Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tej wentylacji nie ma co się przyglądać bo jej nie ma :/ Drzwi na przedpokój są zamknięte widocznie pod drzwiami jest zbyt szczelnie

 

Trudno o dobre wyjście z tej sytuacji.

Wieczorem wietrzenie - zejście do normalnych poziomów.

Przez noc w zamkniętym pokoju 11 mkw przy dwóch dorosłych osobach tak wzrasta poziom co2

Nie mam możliwości otwarcia okna bo łóżko jest przy nim - są w nim nieszczelności bo czuć jak wieje.

Dzisiaj zostawimy lekko uchylone drzwi na korytarz zobaczymy jak zadziała wentylacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym się to dzieje.Koniec zimy to schłodzony grunt wokół rury.Kwiecień i ciepłe wilgotne powietrze.Jak połączysz te dwa fakty to pkt.rosy nastąpić musi.A że jest to i woda w rurze się pojawi.A jak woda i byle jakie załamanie to kałuża i w konsekwencji smrodek.Miałem pecha ,bo fachowcy nie do końca ubili odpowiednio pospółkę i mam mały syfon w instalacji GWC. Jak pracuje,to ok.Mały przestój to smrodek.Lekarstwem jest aerozol wody utlenionej.

 

Już się bałem że to coś u ciebie szczególnego, a to tylko normalne działanie przy schładzaniu w wychłodzonym po zimie gruncie. U ciebie to występuje w pierwszych 20mb rurowca,

 

Jeszcze jedno - ponieważ nie masz opomiarowanego GMC, jak sądzisz ile zyskujesz z tych 2000kWh co je latem bijesz pod budynek?

 

 

 

Przemyslaw

minus jak minus - dobrze zrobione nie stwarza problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak po troszku okazuje się, że posiadacze reku bez GWC poza krótkimi okresami największych mrozów gdy reku zbyt często się odmraża lub jakieś tam problemy występują, mają jednak potężną przewagę - stały nawiew wielokrotnie większej ilości powietrza niż jakiekolwiek systemy grawitacyjnych GWC, oraz brak jakichkolwiek problemów z grzybami czy smrodkiem z GWC, nawet tak starannie zaprojektowanym i wykonanym jak u Nydara.

Sam do tej pory nie byłem świadomy, że mając lekko nieszczelne okna przy WG można mieć aż tak potężne ilości CO2, jak tutaj piszecie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak po troszku okazuje się, że posiadacze reku bez GWC poza krótkimi okresami największych mrozów gdy reku zbyt często się odmraża lub jakieś tam problemy występują, mają jednak potężną przewagę - stały nawiew wielokrotnie większej ilości powietrza niż jakiekolwiek systemy grawitacyjnych GWC, oraz brak jakichkolwiek problemów z grzybami czy smrodkiem z GWC, nawet tak starannie zaprojektowanym i wykonanym jak u Nydara.

Sam do tej pory nie byłem świadomy, że mając lekko nieszczelne okna przy WG można mieć aż tak potężne ilości CO2, jak tutaj piszecie.....

 

Skąd ten zachwyt na rekuperatorem? Podaj 3 powody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd ten zachwyt na rekuperatorem? Podaj 3 powody

 

Zachwyt powiadasz... O ile udało ci się przebrnąć przez pierwsze zdanie wypowiedzi którą cytujesz, powinieneś dwa znaleźć. Trzeci wydaje się oczywisty (uwaga, oto on: odzysk ciepła). Na pewno nie uwierzysz że nie jestem :evil: instalatorem :evil: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się spytał skąd te kategoryczne stwierdzenia o smrodku z GWC? Bo Nydar nie goni tam normalnie powietrza, a inny kolega za namową znanego speca z forum wykonał to z maxa i dół wyłożył pylącą włókniną? Ile jest na forum ludzi ze śmierdzącym GWC? Oprócz dwóch ostatnich przypadków ja na inne nie trafiłem. Jak są to poproszę o linka lub wskazówkę gdzie takie przypadki były omawiane. Mogę na przekór powiedzieć, ze to reku nie jest tak potrzebne jak GWC. I taniej i mniej zamieszania z grzałkami, lipną wydajnością w mrozy, wręcz mnożeniem kosztów itd. Dyskusja po podliczeniu za i przeciw może być bardzo długa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adam_mk, abstrahując od spierania się czy to co2 to jest istotne czy nie, to pomógłbyś z Twoją wiedzą i doświadczeniem wytłumaczyć: dlaczego Nydarowi i nie tylko wychodzi, że sporo cięższy od powietrza dwutlenek najlepiej wyciąga się spod sufitu? I w jakich okolicznościach stosować jakie kombinacje dołu i góry nawiewu i wywiewu.

