Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

oszczednyGrześ; Nie, nie mam podłogówki. Jedynie panel IR 660W oraz konwektor 750W.

 

berthold61; Musiałbyś na własnej skórze odczuć sposób w jaki się odczuwa ten typ ogrzewania. Było to opisywane wiele już razy - odczuwa się to ciepło jakby było ustawiona temperatura o 1-2 stopnia wyższe.

 

Rafał F.; Wyszukaj moje posty. Miałem podobny problem i dużo więcej pytań niż znalazłem odpowiedzi. Wreszcie trafiłem na to forum i tutaj znalazłem masę odpowiedzi. Wnioski jakie wyciągnąłem z wszystkich odpowiedzi pozwoliły mi na podjęcie decyzji o zakupie i montażu paneli IR. Jestem bardzo zadowolony i szczerze polecam ten typ ogrzewania.

U ciebie na duży plus jest fakt, że Twoje M. jest ocieplone, sąsiaduje z dwóch stron z innymi mieszkaniami. Masz też sąsiada pod sobą i tylko klatkę schodową - ogrzewaną? Szkoda, że nie masz ocieplonego stropodachu.

W moim przypadku mieszkanie 48 m. narożne z trzech stron. Także 2 piętro, także ostatnie. Na plus fakt, że mam ocieplony stropodach wełną 25 cm, elewacja ocieplona styropianem 15 cm. Salon, sąsiadujący z zimną suszarnią ociepliłem styropianem 5 cm, kładąc go od strony suszarni. Pozostaje zimna klatka schodowa oraz zimne mieszkanie pode mną, bo nikt tam nie mieszka.

W sezonie 2014/2015 grzałem dynamicznym piecem i konwektorami. Mieszkanie było zimne i nieprzyjemne. Jakoś zmęczyłem zimę z rachunkiem za prąd 1660 PLN. W sezonie 2015/2016 piec uległ awarii. Zamontowałem panele IR. Mieszkanie zrobiło się ciepłe i przyjemne. Byłem bardzo zadowolony a do tego rachunek za prąd wyniósł 1140 PLN.

 

Porównując moje wydatki z kolegami z forum, którzy mają większe mieszkania/domy zauważyłem, że mimo wszystko płacę całkiem dużo za ogrzewanie. Z pewnością ma tu znacznie narożnego (choć ocieplonego mieszkania). Znaczenie ma także fakt, że budynek powstał w 1929 roku. W twoim przypadku, wydaje mi się, że będziesz miał bardzo zbliżone koszty do moich. Kwestia odpowiedniego doboru paneli, ich właściwego rozmieszczenia oraz ustawień termostatów.

Jeszcze wspomnę o możliwości wypożyczenia paneli i wypróbowania ich na miejscu w mieszkaniu. Ja po pierwszym dniu tej próby wiedziałem, że ich nie oddam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Powitać kolegę:)

Możesz coś więcej napisać na temat twojego ogrzewania, masz ogrzewanie ścienne na podczerwień?

 

Maty grzejne wykonane z przewodów grafitowych albo z włókien węglowych, różnie to nazywają.

 

http://imageshack.com/a/img922/1623/yUuVVP.jpg

 

W sumie cały dom będzie grzany matami o mocy ok 5800W, na dole głównie maty będą w podłogach pod wylewką samopoziomującą, tylko w łazience dodana jest mata w ścianie pod tynkiem zamiast drabinki - kurzołapa na ręczniki.

Natomiast na poddaszu system mieszany, maty w ścianach i na podłodze nad garażem zapobiegawczo.

 

Tak to wygląda:

 

http://imageshack.com/a/img921/623/2F2400.jpg

 

http://imageshack.com/a/img923/3300/dsu6y8.jpg

 

http://imageshack.com/a/img924/5034/WOhTrt.jpg

 

A tak grzeje:

 

http://imageshack.com/a/img921/8136/RPb044.jpg

 

Efekt jest taki, że kiedy mata grzeje to przy przechodzeniu koło niej uczucie jest takie samo jak by się szło obok kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia po podłogach ok. 220m2 plus dwie maty ścienne w garażu 50m2, ustawione teraz na 13*C ale chyba nie mają co robić. Garaż w bryle budynku.

Maty sterowane termostatami czeskiej firmy Electrobock PT14 ale nie pamiętam z jaką literką. https://www.elektrobock.cz/pl/regulatory-ogrzewania-podlogowego/c65

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia po podłogach ok. 220m2 plus dwie maty ścienne w garażu 50m2, ustawione teraz na 13*C ale chyba nie mają co robić. Garaż w bryle budynku.

