Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Kurczę, literówki zrobiłem ;-) HKS ma próg owszem (HS zresztą całkiem bezprogowy nie jest) ale ma też dużo mniej przerażającą zainteresowanych cenę, jest potencjalnie mniej problemowy od HS jeśli chodzi o szczelność, w obu wersjach podziału jaki zaproponowałem spełnia wymóg inwestorów min 120 cm przejścia. Automat zaś koniecznie przy ciężkich szybach jakimi są zainteresowani.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki wielkie :)

Najchętniej nie decydowałabym o szczegółowym rozwiązaniu na tym etapie, ale muszę podać wymiary wnęki okiennej. Szerokość pokoju to 450 i na całej ścianie jest okno - tak może zostać?

Z kolei wysokość pomieszczenia to 280cm, okno zaplanowane na 260, czyli ograniczyć do -ile? żeby nie być skazaną na jednego producenta.

I co to jest profil pośredni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś skazana na jednego producenta. Profil pośredni oznacza trochę szerszy profil skrzydła z większą komorą wzmocnienia (jest sztywniejsze) przez co można w nim wykonywać większe konstrukcje. U większości producentów w zwykłym skrzydle max wysokość białe około 230, kolor 220, w profilu posrednim mogą być o 15-20 cm wyższe.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie HST w takim ustawieniu powoduję że salon powiększy się o taras albo piękny ogród, który przy takim przeszkleniu bedzie integralną częścią domu. Dodatkowo drzwi typu HS są bardzo wygodne w użytkowaniu, nie potrzeba dużo siły do ich obsługi, minimalna wysokość progu, możliwość wygodnego przymknięcia drzwi za sobą od zewnątrz co w przypadku drzwi uchylno przesuwnych (PSK HKS) nie jest już takie proste. Jedyny problem z zakupem to możliwość zobaczenia ich na żywo jak wyglądają i jak funkcjonują. Ale jeżeli będziesz mieć taką szansę to koniecznie porównaj różne firmy pod względem nie tylko cenowym ale również np. pod względem szczelności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczenie to nie taki wielki problem - choćby u mnie

 

Heh, chyba wczoraj przeczytałem w jakimś wątku z 2008 roku:

jareko NIGDY nie sprzeda HS jak i harmonijki tak samo jak nie sprzeda nigdy wymysłów architektów które z założenia są nieużyteczne lub niewykonalne w sposób satysfakcjonujacy"

:)

 

Czy mam rozumieć, że HSy stały się już "satysfakcjonująco wykonalne" ? A jeżeli tak, to czy dotyczy to wszystkich rozmiarów?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja też szukam dobrych okien pcv. Wybrałem 3 firmy tj. Vetrex (okno V90+); Oknoplast (okno Platinium Evolution); Oknodom (okno 3D Exclusive 5komorowe). Z Vetrexu przysłali mi dziś wycenę 12500zł netto, b.drogie, bo za tą kasę można kupić drewniane, ale okienko chyba jest cacy. Warto teraz rozejrzeć się i kupić chyba korzystając z zimowych promocji. Może ktoś zaproponuje jakieś namiary na dobre okienka w rozsądnej cenie, byłbym wdzięczny, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aż tak daleko sięgnąłeś w archiwum? no no no

Co do harminijki zdanie podtrzymuję

Co do HS-a - też choć już pisałem tu kilka razy o pewnym systemie w którym jest to troszkę inaczej uszczelnione :) a i producent mimo że w innym wątku psy na nim się wiesza potrafi go wykonać

gabaryty?

kolor - maksymalna wysokość 2300

białe - maksymalna wysokość 2600

minimalna szerokość to 3000

Oprócz HS-a jest też HKS z jak i bez mechanizmu wspomagania ruchu w klamce

Konkurencja do mnie odsyła hi hi hi bo na swoich wystawkach nie ma :(

Edytowane przez jareko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań.

 

1.

Czy dodatkowa możliwość uchylania okna balkonowego (oprócz oczywiście możliwości rozwarcia) jest warta zainteresowania?

Wymiary 245x87,5 cm, profil Veka Alphaline 90+ lub Platinium Evolution2 (a więc taki perfectline po "liftingu") + zespół 3 szybowy, "poprzeczka" będzie na wysokości ~97,5cm, okucia Maco Multi-Matic.

