Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

A czy hybrydowa wentylacja ma odzysk ciepła?

 

Ma z szarych ścieków .Dla domu 2+1,czy 2+2 to 4-5kWh/dobę. Bonusem jest 25-30m3/h/osobę /powietrza zużytego ,wilgotnego o parametrach 21-22oC/40-45%Rh.

Z tym powietrzem można zrobić różne rzeczy . Nawet napędzać dom o ile będzie pasywny:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam,

a co myślicie o takim podwójnym wymienniku. Schemat prymitywny ale chyba wszystko jasne: GWC z odzyskiem wody szarej cos ala RŚS, powietrze leci grawitacyjnie lub wymuszane wentylatorem. Powietrze zużyte przy pomocy wentylatora usuwane z domu ogrzewa czystą wodę.

Idealnie byłoby umieścić obydwa jako wymienniki rura w rurze, ewentualnie obok siebie. Kładąc je pod domem uzyskujemy max odzysk, poprzez wychłodzenie się powietrza ciepłego i wody szarej. To co nie odzyska woda zimna lub pow świeże zostałoby zakumulowane przez grunt.

co myślicie o czymś takim

 

Unbenannt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

a co myślicie o takim podwójnym wymienniku. Schemat prymitywny ale chyba wszystko jasne: GWC z odzyskiem wody szarej cos ala RŚS, powietrze leci grawitacyjnie lub wymuszane wentylatorem. Powietrze zużyte przy pomocy wentylatora usuwane z domu ogrzewa czystą wodę.

Idealnie byłoby umieścić obydwa jako wymienniki rura w rurze, ewentualnie obok siebie. Kładąc je pod domem uzyskujemy max odzysk, poprzez wychłodzenie się powietrza ciepłego i wody szarej. To co nie odzyska woda zimna lub pow świeże zostałoby zakumulowane przez grunt.

co myślicie o czymś takim

 

[ATTACH=CONFIG]332316[/ATTACH]

 

Więcej kWh zużyje wentylator niż ogrzewanie wody prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawy pomysł ale przecież przetestowany przez nydara, bo przecież to w zimie może i zrobi podciśnienie ale latem niema szans, no chyba tak jak kolega powyżej mówi ''silny wiatr i nasadka na komin''. A gdzie spłyną skropliny?

 

co do mojego powyższego schematu> wentylator i tak musi być, czy to went mechaniczna, nydara czy nawet zwykła grawitacyjna w pomieszczeniach mokrych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Gość TwojPan
Kratka 49/30. Do tego skrzynka rozprezna pod wymiar z termokontrol.

 

Jutro zaczynam pracę przy PF. Chciałbym zaryzykować i zrobić 2 nadmuchy w dolnej części ścian.wg.nydara.

Jak u Ciebie spisuje się taka wentylacja?

nawiew poprawiony.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

kontynuujac z watku:

Krzysiek, mam zrobiona wentylacje wg pomyslu nydara i pierwsza obserwacja jest taka, ze przy kontrolowanej wielkosciowo wymianie powietrza, wyciagi rozkładaja sie na wszystkie pomieszczenia. I zapachy z kibelka bedziesz mial duzo mniej skutecznie usuwane.

 

 

Czy zamontowanie wentylatora mocno popsuje cały system?

 

Mam wentylator na nawiewie i drugi na wywiewie, bo "zima" wyrzucam powietrze na strych, i dalej rurami 2x100 arot przez posadzka garażu. Niczego to nie zmienia, bo ilosc wymienianego powietrza nadal jest ta sama. Planuje zrobic dodatkowe sterowanie załączające wentyl wyciagowy na okreslony czas na wyzsza wymiane. Acha, powietrza z kibelkow nie przpuszczam przez strych, tylko od razu w arota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, mam zrobiona wentylacje wg pomyslu nydara i pierwsza obserwacja jest taka, ze przy kontrolowanej wielkosciowo wymianie powietrza, wyciagi rozkładaja sie na wszystkie pomieszczenia. I zapachy z kibelka bedziesz mial duzo mniej skutecznie usuwane.

 

:) nie wiem jak u Was ale raczej nie mieliśmy jeszcze takiej sytuacji aby była kolejka do WC i wchodziło się jeden po drugim. Myślę że "Zapach" spokojnie zostanie wyciągnięty :)

 

CodeSnipper i tyle spokojnie mi wystarczy 10 min

Edytowane przez Krzysiek_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...