Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Witam,

 

Udało mi się przeczytać ostatni rok tego wątku i przyznam, że piszecie o bardzo ciekawych rzeczach.

Czyta się to miło, jakby się słuchało was rozmawiających przy piwku, ale szczerze powiem, że nie do końca jestem w stanie zastosować tę wiedzę do mojej sytuacji. Nie ma szans, żeby kilka wieczorów czytania forum zastąpiło lata praktyki...

 

Jako że w planach mam budowę domu i niedawno dostałem od architektów koncepcję projektu - zacząłem się zastanawiać co byście powiedzieli na projekt tych drzwi/oszkleń:

 

http://i1184.photobucket.com/albums/z331/wjaz/oknodue.jpg

 

To wszystko mają być przeszklenia od podłogi prawie do sufitu.

Rozumiem, że ta długa pozioma powierzchnia to będą musiały być HSy (plus fix z lewej strony?).

Krótsza pionowa - to chyba drzwi otwierane (choć w sumie po co - może po prostu 2 fixy).

 

Czy macie może jakieś uwagi? Co warto uwzględnić na etapie tworzenia projektu szczegółowego? A może ktoś miałby propozycję jak to lepiej podzielić? Czy mam walczyć z architektem o zachowanie jakiejś przyzwoitej wysokości tego oszklenia, żeby potem nie mieć kłopotów z solidnym osadzeniem tego kloca?

 

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

statyka na 4 mm szkło o`k tylko po co Ci VSG 33.1 ? To najsłabsza szyba bezpieczna w zasadzie tylko stosowana od wewnatrz pomieszczenia w przesuwkach czy drzwiach balkonowych. Chodzi o to, że jak dziecko wpadnie w szybę a ta nie wytrzyma naprężeń to odłamki zostają na folii jak w przedniej szybie samochodowej. Charakterystykę antywłamaniową ma klasa P4A czyli szkło o budowie VSG 44.4 (9,5mm grube).

 

Dzieki za odp, fajnie ze 4ka moze byc do tego fixa,

Co do samych szyb, oczywiscie masz racje, probuje zlozyc pakiet z 33.4 na zewnatrz i 33.1 od wewnatrz, przynajmniej dla duzych przeszklen, narazonych na kontakt z przelatujacym przedszkolakiem,

czy mozecie mi podac maksymalna szerokosc zestawu szyb dla profila Aluplastu Ideal 4000, nie moge znalezc tej info na ich stronie, a jesli sa to rozne wartosci dla szklenia w ramie i skrzydle to poprosze obie ;))

 

z gory dzieki....

 

 

Pełna informacja o możliwych do zastsowania pakietach szkła dla systemów aluplast znajduje się np. na stronie http://aluplast.com.pl/index.php?grupa=6&podgrupa=9&module=katalog&kategoria=14 (na samym dole strony pdf "Listwy przyszybowe")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz kupic spokój to nie u dilerów okien tylko w aptece jakas herbatka rumiankowa albo cos w tym stylu:P

z tego co piszesz to masz umowe na wstawienie tej szyby ,idz do dilera powiedz ze termin minoł i niech teraz zastanowi sie co z tym fantem robic

a pewnie zapomniał albo cos i teraz wychodzi termin bo na szybe długo sie nie powinno czekac wiec co ci do jezierskiego jak to diler zawalił sprawe i pierwszy raz słysze ze diler ma spokój jak z fabryki wyjdzie np peknieta szyba .chyba po to jest by ja wymienił jak dojdzie nowa. nie myslisz chyba ze producenci jezdza z kazda awaria .dopiero jak serwis dilera nie daje rady to oni jada i wtedy jest sprawdzane czyja wina i kto ponosi konsekwencje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy macie może jakieś uwagi? Co warto uwzględnić na etapie tworzenia projektu szczegółowego? A może ktoś miałby propozycję jak to lepiej podzielić? Czy mam walczyć z architektem o zachowanie jakiejś przyzwoitej wysokości tego oszklenia, żeby potem nie mieć kłopotów z solidnym osadzeniem tego kloca?

 

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi.

