Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drzewa, krzewy osłaniające południowy taras


gahan

Recommended Posts

Taras będzie usytuowany od strony południowej ( na razie w planach). Oczywiście musimy dobrze przemysleć konstrukcję i sposób osłonięcia tarasu przed nadmiernym słońcem, ale już teraz zastanawiam się jakie drzewo można by posadzić przed tarasem,żeby w miarę szybko rosło i dało trochę cienia.

Co proponujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat, bo męczy mnie to samo. I od razu uściślę :) - mój dom ma 7 m w kalenicy, styl zdecydowanie nowoczesny, taras 30 cm nad poziomem terenu (w planach, bo jeszcze go nie ma ;)), ziemia - przepuszczalne piaski. Marzę o ogrodzie w naturalnym, swobodnym stylu - żadne tuje i rabatki. Myślałam o posadzeniu brzóz i sosen, bo to było pierwotnie na działce w okresie jej zdziczenia ;), podobają mi się generalnie rodzime liściaste gatunki drzew i krzewów, bez wynalazków. Doradźcie i mnie, dobrzy ludzie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... ja mam brzozę samosiejkę wysoką na około 6-8 metrów i cienia raczej pod nią nie uświadczę.

 

Mam taras około 80 cm nad ziemią od strony południowej. Też chciałam kupić drzewa do zacienienia. JEdnak jak zaczęłam się dokładniej przypatrywać tematowi to okazało się,żę albo wydam kilka tyś na drzewka (2 sztuki) albo ... kupię parasol.

Stanęło na tym, że rozszerzam taras i w połowie go zadaszę (najprawdopodobniej blachodachówka) i wsadzę clematisa aby wszystko zarosło. W ten sposób mam połowe tarasu słonecznego, nie zacienia mi salonu a drugą połowę całkiem zacienioną i zadaszoną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam brzozy, zwykle samosiejki, już duże. Wiosną pięknie, jesienią, jak są żółte liście cudnie. Latem fantastyczny cień. Ale jeżeli ktoś nie lubi liści to musi się dobrze zastanowić. Ja jestem zachwycona.
Ja też mam lasek brzozowy od południa. Tylko że dom ma dwa lata, a lasek 22.:cool:

 

Może jakaś pergola z bluszczem/winogronem. Dobrze jak roślina zrzuca liście, bo wtedy nie zabiera światła zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęć niestety nie mam. Dom z poddaszem użytkowym, raczej w stylu tradycyjnym, taras będzie drewniany, ok.40 cm nad gruntem. Myślę oczywiście także o pergolach, ale do końca jeszcze nie wiem jak to zorganizować, bo chciałabym,żeby taras "wchodził" w ogród, a pergole w jakiś sposób go ograniczą.

Taras będzie widoczny także z zachodniej strony, od ulicy, więc drzewo/ krzewy miałyby na celu osłonięcie od słońca a także zapewnienie intymności siedzącym na tarasie.

Ogród -otoczenie domu póki co nietknięte czyt. brak ogrodu; ale drzewko by sobie już mogło rosnąć. Tylko jakie?

Ziemia gliniasta, ciężka.

A surma -katalpa? Ma duże liście, szybko rośnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bury kocur , mogą być brzozy. Sosny też, jeśli nie szkodzi że zima będą zasłaniać światło. Z sosen polecam sosny czarne i sosny bośniackie. Mogą być tez zwykłe, ale np czarne nie bęą egzotycznie wyglądać, a kolory maja głębsze i ładny pokrój.

Na Twoje piaski jeszcze robinie- np Robinia Frisia byłaby fajna- taki jasny punkt, , korona zwykle wysoko, cień nie głęboki, raczej świetlisty. Tez wygląda naturalistycznie, a jej jasny odcień zieleni będzie bardzo soczysty.

 

Weź pod uwagę że brzozy najbardziej wysuszą teren wokół, tak że może nawet trawnik pod nimi się nie uda docelowo ( natomiast niektóre okrywowe dadzą radę). Sosny i robinie też, ale nie aż tak.

Edytowane przez magnolia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gahan- ziemia ciężka, gliniasta.

Może brzozy Doorenbos, z bardzo białym pniem, liście trochę większe.

Katalpa- ona jest dość problemowa- musi mieć zacisznie,bez przeciagów zimą. Potrafi też połamac się przy wisonennej burzy, ulewnym deszczu, itp. Jest dość krucha.

Ale z drugiej strony daje fajny cień.

Ktoś Ci poleca wierzbę- ja zdecydowanie odradzam, bo to straszny śmieciuch. Traci liście bardzo szybko, przy suchszym lecie już w wakacje sypie. Często coś łapie i nie jest wtedy malownicza.

Jeszcze obejrzyj sobie grujecznik japoński- ładne drzewo o pięknych liściach, jesienią kolorowych, wiosną ładnie unerwionych. Nie zacieni mrocznym cieniem, bardziej ażurowym, ma ładny pokrój.Szybko rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gahan,

 

jeśli chodzi o zapewnienie nie tylko cienia, ale i intymności, to można od strony ulicy skonstruować ażurową ściankę wysoką np. na 2m, z kantówek drewnianych (np. o przekroju 5x5cm), ułożonych horyzontalnie z małym prześwitem. Jest to b. fajny element architektoniczny, często oglądany przeze mnie na zagranicznych inspiracjach (raczej przy domach - prostych bryłach i nowoczesnych). Można na to puścić pnącze, ale moim zdaniem taka przesłona/ekran sama w sobie jest dużą ozdobą. Fajnie na jej tle prezentują się meble ogrodowe czy masywne tarasowe donice z roślinami. Co więcej, jeśli jest to od strony zachodniej, jak w Twoim przypadku właśnie, to dodatkowo taka ażurowa przesłona rozbija podmuchy wiatru.

 

IMHO dobrym pomysłem jest również postawienie murka z cegieł, np. rozbiórkowych i puszczenie na to pnącza.

 

Bury kocur, pamiętaj, że na sosny możesz puszczać np. pnącza. Wijące się wokół pnia i opadające lekko z gałęzi wyglądają obłędnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...