Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hmm ciekawy pomysl. Uzylbym wentyli o takiej samej wydajnosci, tylko zima pracujace na slabszym biegu, a latem ten wew. na wyzszym.

 

Po co latem powietrze wylotowe ma przechodzic przez nagrzewnice ( chlodnice?) I co to jest K-costam ???

 

Bajpas z holu pozwoli czerpać do chłodnicy ggwc część powietrza o temperaturze domowej i myślę że zwiększy się tym samym sprawność chłodzenia bez nadmiernej wentylacji całego domu. Przykładowo z czerpni zewnętrznej 300 m3, przez chłodnicę 600 m3, wyrzutnia 300 m3. Chcę przenieść moc chłodu z ggwc 3 kW odpowiednią ilością przetłoczonego powietrza.

 

Całkowicie zamknięta i odpowietrzona chłodnica, odcięta zaworami, w przypadku zwiększenia się temperatury zawartego w przestrzeni rurkowej medium, może się rozszczelnić na skutek jego rozszerzenia. Po to stosuje się zabezpieczenie przed ekspansją termiczną. Z tak małą ilością cieczy jaka znajduje się w chłodnicy poradzi sobie kawałek pionowej rurki poprowadzonej powyżej chłodnicy jako ślepa kiszka z przestrzenią wypełnioną powietrzem. Inaczej, naczynie wzbiorcze zamknięte. Na nitce ggwc też powinno być naczynie wzbiorcze o większej objętości n/p przeponowe.

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajpas z holu pozwoli czerpać do chłodnicy ggwc część powietrza o temperaturze domowej i myślę że zwiększy się tym samym sprawność chłodzenia bez nadmiernej wentylacji całego domu. Przykładowo z czerpni zewnętrznej 300 m3, przez chłodnicę 600 m3, wyrzutnia 300 m3. Chcę przenieść moc chłodu z ggwc 3 kW odpowiednią ilością przetłoczonego powietrza.

Kumam idee chlodzenia zwiekszonym przeplywem powietrza. Liczyles czy GGWC to obrobi?

 

Nie wiem co ma na celu przpuszczanie powietrza wylotowego przez chlodnice/nagrzewnice GGWC latem.

 

 

Całkowicie zamknięta i odpowietrzona chłodnica, odcięta zaworami, w przypadku zwiększenia się temperatury zawartego w przestrzeni rurkowej medium, może się rozszczelnić na skutek jego rozszerzenia. Po to stosuje się zabezpieczenie przed ekspansją termiczną. Z tak małą ilością cieczy jaka znajduje się w chłodnicy poradzi sobie kawałek pionowej rurki poprowadzonej powyżej chłodnicy jako ślepa kiszka z przestrzenią wypełnioną powietrzem. Inaczej, naczynie wzbiorcze zamknięte. Na nitce ggwc też powinno być naczynie wzbiorcze o większej objętości n/p przeponowe.

 

Pozdrawiam

Cezary

hehehe trzeba bylo tak od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Cezary, ta chłodnica może być zbyt słaba (mało tam jest danych). Zerknij sobie na np. chłodnicę CWK 400 Promontu (tam w tabeli są przepływy 800m3/h, i bliskie parametry cieczy), dopiero dla 8R masz moce koło 3kW. O ile dobrze to czytam...:

http://www.pwpot-promont.com.pl/pl/77/chlodnice-wodne-kanalowe-cwk/

 

Też planuję robić recyrkulację (częściową) powietrza wew. latem (też mam GGWC).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Cezary, ta chłodnica może być zbyt słaba (mało tam jest danych). Zerknij sobie na np. chłodnicę CWK 400 Promontu (tam w tabeli są przepływy 800m3/h, i bliskie parametry cieczy), dopiero dla 8R masz moce koło 3kW. O ile dobrze to czytam...:

http://www.pwpot-promont.com.pl/pl/77/chlodnice-wodne-kanalowe-cwk/

 

Też planuję robić recyrkulację (częściową) powietrza wew. latem (też mam GGWC).

 

Dzięki za link, nie znałem tej firmy. Celowałem wcześnie w Termeks z Krakowa i jakąś inną firmę. Ci z Pronomtu podają w tabelach wydajności z 30% roztworu glikolu propylenowego.

 

@grzeniu666 możesz coś więcej o swojej recyrkulacji? Czy planujesz coś podobnego do mojej rekuperacji?

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za link, nie znałem tej firmy. Celowałem wcześnie w Termeks z Krakowa i jakąś inną firmę. Ci z Pronomtu podają w tabelach wydajności z 30% roztworu glikolu propylenowego.

@grzeniu666 możesz coś więcej o swojej recyrkulacji? Czy planujesz coś podobnego do mojej rekuperacji?

 

@Cezary, nie wydaje mi się że stężenie ma jakieś krytyczne znaczenie, ale to 30% to jest chyba z grubsza dobre.

Swoje zapiski mam gdzieś zrobione, ale dawno i teraz ciężko mi się jest do nich dokopać.

 

Ogólnie raczej planowałem sterować strugą powietrza na przepustnicach spiro (siłowniki Belimo), i przy upałach tak mieszać powietrze wew. i zew., aby zdecydowanie większa część to było powietrze wew. Będę miał reku.