 

Jeśli chodzi o okna to za dużo nie pomogę - ale pamietaj aby te przeszklenia były właściwie ustawione do kierunków świata. Bo architekt ma wizje za którą ty płacisz i to nie jednorazawo lecz także w późniejszych rachunkach.

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wjaz - pamiętaj tylko o jednym, HS nie dość że jest drogi (choć użytkowo w mej ocenie najlepszy) to ma ograniczenia co do wysokości

Biały do 260, kolor choćby nie wiem jak jasny ogranicza już do 230 cm

 

Dzięki Jareko - rozumiem że te 260/230 cm wysokości to ograniczenia PVC? Czy w drewnie można iść do 260? I rozumiem też, że przy 230cm nie ma mowy o żadnych naświetlach powyżej, tzn. trzeba robić od razu mocowanie do nadproża?

A czy jest jakiś patent, żeby ten słupek w rogu był jak najcieplejszy? Tzn żeby nie robił się w zimie "zimny kąt" w którym wykraplała by mi się woda?

 

@Qter - jasne. To duże oszklenie to zachód, to po lewej wychodzi na południe. W moim odczuciu to ustawienie najlepsze na wiosnę, jesień i dużą część lata. Niezbyt fajne w gorące lato (bo słońce pod wieczór mocno nagrzewa i tak gorący już dom) i nie łapie maksimum światła i ciepła w zimie (tak by było jeżeli duże oszklenie wychodziłoby na południe). Ale nie jest najgorzej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowoczesne linie do zespalania "tankują" bądź powinny "tankować" gazy na 100% - mają taką możliwość w każdym razie :)

Przy szczeliwach szyb izolacyjnych uzywanych w Polsce - poliuretan lub polisiarczek , argon tracony jest w ilości średnio 1% z komory szybki. Masz rację, że krypton będzie miał większe straty w skali roku - ile, nie wiem. W każdym razie przy argonie to po ok. 15 latach Ug dochodzi do granicy np. 1,1 czy 0,7 i dalej jest już pogarszanie się do 1,4 z 1,1 i odpowiednio dla 0,7 do 1,0 a to już jest odczuwalne na kosztach za ogrzewanie. De facto po 10-12 latach szybę powinno się wymienić na nową !!! aby mieścić się w standardach finasowych za sezon grzewczy. Dla tych co zakupili okna w 2001 roku zbliża się ta chwila niepokojąco dla ich kieszeni.

Co do parametrów U to wszystko zależy jaką metodą go uzyskujemy - różnice to rząd wielkości 0,1 %. Natomiast dodatkowe polepszenie o kolejny 0,1% możemy uzyskać szybą grubosci min. 8mm. Naciąganym jest Ug 1,0 odpowiadający de facto Ug=1,1. Ma to znaczenie w przetargach gdzie ważnym jest U całego okna :)

Bardzo zblizony "problem" występuje przy wyliczniu tzw. sprawności kotłów w systemach grzewczych. Polska norma powoduje, że wartości te dochodzą do 106% !!! :)

P.S Nie znam parametrów szyby zespolonej 3 komorowej czyli 4 szybowej - podaj jej dokładną budowę (chodzi mi ile jest w niej tafli szkła niskoemisyjnego tzw."LE").

 

Do Charlie

Chciałam się upewnić, czy dobrze zrozumiałam twoją wypowiedz: utrata argonu odbywa sie wew wszystkich zespolonych pakietach szybowych bez względu na to, czy sa to okna drewniane czy pvc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jareko - rozumiem że te 260/230 cm wysokości to ograniczenia PVC? Czy w drewnie można iść do 260? I rozumiem też, że przy 230cm nie ma mowy o żadnych naświetlach powyżej, tzn. trzeba robić od razu mocowanie do nadproża?

A czy jest jakiś patent, żeby ten słupek w rogu był jak najcieplejszy? Tzn żeby nie robił się w zimie "zimny kąt" w którym wykraplała by mi się woda?

Ograniczenia są w oknach tworzywowych. Mój podręczny cennik drewna (lubię ten zwrot;) ma wpiane HS`y do 280cm wysokości. Jakby pochodzić za producentem zrobiłby i większe (widziałem u klienta konkurencyjne na ponad 3 m). I w drewnie słupek nie jest zimny (z resztą słupek 90st. w PCW też jest wielokomorowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

proszę o pomoc w doborze okien (jestem całkowicie zielony w tym temacie).

