Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

odwierty pionowe - problemy ze szczelnością


pmuchars

Recommended Posts

Witam,

 

Jakie są wasze doświadczenia z trwałością (szczelnością) odwiertów pionowych?

 

Ja swoją pompę ciepła użytkuję od dwóch lat i mam do niej 3 odwierty po 100 m. Po pierwszej zimie rozszczelnił się jeden odwiert i skończyło się na zrobieniu nowego odwiertu (na gwarancji). niestety po tej zimie okazało się że kolejny odwiert się rozszczelnił. Tym razem jednak firma która robiła nie chce uznać gwarancji pomimo ze jeszcze nie minęły 2 lata od ich zrobienia.

 

Na osiedlu w którym mieszkam ta sama firma robiła jeszcze odwierty w dwóch innych domach i też są u w nich problemy. W sumie na 9 odwiertów 5 jest nieszczelnych ...

 

Jakie macie z tym doświadczenia? Czy to my mamy pecha ze trafiliśmy na taką firmę / użyte materiały czy jest to częsty problem z odwiertami?

 

Przy takiej częstotliwości problemów z odwiertami pompa ciepła niestety nie ma żadnego sensu (koszty napraw odwiertów).

 

Pozdrawiam,

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 138
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

prosze, prosze i pewnie robiła te odwierty firma montująca PC. i tak to jest z tymi gwarancjami markowych PC

Jasne! Za to do ciebie w razie problemów przyjadą małe, żółte ludki , zejdą do odwiertów i wszystko naprawią. Przestań już z tą promocją skośnookich bo osiągasz poziom śmieszności :(

 

PS.

Czy autor może powiedzieć co rozumie przez "rozszczelnił się odwiert"?

Edytowane przez chcialbympompe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne! Za to do ciebie w razie problemów przyjadą małe, żółte ludki , zejdą do odwiertów i wszystko naprawią. Przestań już z tą promocją skośnookich bo osiągasz poziom śmieszności :(

 

PS.

Czy autor może powiedzieć co rozumie przez "rozszczelnił się odwiert"?

no nie chińczycy do mnie nie przyjadą- ale do ciebie serwisanci z francji to na pewno przyjadą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne! Za to do ciebie w razie problemów przyjadą małe, żółte ludki , zejdą do odwiertów i wszystko naprawią. Przestań już z tą promocją skośnookich bo osiągasz poziom śmieszności :(

 

PS.

Czy autor może powiedzieć co rozumie przez "rozszczelnił się odwiert"?

oczywiście niemieckie ,francuzkie , szwedzkie ( WSZYSTKIE W WIĘKSZYM LUB MNIESZYM STOPNIU SKŁADANE NA CZEŚCIACH Z CHIN) to oczywiście promować można ? a tak z ciekawości powiedz gdzie była wyprodukowana spreżarka twojego ATLANTIKA? Nie to żebym coś sugerował, tak z ciekawości pytam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka pytań:

 

1) Czy orientujesz się ile godzin średnio w roku pracuje Twoja pompa ciepła? 1800 h, 2000 h, 2500 h, może więcej?

2) Jakie temperatury dolnego źródła (glikolu) obserwujesz w ciągu roku?

3) Czy zaobserwowałeś, czy firma od odwiertów stosowała rury z fabrycznie łączonymi głowicami, czy głowice może były łączone z "U" rurą na budowie?

4) Czy otwór był wypełniany mieszanką, np. ThermoCem lub inną?

 

Ewentualne inne Twoje obserwacje. Cokolwiek niepokojącego może być bardzo pomocne w diagnozie, bowiem wykonanych sond pionowych z problemami jest coraz więcej, a podłoże kłopotów jest bardzo różne. Generalnie pokutuje "droga na skróty" i nieznajomość tematu. Prawidłowo wykonana i eksploatowana sonda (ok. 1 800 - 2 400 h na rok) powinna służyć dziesiątki lat bez żadnych nieszczelności (pomijając rzecz jasna wady materiałowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam takiej sytuacji z rozszczelnieniem nie miałem, nie mam bladego pojęcia jak w ogóle to może być nieszczelne???.

Tam nie ma co się rozszczelnić, wszystko jest zgrzewane. .

Miałem natomiast przypadek "na serwisie" że jedna z pętli była nieszczelna ale nie sądzę że to sonda w odwiercie tylko najprawdopodobniej na łączeniu odwiertu z rozdzielaczem - tam instalator (wg klienta) połączył odwierty z resztą za pomocą złączek skręcanych i zakopał... Jakaś firma z Konina, nie pamiętają gdzie są łączenia i teraz już nie odbierają telefonu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odwierty po 100 m....ta sama firma robiła jeszcze odwierty w dwóch innych domach i też są u w nich problemy. W sumie na 9 odwiertów 5 jest nieszczelnych

100m w pionie to na dole prawie 10 bar. Coś musieli spieprzyć albo użyli wadliwych materiałów. Obawiam się że wszystkie odwierty może trafić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Zbiorczo odpowiem na pytania z kilku postów:

 

- odwierty nie były robione przez firmę od pompy (mam Vaillanta) ale przez firmę specjalizującą się w odwiertach ... czy rzeczywiście wiedzą co robią po efektach można mieć różne zdanie ...

- pompa pracowała rocznie po 2000-2100 godzin

- temperatura powrotna żródła w zimie była w okolicach 4-5 stopni C (różnica między wyjściem z pompy a powrotem między 3 a 4 stopnie)

- z tego co wiem rury z głowicami fabrycznymi były produkcji Aspolu

- co do wypełniania odwiertu jakąś mieszanką to nie jestem tego pewien ale wydaje mi się ze nic takiego nie robili (a przynajmniej nie zauważyłem)

- przy nieszczelnym odwiercie musiałem dolewać ok 2-3 litrów glikolu co 1-1,5 tygodnia (spadek ciśnienia w odwiercie z 1,3 bar do 0,5 bar)

 

Co jeszcze charakterystyczne rozszczelnienie zawsze następowało na wiosnę (czyli w momencie gdy odwiety były coraz mniej używane i rosła temperatura glikolu w odwiercie)

 

Pozdrawiam,

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swego czasu majac rozszczelnienie na kolankach pod podloga kotlowni (pozdrowienia dla mojego hydry!) wsypalem w glikol proszek do uszczelniania chlodnic samochodowych (takie opilki aluminium ronej wielkosci). Zapuscilem pompe DZ na 8h. Potem czyszczenie filtra siatkowego ktory wylapal wiekszosc tych grubych opilkow a te malutkie skutecznie uszczelnily DZ. Od roku nie mam z tym problemu i mam nadzieje, ze nie wystapi wiecej, bo szkoda mi tej posadzki w kotlowni :-)

 

BTW: mialem spadek ok 1 bara na dobe. Po miesiacu uzytkowania to sie ujawnilo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...