Alsecco ma 800 polubień.

 

No i te nieszczęsne nawiewniki. Strasznie się boje, że w pomieszczeniu będzie zimno. W ogóle jaki sens jest rozszczelniać trójszybowe okna? Chce przedmuchu powietrza to uchylam klamkę. Jaka jest pewność, że będę zadowolony z tego gó..., a za ogrzewanie nadal dostanę zwrot 700 zł? Bo jak się okaże, że stare drewniane okna wymieniłem na super nowoczesne z nawiewnikami i za ogrzewanie więcej zapłacę, to będą to mało śmieszne żarty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle jaki sens jest rozszczelniać trójszybowe okna?

A jaki jest sens dawać 20 cm styropianu na ściany skoro robimy w ścianach okna, drzwi, bramy garażowe?

A jaki jest sens dawać na dach 30 cm wełny skoro robimy tam kominy, okna dachowe, wyłazy?

Przecież to wszystko pogarsza izolacyjność?

 

Ale tak właśnie działa wentylacja grawitacyjna i trzeba się liczyć, że w koszcie ogrzewania idzie na to pewnie ok. 30%, zależnie od wielu czynników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwalenie samego profilu nic nie znaczy.

Masz tam wycenę z MS, możesz poprosić sprzedawcę by wycenił bluEvolution 82. Ale jeśli on proponuje Dobroplast, to może nie czuć potrzeby lepszych okien. Zawsze mam problem z oceną : którą markę w tej ofercie sprzedawca traktuje jako nr jeden: tanią, czy dobrą :)

 

Eurokolor to duża firma - wystarczy że poprosi pracowników o polajkowania ;) A poważnie - fb nie jest żadnym wyznacznikiem.. co najwyżej pokazuje skuteczność działania firmy od PR.

 

W sprawie nawiewników jest jak widzisz. Tu też nie uzyskasz polecenia. Są wymagana przepisami, potrzebne by dostarczyć świeże powietrze do wentylacji. Jeśli już - to robiłbym jakieś lepsze a nie hity z internetu za 30 zł..

 

Trochę dużo liczą Ci za utylizację. Kilka okien to nie jest cały kontener. Jak widać firmy rozpraszają koszty gdzie się da :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@finlandia: Masz na myśli profil 82 o nazwie MSLine+ czy MS Evolution? Na pewno oferowali w wersji Evolution ale chciałbym zadać konkretne pytanie z prośbą o wycenę. Sprzedawca wyraźnie podkreślił jakość okien od MS w odniesieniu do Dobroplasta.

Co do kontenera to jeszcze się dopytam o innych o koszt.

Co do firmy Eurokolor to jakiś konkretnie model warto wziąć pod uwagę czy raczej ten co jest dobry?

Ogółem to rozważam Salamandra od Alsecco, Eurokolor Impact 80 i MS o profilu 82.

 

Co do tych lajków na FB to człowiek wszędzie patrzy co to za firma. W szczególności że nigdy o niej nie słyszałem.

 

Powracając do tematu nawiewnikow to je zamontuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w zasadzie to samo. Różnica dotyczy tylko kształtu ramy i skrzydła.

 

Przeglądałem dziś stronę Ms i wyszło mi, że MsLine+ w standardzie jest bez środkowej uszczelki? A Evolution to skrzydło w zaokrąglonych liniach?

Nie znalazłem na stronie deklaracji z parametrami. Jest za to sporo treści. W odróżnieniu od EuroColoru, który ma stronę na miarę czasów - dużo obrazków, minimum tekstu, zero konkretów.

Ale ma zakładkę do pobrania i tam wszystkie DWU. O dziwo - chyba w większości modeli piszą przepuszczalność powietrza kl.3. O ile pod nawiewniki jak znalazł, ale jak ktoś ma rekuperację, to już słabo.

