Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

"Słoneczne rzeczy" były przeliczane? A linijka słońca wykonana?

Okap w moim piętrowcu ma 120 cm. Latem za wyjątkiem poranków słoneczko świeci jedynie na parapety, zimą ogarnia 2/3 pomieszczeń na piętrze. Przecież to można policzyć, narysować i później mieć powód do zadowolenia.

Jesteście na etapie projektowania/wykonania? Sprawdźcie kąt padania słońca do waszych pomieszczeń po stronie południowej!

 

120 w poziomie czy po skosie.

U mnie ma około 110 z rynnami. W sumie teraz słońce już świeci na 1/4 okien od południowego zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W izolowanych od wewnątrz ścianach?

 

przecież to nie ma znaczenia ...

na takie "pierdy" to wystarczy trochę płyt k-g, posadzki i inne duperele które są w każdym domu ...

 

to całe wychładzanie i przegrzewanie budynków z małą masa akumulacyjna to jedna wielka bzdura, jeżeli są jakieś różnice to tylko na papierze bo w normalnej eksploatacji są praktycznie nie wyczuwalne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Słoneczne rzeczy" były przeliczane? A linijka słońca wykonana?

Okap w moim piętrowcu ma 120 cm. Latem za wyjątkiem poranków słoneczko świeci jedynie na parapety, zimą ogarnia 2/3 pomieszczeń na piętrze. Przecież to można policzyć, narysować i później mieć powód do zadowolenia.

Jesteście na etapie projektowania/wykonania? Sprawdźcie kąt padania słońca do waszych pomieszczeń po stronie południowej!

ta bo słońce to ma tylko jedno położenie a chałupa jedno okno ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyka jest okrutna .Jak nawilży to schłodzi ale podniesie wilgotność powietrza.A ta ma wpływ na odczuwanie ciepła.

Przykład . Na działce mam prymitywną klimę,pędzoną wodą do podlewania. Na zewnątrz +32,w środku +26 i 50% wilgotności. Teraz ziemia paruje bo padało i mam w środku 24,5oC i 72% wilgotności.Przy 26oC i 40% było mi chłodno a przy 24,5oC i 72% jest gorąco. W sensie oczywiście odczuwania temperatury. I jeszcze jedno spostrzeżenie.wentylator dmucha ok.120m3/h przez chłodnicę samochodową od Fiata Uno.Chłodnica się rosi od wilgoci ale nic nie ścieka.Przy małym przekroju powierzchni chłodnicy przepływ powietrza jest na tyle intensywny,że odparowuje skropliny na bieżąco.Stąd ilość gr.wilgoci w powietrzu nie ulega zmianie .

nie wiem jak to działa ale u mnie jest inaczej ...

jak rosną temperatury zewnętrzne to podkręcam wydajność wentylacji przez GWC i stopniowo zaczyna rosnąć wilgotność w domu, podczas ostatniej fali upałów doszło do 63% przy 23,5-24* a w chałupie odczucie jak w chłodni...

teraz troszkę zelżyło na zewnątrz i wilgotność spadła do ok. 48-50% przy tej samej temperaturze wewnętrznej i tak samo pędzonej wentylacji a odczucie jest zupełnie neutralne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

miłoszence się dziwię.

 

W kółko opisuje jak smętny dom sobie postawił...

Poprawić go nie zamyśla...

 

Adam M.

 

Adam, beda poprawki, spokojna Twoja rozczochrana :)

 

Natomiast szkoda tylko, ze od razu nie zrobilem inaczej, wybrale wtedy droge polecana tutaj, nie bylo mowy zadnej o tym, ze WM zima to na minimum sie uzywa i odzysk jest ciezko wykazac.

 

Mam non-stop swieze powietrze, mam chate super akumulacyjna, ale tylko jako mieszkaniec moge ocenic, czy te plusy przeslonia minusy czy nie.

 

Uwazasz, ze tylko ja mam problem z przegrzewaniem?

 

Zmienilem zdanie na temat niektorych rozwiazan na podstawie obserwacji, szkoda, ze wiekszosc sie tym nie dzieli tylko chwali swoje choc wiekszosc podobne problemy ma.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebyś Ty wiedział ile starań kosztuje mnie ostre rozgrzanie NIEKTÓRYCH (północnych) pomieszczeń warsztatowych w moim Malborku - to byś się zdziwił!

