Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Szlag mnie TRAFI ! REKUPERATOR - to w koncu warto czy nie ?


Recommended Posts

(...)

Może znajdzie się ktoś dobry - założy Pustaka ceramicznego , 15cm styropianu ok 150m 2 i inne wartości przeważnie używane w budownictwie. Jak to wyjdzie na 1m2 przy 70% i 90% odzysku?

 

Póki masa "specjalistów" na forum - a nikt jeszcze JASNO I KLAROWNIE nie podjął się nawet próby policzenia w standardzie - BEDZIE TANIEJ o X PLN na m2

 

 

Myślę, że tu wyjdzie kto się na tym zna ...

 

Zorro, widzę że bardzo chcesz żeby ktoś za darmo zrobił ci obliczenia, za które normalnie się płaci. Jak bardzo chcesz mieć takie dokładne symulacje, to udaj się do certyfikatora/audytora energetycznego. Ktoś kto to zrobi dokładnie i porządnie weźmie za tą usługę 500-1000 zł (nie mówię o certyfikatach z allegro za 40zł) i będziesz miał dokładną wiedzę co i jak. A nie bierzesz tu całe forum pod ambicje i karzesz sobie liczyć. Co innego dyskusje czy podpowiedzi, a co innego konkretna robota, na którą trzeba poświęcić sporo czasu. Bo zrobienie porządnych obliczeń dla domu jednorodzinnego z uwzględnieniem rekuperacji nie zajmuje 20 minut.

Wiem, bo moja żona się tym zajmuje,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 370
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wczoraj przypadkiem piłem wódkę z człowiekiem ,który 20lat siedzi w instalacjach i robi też WM -powiedział jasno-nie wierz w głupoty.Wymaga to czyszczenia.Kropka.

NIe mam nic przeciwko WM ,nie znoszę tylko tego głupiego naganiania i twierdzeń kretyńskich w rodzaju -jak masz dziurawy dom to se zamontuj WG.Mam zwyczajnie alergię na takie naganiactwo..

 

...pij sobie wódkę z kim tam chcesz, na pewno od każdego kompana od kieliszka dowiesz się wielu interesujących teorii, tylko nie przyjmuj ich od razu za pewnik...

właśnie żyjemy w takim społeczeństwie, zdanie jednego podchmielonego gościa wypowiedziane pomiędzy jedną kolejką a drugą jest więcej warte niż opinie ludzi, którzy znają temat zarówno jako wykonawcy jak i użytkownicy instalacji... proszę o ujawnienie się tych którzy już musieli czyścić kanały went mechanicznej w domu jednorodzinnym, dlaczego jak dotąd jeszcze się taki nie znalazł???

co do głupiego naganiania, to jeśli każdy argument jest dla Ciebie naganianiem to oznacza chyba tylko, że masz z sobą jakiś problem...

a dziurawych domów teraz rzeczywiście już się nie buduje więc tym bardziej jest potrzebna wentylacja mechaniczna w nowych domach bo grawitacyjna nie działa czy to Ci się podoba czy też nie, oczywiście sam nie musisz montować u siebie WM, nikt Cię nie zmusza, jeśli możesz to zajrzyj tu za jakieś 5 lat i powiedz jak się mieszka bez tej okropnej instalacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

homecactus popieram Cię w całej pełni...

jeśli chcesz zorro uzyskać jakąś sensowną poradę to pytaj, na pewno wielu ludzi Ci pomoże, ale jeśli szukasz tutaj za przeproszeniem frajera który ma dla Ciebie za darmo zrobić analizę Twojego domu to chyba lekko przesadzasz...

a może wejdziesz na wątek związany z projektantami wnętrz i ogrodów i też im łaskawie pozwolisz się wykazać i zrobić dla Jaśnie Pana zorro darmowe projekty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko podaję wyniki autentycznego certyfikatu dla domu w Niepołomicach, w którym wykonałem rok temu zarówno WM, jak i certyfikat:

