Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

350l wody szarej dziennie to 10,5kW energii (odzysk z 32 do 5oC), zakładając równomierny napływ ścieków, nagrzewnica o mocy 0,44kW przy nawiewie 110m3/h i przepływie glikolu 4l/min, podgrzeje powietrze z 0st do 11,4st. Przeliczyłem to na kilka sposobów, sądzę, ze wynik jest prawidłowy. A jak się mylę to tylko ja stracę 2 tys zł na materiały.

 

Nikogo ani nie namawiam, ani nie przekonuję, ani nie sprzedaję. Szkoda, że zamiast dyskusji (a nawet wskazania błędów) są ataki. To tak typowe dla Polaków, i tak wyraźnie pokazuje, dlaczego w tym kraju nie powstaje żadna twórcza idea, każde myślenie jest zduszane w zarodku przez krytykantów bez wiedzy lub przemądrzałych szukających tylko okazji, by kogoś przygasić, zamiast wesprzeć.

 

Wybacz jeśli tak odebrałeś mój wpis.

Chciałem tylko wykazać, że błędnie założyłeś pisząc " chcąc mieć w domu 21stC, mam odzysk z tego i tego do 21stC powietrza nawiewanego taki to a taki i sprawność odzysku taką to a taką", błędnie w momencie że to powietrze nawiewane o temp 21stC pokryje ci straty budynku na przenikanie. Może nie zrozumiałem czegoś z tego co napisałeś - to przepraszam, ale to co cytowałem 4 posty wczesniej jest jednoznaczne i do tego tylko sie odniosłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ok, nie mam do Ciebie żalu. Jeśli popełniłem gdzieś błędy (wskazałem parametry do obliczeń) to jestem otwarty na krytykę, wydaje mi się, że po to własnie jest forum, byśmy dyskutowali - może dzięki moim postom powstanie coś co przyda się innym, a może dzięki Waszej weryfikacji ja (i inni) nie popełnię blędu. Ale dyskusja wymaga podania argumentów, a nie "piszesz bzdury, poducz się, stracisz tylko pieniądze" itd. Jak ktoś nie chce brać udziału w dyskusji to może milczeć, po co pisać coś, co nikomu nie pomoże?

 

Nie uwzględniłem strat na przenikanie, tak jak wielu innych strat i uzysków. W każdym domu one są, więc to obliczeń nie zmienia - dostaję wyższą temperaturę niż bez odzysku z wody szarej i to jest oszczędność, nawet jeśli tylko na pokrycie strat przenikania (bez wody szarej przenikanie byłoby dodatkowym zużyciem energii, więc też kosztem). Chyba podstawowa kwestia teraz to, czy moje obliczenia temperatury nawiewu są prawidłowe, to może być podstawa do kontynuowania dyskusji, lub jej zakończenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba podstawowa kwestia teraz to, czy moje obliczenia temperatury nawiewu są prawidłowe, to może być podstawa do kontynuowania dyskusji, lub jej zakończenia.

 

Odzysk z CWU liczysz z 32* do 5*, a temp. nawiewu 11,4. Albo za duży skrót myślowy, albo babol. Bardzo wątpię, aby udało się uzyskać na tej nagrzewnicy temp. glikolu niższą niż dT 6-8*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Nagrzewnica ma przecież kilka rzędów. Pierwszy bliżej centrali, kolejne bliżej czerpni. A do zbiornika wody szarej stale napływa czynnik o temp 32st, więc glikol po nagrzewnicy mający nawet 0st, dogrzeje się znowu do 12,8st, nawet jesli dolna część zbiornika wody szarej osiągnie już te 5st.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

350l wody szarej dziennie to 10,5kW energii (odzysk z 32 do 5oC), zakładając równomierny napływ ścieków, nagrzewnica o mocy 0,44kW przy nawiewie 110m3/h i przepływie glikolu 4l/min, podgrzeje powietrze z 0st do 11,4st. Przeliczyłem to na kilka sposobów, sądzę, ze wynik jest prawidłowy. A jak się mylę to tylko ja stracę 2 tys zł na materiały.

 

Nikogo ani nie namawiam, ani nie przekonuję, ani nie sprzedaję. Szkoda, że zamiast dyskusji (a nawet wskazania błędów) są ataki. To tak typowe dla Polaków, i tak wyraźnie pokazuje, dlaczego w tym kraju nie powstaje żadna twórcza idea, każde myślenie jest zduszane w zarodku przez krytykantów bez wiedzy lub przemądrzałych szukających tylko okazji, by kogoś przygasić, zamiast wesprzeć.

 

Dobrze kombinujesz:)

 

Ja chce isc podobna droga, znajac dzis sposob uzytkowania WM i intensywnosc wymiany, ktora w dmou wystarcza przestaje sie bac strat na wentylacji i chce isc w kierunku odzysku ciepla z niej, z zyskow bytowych i ew. z solara powietrznego.

