Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wymiana płytek gresowych na ogrzewaniu podłogowym


PSWO

Recommended Posts

Witam!

 

- Mam na parterze płytki gresowe (matowe, o nieforemnej strukturze - a'la imitacja kamienia) - 70 mkw, pod tym ogrzewanie wodne podłogowe - zrobione dobrze, z zachowaniem odpowiednich materiałów i dylatacji.

- Wszystkie płytki dobrze się trzymają - brak pustych miejsc czy spękań.

- Chcę te płytki wymienić na inne.

 

Proszę o informacje o osób z takowym doświadczeniem lub branżystów:

 

1. W jaki sposób najlepiej przeprowadzić taką wymianę - kuć stare płytki i równać powierzchnię - czy kleić na stare.

2. Jeżeli kuć, to jak przygotować powierzchnię pod nowe płytki?

3. Jeżeli kłaść na istniejącą podłogę, to czego należy użyć i co jest w takim przypadku ważne.

 

Remont przeprowadzi wybrana przeze mnie ekipa - pytam, bo chcę mieć podstawę, do skonfrontowania propozycji wykonawcy z Waszymi doświadczeniami.

 

Temat wydaje mi się ciekawy, więc będę wdzięczny za rzeczowe odpowiedzi i nie zaśmiecanie dyskusji teoretycznymi wywodami (wiadomo jak tu jest:p).

Będę wdzięczny jeżeli znajdzie się chętny, który taką operację już u siebie wykonywał.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Biorąc pod uwagę koszty związane ze skuciem tych płytek to jeśli nie będzie problemem zmniejszenie wysokości pomieszczenia na skutek dołożenia kolejnej warstwy zdecydował bym się na klejenie płytka na płytkę - oczywiście z użyciem dobrej klasy kleju np. C2TE S1 lub S2.

Wg mnie płytki i zaprawa klejową nie powinny w znaczny sposób zmniejszyć efektywności ogrzewania podłogowego ze względu na wysoki współczynnik przewodzenia ciepła przez taką warstwę.

Ja jednak mimo wszystko spróbował bym odspoić jedną z płytek i zobaczyć jak się trzymają. Jak będzie ciężko to automatycznie przechodzimy do rozwiązania opisanego powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw odtłuść stare płytki a póżniej zagruntuj Mapei ECOPRIM GRIP - grunt specjalnie do tego przeznaczony (dobrze wymieszać bo na dnie zawsze dużo piasku kwarcowego się osadza!!!) po godzinie można już kłaść nową okładzinę z użyciem jakiegoś elastycznego kleju. Pękać nic nie będzie.

Jeżeli zerwiesz to zagruntować, polać masy samopoziomującej i po kilku dniach kleić, nie oszczedzaj na masie bo napewno będzie prościej, mniej pójdzie kleju a i przewodzenie ciepła będzie dużo lepsze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dzięki za informacje!

Co do przewodności cieplnej, to mówimy tu raczej o masie akumulującej ciepło, czyli de facto przy odpowiednim dociepleniu płyty grzewczej od spodu styrowianem (a to u siebie mam zrobione dobrze), po dodaniu płytek i kleju podłoga co najwyżej będzie się wolniej dogrzewała?

Nie zastanawiałem się nad tym wcześniej, ale takie dołożenie płytek wraz z klejem nie powinno zamieszać w ogrzewaniu podłogowym?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...będzie się chwilę wolniej dogrzewała ale i chwilę dłużej i oddawała ciepło, na pewno zabieg dołożenia płytek nie wpłynie na komfort cieplny ani znacząco na rachunki-jedynie na trochę mniejszy syf. I wykonawca który podetnie nam w miarę ładnie ościeżnice a póżniej np. wykończy silikonem no chyba że są metalowe :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...
Witam!

 

- Mam na parterze płytki gresowe (matowe, o nieforemnej strukturze - a'la imitacja kamienia) - 70 mkw, pod tym ogrzewanie wodne podłogowe - zrobione dobrze, z zachowaniem odpowiednich materiałów i dylatacji.

- Wszystkie płytki dobrze się trzymają - brak pustych miejsc czy spękań.

- Chcę te płytki wymienić na inne.

 

Proszę o informacje o osób z takowym doświadczeniem lub branżystów:

 

1. W jaki sposób najlepiej przeprowadzić taką wymianę - kuć stare płytki i równać powierzchnię - czy kleić na stare.

2. Jeżeli kuć, to jak przygotować powierzchnię pod nowe płytki?

3. Jeżeli kłaść na istniejącą podłogę, to czego należy użyć i co jest w takim przypadku ważne.

 

Remont przeprowadzi wybrana przeze mnie ekipa - pytam, bo chcę mieć podstawę, do skonfrontowania propozycji wykonawcy z Waszymi doświadczeniami.

 

Temat wydaje mi się ciekawy, więc będę wdzięczny za rzeczowe odpowiedzi i nie zaśmiecanie dyskusji teoretycznymi wywodami (wiadomo jak tu jest:p).

Będę wdzięczny jeżeli znajdzie się chętny, który taką operację już u siebie wykonywał.

 

Pozdrawiam!

Witam,

 

Troche lat upłynęło i u mnie pojawił się ten sam problem. Płytki w kuchni zaczynaja sie wycierać w brzydkie plamy. Chciałam zapytac, co zdecydowałeś w sprawie wymiany płytek i jakie były rezultaty?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...