- budynek ma 780 m3, 250 m2 powierzchni, wykonany starannie, dość szczelny

- wyniki dla WM (bez CWU): Qhnd = 9542 kWh

- wyniki symulacyjne dla WG (bez CWU): Qhnd = 13356 kWh

Certyfikat wykony starannie, po roku zużycie paliwa okazało się zgodne z wyliczeniami. Można więc powiedzieć, że zysk energetyczny dzięki rekuperacji wynosi około 4000 kWh rocznie. Przy kotłowni gazowej odpowiada to 400-500m3 zaoszczędzonego gazu za ok. 1000zł, przy prądzie ok. 2000zł, przy węglu ok. 800 kg dobrej jakości węgla.

Obserwacje innych użytkowników (w tym również z mojego własnego domu ) również wskazują na takie właśnie wartości.

 

Mógłbyś podać info czy działa tam GWC i jeśli tak to jakiego typu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

a dziurawych domów teraz rzeczywiście już się nie buduje więc tym bardziej jest potrzebna wentylacja mechaniczna w nowych domach bo grawitacyjna nie działa czy to Ci się podoba czy też nie, oczywiście sam nie musisz montować u siebie WM, nikt Cię nie zmusza, jeśli możesz to zajrzyj tu za jakieś 5 lat i powiedz jak się mieszka bez tej okropnej instalacji...

 

WG może działać jeśli wykonana jest prawidłowo oraz są ku temu sprzyjające warunki.

 

http://ladnydom.pl/budowa/1,106582,2654441.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak uważam, choć w mojej okolicy widzę że budują domy z grawitacyjną.

 

Jak budującemu się sąsiadowi powiedziałem że ma za wysoko wymurowaną ścianę (pod sam dach) i nie będzie ciągłości izolacji termicznej (pomiędzy styropianem na ścianę zew. i wełną pod dachem), to wzruszył ramionami i powiedział że wszyscy tak robią. Ja za jego opał płacić nie będę

.

 

No i może ma trochę racji ...

 

Jeśli dom wybudowany jest z betonu komórkowego to sam materiał ma dobre właściwości izolacyjne. Oczywiście gorsze niż powiedzmy styropian.

Oczywiście będzie tam pewny mostek , ale jakiejś wielkiej tragedii nie będzie ...

 

Tak naprawdę dach i jego konstrukcja to jeden wielki mostek i nie da się nic z tym zrobić ...

Więc nie ocieplone szczyty to pikuś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko podaję wyniki autentycznego certyfikatu dla domu w Niepołomicach, w którym wykonałem rok temu zarówno WM, jak i certyfikat:

- budynek ma 780 m3, 250 m2 powierzchni, wykonany starannie, dość szczelny

- wyniki dla WM (bez CWU): Qhnd = 9542 kWh

- wyniki symulacyjne dla WG (bez CWU): Qhnd = 13356 kWh

Certyfikat wykony starannie, po roku zużycie paliwa okazało się zgodne z wyliczeniami. Można więc powiedzieć, że zysk energetyczny dzięki rekuperacji wynosi około 4000 kWh rocznie. Przy kotłowni gazowej odpowiada to 400-500m3 zaoszczędzonego gazu za ok. 1000zł, przy prądzie ok. 2000zł, przy węglu ok. 800 kg dobrej jakości węgla.

Obserwacje innych użytkowników (w tym również z mojego własnego domu ) również wskazują na takie właśnie wartości.

 

Nie obraź się ale te wyliczenia można sobie włożyć głęboko w ... segregator ...

 

Zastanawiam się ile procent tych co mają WG stosuje określone w PN określone minimalne przepływy powietrza. Zapewne baaaaaaardzo mało. Większość tak naprawdę w zimę zamyka nawiewniki (jeśli ma) lub mocno ogranicza napływ świeżego powietrza.