 

W temacie nawiewników: zwykle robię u swojego dostawcy nawierty za 20zł i klienci kupują sobie wybrane modele na wolnym rynku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni użytkownicy,

dostałem ofertę na MSLine+ (czyli ten profil 82mm). Cena zawiera nawiewniki, parapety z konglomeratu, montaż i utylizację (nie tak kosztowną jak u innych - firma podeszła z zapytaniem jaką stolarkę mam do demontażu bo to warunkuję cenę). Łącznie: ok. 8016 zł/brutto.

Chyba najlepsza propozycja wśród tych co podałem wcześniej? Nie wiem czy jest sens szukać czegoś lepszego.

Oczywiście firma najpierw poinformowała mnie o obniżonych właściwościach okien przez zastosowanie nawiewników.

 

Mam na ofercie informację, że obowiązuje do 7 lutego. Mam się spieszyć bo jest jakaś promocja?

@finlandia, przesłałem na Twojego e-maila szczegóły wyceny. Gdybyś mógł spojrzeć fachowym okiem to będę bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Czy może ktoś polecić jakieś sensowne okna aluminiowe do domu jednorodzinnego, montaż w Krakowie więc pewnie jakiś producent ze śląska lub małopolski.

Chodzi o coś z dobrym stosunkiem jakości do ceny, wiem że Alu jest dużo droższe od PCV ale pytanie czy musi to być 50% drożej czy może jest szansa znaleźć coś 30% droższego od PCV. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
planuję okno od wschodu i południa 246x 157cm na profilu PCV. Od wschodu ma być fix w skrzydle a od płudnia fix w skrzydle + RU na 1/3 szerokości. Czy te okna się od słońca nie wypaczą? Np Zimą mróz -10 w nocy a w dzień przy słońcu przy antracytowym wykończeniu nagrzeje się do +40 i co wtedy? Zgrzewy mogą nie wytrzymać naprężeń? Planuję profil Oknoplusa Morlite.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest jakiś szczególny gabaryt by się go bać.

Okna wypaczają się głównie z powodu:

a) słabego wzmocnienia (taniość produkcji),

b) słabego montażu - niedostateczna ilość mocowań mechanicznych

c) złego pomiaru i za ciasnego wpasowania w otwór - przy niewystarczającej ilości luzu/piany okno nie ma się gdzie rozszerzyć więc zrobi to w łuk (bo musi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tematu z podziękowaniami do kolegi finlandia, dzięki któremu zmusiłem się do ponownego podejścia do tematu wyboru okien a raczej firmy która je zamówi u producenta i prawidłowo zamontuje w domu. Dodatkowy wysiłek poskutkował znalezieniem firmy która zdaje się wie co to i po co tzw "ciepły montaż". Nawet na hasło klinaryt pod HST nie uciekli z placu boju co było standardem u innych przedstawicieli.

Proces montażu jeszcze przed nami, ale wybór już za i mam wrażenie jakby już nic lepiej w tym temacie ja jako inwestor zrobić nie mogłem.

 

Tak czy siak dzięki koledze finlandia uzmysłowiłem sobie że nie tylko "U" i cena się liczy aby być zadowolonym z wydanych pieniędzy.

 

Niech Ci Bozia w dzieciach wynagrodzi dobry człowieku za twe pomaganie biednym inwestorom na tym forum.

 

Ja teraz śpię spokojnie (w końcu) - przynajmniej do czasu montażu :D

 

Drutex nie ma wysokich not u fachowców. Firma ignoruje projakościowe trendy rynkowe i skupia się wyłącznie na swojej wielkości produkcji i tu trzeba przyznać: są krajowym liderem ilościowym.

Wrzuć pytanie na fb. Połowa osób powie że ok, druga część przeklnie. To jedna z bardziej dzielących rynek firm (tanich zawsze się nie lubi, ale żeby chociaż to Energy było tanie... )

 

Nie wiem co Wam zaproponowano, jakie ciepłe parapety. Może Stropex?

