Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Anemostat wywiewny w wiatrołapie?


Recommended Posts

Witam, mam pytanie jak w temacie. Projektant systemu wentylacji odradza jakiekolwiek anemostaty w wiatrołapie (np. zaciąganie zimnego powietrza w zimie i inne argumenty, niestety nie zrozumiałem dokładnie).

 

Wiatrołap ok. 4 m2, zamknięty, z oknem. Za drzwiami wewnętrznymi wiatrołapu jest mała łazienka i przedpokój ok. 10 m2, dopiero później salon i kuchnia.

 

Już pytałem o to projektanta na etapie szkicu projektowego, wtedy przekonał mnie. Ale teraz jest czas na zatwierdzenie ostatecznego projektu i chciałbym mieć pewność, że pozostawienie wiatrołapu bez anemostatów jest naprawdę uzasadnione.

 

Będę wdzięczny za Wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Będę wdzięczny za Wasze opinie.

Założyłem taki w wiatrołapie u siebie i mogę podzielić się doświadczeniami :)

Rzeczywiście projektant ma rację, że zimą będzie "zaciągać" (jeśli będzie otwarty :D), bo po zainstalowaniu go w ścianie po drodze do wylotu na zewnątrz nie ma tam izolacyjnego "słupa" ciepłego powietrza, jak w kominowym kanale wentylacyjnym

i zimne powietrze jest "tuż tuż" :sick:.

Anemostat daje się po to, aby go można było (w razie potrzeby) zakręcić :cool:

Aby dał się (np. zimą) całkowicie zakręcić, trzeba taki (biały, "marketowy") "nieco" przerobić - np. nakleić gumowy o-ring (aby był szczelny) i zaopatrzyć w "korbkę", bo taki handlowy po całkowitym zakręceniu za cholerę "palcyma" nie da się już odkręcić :no:)."

Za to wiosną, latem i jesienią - jak znalazł (rozrzedza nieco "zapach" mokrych ubrań

i obuwia ;)).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Jaką rację?

W wiatrołapie nastawiasz ok. 20-30 m3/h, więc w ziemie będzie tam ok. 10m3/h, czyli ilość praktycznie nieodczuwalna.

A zapachy (nie do końca świeże) wyciągnie.

Czyżbyśmy tu mówili o wentylacji mechanicznej nadciśnieniowej (?)

Cypryski tego dokładnie nie sprecyzował. A może chodzi mu o "grawitacyjną"???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżbyśmy tu mówili o wentylacji mechanicznej nadciśnieniowej (?)

Cypryski tego dokładnie nie sprecyzował. A może chodzi mu o "grawitacyjną"???

 

Ojej, chyba faktycznie tego nie napisałem... :( Oczywiście jest to projekt wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. W tej chwili projekt jest przeliczony tak aby nawiew=wywiew i obawiam się, że gdybym nawet przycisnął projektanta do tego wywiewu w wiatrołapie, to trzeba będzie wszystko na nowo przeliczać.

 

Czytam przez cały dzisiejszy dzień różne opinie na Internecie i widzę również fachowców (takich bez cudzysłowia), którzy maja opinię zbieżną z moim projektantem. Mój instynkt podpowiada mi żeby zostawić tak jak on zaproponował, ale jeśli naprawdę dojdę do przekonania że bez tego wywiewu w wiatrołapie nie da się żyć, to mamy jeszcze sporo czasu aby zmienić projekt.

 

Jestem wdzięczny za wszystkie Wasze opinie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Sądzę, że wiele ten anemostat projektantowi nie "namiesza" w obliczeniach (niewielki ubytek powietrza);)

Konieczne będzie jednak podcięcie drzwi między mieszkaniem a wiatrołapem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
stwierdzam że taki anemostat wyciągowy w wiatrołapie to niemal obowiązek

Ale chyba z wyciągowym wentylatorkiem na wylocie(?)

Bo "grawitacyjnie" sprawdza się (jako/tako ;)) jedynie w cieplejszych porach roku.

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

Oj - teoretyzujesz :yes:

Wiatrołap powinien być pomieszczeniem w miarę szczelnym. Skoro tak, to bez nawiewu żadna "grawitacja" nie działa ;)

W takich warunkach sam anemostat przejmuje rolę nawiewu

Tak wynika przynajmniej z moich doświadczeń :)

Co innego, gdy w domu jest wentylacja mechaniczna nadciśnieniowa lub w samym wiatrołapie - wentylatorek wyciągowy. Wtedy wystarczy nawet już niewielka szczelina pod drzwiami od strony mieszkalnej, aby to działało.

Tylko trochę tego ciepłego powietrza (i prądu ;)) żal, które z domu "uciekają" :(

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Wiatrołap szczelny?

Toć przez samą dziurkę od klucza drzwi zewnętrznych potrafi wlecieć 6m^3/h

To zależy, jaką kto ma ...dziurkę :rolleyes:

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...