 

Taki uklad djae mozliwosc zmniejszenia zarowno koszto CO jak i CWU i to z COP nieosiagalnym dla zadnego komercyjnego ukladu CO.

 

Moze wlasnei zaloz oddzielny watek to tam podyskutujemy:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z wentylacją wyporową -grawitacyjną w domu piętrowym niewątpliwie istnieje. Ciepłe ,,brudne" i wilgotne powietrze może a nawet na pewno poleci klatką schodową do góry.Rozwiązanie?.W nowoczesnym domu klatka schodowa to dekoracja salonu na ogół.Stal,szkło i drewno też na ogół.Odgrodzenie fizyczne klatki schodowej nie wchodzi w rachubę.Nie po to inwestor wydaje 30-50kPLN aby zakryć to ścianami i odgrodzić drzwiami.Pomyślałem o detalu architektonicznym wokół otworu klatki schodowej .Ileś tam cm w dół przy krawędzi klatki,coby to ciepłe,wilgotne i ,,brudne" zatrzymać na parterze.

Zaznaczam.Tylko pomyślałem.Może ktoś ma lepszy pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem o detalu architektonicznym wokół otworu klatki schodowej .Ileś tam cm w dół przy krawędzi klatki,coby to ciepłe,wilgotne i ,,brudne" zatrzymać na parterze.

Zaznaczam.Tylko pomyślałem.Może ktoś ma lepszy pomysł?

 

Nie wiem jak maja inni ale u mnie wokol klatki schodowej i tak ze wszystkich 3 stron sa belki obnizajace sufit o jakies 25 cm, takze w obecnym domu problem ten by nie wystapil:)

 

W nastepnym postaram sie o tym detalu nie zapomniec :)

 

A czy ktos wycenial moze gdzie nagrzewnice lamelowa taka o mocy 200-300 wat?

 

Czy Promony lub inni w ogole takie slabe robia? Jesli tak to za ile?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z wentylacją wyporową -grawitacyjną w domu piętrowym niewątpliwie istnieje. Ciepłe ,,brudne" i wilgotne powietrze może a nawet na pewno poleci klatką schodową do góry.Rozwiązanie?.W nowoczesnym domu klatka schodowa to dekoracja salonu na ogół.Stal,szkło i drewno też na ogół.Odgrodzenie fizyczne klatki schodowej nie wchodzi w rachubę.Nie po to inwestor wydaje 30-50kPLN aby zakryć to ścianami i odgrodzić drzwiami.Pomyślałem o detalu architektonicznym wokół otworu klatki schodowej .Ileś tam cm w dół przy krawędzi klatki,coby to ciepłe,wilgotne i ,,brudne" zatrzymać na parterze.

Zaznaczam.Tylko pomyślałem.Może ktoś ma lepszy pomysł?

ja mam otwartą klatkę schodową i kompletnie nie widzę problemu...

po co chcesz to powietrze zatrzymywać na dole...?, wystarczy kratka wyciągowa na górze klatki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybam tylko bo piętrówki nie mam.Wydaje mi się jedynie,że to brudne z parteru pędzone grawitacją na piętro może a nawet musi zakłócać nawiew na piętrze.Dokończ u siebie co trzeba i opisz.Może przesadzam.

ja mam nawiew na wysokości stropu a cały strumień powietrza leci w kierunku podłogi na parterze ...

obieg powietrza mam zrobiony, teraz tylko dłubanki z "odzyskiwaczami"...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ty z pod znaku konika polskiego.Piękna kraina.Ale ja też mam bory tucholskie .

Ciekawa sprawa.Temperatura nawiewu jak zaczarowana 17,5oC,ani drgnie.Co jest korzystne bo południowe okna przy kwietniowym słońcu dają że ho ho.

Jutro odpalam kolektor dachowy.Zobaczymy w jakim tempie nastąpi regeneracja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa.Temperatura nawiewu jak zaczarowana 17,5oC,ani drgnie.Co jest korzystne bo południowe okna przy kwietniowym słońcu dają że ho ho.

Jutro odpalam kolektor dachowy.Zobaczymy w jakim tempie nastąpi regeneracja.

no u mnie też jak zaczarowana ...

stabilnie 8,6* ...:p

oby jak najdłużej bo upały idą ...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnia dobowa temperatura nadal niska więc nie ma się jak regenerować,stąd stoi jak zaklęta.

Dzisiaj uruchamiałem kolektor( mam wodę w układzie i na zimę spuszczam). Napełniałem układ wodą wodociągową (jakieś 6-8oC). Pompka zasysa z wężownicy pod chudziakiem i pcha na dach a z dachu poprzez bufor pod ziemię.Powrót z pod ziemi ma 16oC.Te brakujące 1,5oC to zyski z pomieszczenia gospodarczego ,najcieplejszego w domu (węzeł podłogówki,bufor,chłodzenie czopucha kominka). Rura z GWC przechodzi przez to pomieszczenie jako nieizolowana na dł.ok.3mb. Dlatego razem uciułałem 17,5oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...