 

Wszyscy wiedzą co to są kwaśne deszcze. Tlenki siarki,węgla i diabli wiedzą co jeszcze łączą się z kondensującą parą wodną i w postaci lekko kwaśnego deszczu spadają na ziemię.Człowiek wydycha mieszaninę ubogiego w tlen a bogatego w CO2 wilgotnego powietrza.Nasz oddech też będzie miał odczyn kwaśny.Wydychamy bardzo słaby kwas węglowy.Kwas węglowy jest bardzo nietrwały.Niewielkie jego podgrzanie powoduje rozpad.Ale człowiek wydycha 36,6oC a potem to co wydychamy ,przeciwnie,schładza się.Więc rozpada wolniej.Masa atomowa powietrza(mieszaniny gazów),to ok.28,8.Masa atomowa wody to 18.Masa atomowa CO2 to 44. Co2 jako najcięższy powinien słać się po podłodze.Ale przy 22oC i wilgotności 40% wody w jednym kilogramie jest 6,6g a przy 1000ppm CO2 jest 1g.Tworzą się rozcieńczone opary kwasu węglowego o masie atomowej 23.Przez co są lżejsze od powietrza które ma 28,8. I dlatego się unoszą.

Spał ktoś za harcerza w lesie? Przecież w nocy teoretycznie powinniśmy się udusić.Las nocą produkuje CO2. Tylko ,że nocą jest zimniej i ziemia paruje.Parująca woda tworzy słabiutki kwas węglowy który jest lżejszy od powietrza.

Tak przynajmniej mi się wydaje.Bo inaczej pod sufitem nie miał bym większego stężenia CO2 niż przy podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak po troszku okazuje się, że posiadacze reku bez GWC poza krótkimi okresami największych mrozów gdy reku zbyt często się odmraża lub jakieś tam problemy występują, mają jednak potężną przewagę - stały nawiew wielokrotnie większej ilości powietrza niż jakiekolwiek systemy grawitacyjnych GWC, oraz brak jakichkolwiek problemów z grzybami czy smrodkiem z GWC, nawet tak starannie zaprojektowanym i wykonanym jak u Nydara.

Sam do tej pory nie byłem świadomy, że mając lekko nieszczelne okna przy WG można mieć aż tak potężne ilości CO2, jak tutaj piszecie.....

 

To może zamieńmy:

I tak po troszku okazuje się, że posiadacze GWC bez reku poza krótkimi okresami największych mrozów gdy GWC do temperaturę nawiewu niewiele wyższą od 0stC, mają jednak potężną przewagę - stały nawiew odpowiedniej, bo regulowanej ilości powietrza działający bez dodatkowych wydatków na energię czy instalację za 10-15 kPLN, oraz brak jakichkolwiek problemów z zamarzającymi czy cieknącymi ze wszystkich rogów centralami wentylacyjnymi, nawet tak starannie zaprojektowanym i wykonanym jak JG, NIKOL czy BARTOSZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się bałem że to coś u ciebie szczególnego, a to tylko normalne działanie przy schładzaniu w wychłodzonym po zimie gruncie. U ciebie to występuje w pierwszych 20mb rurowca,

 

Jeszcze jedno - ponieważ nie masz opomiarowanego GMC, jak sądzisz ile zyskujesz z tych 2000kWh co je latem bijesz pod budynek?

 

 

 

Przemyslaw

minus jak minus - dobrze zrobione nie stwarza problemów

 

Ile ciepełka zostało w GMC to najstarsi kujawiacy nawet nie wiedzą.Faktem natomiast jest,że nawiew już nie przekracza 19oC.W tej chwili jest 18,8oC.Wydaje się jednak ,że do wiosny starczy.

Co do upierdliwości GWC. To faktycznie gdyby nie dzielenie się z forumowiczami parametrami powietrza jakie uzyskuję to nie wiedział bym,że to jest. Wentylator dmucha dzień w dzień po 70m3/h.Zero jakiejkolwiek regulacji.Że cokolwiek jest to wiadomo po delikatnym szumie z kratki nawiewnej.Ale Indiana kazał wentylator na czerpnie przełożyć,co na wiosnę zrobię,więc nawet słychać nic nie będzie.Dopóki wentylator nie zdechnie,to palcem przy GWC nie dotknę, bo nie ma przy czym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Compi.U mnie NIC nie śmierdzi .Nawet przy 30m3/h nie śmierdziało.Napisałem o spadkach bo przed uruchomieniem zachciało mi się płukać GWC.Okazało się wtedy,że pod chałupą jest syfon(źle ubili ziemię) . Usunięcie tej wody parę dni potrwało i woda się zatęchła.Usunięta, przedmuchane aerozolem wody utlenionej 10% i po kłopocie.Powtażam.Nic nie śmierdzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachwyt powiadasz... O ile udało ci się przebrnąć przez pierwsze zdanie wypowiedzi którą cytujesz, powinieneś dwa znaleźć. Trzeci wydaje się oczywisty (uwaga, oto on: odzysk ciepła). Na pewno nie uwierzysz że nie jestem :evil: instalatorem :evil: .

