Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

...potwierdziłeś kilka postów wcześniej to co dla większości myślących użytkowników forum było oczywiste - panele nie są dobrym systemem grzewczym

Bzdura. Jest to system grzewczy dokładnie taki sam, jak każdy inny, który opiera się na poborze prądu. Zużycie musi być adekwatne do zapotrzebowania przez 'kwadrat'. Nie ma cudów.

W moim przypadku panele sprawdziły się bardzo dobrze. Zużycie energii względem pieca dynamicznego i konwektorów niższe o 20% (porównanie 2, podobnych sezonów grzewczych).

Za ogrzewanie w sezonie 2015/2016 średnio zapłaciłem 3,4 PLN/m2

W ostatnim sezonie 2016/2017 średnio za metr wyszło więcej, bo 4,3 PLN/m2

Dodatkowa korzyść jest taka, że mając całe 48 m2 mieszkania, zdobyłem dużo przestrzeni, gdyż piece zostały wyrzucone a panele powędrowały u zbiegu ścian i sufitu.

Moim zdaniem (potwierdzonym osobistymi odczuciami) panele to bardzo dobre rozwiązanie - szczególnie polecam osobom leniwym oraz jeśli chcemy zaoszczędzić w mieszkaniu na przestrzeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No tak, 2 farelki na 2 pokoiki wystarczą.... A reszta?

Aha, te teoretyczne bzdety (np. mój dom potrzebuje 3,6kWh), co ci wyliczył asolt, to sobie możesz....... :bye:

 

Na CAŁY DOM DWIE farelki. Z okładem.

A te "teoretyczne bzdety" potwierdziły się w trakcie dwóch pierwszych sezonów grzewczych.

No, ale trzeba było w trakcie przygotowań do budowy i w trakcie niej trochę pomyśleć, to nie musiałbyć oszczędzać i żyć w 17-19C

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdzie wcześniej podziewało się te 20% energii z pieca i konwektorów ?

 

Najprawdopodobniej jest to wynik ocieplenia jednej ze ścian, chociaż osobiście, podejrzewałem, że ten zabieg zniweluje w najlepszym wypadku 10%. Być może się pomyliłem, ale wydaje mi się, że największa oszczędność względem dynamicznego pieca polega na braku konieczności jego ładowania. Panelami sterują termostaty, jak tylko temperatura spadnie poniżej 20*C panele się włączają. W moim przypadku, panele działają przez cały rok 'uśpione', bo temperatura pomieszczeń jest wyższa. Utrzymanie stałej wartości 20*C nie wymaga dużego nakładu energii, przynajmniej na początku okresu grzewczego.

Piec ma sporą bezwładność działania względem paneli. Owe 20% mogło zatem także wyniknąć z faktu, że piec był załączany do działania nieco później, więc mieszkanie mogło się wychłodzić. Tak czy inaczej, zdecydowanie przyjemniejsze jest odczucie ciepła w mieszkaniu ocieplanym panelami IR niż zaduch z pieca (i konieczność ciągłego wietrzenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej jest to wynik ocieplenia jednej ze ścian, chociaż osobiście, podejrzewałem, że ten zabieg zniweluje w najlepszym wypadku 10%. Być może się pomyliłem, ale wydaje mi się, że największa oszczędność względem dynamicznego pieca polega na braku konieczności jego ładowania. Panelami sterują termostaty, jak tylko temperatura spadnie poniżej 20*C panele się włączają. W moim przypadku, panele działają przez cały rok 'uśpione', bo temperatura pomieszczeń jest wyższa. Utrzymanie stałej wartości 20*C nie wymaga dużego nakładu energii, przynajmniej na początku okresu grzewczego.

Piec ma sporą bezwładność działania względem paneli. Owe 20% mogło zatem także wyniknąć z faktu, że piec był załączany do działania nieco później, więc mieszkanie mogło się wychłodzić. Tak czy inaczej, zdecydowanie przyjemniejsze jest odczucie ciepła w mieszkaniu ocieplanym panelami IR niż zaduch z pieca (i konieczność ciągłego wietrzenia).

 

Każda pliszka swój ogonek chwali. Jak dla mnie 20 stopni to zimno jak jasny gwint.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec ma sporą bezwładność działania względem paneli. Owe 20% mogło zatem także wyniknąć z faktu, że piec był załączany do działania nieco później, więc mieszkanie mogło się wychłodzić. Tak czy inaczej, zdecydowanie przyjemniejsze jest odczucie ciepła w mieszkaniu ocieplanym panelami IR niż zaduch z pieca (i konieczność ciągłego wietrzenia).

 

Może i twk jest, ale jak dla mnie obydwie te forny ogrzewania pozostają daleko za podłogówką.