Jeśli więc nie ma nawiewu powietrza to i nie ma wywiewu zatem nie ma strat ciepła ...

Zatem jeśli ktoś nie używa WG w zimę (a jest takich ludzi mnóstwo) to po montażu rekuperatora i przy wymianie powietrza jego rachunki za ogrzewanie ... wzrosną !!! Dodatkowo dojdą rachunki za prąd ...

 

Co do rekuperatorów to cudów też nie ma ...

Duża ilośc rekuperatorów w zimę sobie zbytnio nie radzi. Albo zamarzają i wtedy zupełnie nie działają , albo elektronika zmiejsza nawiew aby nie doprowadzić do zamarzania wymiennika, albo trzeba mieć GWC albo podgrzewacz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WG może działać jeśli wykonana jest prawidłowo oraz są ku temu sprzyjające warunki.

 

http://ladnydom.pl/budowa/1,106582,2654441.html

 

...oczywiście że tak... tylko zapewnienie tych warunków (nawiewniki, wentylatory kanałowe !!! jak radzi autor artykułu) tez kosztuje a efekt i tak jest niedoskonały...

poza tym jak już wepniemy wentylatory kanałowe, po to żeby w ogóle mieć jakąkolwiek wentylację latem to oznacza tylko jedno - przeróbkę went grawitacyjnej na mechaniczną ;) ....czyli z jednej strony WM jest fe, ale z drugiej bez wentylatorów ani rusz ;) ale hipokryzja ;).... a poza tym większego kretynizmu jeszcze nie słyszałem niż świadome budowanie kominów do wentylacji grawitacyjnej a później ładowanie w te kominy wentylatorów... policz sobie ile kosztuje Cię 1 mb wentylacji mechanicznej robionej w ten sposób ;)

więc może wreszcie wypada spojrzeć prawdzie prosto w oczy i stwierdzić, że chciał nie chciał, ale bez wentylacji mechanicznej dzisiaj trudno się obejść ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość tak naprawdę w zimę zamyka nawiewniki (jeśli ma) lub mocno ogranicza napływ świeżego powietrza.

Jeśli więc nie ma nawiewu powietrza to i nie ma wywiewu zatem nie ma strat ciepła ....

...sorki ale to zdanie jest po prostu bzdurą...zamykanie nawiewników okiennych na wiele się nie zda, bo fizyki się nie da oszukać. dom będzie zasysał innymi kratkami, tymi które mają mniejsze opory. z reguły są to kratki na poddaszu ze względu na niewielką długość kanałów do nich podłączonych...

 

 

Zatem jeśli ktoś nie używa WG w zimę (a jest takich ludzi mnóstwo) to po montażu rekuperatora i przy wymianie powietrza jego rachunki za ogrzewanie ... wzrosną !!! Dodatkowo dojdą rachunki za prąd ...

...zapewniam Cię że nie wzrosną ;)...

 

Co do rekuperatorów to cudów też nie ma ...

Duża ilośc rekuperatorów w zimę sobie zbytnio nie radzi. Albo zamarzają i wtedy zupełnie nie działają , albo elektronika zmiejsza nawiew aby nie doprowadzić do zamarzania wymiennika, albo trzeba mieć GWC albo podgrzewacz ...

 

..totalne bzdury... skąd masz takie informacje?

owszem, w wielu modelach odmrażanie wymiennika wygląda w ten sposób, że nawiew chwilowo jest wyłączany i tym samym wymiennik się rozmraża od powietrza wywiewanego, ale trwa to niewiele czasu, max 3-5 min na godz... gwc można mieć, ale wcale nie trzeba, wszelkiego rodzaju nagrzewnice czy podgrzewacze są zbędne i raczej nie stosowane w instalacjach domowych (chyba że inwestor się upiera bo ktoś mu tak doradził ;) ) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca zrozumiałeś artykułu a uczepiłeś się tzw. opcji.

