Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

 

Napiszę krótko ale mam nadzieję treściwie.

 

W miniony weekend, dzięki uprzejmości nydara, miałem możliwość osobiście porozmawiać i obejrzeć instalacje u nydara

 

Temperatura nawiewu świeżego powietrza do domu to ponad 16 stopni C. Pomiar wykonany w mojej obecności.

 

 

 

 

Moje zupełnie obiektywne odczucia. Na szybko przez to najbardziej prawdziwe bo pierwotne.

W domu, pomimo obecności kilku osób dorosłych, przez cały czas trwania mojej wizyty odczucie świeżego powietrza.

Brak oznak zaduchu czy też jakichkolwiek oznak nieświeżego powietrza. Wszystkie okna zamknięte.

Brak jakichkolwiek oznak przeciągów.

Wilgotność komfortowa.

Temperatura, stabilnie, około 21 stopni na plusie.

Brak "niepożądanych" zapachów z nawiewu.

 

Obecność rozpalonego kominka i brak efektu przegrzewania. Powoduje, że kominek wrócił do łask i na pozycję do poważnego rozważenia :D

 

Instalacja jest niezwykle przemyślana. Jej siła tkwi w prostocie. Jak się naocznie przekonałem jest zaskakująco skuteczna.

 

Jeszcze raz dzięki nydar za zaproszenie. Pozostaje zakasać rękawy i przysposobić we własnym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam pytanie do specjalistów od wentylacji mechanicznej.

Mam taki pomysł zrobić 4 nawiewy rurami fi 100 przy podłodze, oraz resztę wyciągów w każdym pomieszczeniu rurami fi 63 (oczywiście w suficie), na jeden nawiew przypadało by 4 wyciągi. Specjalnie dałem więcej niż jeden anemostat na pomieszczenie żeby móc ew regulować wymianę powietrza poprzez przykręcenie na anemostacie ilości przepływu powierza oczywiście dostosowując przepływ nawiewu.

Z racji tego że dom jest z poddaszem z otwartą klatką schodową, zdecydowałem się na kilka nawiewów. Nie bez znaczenia ma średnica rur którą planuję umieścić w warstwie ocieplenia (styropianie), ogrzewanie planuje zrobić w całości podłogowe (styropian na parterze będzie w wysokości 15 cm), pierwszą szlichtę mam już wylaną więc opcja pod posadzką odpada. Minusem mogą być straty ciepła jakie będzie generowało powietrze w warstwie ocieplenia posadzki.

 

Z tego co zauważyłem to koncepcja ta nie jest powszechnie stosowana, każde spostrzeżenia będą mile widziane.

 

Rzut parteru (projekt wentylacji).jpgWentylacja poddasze (projekt).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie specjalista ale z pewnym bagażem doświadczenia z takim rozprowadzeniem powietrza.

Moim zdaniem jeden nawiew na jedną kondygnację i jeden anemostat wyciągowy na pomieszczenie do 30-40m2.No i rekuperator jak najmniejszy bo ta instalacja będzie pracowała na procencie mocy typowej,dając ten sam efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupić hektar pola. Zaizolować odpowiedniio i grzać latem do 25 stopni. Styknie na cały rok na CO i podgrzanie CWU do 20 stopni.

Taniej: dowiercić się do geotermi, podobno 70% Polski lezy na tym cudzie.

Nie mieszajcie w to Rydzyka. On to chciał tylko wykorzystać i POkazać nieudacznikom jak to wykorzystać. Poczytajcie o poczynaniach Niemców i Francuzów w tej materii.

A i we Włoszech produkują z tego prąd.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy pomysł można zniszczyć demagogią.Nawet moje 2000kWh /sezon które potrzebuję.Tylko sensu w tym nie dostrzegam.Chyba że jakiś polityczny,ale tak daleko nie sięgam.

 

eee.

Możemy liczyć tylko na własną inwencję. Mentalności społeczeństwa nie da się tak szybko zmienić.

Gdyby rządziła inna partia, użyłbym innego czasownika :(

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...