Zamiast paneli IR, grzałka w buforze i rurki w wylewce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam.

Szykuje się do budowy domu 173 m2 z użytkowym poddaszem.W obecnym domu kominek z płaszczem główne źródło ogrzewania, gaz do podtrzymania temperatury. Mi to pasuje, niestety nowy dom na wsi brak gazu. Więc stoję przed wyborem ogrzewania uzupełniającego kominek z płaszczem. Trafiłem na panele podczerwieni. Czy to ma sens? panele mają trzymać te 19 stopni nocą gdy kominek wygaśnie lub podczas dłuższych wyjazdów niedopuscić do zagrożenia chałupy.

Dodam, że planuje na 100% fotowoltaike ok 5 kw i jeszcze się zastanawiam nad turbina wiatrowa 3,8 kw.

Z góry dzięki za rzeczowe podpowiedzi od osób które grzeją takimi panelami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc stoję przed wyborem ogrzewania uzupełniającego kominek z płaszczem. Trafiłem na panele podczerwieni. Czy to ma sens?

 

Jak już masz wodną podłogówkę, to nie ma sensu robienie drugiego systemu grzewczego - za drobne złotówki dokładasz grzałkę w buforze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Forumowicze!

 

Od jakiegoś czasu mocno biję się z myślami jakie rozwiązanie wybrać dla nowobudowanego domu energooszczednego (160m2, ~25kWh/m2). Początkowo bardzo podobała mi się opcja pompy ciepła z poziomym wymiennikiem, ale od jakiegoś czasu zacząłem się interesować matami grzewczymi na podczerwiń.

 

Co ciekawe (to chyba nasza narodowa cecha), jak w KAŻDYM przypadku, dyskusja idzie w kierunku obrzucania się inwektywami i wytykanie sobie kto jest większym kretynem, ALE czasem ludzie potrzebują faktycznie znaleźć konkretne informacje (podane w ludzkiej formie, nie skrótami myślowymi, żeby brzmiało mądrze). Nie będę już apelował o powściągliwość i sugerował, że inteligentni ludzie podają fakty i przedstawiają dostępne opcje, zamiast pienić się że -- to co ja myślę musi być najlepsiejsze -- ale jednak potrzebuję mimo tego przysługi.

 

Zastanawiam się, czy ktoś z forumowiczów, który dysponuje ogrzewaniem na podczerwień, byłby tak uprzejmy zaprezentować swoje rozwiązanie na żywo? Powiem wprost: potrzebuję się komuś wbić na chatę :p :p :p żeby zobaczyć, czy w rzeczywistości istnieją ludzie, którzy takie coś zamontowali i przeżyli zimę bez odmrożeń :p jako, że bez sensu jest jechać na drugi koniec Polski, prośba jest wystosowana do ludzi mieszkających w Małopolsce, Śląskim lub ewentualnie w świętokrzyskim w rozsądnej odległości (od Krakowa). W zamian proponuję dobrego single malt'a lub inny preferowany trunek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile masz kWh z OZC? Tak na wszystko?

 

Przy czystym prądzie, licząc 50 kWh/m2 będzie razem 8000 kWh, w czystym prądzie 3200 zł, tragedii nie ma.

 

Przy PC zszedłbyś do 1200 zł, więc warto PC powietrzną rozpatrzyć. Panele będą drogie, bo pewnie masz z 8-9 pomieszczeń, pewnie w cenie zwykłej podłogówki wodnej.

 

Jak już kogoś z tymi panelami dorwiesz, to koniecznie jedź w środku zimy, będziesz mógł namacalnie ocenić "komfort" tego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zastanawiam się nad instalacją takiego ogrzewania jak w temacie w moim mieszkaniu. Aktualnie mam trzy piece kaflowe, z grzałkami elektrycznymi które grzeją jedynie w trafie g12. Mieszkanie znajduję się w kamienicy na parterze, nie ocieplonym budynku ze starymi oknami (w planie ze zmianą na nowe szczelniejsze) trzy pokoje, kuchnia, łazienka, garderoba i przed pokój łącznie 92 m2. Czy w tak dużym mieszaniu ma to sens i czy poczuje różnice? Na co zwrócić uwagę, czy polecacie jakąś firmę z Wrocławia bądź okolic na wykonanie kosztorysu i instalacje? Jestem pomału zwolennikiem tej metody ogrzewania z powodów montażowych, nawet nie chce myśleć o ogrzewaniu gazem i montażu całej instalacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zastanawiam się, czy ktoś z forumowiczów, który dysponuje ogrzewaniem na podczerwień, byłby tak uprzejmy zaprezentować swoje rozwiązanie na żywo? Powiem wprost: potrzebuję się komuś wbić na chatę :p :p :p żeby zobaczyć, czy w rzeczywistości istnieją ludzie, którzy takie coś zamontowali i przeżyli zimę bez odmrożeń :p jako, że bez sensu jest jechać na drugi koniec Polski, prośba jest wystosowana do ludzi mieszkających w Małopolsce, Śląskim lub ewentualnie w świętokrzyskim w rozsądnej odległości (od Krakowa). W zamian proponuję dobrego single malt'a lub inny preferowany trunek :)

