Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chcesz nieprzetworzoną szarą wodą spłukiwać kibelki i podlewać ogródek? Chyba jednak fantazja poniosła. Rozdział na kolektor i nagrzewnice bezzasadny - są wzory tzw. temperatury progowej, w skrócie: czym mniejsza temp. odbioru, tym bardziej sprawny jest kolektor i tym więcej wyciąga z słońca. Czyli instalacja glikolowa powinna być jedna. Jeśli słońce pozwala, podgrzewa cwu, jeśli jest słabsze, zimną wodę, jeśli jest jeszcze słabsze, GGWC. Inna sprawa, że wciąż jesteśmy w dziale wentylacja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz nieprzetworzoną szarą wodą spłukiwać kibelki i podlewać ogródek?

Schemat jest uproszczony, przed wlotem do zbiornika wody szarej planuję oczywiście filtr zatrzymujący drobne nieczystości. Nie odkrywam tu Ameryki, nie ma co w tym dziale nad tym akurat dyskutować.

 

Rozdział na kolektor i nagrzewnice bezzasadny.

Czy dobrze zrozumiałem, że sugerujesz, by II nagrzewnica pobierała ciepło bezpośrednio ze zbiornika cwu? Zimą będzie tam zbyt mało ciepła na cwu i wentylację. Wtedy też nie odzyskałbym ciepła z wody szarej, a to stamtąd chcę wyciągnąć maximum.

 

Czyli instalacja glikolowa powinna być jedna. Jeśli słońce pozwala, podgrzewa cwu, jeśli jest słabsze, zimną wodę, jeśli jest jeszcze słabsze, GGWC.

Jedna instalacja glikolowa wyrównywałaby temperaturę we wszystkich zbiornikach. Czyli kolektor oddawalby ciepło do wodę szarej a nawet gruntu! Woda szara też do gruntu - GGWC nie miałby wtedy żadnego sensu. W moim projekcie całe ciepło z wody szarej jest wykorzystywane, a z gruntu tylko je pobieramy, bez zwracania.

 

Inna sprawa, że wciąż jesteśmy w dziale wentylacja.

Tak jest, czy to niewłaściwe miejsce na omawianie projektu przekazywania do wentylacji ciepła z kilku źródeł?

Edytowane przez humidorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szare ścieki z niedużego domu ,3-4 osoby to 4-5kWh ciepła.Taka ilość nie wystarczy na wentylację i CWU.Najtaniej i najprościej wykorzystać można to ciepło do podgrzewania świeżego powietrza.Proponował bym taki wymiennik zaopatrzyć w GWC rurowe min.20mb.GWC wstępnie podgrzeje powietrze i zapobiegnie zamarznięciu wymiennika.System działa w oparciu o szare ścieki ale dla ilości do 100m3/h świeżego powietrza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jakikolwiek odzysk ciepła odpadowego w tak małych ilościach nie ma sensu, jeśli wymagane są "napędzane" obiegi transportujące to ciepło. Koszt napędu pompek obiegowych (i straty na wymiennikach i samych obiegach) w większości przypadków "pożre" wszelkie zyski. A nawet jeśli uda się zaoszczędzić 1kwh na dobę, to komplikacja instalacji raczej nie jest tego warta. Co oczywiście nie znaczy, że żadna metoda odzysku nie ma sensu. Tu akurat nydarowy RSŚ jest całkiem niezłym przykładem, bo stanowi w zasadzie element pasywny instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano własnie - z elementów pobierających prąd to tylko hydroforek i dwie małe pompki obu nagrzewnic (obiegi zamknięte, więc zużycie prądu minimalne do zysków). Poza tym, nie napisałem nic o wielkości domu, przedstawiłem ideę, jak się obroni w domu 200m to tym bardziej w większym, czy nawet hotelu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze zrozumiałem, że sugerujesz, by II nagrzewnica pobierała ciepło bezpośrednio ze zbiornika cwu? Zimą będzie tam zbyt mało ciepła na cwu i wentylację. Wtedy też nie odzyskałbym ciepła z wody szarej, a to stamtąd chcę wyciągnąć maximum.

 

 

Jedna instalacja glikolowa wyrównywałaby temperaturę we wszystkich zbiornikach. Czyli kolektor oddawalby ciepło do wodę szarej a nawet gruntu! Woda szara też do gruntu - GGWC nie miałby wtedy żadnego sensu. W moim projekcie całe ciepło z wody szarej jest wykorzystywane, a z gruntu tylko je pobieramy, bez zwracania.

