Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

- duże kafle w calym domu 60x60 (nie polerowane!!) i najmniejsze fugi - 1mm, nawet w lazience udalo mi sie dobrac takie kafle do kafli wybranych na sciany super sprawa szybko sie sprzata nasze hektary

Masz płytki 60x60 z 1mm fugą na podłogówce? Odważnie...

A długo już leżą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Masz płytki 60x60 z 1mm fugą na podłogówce? Odważnie...

A długo już leżą?

 

Ja też mam takie płytki z taką fugą i podłogówką i co w tym takiego odważnego? :roll:

 

Ja tak samo bedę miala w przedsionku. Co w tym ryzykownego, że niby jak się cos stanie z podłogówką to po moich duzych plytkach?? :roll: Hmm, ale to przecież jakie by błytki nie były to i tak pewnie kucie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
No właśnie o pracę płytek - jak duże płytki to muszą mieć "zapas" żeby pracować i dlatego fug się nie zaleca tych 1mm... Ale to pewnie też zależy od wielkości pomieszczenia...

 

Skąd masz takie dziwaczne informacje?

 

Dylatacja nie ma nic wspólnego z wielkością płytek, jest zależna od wielkości pomieszczeń.

 

Nigdy nie słyszałam też o tym żeby wielkość płytek miała cokolwiek współnego z szerokością fug. Jeżeli już to wpływ może mieć rodzaj płytek, które np. mają nierówne krawędzie...

 

Osobiście nigdy więcej nie zrobiłabym płytek np. w przedpokoju z szerszą fugą. To jest czysta makabra, zwłaszcza przy zwierzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZALECENIA producenta kleju do dużych kafli

 

Układ fug powinien umożliwiać przenoszenie różnego rodzaju naprężeń pojawiających się na powierzchni pokrytej płytkami, na przykład na skutek dylatacji. Należy unikać zakleszczania układanych kafli i płytek “na sztywno” pod sufitem, nad podłogą, wokół kolumn itp. Naprężenia powstałe na powierzchniach nośnych powinny móc się przenosić na pozostałe powierzchnie. Fugi należy wypełniać elastycznym materiałem do wypełniania np. (....). Szerokość fug powinna być wystarczająco duża tak by kafle mogły swobodnie zmieniać swe wymiary w zależności od różnic temperatur.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZALECENIA producenta kleju do dużych kafli

 

Szerokość fug powinna być wystarczająco duża tak by kafle mogły swobodnie zmieniać swe wymiary w zależności od różnic temperatur.

 

Wystarczająco duża......pojęcie względne...Nie sądzę, aby kafle powiększyly się tak znacznie, że fuga 2 mm będzie niewystarczająca dla nich....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczająco duża......pojęcie względne...Nie sądzę, aby kafle powiększyly się tak znacznie, że fuga 2 mm będzie niewystarczająca dla nich....

Zaznaczam od razu, że teoretyzuję. Im większy kafel tym bardziej pracuje (zmiany wielkości są proporcjonalne do wielkości wyjściowej), stąd idea, że do większych kafli daje się większe fugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bym nie przesadzał z tą "pracą" płytek..... znajoma ma płytki 30x60 położone "na styk", bo tak jej pasowało estetycznie.....i nie są to bynajmniej płytki bezfugowe....

leżą 2 lata i nic się nigdy nie działo.....

 

tak przy okazji - czy znacie z własnego doświadczenia przypadek, że płytki popękały, bo była za mała fuga ? albo, że nie było jej w ogóle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bym nie przesadzał z tą "pracą" płytek..... znajoma ma płytki 30x60 położone "na styk", bo tak jej pasowało estetycznie.....i nie są to bynajmniej płytki bezfugowe....

leżą 2 lata i nic się nigdy nie działo.....

 

tak przy okazji - czy znacie z własnego doświadczenia przypadek, że płytki popękały, bo była za mała fuga ? albo, że nie było jej w ogóle ?

 

Ja znam - przypadek dotyczył ogrzewania podłogowego zasilanego piecem na paliwo stałe. Jeśli podłogówka chodzi na temperaturze do 30 st. C nie powinno być większych problemów.

Ja u siebie profilaktycznie dałem 3mm fugi - mam ogrzewanie niskotemperaturowe (max. 27 st. C) i płytki 30x60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o 2 umywalki to znalazłam inne rozwiązanie. W łazience zamontowałam 1 umywalke, ale zamiast przejścia do garażu-zrobiłam malutką łazienkę z umywalką i ubikacją(dla gości) Nikt obcy nie będzie musiał korzystać z mojej prywatnej łazienki. Łatwiej wszystko utrzymać w czystości. Uważam,że częściej korzystam z łazienki niż z przejścia do garażu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZALECENIA producenta kleju do dużych kafli

 

Szerokość fug powinna być wystarczająco duża tak by kafle mogły swobodnie zmieniać swe wymiary w zależności od różnic temperatur.

 

Wystarczająco duża......pojęcie względne...Nie sądzę, aby kafle powiększyly się tak znacznie, że fuga 2 mm będzie niewystarczająca dla nich....

Inny cytat dot. kafli rektyfikowanych /ale nie tylko/:

Ze względu jednak na rozszerzalność wodną płytek oraz higienę, przy układaniu płytek fuga powinna być zastosowana. Jej zalecana szerokość to 0,5 mm. Jest to zatem dużo mniej niż w przypadku zwykłych płytek ceramicznych, gdzie szerokość fugi wynosi zazwyczaj 5 mm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności: dla mnie fuga 2mm to nie jest wąska fuga, tylko całkiem normalna. Mówiłam o 1mm, co w stosunku do 60cm płytki stanowi 0.2% i wyobrażam sobie, że przy ogrzewaniu podłogowym o te 0.2% płytka może pracować. Tak, widziałam popękane płytki na podłogówce i nie znam innego powodu niż to, że fuga była za wąska.

Oczywiście każdy sobie zrobi jak zechce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- duże kafle w calym domu 60x60 (nie polerowane!!) i najmniejsze fugi - 1mm, nawet w lazience udalo mi sie dobrac takie kafle do kafli wybranych na sciany super sprawa szybko sie sprzata nasze hektary

Masz płytki 60x60 z 1mm fugą na podłogówce? Odważnie...

A długo już leżą?

 

tak dlugo juz leża od prawie roku przezyly wlasnie caly sezon grzania pompa ciepla i nic sie z nimi nie dzieje ... pomieszczenia mam od 8 do 30 m2. A skąd Ty masz takie informacje ze pekaja? Chyba ze ktos hajcuje w podlogowce do 50 stopni ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...