Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ale ja to już zauważyłem podczas eksperymentów w poprzednie wakacje, nawet w którymś z wątków opisałem...

dlatego właśnie zacząłem drążyć temat wentylacji a przy okazji zaczęły wyłazić inne "kwiatki"...:yes:

 

A to przepraszam, nie natrafiłem. Jeszcze sporo czasu zejdzie zanim przeczytam to co bym chciał na tym forum ;)

 

no ale według naszego "profesorka" ( kszhu...:p)to i tak "bijemy pianę" ...:cool:

 

Pewnie dlatego, że podważacie koncepcje wentylacji jaką już wykonał u siebie ;)

Ja na szczęście jestem jeszcze przed, dlatego czerpie z tego forum garściami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No właśnie nikt tego tutaj nie może przyjąć do wiadomości...

to może ty i inni sceptycy przyjmijcie do wiadomości że my jesteśmy normalni "inaczej" i zejdźcie z tego wątku bo tylko zaśmiecacie...

zamiast zająć się spostrzeżeniami i rozwiązywaniem jakichś ewentualnych problemów musimy ciągle odpowiadać na jakieś durne docinki...:mad:

jak nie pasi to przecież nikt na siłę nie każe tu zaglądać, macie swoje WM to sobie w nich grzebcie ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak to dobrze, że chociaż jasiek wie, nie?:)

Chłopie, publikujesz teorie na zasadzie "bo tak" i znajdujesz na to poklask ale to nie znaczy, że tak jest. Zbadasz, opublikujesz wyniki to będzie punkt odniesienia a na razie jest na zasadzie "bo tak... mi się wydaje";)

Masz fajną wentylację i chwała za to ale nie dorabiaj niepotrzebnej teorii jak nie potrafisz tego udowodnić.

ty też nic nie udowadniasz tym wpierd. się gdzie popadnie...

ja akurat montuje różne układy i zadałem sobie trochę trudu żeby sprawdzić jak się sprawują ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu, trochę trudno zrobić domowym sposobem lepsze pomiary niż chłopaki robią. Tymczasem musi być tyle + teoretyzowanie. Czy efekt wart zabawy rzecz względna. Jak ktoś ma z takich eksperymentów satysfakcję czy radochę to raczej tak :) Ja u siebie na 99% będę miał instalację do przepięcia w 10min z opcji tradycyjnej WM na nawiew centralny. Jak się dorobię czujnika CO2 to też pomierzę, nie będzie super naukowo, ale jakieś porównanie owszem - ten sam dom, wydatek. Mnie to też dość ciekawi, nie liczę w kalkulacji ile bym w robocie w tym czasie wypracował $ ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie pisze że tradycyjna WM jest beznadziejna a hybrydowa cacy.Zacznij czytać ze zrozumieniem .Twierdzimy że jest efektywniejsza,że niższym nakładem świeżego powietrza osiągamy ten sam efekt co przy tradycyjnej WM.A to w dobie oszczędzania energii ma znaczenie.

dokładnie ...:yes:

jeżeli też okaże się że znacznie lepiej współpracuje z budynkiem podczas upałów to już będzie całkiem cacy ...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste doświadczenie - uwalniaj powoli CO2 (~20g/h to tyle co człowiek wytwarza) w niewentylowanym, szczelnym pomieszczeniu i mierz w różnych punktach stężenie. Później zrób to samo tylko z najgorszą wentylacją mech. a potem 3-ci raz z idealną "hybrydową". Zobaczysz czy warto o tym pisać.

 

więc proszę zrób takie eksperymenty i nam udowodnij że nie mamy racji ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lekką tylko złośliwością zapytam: czy ktoś zna badania wpływu WM na stężenie CO2 w pomieszczeniu? Czy tylko dorabia się teorię do praktyki, że tak jest lepiej od czegokolwiek? Żeby nie było - sam mam w miarę typową WM, ale podobnie jak jasiek planuję nieco przeróbek (choć nie aż tak daleko idących - za leniwy jestem), bo mi przeszkadza głównie mocno kiepskie działanie WM latem (schłodzić dom jest w zasadzie nierealne, bo zimne powietrze mieszane jest z najcieplejszym dzieki anemostatom nawiewowym pod sufitem).

A korzystając z okazji: jasiek: Ty masz zdaje się dom piętrowy, więc u Ciebie na pewno nie zadziała "wywiew na strych" ze wszytkich pomieszczeń jak u nydara. Jakoś to rozwiązałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzimy że jest efektywniejsza,że niższym nakładem świeżego powietrza osiągamy ten sam efekt co przy tradycyjnej WM.A to w dobie oszczędzania energii ma znaczenie.

 

Tutaj też bym polemizował, ponieważ przy hybrydowej, z centralnym nadmuchem powodujemy, że te cieplejsze powietrze, utrzymujące się przy suficie wyciągamy zamiast wymieszać tak jak to ma miejsce w wentylacji "typowej" Pytanie: ile teraz trzeba dorzucić ciepła, żeby tą różnicę zniwelować. Albo trzeba dokonać dodatkowych zabiegów, aby te wyciągnięte ciepło odzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A korzystając z okazji: jasiek: Ty masz zdaje się dom piętrowy, więc u Ciebie na pewno nie zadziała "wywiew na strych" ze wszytkich pomieszczeń jak u nydara. Jakoś to rozwiązałeś?

no właśnie tak jest w tym momencie w prowizorce bo jeszcze nie wszystkie kanały dorobione...

i działa ...:yes:

oczywiście docelowo na takie wyczyny nie mogę sobie pozwolić bo nie mam szczelnego strychu i mógłbym jakiejś biedy sobie napytać...

 

na strychu ( docieplony ) po kilku dniach zrobiła się temperatura praktycznie jak w ogrzewanej części domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz odpowiedź! 300ppm CO2 to ma świeże powietrze, 1500ppm to rozsądna górna granica choć pisałeś że i o 6000ppm użytkownicy nie wiedzieli. Wspominałeś chyba, że masz cel <1000ppm więc jak gdzieś, kiedyś będziesz mieć 1300ppm to nawet nie poczujesz:)

skoro nie czuć też tych 6000pm to może lepiej nic nie robić...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...