Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wywiad MURATORA: Będziesz producentem energii elektrycznej?


Redakcja

Recommended Posts

W numerze 10/2012 Muratora rozmawiamy Z Maciejem Bando, wiceprezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Nasz rozmówca mówi o tym, że inteligentne liczniki pozwolą nam zostać producentami energii elektrycznej oraz o tym, że cena prądu będzie różna w ciągu doby

MACIEJ BANDO:

...Kolejnym przełomem będzie wdrożenie inteligentnych sieci elektroenergetycznych. Szacuje się, że nastąpi to do 2020 roku. Jesteśmy tuż przed masowym instalowaniem liczników, które działają w obie strony – rejestrują energię, która wpływa do domu, ale też tę, która może być z domu dostarczana do sieci. Te liczniki pozwalają na bieżąco obserwować zużycie energii i wiążące się z tym koszty. Rozwiązania takie umożliwią wprowadzanie tak zwanych taryf dynamicznych, a więc uzależnienia ceny energii od jej podaży na rynku. Chciałbym podkreślić, że wymiana liczników nie będzie odbywać się na koszt odbiorcy.

 

MURATOR: Chodzi o to, by pojawił się aktywny odbiorca energii – prosument, który nie tylko konsumuje, ale też może produkować energię elektryczną i sprzedawać do sieci. To byłaby rzeczywiście wielka zmiana...

...Której celem jest między innymi ochrona środowiska, racjonalizacja zużycia energii i redukcja ponoszonych kosztów. Próbujmy samemu wytworzyć energię - w tym kierunku zmierza nowelizacja prawa energetycznego. To co zużyjemy, pomniejszy nam rachunek za energię elektryczną, nadwyżkę możemy sprzedać do sieci. Drugą możliwością i korzyścią będą dynamiczne taryfy - o różnych godzinach energia będzie dostępna w różnych cenach. Jeżeli chcemy grzać dom grzejnikami elektrycznymi, włączyć zmywarkę czy pralkę, będziemy mogli zrobić to o dowolnej porze dnia, ale ze świadomością, że w niektórych godzinach prąd jest tańszy lub droższy. Z faktu, że przemysł zużywa 75% produkowanej w Polsce energii, wynika chociażby to, że nocą, gdy część zakładów nie pracuje, mamy nadprodukcję energii i może ona być wtedy sprzedawana odbiorcom domowym taniej.

 

ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI > Czy widzicie się w roli producenta energii elektrycznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) jeżeli zachowa się obecna tendencja to w 2020 roku będziemy mieli stopnie zasilania i wyłączenia jak w latach 80-tych. co z tego, że prąd będzie, jeśli nie ma go czym przesyłać ? stan sieci przesyłowych to samo dno i niewiele się słyszy (wbrew buńczucznym zapowiedziom) o inwestycjach w nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten prezes to niezły populista. Wszystko co mówi to prawda tylko że za zachodnią granicą lub po drugiej stronie Bałtyku. U nas wszystko utopią w zarodku np. podatkami, ponieważ w końcu elity muszą mieć z czego kraść.

Czasami żal dupę ściska że Jasnej Góry nie podbili Szwedzi, wtedy może jeździł bym starym volvo zamiast starym daewoo i nie musiał się martwić czy nie zdechnę z powodu kolejki do lekarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to będzie się odbywało te sprzedawanie energii? Pewnie jakaś nowa sieć? równoległa do już istniejącej czy może wymiana starej sieci na działającej w obie strony? Tak czy inaczej potężna inwestycja i kogo na nią stać albo kogo będzie stać jak już podniosą cenę energii?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sieć działa w obie strony. Jedyne, co trzeba wymienić, to licznik.

 

nie jestem elektrykiem ani elektromonterem dlatego pytam jak to możliwe????

jak w moje pięcio - żyłowe zasilenie z czego dwie to zero i uziom wypchnąć moje elektrony ?

Pewnie się nie znam i nie mam zamiaru udawać że tak jest proszę o rzeczową odpowiedź jak przesłać prąd moją instalacją do elektrowni bo magazynować energii nie mamy oczywiście prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ, oczywiście, nie masz racji!!!

Mamy takie prawo!

Bieda w tym, ze nie jest to łatwe....

Czytaj - jest kosztowne, jak chcesz kupić klocki i sobie je poskładać.

Jest wściekle kosztowne, jak zlecasz.

DLATEGO wymyślono sieć elektroenergetyczną jako ten element przyjmujący wszystko, co wyprodukujesz, a nie jest Ci potrzebne.

 

ISTNIEJĄ takie liczniki, które naliczają lub odliczają w zależności od tego - w którą stronę płynie prąd.

Coś słyszałem, że mają nie być u nas stosowane...

U nas mają być dwa liczniki tak założone, że jeden zlicza to, co wpłynęło a drugi - to co wypłynęło.

I wcale nie przesyłasz do elektrowni, tylko do tego, kto potrzebuje w danej chwili.

Np. do sąsiada...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ona już jest!

To te druty z prądem od elektrowni do Twojej działki (no i do sąsiadów też).

Jak nie masz fotowoltaiki to masz jeden licznik.

Podpisujesz umowę , przychodzą i podciągają kabel na działkę, wstawiają licznik i bezpieczniki - a Tobie się żarówki zaświecają...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem elektrykiem ani elektromonterem dlatego pytam jak to możliwe????

I Ty serio jesteś inżynierem, nie mając bladego pojęcia o elektrotechnice?

 

W sieci płynie prąd zmienny. Zmienność jego polega na tym, że raz elektrony płyną w jedną stronę, a raz płyną w drugą stronę. I zmienia się to 100 razy na sekundę.

 

Jak zapodasz większe napięcie na Twoim gniazdku, niż 230 V, to zamiast pobierać prąd z sieci, będziesz tam prąd wpychać. Oczywiście nie popłynie on do elektrowni, bo w praktyce dotrze tylko do Twoich najbliższych sąsiadów, ale za to oni nie kupią prądu wytworzonego w elektrowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...