Maty sterowane termostatami czeskiej firmy Electrobock PT14 ale nie pamiętam z jaką literką. https://www.elektrobock.cz/pl/regulatory-ogrzewania-podlogowego/c65

Czy dobrze zrozumiałem że w podłodze nie masz tylko na ścianach?

Ty robiłeś projekt czy ktoś zewnatrz? Sterowniki jaką mają histereze bo chyba 0,5 C, trochę dużo. Odliczajac garaż to ile wypada wat na mkw.

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze zrozumiałem że w podłodze nie masz tylko na ścianach?

Ty robiłeś projekt czy ktoś zewnatrz? Sterowniki jaką mają histereze bo chyba 0,5 C, trochę dużo. Odliczajac garaż to ile wypada wat na mkw.

Dzieki

 

Sprawdziłem jaki to dokładnie model sterownika i to jest PT14-P: https://www.elektrobock.cz/pl/raumthermostat/p1744

A więc histereza ustawiana w przedziale 0,1-6*C. U mnie jest w tej chwili ustawiona histereza 0,5*C ponieważ nie ma na razie potrzeby zawężania przedziału temperatur. Zresztą reakcja takiej maty jest błyskawiczna ponieważ rezystancja przewodów w matach 0,000035 Ωm w porównaniu do miedzi 0,000000017 Ωm jest o kilka rzędów większa.

 

Na parterze będą maty na podłodze, nie będzie ich na poddaszu bo tam nie ma potrzeby grzać podłóg. Z wyjątkiem pomieszczeń gdzie się chodzi boso czyli w łazienkach.

Rozmieszczenie mat pokazałem tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?247730-Indywidualna-stodoła-w-technologii-Izodom2000&p=7182364&viewfull=1#post7182364

 

W sumie moc mat (bez garażowych) wynosi 5154W na około 220m2 powierzchni podłóg czyli jakieś 23,5W/m2 ale tak nie należy liczyć ponieważ będzie rekuperacja, która ma spory udział w dystrybucji ciepła po domu. Raczej powinno się to analizować indywidualnie dla danego pomieszczenia, uwzględniając funkcję pomieszczenia, ustawienie względem stron świata itp itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na parterze będą maty na podłodze, nie będzie ich na poddaszu bo tam nie ma potrzeby grzać podłóg. Z wyjątkiem pomieszczeń gdzie się chodzi boso czyli w łazienkach.

Rozmieszczenie mat pokazałem tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?247730-Indywidualna-stodoła-w-technologii-Izodom2000&p=7182364&viewfull=1#post7182364

 

 

EXTRA te maty !!! Szkoda, że nie znalazłem ich w 2012, na pewno już było nich gdzieś w necie.... Ale jeszcze trzeba poczekać, jak to będzie się sprawdzać w praktyce.

Pytanko:

Widziałem schemat rozmieszczenia mat. A góra? Nie liczysz chyba tylko na WM, że ci górne pomieszczenia ogrzeje ??? Pustka nad salonem trochę dogrzeje górę, ale przez ściany do pokojów "nie przeleci"....

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na parterze będą maty na podłodze, nie będzie ich na poddaszu bo tam nie ma potrzeby grzać podłóg. Z wyjątkiem pomieszczeń gdzie się chodzi boso czyli w łazienkach.

Rozmieszczenie mat pokazałem tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?247730-Indywidualna-stodoła-w-technologii-Izodom2000&p=7182364&viewfull=1#post7182364

 

 

EXTRA te maty !!! Szkoda, że nie znalazłem ich w 2012, na pewno już było nich gdzieś w necie.... Ale jeszcze trzeba poczekać, jak to będzie się sprawdzać w praktyce.

Pytanko:

Widziałem schemat rozmieszczenia mat. A góra? Nie liczysz chyba tylko na WM, że ci górne pomieszczenia ogrzeje ??? Pustka nad salonem trochę dogrzeje górę, ale przez ściany do pokojów "nie przeleci"....

Pozdr

 

Na górze, zgodnie ze schematem, mamy maty w podłogach łazienkowych oraz maty w ścianach: wszystkie pomieszczenia plus korytarz. Nie przewiduję zimnych podłóg na górze w tak ciepłym domu (izolacja stropu 28-38cm, w zależności od miejsca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maty super - także żałuję, że ich wcześniej nie widziałem. Wrzuciłbym je pod betonowe płyty, które mam na ścianach w salonie.

