Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?  

597 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki wybrałeś/łaś materiał na profile okna?



Recommended Posts

Elfir, zaskakująca jest lektura Twojego dziennika i postów dotyczących okien. Plus za to, że szerzej analizujesz oferty, ale wg mnie za szybko wysuwasz pochopne wnioski. Ok, masz prawo. Przynajmniej zaczynam rozumieć oczekiwania Klientów :)

 

Bardzo możliwe. Ale postaw się na moim miejscu, jako dyletanta. Skąd mam wysuwać niepochopne wnioski? Staram się czytać, ale zwykle jest tak, że "każda pliszka swój ogonek chwali". W Polsce nie ma niezależnych testów konsumenckich, jak w USA.

 

Mi nic nie mówi, czy okucie firmy XY to model zz czy ff. Przecież nie montuję okien na co dzień, nie wiem jak się zachowują. A jak się naczytam to wiadomo, człowiek chciałby najlepsze, ale go nie na wszystko stać. Gdzie iść na kompromis? Z czego zrezygnować, a z czego nie?

To, co wymagałam w specyfikacji, to pochodna zaleceń inwestora z Muratora i wynikająca z projektu. Współczynnik przenikania dla okna w projekcie, przy klasycznym montażu w ścianie, mam określony na 0,8, ale wiadomo, można zrobić to jeszcze lepiej.

 

Nie mam czasu na jeżdżenie po przedstawicielach i słuchania godzinami dlaczego ich okna są lepsze od konkurencji.

 

Dlatego wrzucam opisy do dziennika. Może ktoś ma takie okna? Może wie coś o firmie? przedstawicielu? Może coś doradzi? Może poleci coś innego?

 

Analogicznie - czy na pierwszy rzut oka potrafiłbyś odróżnić dobry projekt ogrodu od złego?

W ogrodzie z resztą łatwiej i taniej naprawić błąd niz przy wyborze stolarki. :(

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...z całym szacunkiem ale powinieneś wykasować to zdanie :)

jak już wspomniałem, mam KBE z Trasu od 1991 roku i jedyne co robiłem to wymiana szyb z k=2,9 na k=1,0

Proszę cię Charli przestań bo coś na temat 5-10 letnich okien drewnianych też mogę powiedzieć - sporo takich idzie do kominka

Okien z inwestycji wogóle nie porównuj do niczego - Inwestycja i nie ma to znaczenia kto je dostarcza - to zupełnie inny temat - zarówno w PVC jak i drewnie.

Natomiast co do profila z jakiego miałeś okna - dla mnie - subiektywna moja ocena - Veka aspiruje do najlepszego profilu na rynku a wiele innych przerasta ją pod każdym względem walorami technicznymi i ja się nią nie zachwycam, a 3 komorówka jaką masz u siebie to już wogóle był dla mnie szajs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już wspomniałem, mam KBE z Trasu od 1991 roku i jedyne co robiłem to wymiana szyb z k=2,9 na k=1,0

Proszę cię Charli przestań bo coś na temat 5-10 letnich okien drewnianych też mogę powiedzieć - sporo takich idzie do kominka

Okien z inwestycji wogóle nie porównuj do niczego - Inwestycja i nie ma to znaczenia kto je dostarcza - to zupełnie inny temat - zarówno w PVC jak i drewnie.

Natomiast co do profila z jakiego miałeś okna - dla mnie - subiektywna moja ocena - Veka aspiruje do najlepszego profilu na rynku a wiele innych przerasta ją pod każdym względem walorami technicznymi i ja się nią nie zachwycam, a 3 komorówka jaką masz u siebie to już wogóle był dla mnie szajs

 

W moim przypadku banany na plastiku powstały z powodu agresywnej różnicy temperatur - wystarczył swego czasu tydzień mrozów w przedziale -15 do -20 przy temperaturze wew. +22 i pvc fiknął koziołka/ popłynął. Natomiast Twoje tłumaczenie, że to profil 3K nie mają z tym nic wspólnego. Po demontażu rozciąłem plastik flexem i wzmocnienie było o`k !!!

