Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

każdy może sobie zrobić taki eksperyment w chałupie jeżeli twierdzi że ściemniam ...:yes:

 

O, dzięki za ten eksperyment :) Dla sprawdzenia przy typowej WM to trzeba raczej w pokoju (tylko z nawiewem), a kto ma palnik w pokoju ? :D Wyciąg w kuchni chodzi na takiej samej wydajności jak pozostałe anemo? PS. Masz może czajnik elektryczny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O, dzięki za ten eksperyment :) Dla sprawdzenia przy typowej WM to trzeba raczej w pokoju (tylko z nawiewem), a kto ma palnik w pokoju ? :D Wyciąg w kuchni chodzi na takiej samej wydajności jak pozostałe anemo? PS. Masz może czajnik elektryczny ;)

 

Wlasnie... bo ja zalozylem ze kuchenka gazowa i stad pytanie o CO2. (chyba ze ze spalania gazu nie ma CO2 to babol )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie... bo ja zalozylem ze kuchenka gazowa i stad pytanie o CO2. (chyba ze ze spalania gazu nie ma CO2 to babol )

kuchenka jest gazowa a podobne eksperymenty robiłem w zimie jak nydar użyczył miernika, było coś pisane o stężeniach na różnych wysokościach ...

generalnie to podobnie jak z temperaturą bo rosło przy suficie, między innymi właśnie dla tego wentylacja została przerobiona chociaż wcześniej bardziej byłem skupiony na problemie z przegrzewaniem się domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A musi być gazowa?

I nie zabrał.Sam odesłałeś.

taką mam ...:cool:

 

ale wydaje się że taka symulacja dość dobrze symuluje grupę ludzi którzy wydychają ciepłe i wilgotne powietrze z dużą zawartością CO2...

zawsze można tez zaprosić znajomych i sprawdzić na żywo ale obstawiam że "krzyho" i tak stwierdzi że te pomiary są mało wiarygodne ...:stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz wątpliwości - zrób tak byś w łatwy sposób kiedyś mógł przerobić na klasyczną - czyli zwób 2 projekty klasyczny i nydarowsko-jaskowy - nałóż je na siebie i zobacz gdzie jak się zmieniają kierunki przepływu i gdzie kiedyś wrazie w będziesz pruł sufity

Trafia do mnie bardziej system który proponuję jasiek71 ale troszkę się cykam jednego nawiewu więc zrobię prawdopodobnie dwa lub trzy punkty nawiewne głownie w korytarzu a reszta wywiewne do tego GGWC ( bardziej trafia do mnie rurowy - prostszy ale mam meksyk z warunkami glebowymi ) + jakiś skromny recku i powinno być ok. Narazie wydaje mi się że ten temat jest opanowany - przydałby się jeszcze ktoś kto by to wszystko przeliczył dla świętego spokoju.

 

Kolejny temat do opanowania - izolacja dolnego pasa wiązarów - muszę się na coś zdecydować a jest z czego wybierać ( styro, wełna, ekofiber, pianka otwarto lub zamknięto komórkowa ) Zabieram się za czytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej tak samo jak w każdej WM.

Nie widziałem kuchni bez wyciągu.

 

Ale nie ma co znów kota ogonem odwracać. Szło o CO2.

Przy 75m3/h na mieszkanie 140m2 wychodzi na taki salon powiedzmy 40m2 około 22m3/h. Czyli ledwo ponad 7m3/osoba jak siedzą tam przez pół weekendowego dnia trzy. Dużo za mało aby nie przekroczyć mitycznych 1000ppm CO2. Zwłaszcza jak na czerpni jest przynajmniej połowa tego.

To co? Maska jednak?

 

1. Nie wierzysz pomiarom nydara i jaska - masz prawo.

2. Negujesz fakt, ze WW usuwa zanieczyszczenia skuteczniej. Tez masz prawo. Ale to nie zmieni faktu - dzialania WW.

 

Ja wierze w jego pomiary - nie widze powodow dla ktorych mialby klamac.