 

Jeśli Ci Opole po drodze, to możesz mnie odwiedzić. Ostatnio byli u mnie znajomi i oni także po prezentacji zdecydowali się na montaż paneli. Jeden zainstalował je w lokalu użytkowym (kosmetyczka czy coś w ten deseń) a drugi w swojej bacówce.

Na obecną chwilę są bardzo zadowoleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zastanawiam się nad instalacją takiego ogrzewania jak w temacie w moim mieszkaniu. Aktualnie mam trzy piece kaflowe, z grzałkami elektrycznymi które grzeją jedynie w trafie g12. Mieszkanie znajduję się w kamienicy na parterze, nie ocieplonym budynku ze starymi oknami (w planie ze zmianą na nowe szczelniejsze) trzy pokoje, kuchnia, łazienka, garderoba i przed pokój łącznie 92 m2. Czy w tak dużym mieszaniu ma to sens i czy poczuje różnice? Na co zwrócić uwagę, czy polecacie jakąś firmę z Wrocławia bądź okolic na wykonanie kosztorysu i instalacje? Jestem pomału zwolennikiem tej metody ogrzewania z powodów montażowych, nawet nie chce myśleć o ogrzewaniu gazem i montażu całej instalacji.

 

We Wrocławiu masz firmę ogrzej.com.pl - ja korzystałem z ich usług, oraz moi znajomi. Wiedzą, co robią.

W Twoim wypadku będzie problem z nieocieploną kamienicą / oknami itd. Wydaje mi się, że lepiej się u Ciebie sprawdzi coś z nadmuchem ciepłego powietrza po pomieszczeniach. Zapytaj najpierw w firmie, którą Ci podałem, albo poszukaj innych - jest już tego trochę.

Wyszukaj w wolnej chwili moich postów. Przeczytałem cały ten wątek, czyli ponad 2300 postów zanim się zdecydowałem na panele IR. Wydaje mi się, że znacząco w kilku postach streściłem tematykę oraz dodałem swoje przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam.

Szykuje się do budowy domu 173 m2 z użytkowym poddaszem.W obecnym domu kominek z płaszczem główne źródło ogrzewania, gaz do podtrzymania temperatury. Mi to pasuje, niestety nowy dom na wsi brak gazu. Więc stoję przed wyborem ogrzewania uzupełniającego kominek z płaszczem. Trafiłem na panele podczerwieni. Czy to ma sens? panele mają trzymać te 19 stopni nocą gdy kominek wygaśnie lub podczas dłuższych wyjazdów niedopuscić do zagrożenia chałupy.

Dodam, że planuje na 100% fotowoltaike ok 5 kw i jeszcze się zastanawiam nad turbina wiatrowa 3,8 kw.

Z góry dzięki za rzeczowe podpowiedzi od osób które grzeją takimi panelami.

 

Ja ogrzewam dom 132 m2 w podobny sposób. Dom parterowy z nieużytkowym poddaszem, panele utrzymują temp 19,5 st. i dogrzewam sobie kominkiem z DGP do 4 pokoi. Nie chciałem iść w koszta instalacji wodnej. Ogrzewam tak drugą zimę, Obecnie zużycie prądu na ogrzewanie za ten sezon 572 kWh i ok. 1 m3 drzewa. Zapraszam chętnych na Śląsk do obejrzenia mojej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogrzewam dom 132 m2 w podobny sposób. Dom parterowy z nieużytkowym poddaszem, panele utrzymują temp 19,5 st. i dogrzewam sobie kominkiem z DGP do 4 pokoi. Nie chciałem iść w koszta instalacji wodnej. Ogrzewam tak drugą zimę, Obecnie zużycie prądu na ogrzewanie za ten sezon 572 kWh i ok. 1 m3 drzewa. Zapraszam chętnych na Śląsk do obejrzenia mojej instalacji.

 

Zima jeszcze nie wystartowała, a tu już 2600 kWh, do końca zimy daleko, wynik będzie przeciętny. Sam fakt posiadania paneli niczego cudownego nie powoduje. Zużyją tyle prądu, ile dom potrzebuje na utrzymanie zadanej temperatury. Czy to będzie wodna podłogówka, kable w wylewce czy panel ilość kWh będzie ta sama.

 

A jaki był koszt paneli i DGP, że instalacja wodna wychodziła "kosztowniej" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...