 

Z punktu widzenia użytkowego, uważam iż bym to wykorzystał, ale nie wiem czy po pewnym czasie np. okucia tego okna nie odmówią współpracy. Okna wykona dla mnie Oknoplast Kraków. Zresztą - patrząc na uznanych producentów, to tylko ich salony mam w najbliższej okolicy.

 

 

2.

Zapytałem się jeszcze w dwóch salonach Oknoplastu o możliwość zastosowania przy montażu okien listw dylatacyjnych, ale otrzymałem na to pytanie odpowiedź "What is this?". Poczułem się trochę wtedy "nieswojo" - czyt. to ja miałem pytać. Napisałem im o co mi chodzi (korespondencja emailowa), ale na razie mi nie odpisali. Nie wiem, co z tego wyjdzie. :| Patrząc do archiwum lub nawet wczorajszy topik , to byłyby one jednak zdecydowanie przydatne.

Z wymianą parapetów zewnętrznych i wewnętrznych chyba nie będzie problemów, a listwy podparapetowe są w standardzie.

Edytowane przez Kosiarz-pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie,

 

jestem "fanką" forum muratora już od ponad roku, ale dopiero dzisiaj odważyłam się napisać na forum. Dlaczego? Stoję przed faktem wyboru okien do naszego domu. Ciągle wahaliśmy się z mężem jakie okna wybrać: drewniane czy PCV. Jednak od zawsze chcieliśmy mieć drewniane.

Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to inwestycja na lata, więc liczę się z tym, że aby mieć dobre okna trzeba za nie też dobrze zapłacić.

Zwracam się z ogromną prośbą do fachowców, którzy udzielają tu bezcennych porad.

Nie wiem czy jest duża różnica w oknach drewnianych: sosnowych i meranti (te drugie są droższe i czy są tego warte aby dołożyć bo lepsze)

Na chwilę obecną bierzemy pod uwagę producenta: KAPICA z Grodziska i MILEWSKI z Olbrachcic.

Czy orientujecie się czy są to dobre okna?

Następnie ciągle zastanawiamy się nad drzwiami przesuwanymi (2 okna o wymiarach 2680 x 2210 dwuskrzydłowe - salon) czy z progiem czy bez progu. Boję się faktycznie tego co tu przeczytałam, mianowicie problem z dobrym montażem a co za tym idzie nieszczelnymi oknami.

Okna przesuwane muszę też zrobić dzieciom, ze względu na ich szerokość (taka sama jak w salonie, też dwuskrzydłowe) - tu okna z progiem.

Bardzo proszę o poradę. :)

Chciałbym kupić okna w tym roku.

Edytowane przez MagJag
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dodatkowa możliwość uchylania okna balkonowego (oprócz oczywiście możliwości rozwarcia) jest warta zainteresowania?

 

Drzwi balkonowe UR wydawały mi się tak oczywiste, że przez chwilę zwątpiłem w wątpliwość Kosiarza:-). Pierwsze drzwi UR działały bez problemu 12 lat. Następne pracują 4 rok bez regulacji. Niedługo Wigilia. Zapytam je ile jeszcze wytrzymają:-):-):-) w dobrym zdrowiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie,

 

jestem "fanką" forum muratora już od ponad roku, ale dopiero dzisiaj odważyłam się napisać na forum. Dlaczego? Stoję przed faktem wyboru okien do naszego domu. Ciągle wahaliśmy się z mężem jakie okna wybrać: drewniane czy PCV. Jednak od zawsze chcieliśmy mieć drewniane.

Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to inwestycja na lata, więc liczę się z tym, że aby mieć dobre okna trzeba za nie też dobrze zapłacić.

Zwracam się z ogromną prośbą do fachowców, którzy udzielają tu bezcennych porad.

Nie wiem czy jest duża różnica w oknach drewnianych: sosnowych i meranti (te drugie są droższe i czy są tego warte aby dołożyć bo lepsze)

Na chwilę obecną bierzemy pod uwagę producenta: KAPICA z Grodziska i MILEWSKI z Olbrachcic.

Czy orientujecie się czy są to dobre okna?

Następnie ciągle zastanawiamy się nad drzwiami przesuwanymi (2 okna o wymiarach 2680 x 2210 dwuskrzydłowe - salon) czy z progiem czy bez progu. Boję się faktycznie tego co tu przeczytałam, mianowicie problem z dobrym montażem a co za tym idzie nieszczelnymi oknami.