Wniosek jeden - w przypadku takich różnic temperatur konstrukcja ramiaka pvc nie wytrzymuje szoku termicznego. Banan to nic innego jak wygięcie/odkształcenie wraz ze wzmocnieniem. Niestety, ale plastik nie wraca do z powrotem "na swoje miejsce" i trzeba go naciągać okuciami aby przylga była przylgą. Śmiem twierdzić, że wielokomorowe profile tak mocno nie pływają pod wpływem termiki - pożyjemy zobaczymy !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charlie - sorki, ale widać że znasz sie na szkle a o oknach masz g.... pojęcie. -20/+20 nazywasz agresywną różnicą temperatur? W takim układzie nic się nie dzieje, NIE MA PRAWA się dziać z prawidłowo wykonanym oknem. Podejrzewam w którym miejscu miałeś banana - pojawił się na pionowej części skrzydła przy klamce.

A na przyszłość dla Ciebie informacja - agresywna różnica temperatur pojawia się w słoneczny upalny dzień przy +20/+60 do +80 w pełnej operacji słońca na profilu w jakimkolwiek kolorze innym niż biały. Gó... wykonane okna nie wytrzymują już jednego sezonu w takich warunkach.

Długo by Ci tłumaczyć dlaczego tak się dzieje, co jest a co może być powodem takiego stanu rzeczy.

W dużej mierze właśnie w takich ekstremalnych warunkach jakie opisuje wychodzi różnica między profilami, producentami, ceną zakupu towaru etc etc - ale to nei miejsce na takie dyskusje i podawanie konkretnych nazw i rozwiązań

Najbardziej wkurzające jest co innego - sposób w jaki odnosisz się do tych którzy wybierają plastiki - i uwierz mi z pełną świadomością wyboru i zalet w porównaniu z drewnem. Już chyba najbardziej dobijającym argumentem podnoszonym przez zwolenników drewna jest mówienie od tym że zachód wywala PVC na śmietnik i każda nowa Inwestycja to tylko drewno - fałsz, manipulacja, marketing byleby tylko konkurenta jakim jest dobrze wykonane okno z PVC zdyskredytować. Ten kto nie wierzy niech choćby sobie pojedzie do Niemiec i zobaczy gdzie te wszechobecne drewno montują.

Twoje traktowanie takich klientów jak gołodupców, kretynów, ludzi niższej klasy jest uwłaczające i nie przystoi Najlepszemu Doradcy i wogóle człowiekowi

 

Elfir - niestety taki jest. Rozrzut ceny jest ogromny ale... ale też to co dostajesz w ofercie bardzo często różni się od tego o co pytasz bo wszyscy boją się podać cenę. Ileż to razy trafiali do mnie klienci już po rozmowach, których wybrali właśnie z uwagi na cenę, a po pomiarze okazywało się, że tu się pomylił, tam coś inaczej zrobił etc etc i oferta końcowa rosła nie o 5-10% ale o 40-50% !!! Jakże często opracowuje się okna nie bacząc na to czy jest to akceptowane przez system. Jak choćby poz.7 z oferty - 900/2500 - powiedz, ilu przyjęło ją be z mrugnięcia okien w jednym skrzydle U ? A jest ona jako U niewykonalna. Dalej, poz.1 - w ilu ofertach otrzymałeś informacje że musi być zastosowane szklenie 6mm? Jeszcze dalej - poz.8 900/2400, realnie niewykonalna w profilu okiennym, musi się pojawić albo profil pośredni albo inne patenty producenta nie gwarantujące że po końcu gwarancji takie okno będzie dalej funkcjonować. I choćby na tych trzech pozycjach masz prawie 3.000 różnicy w ofertach między jednym a drugim dostawcą. Następne duperele mające wpływ na cenę. Sposób rozwiązania okien rozwiernych - albo w pełni okute jako RU z blokadą ruchu okuć albo dociski i możliwość dania najprostszej zasuwnicy i jakże często oszczędne okucie gdzie na skrzydle masz 100-300 zeta oszczędności i później często problemy bo dociski są za słabe bądź jest ich za mało do danej wysokości skrzydła, podobnie z sterowaniem skrzydła biernego w balkonie dwuskrzydłowym - może byc klamką (drożej) lub wajchą do której dostęp jest po otwarciu skrzydła i często trzeba się do niej schylić (bo tak jest najtaniej). Szczegóły też powodują że masz takie rozbieżności w ofertach.

Podejrzewam, patrząc na Twój dziennik, że moja oferta okazała się najdroższą, ale ja nie stosuję rozwiązań byleby okazać się najtańszym, tam gdzie ma być szyba 6mm, tam gdzie ma być zmiana konstrukcji okna, tam gdzie w konstrukcja ma składać się z kilku elementów czy ma zawierać słupy statyczne itp - zawsze pojawia się w ofercie.