Projektant zaprojektował do kuchni i salonu okna 260 x 130 i balkonowe (wyjście na ogród) o wymiarach 300 x 215.

 

Czy takie okna/drzwi mogą być na profilach PVC ? Czy w grę wchodzą tylko profile aluminiowe i drewniane ?

 

Jaką firmę z okolic Poznania możecie polecić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Charlie

Chciałam się upewnić, czy dobrze zrozumiałam twoją wypowiedz: utrata argonu odbywa sie wew wszystkich zespolonych pakietach szybowych bez względu na to, czy sa to okna drewniane czy pvc.

oczywiście . Nie wymyslono jeszcze szczeliwa o sprawnosci 100% tak samo jak nie wymyślono perpetum mobile :)

 

Szyba jest ta sama do okna plastikowego, drewnianego, aluminiowego, stalowego. Nie ma szyb do tego czy tamtego - technologia jest jedna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

Odsyłając jeszcze do obrazka:

 

http://i1184.photobucket.com/albums/z331/wjaz/dom/oknodue.jpg

 

Czy cała duża powierzchnia musiałaby być HS-em?

Może warto np. dać HSa o długości 4,5m a całą resztę zrobić w zwykłym okiennym profilu? (bo kasa, kasa, kasa!)

Podejrzewam że niezbyt by to dobrze wyglądało. Ale może nie będzie problemu żeby w profilu okiennym zrobić tę drugą, mniejszą część?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm w PCV nie przejdzie z uwagi na różną grubość profili PCV dla HS i dla normalnych okien / witryn :) (pomijając na razie problem wysokości całej konstrukcji). Chyba, że postawisz słupek murowany / betonowy i rozdzielisz obydwie konstrukcje. Tyle, że wtedy efekt wizualny sugerowany przez architekta diabli wezmą... W przypadku drewna nie powinno być większego problemy by zrobić ramiaki jak do HS ale z szybami osadzonymi bliżej zewnętrznej części ramy i głębokimi listwami przy szybach.

 

Przy tym przeszkleniu o takiej powierzchni zdecydowanie pakiet 3 szybowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście . Nie wymyslono jeszcze szczeliwa o sprawnosci 100% tak samo jak nie wymyślono perpetum mobile :)

 

Szyba jest ta sama do okna plastikowego, drewnianego, aluminiowego, stalowego. Nie ma szyb do tego czy tamtego - technologia jest jedna.

 

Z tego dla mnie wniosek - kupic okna plastikowe, bo tansze i wymienic je po kilkunastu latach.

 

Ale tu pojawia się kolejne pytanie: otóż wahamy się między montażem tradycyjnym w murze a montażem w warstwie ocieplenia (ściana 2W z Silki). Czy ewentualna wymiana okien w przyszłości może być bardziej skomplikowana a przez to droższa w przypadku którejś z tych opcji montażu?

A może za wcześnie by wiedzieć takie rzeczy, bo przecież montaż w warstwie ocieplenia jest nowością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wjaz - jak czesto bedziesz tego hs-a otwieral ???

ciezki jak cholera - niewygodny - czy to z pvc drewna czy aluminium

nie lepiej duza szyba stalego szklenia

widzialem duze hs-y - sa klopotliwe w otwieraniu - czy te z pvc czy drewna

szyba dwukomorowa to przeklenstwo

lepiej 44.2/16/6 np

charlie jest ajlepszy od szyb - ma je wszystkie pod paznockiem malego palca - dobry jest w tym i szacun [dla charlie]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest już rozwiązanie (okucia) dla dwóch przesuwek spotykających się pod kątem 90 stopni - nie potrzeba słupka tzw e-Lki. Czyli po rozsunięciu sie przesuwek zostaje totalnie wolna przestrzeń - szczerze powiem zrobiło to na mnie wrażenie.

Szkoda tylko, że widok to nie Lazurowe Wybrzeże tylko sąsiednia działka :)

 

P.S. dobrze zrobiona, zamontowana i wyregulowana przesuwka niskoprogowa powinna lekko jeździć na rolkach. Fakt, że do tego trzeba fachowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...