Okna przesuwane muszę też zrobić dzieciom, ze względu na ich szerokość (taka sama jak w salonie, też dwuskrzydłowe) - tu okna z progiem.

Bardzo proszę o poradę. :)

Chciałbym kupić okna w tym roku.

 

1. Meranti jest droższe na dzień dzisiejszy od Sosny ok. 100 PLN/m2. Cena Meranti jest uzależniona od kursu USD. Były czasu, że Meranti było tańszeod Sosny.

2. Meranti jako drewno drzewa liściast ego jest lepsze od Sosny.

3. Z tych dwóch producentów podanych przez Ciebie wybieram firmę KAPICA.

4. Polecam Ci niskipróg z przegrodą termiczną - wysokość 2,5 cm. Dobrze zamontowane przeszklenie na niskim progu jest szczelne i ciepłe.

5.Okien drewnianych w tym roku nie będziesz miała wykonanych ale możesz dostać FV jeśli zapłacisz 100% ich wartości brutto.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ja też szukam dobrych okien pcv. Wybrałem 3 firmy tj. Vetrex (okno V90+); Oknoplast (okno Platinium Evolution); Oknodom (okno 3D Exclusive 5komorowe). Z Vetrexu przysłali mi dziś wycenę 12500zł netto, b.drogie, bo za tą kasę można kupić drewniane, ale okienko chyba jest cacy. Warto teraz rozejrzeć się i kupić chyba korzystając z zimowych promocji. Może ktoś zaproponuje jakieś namiary na dobre okienka w rozsądnej cenie, byłbym wdzięczny, pozdrawiam.

 

Okna wybieraliśmy 2 miesiące. Odwiedziłem 9 różnych produktów( Oknoplast Platinium Evolution, Oknoplast Thermix, Vetrex, Jezierski, Avante, Drutex, Passiv-Haus, ABA Alphaline, M.S.). Nasze założenie było:

1. okna w pakiecie trzyszybowym U=0,5

2. ciepła ramka,

3. trzy uszczelki na profilach

3. profile PCV max. U=1,0 więc U dla całego okna na poziomie U=0,8,

4. okucia: Roto albo WinkHaus razem z klamką Hoppe Secustic, min. dwa zaczepy antywłamaniowe na skrzydle

5. gwarancja solidnego montażu

6. ciepły montaż warstwowy

7. sterowanie do rolet z silnikami elektr.- całościowy koszt, prostota wykonania, łatwość sterowania

8. opinia o producencie, gwarancja

 

Do drugiej rundy przeszły: Vetrex, Jezierski

 

Ostatecznie wybraliśmy Vetrex. (Jezierski odpadł ze wzgl. na sposób wykonania środkowej uszczelki, słabą ofertę sterowania roletami)

 

Wygrał Vetrex, bo przekonał nas:

1. U okna na poziomie 0,8

2. okna w pakiecie trzyszybowym U=0,5

3. ciepła ramka

4, trzy uszczelki w profilach

5. okucia Roto Designo z ukrytymi zawiasami o większej wytrzymałości na obciążenia skrzydła okiennego

6. niska cena sterowania roletami: rolety z silnikami radiowymi + promocja na włączniki/piloty bezprzewodowe naścienne do indywidualnego sterowania roletą, 2 piloty, centrala z zegarem tygodniowym z możliwością pozorowania obecności właścicieli w domu

7. ciepły parapet- nowatorskie rozwiązanie, które jest tegoroczną rewolucją w sposobie montażu stolarki okiennej

8. opinia: oknotest.pl - 1 miejsce, gwarancja 5 letnia, przejrzysta strona internetowa producenta z możliwością pobrania plików "Prawidłowy sposób montażu okien"' "Gwarancja"', "Sposób montażu okien w warstwie ocieplenia" (zastanawialiśmy się nad tym, ale cena nas zmiażdżyła)

9. sprzedający w salonie kompetentny i profesjonalny, no i okazało się, że mieszka w mojej miejscowości tak więc jak coś spieprzą to wiem gdzie mieszka... :)

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Szukających Dobrych Okien i życzę POWODZENIA!!!

Johnadias

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi balkonowe UR wydawały mi się tak oczywiste, że przez chwilę zwątpiłem w wątpliwość Kosiarza:-). Pierwsze drzwi UR działały bez problemu 12 lat. Następne pracują 4 rok bez regulacji. Niedługo Wigilia. Zapytam je ile jeszcze wytrzymają:-):-):-) w dobrym zdrowiu.

