Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

"naciąganie" przenikalności cieplnej okna poprzez stosowanie szyb zespolonych o wyraźnie lepszym współczynniku przenikania ciepła kojarzy mi się (obrazowo mówiąc) z podawaniem wzrostu ustalonego w czasie pomiaru bez zdejmowania butów na obcasach:-).

dobre, musze zapamietac te powiedzonko - na budowie przyda sie na kazdym etapie robót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test, zrobiłem teraz szybkie obliczenia dla okna dwuskrzydłowego ze słupkiem stałym o wym. 2070 x 1440 z szybami 1.0 W/m2K i 0,5 W/m2K:

Podaję współczynniki dla całego okna:

- profil Schuco SI 82 1,18 (szyba 1,0) i 0,84 (szyba 0,5)

- profil Schuco Cava Ct 70 1,28 (szyba 1,0) i 0,92 (szyba 0,5)

"gorszy" profil z "lepszą" szybą ma lepszy współczynnik niż na odwrót.Rozumiem, że liczy się także szczelność uzyskiwana za pomocą trzeciej uszczelki itp., ale czy cała przewaga, którą daje zastosowanie szyby o współczynniku 0,5 zostanie przepadnie w przypadku zastosowania "lepszego" profilu z "gorszą" szybą. Nie liczyłem różnic pomiędzy szybami 0,5 i 0,7 bo może tutaj rzeczywiście ta przewaga by przepadła (jak we wczorajszym biegu J. Kowalczyk)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test, zrobiłem teraz szybkie obliczenia dla okna dwuskrzydłowego ze słupkiem stałym o wym. 2070 x 1440 z szybami 1.0 W/m2K i 0,5 W/m2K:

 

Fajnie, że się Tobie chciało, ale robota niepotrzebnie wykonana, bo rzecz cała nie sprowadza się do ustalonej wartości współczynnika przenikania ciepła:-). Pamiętaj, że układ: Ściana / szczelina dylatacyjna / kształtowniki okna / szyba/ kształtowniki okna / szczelina dylatacyjna / ściana, to pewien zamknięty układ, który należy rozpatrywać jako całość. Epatowanie się wyłącznie przenikalnością cieplną tego czy innego komponentu tego układu może zaciemniać ten obraz. W szczelnym budynku niski współczynnik wymiany powietrza wpływa zdecydowanie na podwyższenie względnej wilgotności powietrza. Wysoka temperatura w pomieszczeniu, wysoka wilgotność względna powietrza oraz mróz na na zewnątrz, to wysoka temperatura punktu rosy i kłopot gotowy. Jak sądzisz jak się zachowa "ta rosa" w niezrównoważonym wariancie "super szyba - średni profil"? Jakie mogą być skutki takiego stanu rzeczy?

 

Jest i argument mniej "fizyczny". "Słabszą szybę" łatwiej wymienić na "mocniejszą", z kształtownikami tak się nie uda, więc... wymieniając w trakcie użytkowania okna, szyby na coraz "mocniejsze", pogarszasz stan rzeczy opisany nieco wyżej, no chyba, że przy okazji wpadnie Ci trochę kasy i zmienisz system wentyalcji na mechaniczną nawiewno-wywiewną, wtedy rosa nie będzie już większym kłopotem, co nie znaczy, że na kształtowniku nie będzie powstawał mostek cieplny.

 

Dla zbieraczy powiedzonek: Wariant nr 2, to mniej więcej to samo co zakup futra " z krótkim rękawem". Niby ciepło, a jednak... .

Edytowane przez T12345T
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać dealerzy firmy Urzędowski starają się zupełnie prymitywnymi metodami zwrócić na tego producenta uwagę.

Skoro sami się proszą to proszę bardzo:

Każdy kto ma zamiar zamówić okna tej firmy powinien się 3x zastanowić. Firma ma bardzo poważne kłopoty co było opisywane w wielu miejscach.

Przegląd tematu jest tutaj: http://www.oknonet.pl/blogi/blog,29,rid,86.html

Jeżeli chodzi o okna PVC to firma Urzędowski takowych nie produkuje i nie produkowała. Firma sprzedaje te okna wyłącznie jako pośrednik.

 

,,pośrednik", który pomału eliminuje konkurencje !!!!!!:mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jednak kolego Test nie zgadzam się z tym ciągiem rozumowania

Bilans strat w chałupie jest jaki jest

Ciepło ucieka każdą przegroda i przez wentylacje

Jeśli w wersji z dwoma szybami ucieknie ci w całej chałupie - rzucam na pałę ;) - 2 kW a po zamontowaniu szyb dwukrotnie cieplejszych tym samym okna będzie generowały straty - i znów z rękawa 75% wersji 'zimnej'okna - ucieknie ci 1,5 kW. Tak czy nie?

Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem daje ci zmniejszenie strat globalnych chałupy czyniąc okres zwrotu inwestycji w 'cieple' okna krótszym i % mniejszy udział wentylacji w stratach globalnych budynku - tym samym to co ucieka przez okna staje się w % znaczącym udziałem w bilansie cieplnym całego domu

Czy zastosowanie wentylacji grawitacyjnej ma jakikolwiek wpływ na straty przez okna?

Nie ma !!!.

Jest to często z pełną premedytacją powtarzane kłamstwo przez tych, co boją się ceny swych okien, bądź wogóle na budowlance znają się tak, jak ja na budowie wszechświata. Guzik prawda. Wentylacja grawitacyjna z nawiewnikami powoduje ogólny wzrost strat ciepła całej chałupy. Szacunki są różne, ale w porównaniu z wentylacją mechaniczną, grawitacyjna nawet dobrze skompensowana to dodatkowe 25-40% wydatków na koszta ogrzewania chałupy. Straty przez okna pozostaną dalej takie same tylko ich udział % w bilansie całej chałupy będzie mniejszy - ze dalej będzie to albo 2 albo 1,5 kW - jak w rzuconym przykładzie

I powiedz mi - warto czy nie warto mieć ciepłe okna?

Moim zdaniem warto i jest to inwestycja która ZAWSZE się zwróci - kwestią pozostaje tylko - po jakim czasie.

Przy wentylacji mechanicznej czas zwrotu - wyliczony na kilku różnych chałupach - waha się między 1 a 3 lat, zaś przy grawitacyjnej nie przekroczył nigdy 10 lat - przy z gruntu błędnym założeniu iż ceny nośników energii będą cały czas na obecnym poziomie

Zakładając optymistyczny wariant, że będą rosły tylko 10% rocznie czas zwrotu poniesionych nakładów skróci się lawinowo

 

I teraz podważ me słowa ;) i udowodnij że inwestowanie w jak najcieplejsze okna mija się z celem

Chętnie podyskutuję gdyż wyjaśni to innym podstawowy dylemat - czy warto wydać dodatkowo 1-2 tyś na pakiet trzyszybowy, dwukrotnie cieplejszy od dwuszybowego.

I dywagacje nasze niech dotyczą stałej ceny energii - bo jej wzrost jest tak naprawdę nieznany

Edytowane przez jareko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Troche poczytalem odnosnie okien, odwiedzilem kilka firm i nadal mam dylemat co wybrac.

Okna maja byc do nowo budowanego budynku. Sciany 20cm styropian, dach 30cm welna, podloga 10(15)cm styropian.

Wpierw planowalem zalozyc okna z roletami zewnetrznymi ale cena rolet troche mnie odstrasza. Postanowilem wiec przygotowac nadproze do rolet integro ale na razie ich nie kupowac. Prawdopodobnie wiec zainwestuje w 3 szyby i zobacze wtedy czy jest sens kupowania rolet.

 

Wpierw mam pytania odnosnie samych profili. Poszczegolne wyceny przedstawie pozniej jak bede mial wszystkie (byc moze warto jeszcze wycenic jakies inne profile).

Zrobilem taka tabelke porownawcza:

http://img851.imageshack.us/img851/9206/okna.jpg

Zamiescilem te profile, ktore wydaja mi sie sensowne. Raczej 5 komorowe bo wydaje mi sie, ze nie ma sensu przeplacac za 6.

 

1. Ktore podane profile nie sa warte uwagi a ktore warto by bylo jeszcze dodac? I dlaczego?

2. Czy Plustec to dobre profile? Znajomy sasiad robi okna na tych profilach i moge miec taniej w sensie bez vatu i nizsza marza. Ale to oczywiscie nie znaczy, ze to jest wyznacznik. Nie moge znalezc wielu opinii o tych profilach wiec nie wiem czy warto ryzykowac.

3. Jaka szerokosc profilu jest wskazana dla pakietu 3-szybowego? Wyczytalem, ze do waskich nie ma sensu wiec domyslam sie, ze rama 70 i skrzydlo 70 odpada. A co w przypadku ramy 70 i szerszego skrzydla? Czy jednak powinna byc szersza rama? Dodatkowo jaka szerokosc skrzydla ma Veka Perfectline?

4. Jakie znaczenie ma stalowe wzmocnienie? Czy ksztal jest bardzo wazny? W skrzydlach praktycznie kazdy profil ma tak samo. Jedynie ramy sie roznia. Lepiej brac pelne czy U wystarczy? Z ksztaltu Aluplast wyglada na najgorszy. Oczywiscie nie mam zadnych informacji odnosnie grubosci stali.