Tak samo jak w to, ze u ciebie z jakiegos powodu nie zagralo.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szło o CO2.

Przy 75m3/h na mieszkanie 140m2 wychodzi na taki salon powiedzmy 40m2 około 22m3/h. Czyli ledwo ponad 7m3/osoba jak siedzą tam przez pół weekendowego dnia trzy.

jak uważasz że to mało to wsadź do tego salonu te trzy osoby i każ im tak sapać przez godzinę aby każda z nich "przepompowała" te 7000 L powietrza ...

pamiętaj o tym że to powietrze w salonie nie stoi tylko jest cały czas wymieniane w sposób zgodny z jego uwarstwieniem...

 

jak chcesz bardziej obrazowo to weź sobie jakąś beczkę, zrób w dnie dziurę o średnicy kciuka po czym weź węża ogrodowego i spróbuj napełnić ją wodą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie wierzysz pomiarom nydara i jaska - masz prawo.

2. Negujesz fakt, ze WW usuwa zanieczyszczenia skuteczniej. Tez masz prawo. Ale to nie zmieni faktu - dzialania WW.

 

Ja wierze w jego pomiary - nie widze powodow dla ktorych mialby klamac.

Tak samo jak w to, ze u ciebie z jakiegos powodu nie zagralo.

Czyżbyś zaczął myśleć o tym dziwadle u siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sypialni zazwyczaj śpię, wtedy zazwyczaj w wyciągowych pomieszczeniach nie ma nikogo. Zazwyczaj w wyciągowych pomieszczeniach nie przebywa się długo więc nie ma problemu z ty, że tam jest gorsze powietrze.

Skończ te słabe przykłady bo nimi tylko pokazujesz wady przewiewu od "dupy strony".

 

gdzieś na pierwszych stronach tego watku podawałem swoje pomiary z sypialni - to nie sa słabe przykłady a juz napewno nie przepływ od "dupy strony"

 

przy klasycznej WM w zimie przy niskiej wydajności w sypialni przy 2 dorosłych osobach i małym dziecku oraz zamknietych drzwiach poziom CO2 przekraczał stan alarmowy - to pokazuje że klasyczna WM z reku w zimie nie jest najlepszym rozwiazaniem!

 

nydar - moze sprawdilibysmy to w lecie gdy wentyluje na 50%??

 

przecież tego nikt nie rozumie ...

 

poza mną i miloszenko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest bardzo proste. Albo tylko mi się tak wydaje?

Powtórzę zatem.

Jak zagwarantować, przy minimalnej wymianie (75m3/h), odpowiednią jakość powietrza "dla nosa" w każdym miejscu jego przebywania, zwłaszcza jak w jednym miejscu siedzą dłuższy czas trzy "nosy".

Dom z lat 70-tych. Po jednej klatce wywiewnehWG na poziom + dodatkowa w kuchni na parterze.

Dobre.

Większość domów z tamtego okresu + domy z kolejnego dziesięcolecia.

Mało, domy z lat 90-siatych także z taką wentylacją

Jak to ocenisz?

Okna nowe, szczelne bez nawiewników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zagwarantować, przy minimalnej wymianie (75m3/h), odpowiednią jakość powietrza "dla nosa" w każdym miejscu jego przebywania, zwłaszcza jak w jednym miejscu siedzą dłuższy czas trzy "nosy"...

 

Trochę rzecz względna, ale zgadzam się że bez dużych wydatków (np. automatyki) ideału dla każdego scenariusza również nie zapewni. Niemniej W z wyciągami w każdym pomieszczeniu wydaje się być lepsza dla problemu upałów, powinna w domkach sprawniej odprowadzić ciełe powietrze (w porównaniu do WM, przy tym samym wydatku). Może wymaga większego dopracowania przy projekcie, aby nie "przeciągać" zapachów z brudnych pomieszczeń.

Ja w ppm-ach nie widzę większego problemu przy wydatkach typowej wielkości dla klasycznej WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...