WM ma przewagę w lecie bo wtedy WG po prostu nie działa. Nie znaczy to że ją dyskwalifikuje gdyż w lecie po prostu ma się otwarte cały czas okna. Efekt będzie gorszy i mniej komfortowy ale ten sposób znany jest od wieków i jakoś żyjemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...doskonale go zrozumiałem, zapewniam Cię...

autor podpowiada jak sprawić żeby zadziałało to co działać nie chce...

z otwieraniem okien masz oczywiście rację, ale np podczas długotrwałych opadów deszczu, silnych wiatrów czy inwazji komarów znowu przewaga WM jest widoczna..

 

poza tym dlaczego nikt z obrońców went graw nie potrafi przyznać racji, że WM jest po prostu o wiele skuteczniejsza od grawitacyjnej zarówno zimą jak i latem...

przecież tego podważyć nie można...

to oczywiście nie oznacza, że grawitacyjna nie działa w ogóle, ona działa tyle że nie ma nad nią żadnej kontroli i działa sobie jak chce, jeśli komuś to nie przeszkadza i świadomie ją wybiera to jego sprawa i tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do pierwotnego pytania o opłacalność WM z reku i czytając Wasze odpowiedzi wynika że nie opłaca się to finansowo.

 

WM z reku to komfort a niekiedy konieczność.

 

..jest to komfort i oszczędność...

już to gdzieś pisałem ale się powtórzę - jeśli od początku planujesz WM to możesz ją mieć czasami w tych samych pieniądzach co grawitacyjną, po prostu wystarczy że nie zbudujesz niepotrzebnych kominów (czasami potrafią być i 4 szt na budynku) za zaoszczędzone w ten sposób pieniądze masz WM...

niestety jeśli decyzje zapadają jak już kominy dumnie sterczą to na oszczędności inwestycyjne już jest za późno...

oszczędności w postaci zaoszczędzonych kWh też są tylko trudniej je dokładnie policzyć , ale WM z odzyskiem znacznie zmniejsza straty ciepła domu na wentylację w porównaniu z grawitacyjną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a ja się skłaniam ku uwag kaszpira

sam osobiście znam ludzi którzy zaklejają nawiewniki zimą

:)

...sorki ale to zdanie jest po prostu bzdurą...zamykanie nawiewników okiennych na wiele się nie zda, bo fizyki się nie da oszukać. dom będzie zasysał innymi kratkami, tymi które mają mniejsze opory. z reguły są to kratki na poddaszu ze względu na niewielką długość kanałów do nich podłączonych...

 

Z drugiej strony,jaki jest sens dziurawić nowe,szczelne okna za,które daliśmy kupę kasy ?

A ta kupa kasa jest w dużej mierze właśnie za szczelność tych okien ;)

Jeśli więc nie ma nawiewu powietrza to i nie ma wywiewu zatem nie ma strat ciepła ...

 

W takim przypadku są nawet zyski ciepła,ponieważ kisisz się w powietrzu o składzie własnoręcznie wytworzonych gazów o sporej temperaturze ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mistalova - ciekawe- ale jak to jest 8700 a 50% odzysku = oszczędności i da Ci 6700???

 

No pomyśl, dlaczego 50% odzysku (WMreku) z 8700 kWh zapotrzebowania domu daje nie 4350 a 6700:D

Jeśli nie wiesz, to znaczy, że pozostaje Ci tylko zamówić fachowca, zapłacić za OZC i będziesz wiedział ile możesz "zyskać" na rekuperacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj poczytałem trochę wątek o problemach z reku. Strach się bać: zamarzanie, źle działający sterownik, sadza na czerpni, błędy, problem z wilgotnością itd. Powinien być komfort a mogą pojawić się problemy, jakich WG nie ma. Tzn. jakie WG ma wady to wszyscy wiemy i akceptujemy przy jej wyborze.

 

Czy problemy z zamarzaniem i wilgotnością są standardem czy dotyczą niektórych central?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...