5. Jesli okna bede wstawial kilka miesiecy (3-4) po wymurowaniu to czy powinienem cos jeszcze wziac pod uwage?

6. Czy 3 uszczelki duzo daja jesli chodzi o termike?

7. Czy w przypadku wentylacji grawitacyjnej warto zainwestowac w nawiewniki czy mikrowentylacja w zupelnosci wystarczy?

8. Czy jest sens inwestowac w cieply montaz w przypadku takiego domu i okien tej klasy? Wyczytalem rozne opinie ale nadal nie wiem czy warto.

 

Dzieki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jednak kolego Test nie zgadzam się z tym ciągiem rozumowania

Bilans strat w chałupie jest jaki jest

Ciepło ucieka każdą przegroda i przez wentylacje

 

I teraz podważ me słowa ;) i udowodnij że inwestowanie w jak najcieplejsze okna mija się z celem

 

jareko, nie mam zamiaru polemizować, z tym co piszesz, bo zgadzam się tym co piszesz. Problem jeno w tym, że to raczej nie na temat:-). Jakoś wszyscy są zafiksowani na szukanie okien o najniższej dostępnej (dla ich portfeli) przenikalności cieplnej i niczym innym się nie zajmują jak "stratami ciepła" i oszczędnościami. Jednak droga do takiego "ciepłego" okna może być różna (od tego zaczęła się ta dyskusja, wariant 1, czy 2) Moim zdaniem w wyniku zastosowania dwóch okien o takiej samej przenikalności cieplnej, ale o różnej konstrukcji uzyskasz inne efekty związane, z rozkładem temperatur na ich wewnętrznej powierzchni i w spoinach. Tu jest pies "wariantowy" pogrzebany, a nie w stratach ciepła.

 

PS. Mniemam, że gdybyś uważniej przeczytał mój wpis nad postem kogucik 34, to zaoszczędziłbyś czasu:-), ale zawsze miło poczytać :-) jak ktoś z pasją pisze:-).

Edytowane przez T12345T
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto wie, jakiego producenta okna sprzedaje urzędas w swoich salonach np.bluevo

Podciągnę ten wątek reklamowy:

Urzędowski Dystrybucja sprzedaje okna wyprodukowane w firmie Stolplast z okolic Kłodzka. Z tym, że nie jest to okno kupione z produkcji Stolplastu (oni na codzień robią swoje, inne okna - więc nie da się u nich kupić tego samego okna "taniej' ;) ). Stolplast to taki całkiem spory producent (jak na region Dolnego Śląska), który dostał dofinansowanie z UE na rozbudowę fabryki i ma teraz dobry park maszynowy, który jakoś sensowne powinien zagospodarować - najlepiej obciążając go zamówieniami na okna;)

Urzędowski sprowadza wszystkie komponenty we własnym zakresie i powierza je firmie, która z nich fizycznie wykonuje okno. O całym oknie (wyposażenie, strategia, logistyka, itp) decyduje Urzedowski.

Jakby było tego mało ofertę rozszerzyli o pięciokomorowy Innova Arte (czyli "zwykły" Brugman). Oby tylko nie poszli w stronę strategii Dobroplastu (najniższej ceny kosztem produktu) :(

Edytowane przez finlandia
uzupełnienie treści, korekta błędów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...To tak jak z tymi HS-ami w kolorze o wysokości ponad 230, co EC wykona klientowi nawet 250 cm

I gdybym nie widział tego na własne oczy to bym powiedział że ktoś ściemnia

 

Ja jestem na etapie szukania okien do mojego domu.

Jeden z przedstawicieli Oknoplastu najpierw powiedział, że wszystkie HS-y i duże fiksy (w kolorze) trzeba zmniejszyć do 2,45m i takie mi "zrobił" w ofercie.

Natomiast w rozmowie telefonicznej stwierdził, że właśnie na dniach weszła możliwość zrobienia tych okien w kolorze do 2,60m, więc moje 2,50+kilka centymetrów progu akurat się zmieści...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem dzisiaj wycene z innego punktu tur plastu. Cena wersji solid z szybami Uw 0,5 jest nieznacznie droższa - o jakies 50zł na sztuce - od wersji top tur Uw 0,7 obydwa okna 3 szybowe . Co bedzie lepszym wyborem? lepszy profil- 3 uszczelki - i nieco gorszy pakiet czy lepszy pakiet szybowy i nieco "gorszy" profil.?

 

Dzięki Test i Jareko, już jestem trochę podszkolony. Znalazłem dzisiaj ciekawy artykuł na ten temat, teraz muszę to przetrawić http://www.aluplast.com.pl/modules/download/download.php?id=114

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jak od gory dam poszerzenie ok. 100mm (jak takie jest?) i od dolu murek ok. 100mm to moge zastosowac profil okienny podstawowy, tak?

A jaka jest roznica cenowa w tym moim przypadku? Bo nie wiem czy jest sens sie bawic z tymi profilami poszerzajacymi jesli roznica bylaby mala.

Czyli w schuco przy tych moich szerokosciach moge zrobic drzwi balkonowe max. do wysokosci 2300mm, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...