Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 9,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

20-letni parkiet polakierowany tzw śmierdziuchami potrafi wyglądać czasem lepiej niż kilkuletni polakierownay obecną chemią, na bazie wody.

Pamiętając jakie wtedy były problemy ze znalezieniem parkietu i lakierów, wątpię, że były lepszej jakości niż obecne. Zresztą nasz parkiet był już odnawiany 8 lat temu. Jeśli chcesz lakierować śmierdziuchami - i dziś nie ma z tym problemu, a pewnie dzisiejsze śmierdziuchy są jeszcze trwalsze :)

Na wsi mamy domek, gdzie są wszędzie dechy sosnowe - także w łazience i kuchni, wyglądają super, mimo że są już trochę podniszczone.

Jak dla mnie panele wygrywają tylko ceną (ale za to znacznie :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi.

 

Mam jeszcze jedno pytanie. Wiem że może wątek nie jest przeznaczony do zadawania takich pytań ale w sumie chodzi o opinię więc może nie oberwie mi się za "zaśmiecanie wątku".

A więc: wejście do domu mamy zadaszone (kolumny klinkierowe+poddasze użytkowe). Pierwotnie przestrzeń ta miała być wyłożona albo kostka granitowa albo jakimiś płytami+2-3 schodki przy samych drzwiach. Ostatnio jednak "wymyśliłam" sobie aby schodki dać przed zadaszeniem już a całą powierzchnię podnieść i stworzyć swego rodzaju werandę (drewno lub jakieś kafle). Mój pomysł nie przypadł do gustu mężowi niestety ;/ Może jesteście w stanie podzielić się opiniami na temat jednego i drugiego rozwiązania? Wrażenia z użytkowania, dbanie o czystość itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weranda musi pasować do stylu domku, no i (ale to już moje widzimisie) powinna być drewniana. mokry kafel plus spora powierzchnia to zawsze równa sie upadkom, uslizgom i stluczeniom. zreszta z tych samych względów odradzam kafle na schodkach - nawet antyposlizgowe nie są tak antyposlizgowe, żebym sie nie wyrznela na nich

 

poza powyższym, zastanów sie czy chcesz mieć od frontu taras - czy strony swiata sprzyjają przesiadywaniu tam i czy rzeczywiście to lubisz. bo budowanie wersndy dla "posiadania werandy"... wówczas zgadzam sie z twoim mężem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam werandy. Akurat do stylu domu pasowałoby idealnie. Do tego mamy okna zewn. dąb bagienny i ewentualna drewniana weranda byłaby w zbliżonym kolorze. Służyłaby zapewne aby od czasu do czasu wypić sobie na niej kawkę, poza tym fajnie by było usiąść sobie na niej z książką w ręku i się zrelaksować(w cieniu). Z drugiej strony domu mamy normalny taras który nie będzie zadaszony(więc taki typowo letni do grillowania i opalania). Sęk w tym że jak bardzo lubię takie miejsca (werandy). Mój mąż NIE, i to jest chyba problem. Do przyszłego roku mam jeszcze czas aby go przekonać :)

Będę wdzięczna jeszcze za opinie w kwestii użytkowania drewnianej werandy i granitu pod daszkiem (podobno nie za bardzo się nadaje bo lepiej wygląda jak go od czasu do czasu obmyje deszcz a pod dachem wiadomo, zostaje polewanie samemu - a tego nie chcemy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy zadaszony niewielki ganek, przed nim 2 schodki już poza tym zadaszeniem. Kostka klinkierowa na całości (wokół drzwi wejściowych i garażu będą płytki klinkierowe, elewacja również do dokończenia).

 

http://desmond.imageshack.us/Himg24/scaled.php?server=24&filename=dsc08272s.jpg&res=medium

 

Nasz domek stoi 40m od drogi, więc nikt nie zagląda nam w okna. Uwielbiamy z córeczką siedzieć na ganku i np. jeść śniadanie (w gorący dzień od rana jest cień), nie przeszkadza nam, że nie zasłania nas ogród, który dopiero powstaje:)

Klinkier jest matowy, nie ma szans na poślizgnięcie się, myjemy go płynem HG.

Planujemy postawić na nim drewnianą ławkę, donicę.

 

Drewno na pewno wygląda super, choć my od razu nastawiliśmy się na klinkierowe elementy wokół domu. Granit - wydaje mi się, że będzie śliski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętając jakie wtedy były problemy ze znalezieniem parkietu i lakierów, wątpię, że były lepszej jakości niż obecne. Zresztą nasz parkiet był już odnawiany 8 lat temu. Jeśli chcesz lakierować śmierdziuchami - i dziś nie ma z tym problemu, a pewnie dzisiejsze śmierdziuchy są jeszcze trwalsze :)....