 

1. Dostępność nawiewu wielokrotnie większej ilości powietrza niż jakiekolwiek systemy grawitacyjnych GWC - nie wiem jaka ilość jest Ci potrzebna. Nydar pisze o 70m3 czy będziesz potrzebować więcej? Większość posiadaczy reku skręca je na maxa w zimie

2. Smrodki i inne to jest zagrożenie jak widać poniżej da się uniknąć,

3. Odzysk ciepła - tutaj powiem tak. Większość osób, które ma zamontowany reku nawet nie wie, że nic z tego nie ma. Słownie: zero złotych ( nie licząc zakupu reku i prądu co miesiąc )

Montując wentylator z tymi przewodami miałbym takie same zyski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak po troszku okazuje się, że posiadacze GWC bez reku... itd, itp :)

 

Myślałem żeśmy to już ustalili. Że rekuperator ma sprawność entalpiczną 50%. Że np. żwirowiec, jeśli nawadnia, daje na wlocie zbliżoną entalpię co reku i cokolwiek daje latem. Że po GWC całe zużyte powietrze możesz wykorzystać, w przeciwieństwie do reku. Itd., itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dyskusję wywołałem, nieźle.

Tutaj nie piszę jako instalator WM, tylko po prostu tym się interesuję, a przy okazji - ogólnopolskie forum nie jest najodpowiedniejszym miejscem na szukanie sobie klientów, przynajmniej dla takiego lokalnego instalatora jak ja. Dodatkowo - gdyby te genialne wynalazki z GWC bez reku były takie dobre, to sam wziąłbym się za ich montaż - jak już chcecie wiedzieć, to biorę praktycznie tylko zlecenia kompleksowe, czyli reku+wod-kan+solar+CO+odkurzacz itp; i tu byłby bonus dla Inwestora, bo gdybym wykonywał komplet instalacji za np. 40k (z GWC zamiast WM) a nie za 50k z rekuperatorem, to byłbym chyba bardziej konkurencyjny od innych, nie?

 

Wentylatory z GWC mają niby zapewnić komfort w domu? Przy wymaganej normami wydajności wentylacji (którą jako instalator muszę zapewnić, bo inaczej co druga instalacja trafiłaby do sądu) temperatura nawiewanego powietrza spadnie szybko do 0 lub mniej, chyba że wykopiemy reku giganta za 3x większą kasę niż reku.... Warto też wiedzieć, że żadna rura kanalizacyjna tak chętnie stosowana przez forumowiczów do GWC nie ma atestu do stosowania do GWC. Czy zastanawiał się ktoś, dlaczego? Gdyby zwykłą rurą PVC można było bezpiecznie przesyłać powietrze, to każdy producent załatwiłby sobie taki atest - to przecież nic trudnego. A jakoś nikt nie ma, z wyjątkiem Rehau, ale te rury są już kosmicznie drogie....

Jakie są wytyczne w programie dopłat do budynków NF40 i NF15 - chyba dość jasne, i wiadomo co jest podstawą w instalacji wentylacji tych budynków? Po co pchać się w jakieś sztuczne zaniżanie ilości powietrza, skoro można sobie komfortowo żyć przy 150-250 m3/h stałej wydajności, a nie skręcać GWC na maksa i żyć z miernikiem CO2, aby się nie przyduszać? Po co, skoro można zrobić klasyczną instalację z reku raz a dobrze, i mieć problemy co najwyżej typu że coś tu kapie albo że zacieki na elewacji... Wolę rozwiązywać takie problemy niż być odpowiedzialnym za efekty oddychania produktami powolnego rozkładu rury z PVC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co pchać się w jakieś sztuczne zaniżanie ilości powietrza, skoro można sobie komfortowo żyć przy 150-250 m3/h stałej wydajności, a nie skręcać GWC na maksa i żyć z miernikiem CO2, aby się nie przyduszać?

 

Co do meritum pełna zgoda - inne normy obowiązują profesjonalistę a inne domowego majsterkowicza. Ale niestety nie mówisz reszty prawdy:

1. dławienie wentylacji zimą to próba zapewnienia sobie jakiejkolwiek wilgotności, mało komu się udaje utrzymać aż 40%.

