Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

odwierty pionowe - problemy ze szczelnością


pmuchars

Recommended Posts

A jak sąsiad sprawdzał kwalifikację ekipy .?

Czy zatrudnił inspektora nadzoru ( jeżeli się nie znał na montażu dachu?

To inwestor ma obowiązek zapewnić nadzór nad wykonawcami ,i to inwestor odpowiada za bezpieczeństwo na budowie.Takie jest prawo.

 

Znam taki przypadek .Facet zatrudnił elektryka z ulicy (bez papierów) w efekcie nic nie działało .Są uniewinnił wykonawcę ,bo ten nie posiadał kwalifikacji .

Ciekawe co

 

A tego to nie wiem.Az tak sie nie zaglebialem i nie mam zamiaru wkoo...ac sasiada takim dodatkowym zestawem pytan :-)

Ciekawe tylko czy kolega pmuchars dopelnil swoich obowiazkow, bo jesli nie, to rozumiem, ze ma male szanse na sondowy sukces reklamacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 138
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To przykład manipulacji .

Tu rzeczywiście jest PC i odwierty i jest katastrofa.Odwiert jest nawet pionowy .

Tylko to był bezpośredni pobór wody ze złoża (razem z gruntem)

PC i odwiert to w tym przypadku tagi .

Gdyby ten odwiert służył do poboru wody .Można by powiedzieć ,że pobór wody może być niebezpieczny.:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego barbarzynskiego jezyka, ale z malunkow ktore tam przedstawiono widac bylo, ze chodzi o przedostanie sie wody poprzez odwiert do warstwy anhydrytu (jego warstwa znajduje sie pod miastem), ktory po uwodnieniu zwieksza swoja objetosc (o <>60%) i to spowodowalo wysadzenie gruntu. Nie jego wymrozenie.

To tak temat zwiazany z PCi jak zwiazane jest ze soba "picie w Szczawnicy" i "szczanie w piwnicy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To były odwierty, a nie żadne studnie. Otwory były robione w celu osadzenia w niech sond.

http://carsologica.zrc-sazu.si/downloads/392/Sass.pdf - angielski

 

http://www.erdwaerme-zeitung.de/waermepumpen/geothermalheatpump/index.html - też angielski, wzmianka o tych sondach w Staufen w akapicie "Subsidence".

 

To właśnie po tym zdarzeniu z Niemczech wypełnianie odwiertów stało się obligo.

 

Woda dostała się do warstwy anhydrytu właśnie dlatego, że nie było wypełnienia. Przypadek ten pokazuje że wiercenia to nie jest taka prosta sprawa, która zawsze niesie ze sobą pełen sukces niezależnie co i jak się robi.

Chociaż wypełnienie nie zawsze poprawia przewodność cieplną sondy (może być wręcz przeciwnie), ale daje bezpieczeństwo użytkowania.

 

Daleko nie patrzeć, a weźmy nasz polski, bardzo ciekawy przypadek z końca 2010 roku z Piły i wypływ wód oligoceńskich.

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-znow-sprobuja-zatkac-odwiert-w-pile,nId,313337

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podawałem Staufen jako przykładu wymrożenia sond, tylko jako przykład tego, że brak wypełnienia otworu sondy może doprowadzić np. do czegoś takiego, jeśli np. na danym terenie trafi nam się jak na złość przewarstwienie anhydrytu.

W innym przypadku brak wypełnienia może doprowadzić do wymrożenia gruntu.

 

Przy okazji tematu z nieszczelnością sondy chcę pokazać też inne niebezpieczeństwa i także, że to nie jest takie "hop siup" wywiercić i grzeje super zawsze. Wiercenia sond to wcale nie jest taka prosta sprawa jak przestawiać wiertnicę i wiercić gdzie się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podawałem Staufen jako przykładu wymrożenia sond.

 

E no kolego, wlasnie podales dokladnie w kontekscie zamrozenia DZ. Nie wykrecaj kotka ogonkiem :)

 

"[...] temperatura glikolu spadła dobrze poniżej zera, grunt wokół sondy się zmroził i zgniótł w jednym miejscu rurę. Może u Ciebie gdzieś "pracuje" grunt powodując uszkodzenia rur? Ciężko to sobie wyobrazić, ale skoro w Niemczech jedno miasto sondy pionowe doprowadziły do "katastrofy budowlanej" o wartości [...]"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kota ogonem wykręcał wcześniej hydraulik_ pisząc o jakiejś manipulacji.