 

Ale ostatnio pomyślałem czy nie lepiej nagrzewnicę/chłodnicę na zimę dać jakąć osobną małą (tanią) tylko aby temperatura przez reku była >0*, natomiast na chłodzenie w upały zrobić osobny obieg z dużą chłodnicą tylko do mielenia powietrza wewnętrznego i w tym czasie WM by chodziła wolno, z odzyskiem temp. wew (bypass na reku wyłączony).

Przy tym również rozważałem zrezygnowanie z glikolu do GGWC na rzecz wody (dużo taniej, latem nie zamarznie) a na zimę używać krótkiego (kotłownia<>mała-nagrzewnica) obiegu z glikolem podłączonego (w kotłowni) do nitki GGWC (a może do podłogówki?) poprzez wymiennik płytowy.

 

Jeśli chodzi o wysterowanie tego, to mam PLC więc będę mógł się tym bawić dowolnie (algorytm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grzeniu666 Dużo pompek będzie u Ciebie i dodatkowe płytowe wymienniki. Ja grzał będę prądem i dogrzewanie inne niż pasywne wlotowego powietrza zimą z pomocą ggwc nie wchodzi w rachubę.

Z tym glikolem, to warto poeksperymentować (w zamrażarce) z niższymi stężeniami. Zamarznie, brak będzie przepływu, lecz naczynia nie rozsadzi, zrobi się taka kasza.

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prawie skończony taki rekuperator glikolowy który ma być także chłodnicą i nagrzewnicą solarną ...:yes:

Dzięki uprzejmości karolek75 postaram się pokazać kilka fotek ...( ja nie umiem wklejać ...)

 

Czekam więc w napięciu i niecierpliwością.:)

Może uda się, jeśli nie tajemnica patentowa, schemacik i parametry zastosowanych urządzeń.

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam więc w napięciu i niecierpliwością.:)

Może uda się, jeśli nie tajemnica patentowa, schemacik i parametry zastosowanych urządzeń.

 

Pozdrawiam

Cezary

 

Jakiś schemat malowany "na kolanie" będzie ...

 

Sama Machina jest przeznaczona do 50m2 domku i ma 250m3/h wydajności max .

Rekuperator ma układ przeciwprądowy i zrobiony jest z czterech nagrzewnic od busa DB 207 , i pędzony będzie pompką Erga Leszno ...

Wentylatory 24v EBM od jakiegoś pojazdu z demobilu z płynną regulacją wydajności ...

Na minimum ok 60m3/h i ok 15W a na max ok 250m3/h i ok 100W razem z pompką i z oporami chłodnic ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Jaśkowych wynalazków ciąg dalszy...:yes:

 

Ten zbiornik solarny jak jest zasilany? Czy ma zmagazynować ciepło słoneczne z dnia do wykorzystania w nocy?

 

Pozdrawiam

Cezary

 

Zbiornik jest na powrocie z wężownicy zasobnika CWU (taki rodzaj sprzęgła ), kolektory grzeją najpierw wodę a to co wraca z wężownicy jest ewentualnie wykorzystane przez wentylację ...

Cały układ ( rekuperator, GGWC, kolektory ...) jest na jednym obiegu i ma wspólne zabezpieczenia ...

Dodatkowo będzie jeszcze głowica termostatyczna z kapilarą której zadaniem będzie regulacja przepływu glikolu w rekuperatorze zależnie od temperatury zewnętrznej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dziś odpaliłem dachowca. Na razie mam jedną dziurę w dachu, następna po niedzieli. Póki co lecę na chłodnicy z seicento. Na razie wszystko spięte i zaprogramowane w centrali żeby chodziło tylko, jeśli temperatura w buforze jest niższa niż pod dachem. Może jutro ruszy.

 

A jaki wentylator to napędza ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatraki są dwa. Niestety nie ma opcji wrzucenia fotek w wersji mobilnej. Wrzucę ja wrócę do domu.

 

Wentylatory wymontowałem z obudów. Są to standardowe Wiatraki do wentylacji, metrix, 15cm. Puszczone przez regulator obrotów.

 

Wiatraki są nieco oddalone od chłodnicy, zrobiłem taką czerpnię z blachy zwężającą się z 26 do 15 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatraki są dwa. Niestety nie ma opcji wrzucenia fotek w wersji mobilnej. Wrzucę ja wrócę do domu.

 

Wentylatory wymontowałem z obudów. Są to standardowe Wiatraki do wentylacji, metrix, 15cm. Puszczone przez regulator obrotów.

 

Wiatraki są nieco oddalone od chłodnicy, zrobiłem taką czerpnię z blachy zwężającą się z 26 do 15 cm.

 

Za mała wydajność ...

A chłodnica to pewnie podpięta do wężownicy zasobnika ...?

 

To nie będzie wydajnie pracowało ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o zbyt słabe wiatraki czy o generalnie za małą powierzchnię wymiany?

 

To jest test. Chłodnica podpięta do bufora 750l w nim wężownica z CWU. W planach zakup klimakonwektora.

 

http://codesnipper.pl/foto/wym1.jpg

 

http://codesnipper.pl/foto/wym2.jpg

 

http://codesnipper.pl/foto/wym3.jpg

 

http://codesnipper.pl/foto/wym4.jpg

 

http://codesnipper.pl/foto/wym5.jpg

Edytowane przez CodeSnipper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...