2. to co w reku się skropli, aby uzyskać spr. temp. 80%, musi gdzieś wcześniej odparować, pobierając energię z wewnątrz. Więc nawet z nawilżaczami - to nie jest tak, że hulaj dusza, piekła nie ma, bo reku odzyskuje 90% energii. W rzeczywistości raczej połowę, tak więc wpływ na rachunki jest adekwatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Gdyby te genialne wynalazki z GWC bez reku były takie dobre,to sam wziąłbym się za ich montaż." To było mocne.Mistrz instalacyjny Indiana w przypływie dobrego humoru ogłosi któregoś dnia ,że GWC warto instalować.A może nie ogłosi? Trzeba pilnować jego wpisów.

Kolega nie dostrzega albo nie chce dostrzec,ze normy ustawione są przez lobby wentylacyjne ,aby uzasadnić rekuperatory 400,czy 500m3/h w małym domu.

Nie dostrzega,czy tylko udaje że ludzie zimą przymykają rekuperatory na max. albo okresowo wyłączają.

Nawet nawiewy i wywiewy poukładaliście wbrew prawom fizyki i logice tylko po to aby wymusić nadmierne przepływy,których i tak nikt nie stosuje.I to dopiero robi ludziom krzywdę.

Co do szkodliwości PVC,to w domu mamy tyle szkodliwego syfu wydzielającego chemię,począwszy od lakierów,poprzez wykładziny na zasłonach kończąc.A jak kto się boi tego PVC,to zawsze można zrobić GWC z krótkich odcinków rur wyłożonej rękawem z grubej folii do celów spożywczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dyskusję wywołałem, nieźle.

Tutaj nie piszę jako instalator WM, tylko po prostu tym się interesuję, a przy okazji - ogólnopolskie forum nie jest najodpowiedniejszym miejscem na szukanie sobie klientów, przynajmniej dla takiego lokalnego instalatora jak ja. Dodatkowo - gdyby te genialne wynalazki z GWC bez reku były takie dobre, to sam wziąłbym się za ich montaż - jak już chcecie wiedzieć, to biorę praktycznie tylko zlecenia kompleksowe, czyli reku+wod-kan+solar+CO+odkurzacz itp; i tu byłby bonus dla Inwestora, bo gdybym wykonywał komplet instalacji za np. 40k (z GWC zamiast WM) a nie za 50k z rekuperatorem, to byłbym chyba bardziej konkurencyjny od innych, nie?

 

Wentylatory z GWC mają niby zapewnić komfort w domu? Przy wymaganej normami wydajności wentylacji (którą jako instalator muszę zapewnić, bo inaczej co druga instalacja trafiłaby do sądu) temperatura nawiewanego powietrza spadnie szybko do 0 lub mniej, chyba że wykopiemy reku giganta za 3x większą kasę niż reku.... Warto też wiedzieć, że żadna rura kanalizacyjna tak chętnie stosowana przez forumowiczów do GWC nie ma atestu do stosowania do GWC. Czy zastanawiał się ktoś, dlaczego? Gdyby zwykłą rurą PVC można było bezpiecznie przesyłać powietrze, to każdy producent załatwiłby sobie taki atest - to przecież nic trudnego. A jakoś nikt nie ma, z wyjątkiem Rehau, ale te rury są już kosmicznie drogie....

Jakie są wytyczne w programie dopłat do budynków NF40 i NF15 - chyba dość jasne, i wiadomo co jest podstawą w instalacji wentylacji tych budynków? Po co pchać się w jakieś sztuczne zaniżanie ilości powietrza, skoro można sobie komfortowo żyć przy 150-250 m3/h stałej wydajności, a nie skręcać GWC na maksa i żyć z miernikiem CO2, aby się nie przyduszać? Po co, skoro można zrobić klasyczną instalację z reku raz a dobrze, i mieć problemy co najwyżej typu że coś tu kapie albo że zacieki na elewacji... Wolę rozwiązywać takie problemy niż być odpowiedzialnym za efekty oddychania produktami powolnego rozkładu rury z PVC.

 

Cieszymy się, że jesteś. Ludzie z doświadczeniem są niezastąpieni.

Z twojego doświadczenia w ramach dokumentacji powykonawczej lub dla swojego sprawdzenia pomierzyłeś kiedyś temperaturę na wyrzutni i wlocie powietrza do reku z zewnątrz?

Projektujesz też instalacje?

Jeżeli jesteś monterem to montujesz oczywiście zgodnie z projektem i nic więcej.

Co do norm nie będę się wypowiadał bo moje pomiary pokazują jak żyją ludzie w nieświadomości i żyją ( Indiana masz miernik? )

O atesty wcale nie jest łatwo i dużo kosztują. Nie będę pisał o innych zanieczyszczeniach jakie są w powietrzu nawet bez tych rozkładających się rur.

Ludzie i tak zaniżają wydajność reku w zimie to fakt i tyle, może nawet mają przekroczone normy CO2....

Z twojego punktu widzenia też montowałbym zgodnie z dokumentacją.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...