Tymczasem panele grzeją - nic mi się w domu nie stopiło ani nie przegrzało. Wszyscy żyją ;)

Czasami, gdy odwiedzają mnie znajomi, pytają jak to się dzieje, że jest tak przyjemnie ciepło, jak w letni wieczór a nie mam nigdzie kaloryferów, pieca itp.

Kiedy pokazuję im system grzewczy i opowiadam 'z czym to się je', wyglądają jakbym im cuda jakieś mówił ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Na YouTubie są filmiki o ogrzewaniu podczerwienią. M.in. właśnie zastosowanego w domu szkieletowym-
.

 

Jak gościu w tym filmiku w takim domku ma rachunki za ogrzewanie na poziomie 1500zł/sezon to coś mało wychodzi. Wiem że robi myki na obniżaniu temperatury ale nie robi tak że nic nie grzeje tylko że utrzymuje niższą temperaturę. Ja ogólnie zastanawiam się właśnie nad tym rodzajem dogrzewania w domach pasywnych i około pasywnych i to jeszcze w domku o konstrukcji szkieletu drewnianego. Chodzi o obniżenie kosztów łącznych budowy bo nie da się ukryć, że systemy grzewcze w domu to nie mały wydatek. Nawet myślałem o zaryzykowaniu i kupieni tych polskich paneli z allegro bo wychodzą prawie 3razy taniej niż niemieckie czy austriackie. Z gościem pisałem to gwarancje dają na 5lat a po tym czasie można przedłużyć gwarancje ale trzeba zapłacić za audyt bo kamerką sprawdzają panele i potem stwierdzają czy przedłużają czy nie więc to mnie przekonuje że warto spróbować. Wtedy koszt takich paneli na domek może kosztować parę tysiaków.

Czy ktoś z was próbował może stosować takie panele z alle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak gościu w tym filmiku w takim domku ma rachunki za ogrzewanie na poziomie 1500zł/sezon to coś mało wychodzi. Wiem że robi myki na obniżaniu temperatury ale nie robi tak że nic nie grzeje tylko że utrzymuje niższą temperaturę. Ja ogólnie zastanawiam się właśnie nad tym rodzajem dogrzewania w domach pasywnych i około pasywnych i to jeszcze w domku o konstrukcji szkieletu drewnianego. Chodzi o obniżenie kosztów łącznych budowy bo nie da się ukryć, że systemy grzewcze w domu to nie mały wydatek. Nawet myślałem o zaryzykowaniu i kupieni tych polskich paneli z allegro bo wychodzą prawie 3razy taniej niż niemieckie czy austriackie. Z gościem pisałem to gwarancje dają na 5lat a po tym czasie można przedłużyć gwarancje ale trzeba zapłacić za audyt bo kamerką sprawdzają panele i potem stwierdzają czy przedłużają czy nie więc to mnie przekonuje że warto spróbować. Wtedy koszt takich paneli na domek może kosztować parę tysiaków.

Czy ktoś z was próbował może stosować takie panele z alle?

 

Co to za panele z tego allegro? Jaka nazwa paneli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak gościu w tym filmiku w takim domku ma rachunki za ogrzewanie na poziomie 1500zł/sezon to coś mało wychodzi. Wiem że robi myki na obniżaniu temperatury ale nie robi tak że nic nie grzeje tylko że utrzymuje niższą temperaturę. Ja ogólnie zastanawiam się właśnie nad tym rodzajem dogrzewania w domach pasywnych i około pasywnych i to jeszcze w domku o konstrukcji szkieletu drewnianego. Chodzi o obniżenie kosztów łącznych budowy bo nie da się ukryć, że systemy grzewcze w domu to nie mały wydatek. Nawet myślałem o zaryzykowaniu i kupieni tych polskich paneli z allegro bo wychodzą prawie 3razy taniej niż niemieckie czy austriackie. Z gościem pisałem to gwarancje dają na 5lat a po tym czasie można przedłużyć gwarancje ale trzeba zapłacić za audyt bo kamerką sprawdzają panele i potem stwierdzają czy przedłużają czy nie więc to mnie przekonuje że warto spróbować. Wtedy koszt takich paneli na domek może kosztować parę tysiaków.

Czy ktoś z was próbował może stosować takie panele z alle?

 

Właściciel wspomina, iż w trakcie sezonu spalił także 2.5 m3 drewna, czyli jakieś 5000 kWh, biorąc pod uwagę iż jedzie pewnie na taryfie płaskiej to gdyby nie kominek wydałby na CO jakies 4000 zł, a dom wygląda na taki max. 100 m2 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...