Współczuję Wam, klientom, ogromnie współczuję konieczności wyboru.

Edytowane przez jareko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Charlie

Sprawiasz wrażenie jakby Twoje okna pcw były jedynymi jakie widziałeś w życiu i na ich podstawie wypisujesz te bzdury od tylu lat - Twój jednostkowy przypadek nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Serwisując różne okna widziałem ich tysiące, pcw, drewno i inne wynalazki, wiem ile miały lat oraz co było przyczyną wzywania serwisu, więc zaprzestań już udzielania porad na temat wyższości jednych nad drugimi i mieszać ludziom w głowach.

Plastik popłynął.. dobre:yes: powinieneś jakąś książkę napisać na temat tego szoku termicznego i swoich wniosków. Zaznacz tylko, żeby nie drukowali na papierze kredowym, taniej wyjdzie, a i pożytek z tej książki będzie większy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku banany na plastiku powstały z powodu agresywnej różnicy temperatur - wystarczył swego czasu tydzień mrozów w przedziale -15 do -20 przy temperaturze wew. +22 i pvc fiknął koziołka/ popłynął. Natomiast Twoje tłumaczenie, że to profil 3K nie mają z tym nic wspólnego. Po demontażu rozciąłem plastik flexem i wzmocnienie było o`k !!!

 

Ja mam w bloku jakieś naprawdę tanie bezmarkowe okna. Przeżyły już i upały 30 stopni i mrozy po - 20 stopni.

Ja tam nie wiem co ty robiłeś ze swoimi? Podpalałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak choćby poz.7 z oferty - 900/2500 - powiedz, ilu przyjęło ją be z mrugnięcia okien w jednym skrzydle U ? A jest ona jako U niewykonalna.

 

W jednym skrzydle zaproponowali: Avante, Variant (oboje na Deceunnicku), Urzędowski i MS Okna (oboje na Bruegmann)

Piszesz, że to niewykonalne, ale tak mam w projekcie, a dzielenie zaburzy wygląd fasady :(

 

Dlaczego firma proponuje okno, którego nie jest w stanie wykonać? Przecież jak zamówię na podstawie wyceny, założą i nie będzie działać prawidłowo, to nie wyplączą się ze zgłoszeń reklamacyjnych.

Skąd klient ma wiedzieć, że okno z projektu domu nie da się wykonać, skoro producent nie widzi przeszkód?

 

Dalej, poz.1 - w ilu ofertach otrzymałeś informacje że musi być zastosowane szklenie 6mm?

 

Miałam podawane grubości szyb w większości ofert.

 

 

- poz.8 900/2400, realnie niewykonalna w profilu okiennym, musi się pojawić albo profil pośredni albo inne patenty producenta nie gwarantujące że po końcu gwarancji takie okno będzie dalej funkcjonować.

 

Przecież to zwykłe okno balkonowe. Co w nim jest nie tak?

 

Podejrzewam, patrząc na Twój dziennik, że moja oferta okazała się najdroższą,

 

Nie, najdrożej wyszła Thermofasada i Variant, chyba, że źle przeliczyłam twoją ofertę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałne jest wszystko co architekt narysuje. Polecam ci wizytę na Osiedlu Rodzima Polanieckich gdzie takie okna gdzie niegdzie jeszcze zostały. Przy dwukrotnym myciu w ciągu roku okno po trzech latach się rozsypuje. Przy nieumiejętnym otwieraniu do mycia dolne zawiasy sa wyrywane.

I nie mów mi o tym co mój dostawca wykonać może w podtekście ze profil lub producent jest do d...

To ja decyduje co sprzedam klientowi a czego nie. To ja daje mu gwarancje i to mnie później będzie opisywał ze ma problem z takim oknem i jeszcze później powie ze skoro wiedziałem ze jest to złe rozwiązanie to dlaczego mu o tym nie mówiłem ? Gdy jest już coś podpisane to nie ma tłumaczenia-przecież uprzedzalem-później jakoś szybko klienci trąca pamięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie mów mi o tym co mój dostawca wykonać może w podtekście ze profil lub producent jest do d...