 

Pyxis, cytat, który przytoczyłeś właśnie obrazuje co miałem na myśli. Piszę więc, że może temp. glikolu spadła poniżej zera, grunt się zmroził i zgniótł rurę. Dalej piszę, że może u "Poszkodowanego" "pracuje" grunt powodując uszkodzenia sondy. Dalej napisałem, że trudno to sobie jednak wyobrazić aby właśnie to zmrożenie wystąpiło u "Poszkodowanego", chociaż w świetle tego jakie "jaja" miały miejsce w Staufen wszystko jest możliwe. Czyli, skoro w Staufen odwierty "wysadziły" miasto to zjawisko "zmrożenia" sondy nie byłoby niczym nadzwyczajnym. Sądzę, że wystarczająco wyjaśniłem zdanie po zdaniu z mojej wypowiedzi. Jednak nie to jest istotne, miałeś prawo źle odczytać sens mojej wypowiedzi. Wątek jest o uszkodzeniu sond, więc może coś uda się pomóc człowiekowi w biedzie, a po drugie przy okazji pokazałem inne ciekawe, acz nieprzyjemne przypadki z sondami. Może kogoś to zainteresuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale się nie dziwię, nigdy tekst czytany na forum nie będzie bezpośrednią rozmową gdzie wszystko od razu można sobie wyjaśnić.

 

Wracając do tematu, to może coś jest po drodze w otworze, jakieś przewarstwienie gdzie pojawiły się jakieś ostre krawędzie, skała, czyli może rura obciera o coś ostrego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 8 months później...

Witam,

czy mógłby Pan napisać na jakim osiedlu zostały wykonane otwory oraz jaka firma sie tym zajmowała?

Właśnie sie zastanawiam nad pionowa PC w rejonie Osiedla Pyrzyckiego w Stargardzie. niestety działka leży na ujęciu wody pitnej dla miasta i zastanawiam się, czy ktoś miał podobny przypadek (boje się, że Starosta przy zgłoszeniu projektu sprzeciwi sie odwiertom pod PC w obawie przed zanieczyszczeniem tych wód).

 

Witam,

 

Jakie są wasze doświadczenia z trwałością (szczelnością) odwiertów pionowych?

 

Ja swoją pompę ciepła użytkuję od dwóch lat i mam do niej 3 odwierty po 100 m. Po pierwszej zimie rozszczelnił się jeden odwiert i skończyło się na zrobieniu nowego odwiertu (na gwarancji). niestety po tej zimie okazało się że kolejny odwiert się rozszczelnił. Tym razem jednak firma która robiła nie chce uznać gwarancji pomimo ze jeszcze nie minęły 2 lata od ich zrobienia.

 

Na osiedlu w którym mieszkam ta sama firma robiła jeszcze odwierty w dwóch innych domach i też są u w nich problemy. W sumie na 9 odwiertów 5 jest nieszczelnych ...

 

Jakie macie z tym doświadczenia? Czy to my mamy pecha ze trafiliśmy na taką firmę / użyte materiały czy jest to częsty problem z odwiertami?

 

Przy takiej częstotliwości problemów z odwiertami pompa ciepła niestety nie ma żadnego sensu (koszty napraw odwiertów).

 

Pozdrawiam,

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam,

czy mógłby Pan napisać na jakim osiedlu zostały wykonane otwory oraz jaka firma sie tym zajmowała?

Właśnie sie zastanawiam nad pionowa PC w rejonie Osiedla Pyrzyckiego w Stargardzie. niestety działka leży na ujęciu wody pitnej dla miasta i zastanawiam się, czy ktoś miał podobny przypadek (boje się, że Starosta przy zgłoszeniu projektu sprzeciwi sie odwiertom pod PC w obawie przed zanieczyszczeniem tych wód).

 

Ja miałem robiony odwiert na ujęciu wody pitnej i w pozwoleniu firma wiercąca musiała napiasać dokładnie czym zasypią (wypełnią) otwór po odwiercie. Nie jestem też pewien czy do płuczki nie musieli używać droższego wypełniacza (bentonit), ale tego nie jestem pewien. Gdybyś miał problemy to pisz a wtedy spojrzę w pozwolenie i powiem ci dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...