Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z131 to dom parterowy. Jak myślicie, czy można podwyższyć ścianę kolankową (w projekcie 40cm) do np. 100cm, żeby w przyszłości było miejsce na poddasze użytkowe? Chodzi mi o to, co trzeba by jeszcze zmienić w projekcie, żeby po podniesieniu ściany kolankowej dom dobrze wyglądał? Żeby nie powstał koszmar architektoniczny? Może zmienić kąt nachylenia dachu? Jak myślicie? Można coś zrobić? Czy lepiej szukać innego projektu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
mało popularny wątek, wiec stawiam, że nie.

 

W tym projekcie podczas adaptacji zmieniłabym konstrukcję garażu na niezależną od budynku. Ściana ocieplona między garażem a domem i nieocieplona na garażu.

 

No tak, tylko robiac kotlownie z pomieszczeniu za garazem to raczej ocieplenie go byloby wskazane ;-(

 

Projekt jest dość młody wiec mało zainteresowanych nim niestety ;-(

 

Jednak spełnia on nasze oczekiwania i raczej na niego postawimy, chyba ze poniedzialkowa wizyta u architekta cos zmieni, ale ogolnie pracownia Z500 ma dobre konstrukcyjnie projekty.

 

Energetycznie tez niezle wypada (na stronie pracowni jest blad) - zapotrzebowanie wychodzi Ep = 119. mozna je jeszcze zbić na niższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co widziałam, kotłownia projektowana jest w innym miejscu - za ścianą kominka. Dzięki temu jest mniej kominów w projekcie.

Ep 119 jest moim zdaniem kompletnie niewystarczające.

Dopiero poniżej Ep 70 można mówić o współczesnych standartach. A od 2022 nawet takie będzie zbyt wysokie. W sierpniowym muratorze jest akurat artykuł o nowelizacji prawa budowlanego i podniesieniu wymagań wobec nowo stawioanych budynków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 month później...
  • 3 weeks później...
  • 1 month później...

Na razie jestem na etapie pozwoleń. Brne przez biurokracje. Budowe rozpoczniemy za jakieś +1.5 roku.

Kilka zmian planujemy - mniejszych większych.

Wspomniana kotłownia idzie za garaż, garaz łazienke korytaż poszerzamy, wejście na poddasze nie użyt. z garażu a nie z mieszkania.

Również pare małych konstrukcujnych zmian: Strop w garazu bedzie przykrywal troche wiecej niz pol garazu (powstanie dostep do przestrzeni nad garazem w postaci a la antresoli), nie wstawiamy nadprozy z nad oknami (powstanie przestrzen miedzy wiencem a oknem na kasete od rolet) i chyba to tyle.

magda1984: A wy na jakim etapie jestescie, masz juz jakies szcunki dotyczace kosztow roznych etapow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

My pod koniec grudnia odbieramy decyzje o WZ i kupujemy projekt.

Powysyłałam projekt ze zmianami naszymi do paru wykonawców i tak - stan surowy otwarty + pokrycie dachu + stolarka okienna - 162 400 zł netto (+8% vat)

 

to taka wstepna wycena. Jak bedziemy miec projekt w rekach to na powaznie zaczniemy sie rozgladac za ekipa.

 

Planujemy rozpoczac budowe na wiosne, o ile zbierzemy wszystkie papiery bo strasznie wolno to idzie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten projekt mozna kupic na wielu roznych stronach, nie tylko na Z500. I radze zadzwonic do wszystkich bo mozna uciac kilka dyszek.

Ja znalazlem go na 9ciu roznych portalach.

 

W styczniu 2014 wchodzi nowe prawo budowlane i zaostrzaja sie miedzy innymi wspolczynniki dotyczace ochrony cieplnej budynku. Z tego co patrzyliśmy to ten projekt przechodzi te zaostrzone wspolcynniki bez zadnych poprawek.

Wymogiem wg prawa bud. jest teraz badanie geotechniczne. I tu niespodzianka. Zadzwonilem do powiatu i powiedzieli mi zebym sobie darowal :).

No ale pomyslalem sobie ze wszystkich upierdliwych wymogow ten jeden jest zrozumialy i zrobilem takie badanie dla wlasnego spokoju.

Niby mozna zrobic wykop ale to wam za duzo nie powie.

Z praktyki innych ludzi wiem ze co powiat to praktyka. W niektorych nie wymagaja zlecania u geodety - i dobrze - mapy do celow projektowych tylko sami wydaja. Takze prawo prawem ale dobrze sie zorientować jakie sa lokalne praktyki.

 

Oto koszty jakie do tej pory poniosłem w związku z adaptacja:

 

Geodeta (mapa do celów projektowych) 500

Projektant 1500

Sanitarny 600

Przylacza woda 700 + 100 w urzędach

Wydanie warunków ZUK 70

Elektryk z przylaczmi 800

Konstruktor 800

Geotechnik 600

I jeszcze kilka stówek za jakies wypisy, wyrysy i mapki do celów takich i owakich.

 

Najgorsze jest to ze z powyższego jedyne tak naprawdę potrzebne to projektant, konstruktor i geotechnik. Pozostałe to czysto urzędniczy wymóg nikomu nawet wykonawcy nie potrzebny. Geodeta jedynie do wyznaczenia osi będzie potrzebny ale to nie ten etap. Mówię tu oczywiście o domu jednorodzinnym.

Chodzi sie tylko od urzedu do urzedu i po kilku wizytach kazdy wpada na dziesiatki pomyslow jak to wszystko uproscic. Juz wydanie ulotki pt Pozwolenie na budowe - krok po kroku by ulatwilo zycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam . Projekt kupiliśmy w marcu w lipcu wszystkie zezwolenia załatwione i z budową Z131 ruszyliśmy w październiku 2013 - na razie stan zero ( ale bardzo cieszy ) . Ze zmian to poszerzyliśmy o 1,0 m salon wydał się zbyt wąski i mało ustawny i o 1m garaż . W środku zrobiliśmy przejście do garażu zamieniając projektowaną tam łazienkę w pom gosp. , mam zamiar w tym pomieszczeniu powiesić kocioł gazowy - w miejscu pom. gosp. planujemy większą łazienkę przesuwając jeszcze w str sypialni ściankę działową . Ze zmian to tyle .Teraz czas na wybór technologii budowy ścian , strop bedzie teriva . i na wiosnę ruszamy .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...