Nie da się za skarby świata przekroczyć 20stC!

Ale buda jest przed remontem...Świerze powietrze lata se jak samo chce..

Efekt uboczny taki, że gdzieniegdzie na wszystkim co wystaje (poręcze, meble warsztatowe) pojawia się ślad wilgoci...

 

Zabrałeś się dobrze za problem.

Porzuciłeś starania w połowie. Dokończ co trzeba.

MOŻNA mieć korzyść z akumulacji!

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta bo słońce to ma tylko jedno położenie a chałupa jedno okno ...;)

 

Jak się ma dach kopertowy ...

 

... u mnie jest inaczej ... w chałupie odczucie jak w chłodni... a odczucie jest zupełnie neutralne ...

 

Teraz już wiem, jak łatwo politycy łapią za słowa innych polityków ;)

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, dla mnie wtedy WM byla najlepszym mozliwym wyborem, dzisiaj wiem, ze latem albo klima albo bardzo mocny wentyl z GWC i najlepiej wentylacja wywiewna.

 

Akumulacja jest fajna, stabilizuje warunki ale korzystna tylko jako zapobieganie wychlodzeniu. Dom mozna przegrzac nie tylko w srodku lata, ale takze i zima jak sie wiecej gosci pojawi. Niby super bo duzo energii zostalo w murach, ale jesli przez dzien czy 2 jest za cieplo to jak tym wysterowac zeby za cieplo nie bylo a na dlugo zostalo?

 

Wole sterowac 1 wentylem ktory latem chlodzi a zima bedzie przynajmniej komfortowy niz walczyc z akumulacja.

 

Popieram opinie Jaska co do niby malej akumulacji domu takiego jak on. Akumulacja potrzebna jest z reguly na pol dnia/noc, dom z byle czego jesli tylko szczelny da sobie rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebyś Ty wiedział ile starań kosztuje mnie ostre rozgrzanie NIEKTÓRYCH (północnych) pomieszczeń warsztatowych w moim Malborku - to byś się zdziwił!

Nie da się za skarby świata przekroczyć 20stC!

Adam M.

 

Jak się zamkową prochownię czy kuźnię przerabia na warsztat to takie temperatury występują.

 

 

Mam garaż od południa (1/3 w bryle domu). Cały dzień narażony na promienie słoneczne. Brama o szerokości 5 m potrafi się wygiąć na ponad 1 cm od osi. Ponieważ zagracony (pozostałości po budowie) to nieużywany. Styropian od zewnątrz 10 cm (nad 15 cm) i od wewnątrz 10 cm. W największy gorąc mam góra 22*C (2 metry nad podłogą). Ale nie mam styropianu w posadzce ;)

Otwierać i "ładować" grunt pod garażem promieniami słońca? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwny sobie dom postawiłeś...

A jest SZCZELNY?

 

Jak masz dużą akumulacyjność ścian, to ją wykorzystaj.

Pilnuj, aby domu nie przegrzewać. WM z GWC wspomaga takie działanie.

Tam masz bilans ciepła.

Gdzie wdmuchniesz zimne nie ma znaczenia, jak dom szczelny.

 

Bardzo dziwne, ze w dwa dni możesz TAKI dom przegrzać...

Coś jest "nie tak".

Tyle, ze ciepła nie widać, to trudno Ci zobaczyć - co.

 

\Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kangaxx - pisałem wcześniej, że "Krzyżak" na zamku mieszka. (z szacunkiem Adam - moje korzenie sięgają Kętrzyna, wiem znam regionalne żarty).

 

Gdybyś był w Malborku, wiedziałbyś, że ulubiony kolor mieszkańców to czerwony .... czerwony jak cegła.... czerwony jak dachówka ..... Klimat nie do zapomnienia. A i architektura nie do odtworzenia. Wilgotno i chłodno.

Cytuję panią psycholog mieszkającą pod Kętrzynem: "Tu jest taka wilgoć, tak ponuro, że nawet Hitler chciał popełnić samobójstwo" ;).

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...