 

To nie takie proste. Chodzi o jeden obieg glikolu, ale połączony wieloma, być może dziesiątkami zaworów. Najłatwiej jest na przykładzie solara: aby grzać CWU, musisz mieć pewne warunki progowe, załóżmy sobie, że 286,5 W / m2 insolacji. W typowej instalacji, załóżmy, 200 W / m2 jest bezużyteczne, ale mógłbyś tego użyć do wstępnego podgrzewania zimnej wody albo wentylacji albo ładowania GGWC. To samo z rozładowaniem, 10* jest bezużyteczne do cwu, ale styknie do wentylacji; 30* jest bezużyteczne do ciepłej wody, ale styknie do podgrzania zimnej wody, dzięki czemu redukujesz potrzeby na ciepłą wodę. Akumulator ma to do siebie, że może mieć wiele końcówek ładowania i rozładowania, a nawet w układzie możesz mieć różne rodzaje akumulatorów. To złożona sprawa, więc jak naprawdę Cię to kręci, czytaj, czytaj, myśl i myśl, bez parcia na Nobla po 5 minutach zastanowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, z zaworami już to rozumiem, dzięki za inspirację :-) Faktycznie już po pierwszej Twojej odpowiedzi połączyłem dwa obiegi dając taki zawór, pomyślę spokojnie nad kolejnymi i może faktycznie będę mógł to jeszcze uprościć. Idea do mnie przemawia - glikol w jednym obiegu krąży dookoła, ale w danym momencie (kwestia godzin) jest "podłączony" np. tylko do jednego źródła i jednego odbiornika ciepła. A jeszcze lepiej i prościej - do wszystkich, których nie pogorszy (w tym ogrzewanie GGWC, co wcześniej nie mieściło mi się w głowie). Chyba nawet da się to zrobić na zaledwie kilku zaworach, by nie komplikować "macierzy przełączania scenariuszy" :-) Edytowane przez humidorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź kiedy ,najlepiej na pusty żołądek wyczyść syfon od umywalki.Tam oprócz kłaków jest śluz zwany błoną biologiczną.Nawet jak zastosujesz filtr,który trzeba będzie okresowo czyścić ,to ten śluz powstanie w przewodach i spłuczkach.Razem z zapachem jaki wydziela.Wydaje mi się że przy nadal niskich cenach wody całe przedsięwzięcie jest problematyczne.Jak chcesz być eko to pomyśl raczej o deszczówce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapal sobie cygarko i się uspokój.Nie krytykuję tylko twierdzę że bezpieczniej i taniej będzie z deszczówki ,bo runny są wysoko i przy odrobinie wyobraźni całość na grawitacji pójdzie bez pompek,hydroforów.Sprawdź ile w twoim regionie dach zbiera .To jest dopiero ilość wody i to czystej.Odcedzisz liście i masz czystą bez błony biologicznej,dziwnych zapachów i kłopotów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nydar - jeśli to odpowiedź na mój projekt, to spokojnie, to na razie projekt, więc bez emocji. Zresztą samo użycie wody szarej do zasilania sedesów jest opcjonalne, moja koncepcja daje wybór przy każdym sedesie. Co do deszczowki to jednak nie jest trafiony pommysł - po pierwsze to nielegalne bez dedykowanego licznika, po drugie oczyszczanie jest potrzebne tak samo, jak dla wody szarej, po trzecie, ma ona mniej ciepła niż woda szara i wreszcie - jest nieregularna. Ja wybrałem wodę szarą, a Ty zapal sobie cygarko, uspokój się, przyjmij, że każdy wybiera to, co chce :-) Edytowane przez humidorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nydar - jeśli to odpowiedź na mój projekt, to spokojnie, to na razie projekt, więc bez emocji. Zresztą samo użycie wody szarej do zasilania sedesów jest opcjonalne, moja koncepcja daje wybór przy każdym sedesie. Co do deszczowki to jednak nie jest trafiony pommysł - po pierwsze to nielegalne bez dedykowanego licznika, po drugie oczyszczanie jest potrzebne tak samo, jak dla wody szarej, po trzecie, ma ona mniej ciepła niż woda szara i wreszcie - jest nieregularna. Ja wybrałem wodę szarą, a Ty zapal sobie cygarko, uspokój się, przyjmij, że każdy wybiera to, co chce :-)

 

Humidorek zarejestrowałeś się dopiero w tym roku więc chyba budowy nawet jeszcze nie rozpocząłeś....????

Trochę więcej pokory....czytaj, czytaj, czytaj.... wtedy pytaj, ....a dopiero na końcu snuj tezy.... Bylo już prawie wszystko na FM tylko najpierw się z tym zapoznaj.... ;-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...