[ATTACH=CONFIG]450860[/ATTACH]

 

Klasycznych ciepłych parapetów nie powinno się wysuwać. No i podstawowa kwestia jak mają być zamontowane, bo 90% fot które się publikują na grupach budowlanych pokazuje montaż nieprawidłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Może ktoś z Was będzie w stanie mi doradzić. Szukam jakiś sensownych okien pod względem jakości i ceny - jak każdy nie chciałbym zbytnio przepłacić, ani też skrobać okien zimą (od środka). Większość okien w moim domu to szer. 198 x wys. 245 cm oraz salon 298 cm szer. i 245 cm wys. Mam wstępną ofertę od jednej firmy na okna drewniane (sosna i dąb) o grubości ramy 92 mm. Zastanawiam się tylko czy to nie za drogo. Może ktoś z Was ma doświadczenie z podobnej wielkości oknami PCV lub alu? Jak sprawują się w praktyce? Doradźcie coś. To mój pierwszy dom :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, czeka mnie wymiana okien w starym domu (na PCV zgodnych z WT2021). Piszecie, że w większości przypadków ważniejszy od producenta okien jest ich prawidłowy montaż, w związku z tym bardzo proszę o polecenie przez forumowych ekspertów sprawdzonych firm ze śląska a dokładniej okolic Rybnika, Wodzisławia, Jastrzębia, Żor. Chcę się skupić najpierw na wyborze firmy a dopiero później konkretnych okien.

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Może ktoś z Was będzie w stanie mi doradzić. Szukam jakiś sensownych okien pod względem jakości i ceny - jak każdy nie chciałbym zbytnio przepłacić, ani też skrobać okien zimą (od środka). Większość okien w moim domu to szer. 198 x wys. 245 cm oraz salon 298 cm szer. i 245 cm wys. Mam wstępną ofertę od jednej firmy na okna drewniane (sosna i dąb) o grubości ramy 92 mm. Zastanawiam się tylko czy to nie za drogo. Może ktoś z Was ma doświadczenie z podobnej wielkości oknami PCV lub alu? Jak sprawują się w praktyce? Doradźcie coś. To mój pierwszy dom :-)

 

Większość okien masz po prostu dużych. Jeszcze 10 lat temu w plastiku usłyszałbyś, że to jest za duże/wysokie dla plastiku w kolorze i trzeba obniżyć. Teraz każdy robi, bo szkoda tracić klienta i inaczej interpretuje się słowo "zalecenia".

Okna PCW nawet niezłej klasy będą blisko dwa razy tańsze od drewna.

 

 

 

O lokalnych wykonawców najlepiej pytać na grupach budujących:

https://forum.muratordom.pl/group.php

 

W skali kraju znane firmy ze Śląska to Multiko Bielsko-Biała i /nie tylko/ oraz Finiestre Katowice.

Jakieś rekomendacje firm sprawdzonych są też tu:

https://oknotest.pl/rekomendacje

oraz taka baza sprzed paru lat, nie aż tak rygorystycznie sprawdzona:

http://montaze.info.pl/?s=montazysci&search_type=1&wojewodztwo=%C5%9Bl%C4%85skie&powiat=&status=3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adams robi je na systemie Aluplast (ten producent profili wypromował u nas ten system) od dobrego roku.

Vetrex od paru miesięcy, z tego co mi wiadomo długo badał u siebie zrobione produkty zanim zdecydował się je wykonywać na systemie Deceunick. Jak mówią - wyszły lepsze parametry (i zapewne nie o Uw tu chodzi, bo to większość firm liczy w "excelu".

 

Obie firmy znane, na wysokim poziomie. Prywatnie /raczej/ znam dystrybutora Vetrex i jako osobę mogę polecić, ale gdyby to pominąć, to zalecałbym sprawdzić jak montują: co proponują pod okno, jakie uszczelnienie itp.

 

I ostatnia sprawa: Silde z HST wspólną ma tylko zasadę przesuwania (skrzydło podnoszone i przesuwane, ustawienie części na dwóch torach). Poza tym jest zupełnie inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...