Nie wiem po co doszukujesz się podtekstów? Po prostu uważam, że nie znasz* możliwości wszystkich systemów okiennych dostępnych na rynku i udzielając odpowiedzi ograniczasz się do wiedzy o produkcie, który sprzedajesz. Dlaczego jednak formułujesz tak autorytatywnie wypowiedzi? Czy twój dostawca wkleja wkłady szybowe? Zapewne nie... A to zmienia diametralnie postać rzeczy. Trzeba było pojechać 2 lata temu do Norymbergi i zobaczyć jakie wielkie okna balkonowe tam pokazywano.

To ja daje mu gwarancje

Ty dajesz gwarancję na okna? Raczej jego producent.

 

*Żeby było jasne to ja też nie znam wszystkich systemów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir - zasada jest taka, maksymalne proporcje szerokości do wysokości to jak 1:3 i niby wszystko jest OK z tymi wymiarami z tym tylko, że zupełnie inaczej pracuje okno w pionie, jest inaczej okuwane, inne zawiasy, zupełnie inaczej pracuje, a co innego w poziomie gdzie by choćby takie okno umyć musisz to robić w co najmniej dwie osoby (skrzydło będzie ważyć około 100 kg !!!), dwie podtrzymują skrzydło w poziomie, trzecia myje. Wystarczy że oprzesz skrzydło o parapet a będzie tak duża siła, że wyrwie ci stałe zawiasy ze wzmocnienia lub skrzydła (prędze skrzydła) Już pierwsze mycie wkurzy cię niemiłosiernie i wtedy przyznasz - Jareko miał rację. Ale o tym dowiesz się dopiero jak takie okno zamówisz. Póki co zewsząd usłyszysz, że jest wykonalne - bo jest, oczywiście że jest (choć WHOkna taką konstrukcję tez odrzuca)

Program WHOkna odrzuca mimo wszystko taką konstrukcję pisząc: "Wymiary wrębu okuciowego przekraczają wartości maksymalne (2350)" Czy kontynuować dobór?" i oczywiście można cudaczyć z okuciami by spełnić wymagania klienta - tylko się pytam - po co? Nie lepiej uprzedzić go i zaproponować inne rozwiązanie które go usatysfakcjonuje?

Za błąd w numeracji przepraszam, tak to jest jak pisze się z komórki w trasie

 

bwojtek - oczywiście że można wklejać szyby, można wszystko ale... ale nawet 4mm szyba w takiej konstrukcji, wklejona w skrzydło, będzie pracować przy jego otwieraniu do mycia, giąć się jak nie wiem co, ekstremalnie pęknąć może.

Mam może niepopularną ale swoją filozofię sprzedaży. Nawet jak coś niby wykonać można, a wiem, że będzie sprawiać kłopoty, nie przyjmuję takiego zamówienia. Co mi z tego, że zarobię przy podpisywaniu umowy skoro później telefony klienta doprowadzą mnie do białej gorączki a wysyłanie pracowników by coś ciągle poprawiali da takie koszty, że zamiast zarobku będzie tylko strata? Niech sobie w Norymberdze pokazują cuda, nic mi do tego. Tak samo jak w Genewie napatrzeć się można na piękne samochody i nic z tego nie wynika, tak naprawdę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie zgodziłbym się na wykonanie takiego okna w 1 ramie, żaden z profili Rehau-a tego nie dopuszcza, nawet Geneo, który ma większe wymiary graniczne

już usłyszałeś odpowiedź

Obydwa okna są jak najbardziej wykonalne. Sorry Jareko ale jeżeli twój dostawca czegoś nie robi to jeszcze nie oznacza, że tego nie da się wykonać!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skończy się pewnie tym, że to okno będzie także fixem, a bliźniaczy fix mam wyceniony, więc łatwo skorygować.

To okno na piętrze, ale jest dostępne z zewnątrz z niskiego daszku (dach płaski).

Niestety, ciepłe profile są bardzo grube co bardzo wpływa na niekorzyść estetyki :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

s...Niestety, ciepłe profile są bardzo grube co bardzo wpływa na niekorzyść estetyki :(

??? mają tylko inną głębokość zabudowy

Przykład -Schuco

od zewnętrznej krawędzi ościeżnicy do krawędzi szyby - 120 mm zarówno dla CT70 (5 komorówka) jak i Si82 ( 6 komorówka)

przy fixach szklonych w ościeżnicy te wartości wynoszą odpowiednio - CT70 - 65mm i Si82 także 65 mm

 

Tak chyba będzie najlepiej - zrezygnować z uchyłu, zwłaszcza, że o ile pamiętam ma być wentylacja mechaniczna - czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...