 

Oj, "no" domyślałem się, że to zdanie nie było zbyt trafnie ułożone. :) Dlatego zaraz pod nim napisałem ocb. Bądź co bądź Teście - upewniłeś mnie, co do słuszności decyzji. Co do rozmowy przy Wigilii... no nie wiem. Heh.

 

btw, żeby nie było, że smaruję only spam:

 

Nieraz jak przekopywałem archiwum w postach przewijało się pytanie dlaczego okna na profilu Alphaline 90+ osiągają Uw nie lepsze niż 0,9 W/m^2*K. (wynikać tak mogło m.in. z materiałów reklamowych). A np. okna na profilu Schüco Corona Si 82 mimo posiadania również stalowych wzmocnień, przy szybach o Ug=0,5W/m^2*K osiągają Uw z przedziału ~ 0,8-0,9 W/M^2*K w zależności od rozmiaru okna.

 

Z ciekawości, jako osoba zupełnie nie związana z ta branżą, zacząłem trochę drążyć ten temat:

 

google:

Rok 2007:

Alphaline 90, wersja o zabudowie 90mm, skrzydle 84mm, wys. boczna profili skrzydła i ramy 118mm, z 1 klinem docieplającym Uf=1,0 W/m^2*K

Rok 2010:

Alphaline 90, wersja o zabudowie 90mm, skrzydle 84mm, wys. boczna profili skrzydła i ramy 118mm, z 1 klinem docieplającym Uf=0,97 W/m^2*K

 

Wynika więc z tego, że powyższy profil ma w przybliżeniu przenikalność ~ 1 W/m^2*K. Wersja z jednym klinem jest bez problemu dostępna w PL (z tego co się zorientowałem - jest to obecnie u nas wersja "domyślna"). Dla wersji z dwoma klinami o zabudowie 90mm, skrzydle 84mm, wys. boczna profili skrzydła i ramy 118mm,Uf spada do 0,92 W/m^2*K.

 

A więc współczynnik Uf tego profilu nie jest gorszy, tylko lepszy niż S. C. SI 82, który ma przenikalność cieplną na poziomie 1,1 W/m^2*K. Przyczyną porażki Si82 na tym polu był najprawdopodobniej brak "docieplenia".

 

Szyby załóżmy, że zastosujemy porównywalne, w końcu jest na tym polu praktycznie dowolny wybór. Nie ma problemu więc z wmontowaniem zespołu np. 4T/16/4/16/4T lub innego, którego grubość nie przekracza 50mm.

 

Kwestia termoramki a przez to Psi - załóżmy że nie stosujemy najgorszych pod względem przenikania ciepła, aluminiowe więc odpadają, zostaje stal nierdzewna i ramki z tworzyw sztucznych. Dla swoich prywatnych obliczeń przyjąłem wartość psi=0,05 W/mK. Na podstawie info o ramkach z strony press-glas.com oraz klik "Problemy producentów okien."

 

Mając już ustalone powyższe dane można skorzystać ze wzoru:

 

http://img88.imageshack.us/img88/4219/wzorc.jpg

 

Co więc wynika z obliczeń - to że okno na tym profilu z zespołem szybowym o Ug=0,5 W/m^2K i termoramką może bez problemu konkurować z analogiczną konfiguracją na Schüco Corona Si82. Uwindow=0.8-0.85 W/m^2*K jest całkiem realne. Dziś w sumie się co do tego upewniłem, jak otrzymałem wycenę z Oknoplastu z uwzględnieniem Uw okien. Można się też było w sumie tego spodziewać po tym wyniku (0,9W/m^2*K z zespołem 36mm + argon).

W materiałach opisowych profilu czy reklamowych (patrz początek postu) w linii opisującej minimalne Uw występuje więc moim zdaniem błąd. Chyba że bazują na informacjach sprzed niemalże 4 lat, wtedy może i dobrze opisywały rzeczywistość.

Ogólnie to jestem teoretykiem... ;] Jeżeli ktoś znalazł błąd w mojej analizie, niech o nim napisze.

 

 

edit:

 

Wie ktoś z was może, jaka od nowego roku będzie stawka VAT przy zakupie okien wraz z montażem? Coś mi się wydaje, że nie będzie ona już 7%-owa, mam nadzieję, że wzrost będzie na razie jedynie na 8%...

Edytowane przez Kosiarz-pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...