 

To mamy inne informacje. Mój znajomy parkieciarz wspominał coś o narzuconych normach w EU, które drastycznie zmniejszyły ilość składników poprawiających ich wytrzymałość i spore ograniczenia w właśnie w śmierdziuszkach. Jak twierdzi jedyna zaleta obecnych to praktycznie bezzapachowość i dłuższe utrzymanie koloru świeżego parkietu. Być może się myli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mamy inne informacje. Mój znajomy parkieciarz wspominał coś o narzuconych normach w EU, które drastycznie zmniejszyły ilość składników poprawiających ich wytrzymałość i spore ograniczenia w właśnie w śmierdziuszkach. Jak twierdzi jedyna zaleta obecnych to praktycznie bezzapachowość i dłuższe utrzymanie koloru świeżego parkietu. Być może się myli.

Cóż, nie orientuję się w przepisach. Natomiast 2 lata temu odnawiałem pokój w domku w górach i parkieciarz polakierował mi go śmierdziuchem (2 razy tańszym niż bezzapachowy), natomiast przedpokój bezzapachowym i już widać różnicę - przede wszystkim przedpokój się bardzo brudzi.

Na śmierdziucha miał fakturę ze sklepu (no chyba że podrobił) - ale może od tego czasu się zmieniły przepisy, albo na wchodzie kraju są inne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... ale może od tego czasu się zmieniły przepisy, albo na wchodzie kraju są inne ;).....

 

Dobrze, że podczas odpisywania na cytowany tekst ukazują sie emotikonki bo zobaczyłem dopiero "mrugnięcie". Ale, że jestem ślązakiem to Ci powiem, że czasem w zacofanych regionach można kupić coś po terminie przydatności i niezgodnie z obowiązującymi przepisami, a nawet fakturę otrzymać, hehee ;). Parkieciarze nie tęsknią za tymi starymi wynalazkami bo o zdrowie każdy teraz się jakoś bardziej troszczy, a i ściany niekiedy potrafiły niekiedy zżółknąć po lakierowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy zadaszony niewielki ganek, przed nim 2 schodki już poza tym zadaszeniem. Kostka klinkierowa na całości (wokół drzwi wejściowych i garażu będą płytki klinkierowe, elewacja również do dokończenia).

 

http://desmond.imageshack.us/Himg24/scaled.php?server=24&filename=dsc08272s.jpg&res=medium

 

Nasz domek stoi 40m od drogi, więc nikt nie zagląda nam w okna. Uwielbiamy z córeczką siedzieć na ganku i np. jeść śniadanie (w gorący dzień od rana jest cień), nie przeszkadza nam, że nie zasłania nas ogród, który dopiero powstaje:)

Klinkier jest matowy, nie ma szans na poślizgnięcie się, myjemy go płynem HG.

Planujemy postawić na nim drewnianą ławkę, donicę.

 

Drewno na pewno wygląda super, choć my od razu nastawiliśmy się na klinkierowe elementy wokół domu. Granit - wydaje mi się, że będzie śliski?

 

Dziękuje za odp :)

U nas tez są klinkierowe kolumny. Więc wyglądałoby to ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, że jestem ślązakiem to Ci powiem, że czasem w zacofanych regionach można kupić coś po terminie przydatności i niezgodnie z obowiązującymi przepisami, a nawet fakturę otrzymać, hehee ;)

No tak :) Choć chyba nie jest aż tak zacofany ten Śląsk ? ;)

Żeby skończyć ot, to jeszcze napiszę, że będę olejował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak :) Choć chyba nie jest aż tak zacofany ten Śląsk ? ;)

Żeby skończyć ot, to jeszcze napiszę, że będę olejował.

 

Ale ja mieszkam na wschodzie, hehe i to północnym.

Mam parapety olejowane i jest to bardzo trafna decyzja. Na olejowany blat w kuchni żona już nie chciała sie zgodzić.

Z rzeczy których nie zrobiłbym ponownie to dodam jeszcze montaz kinkietów nad łózkiem w sypialni zamiast centralnego zwisu sufitowego, pomimo przygotowanych gniazdek do lampek nocnych po obu stronach łóżka. Po prostu do czytania światło nad głową jest zdecydowanie lepsze. Bardziej też przemyślałbym montaz oświetlenia w zabudowie podsufitowej w kuchni bespośrednio nad szafkami. Wykonałem je z różnych powodów zbyt głęboko i wypadły dosyć blisko uchylanych do góry drzwiczek. Obawa o osmalenie lakierowanej powierzchni spowodowała, że wymieniłem zwykłe 12V-e halogenki na diodowe o najcieplejszej barwie jaką znalazłem, ale efekt jest bladziutko zmimny w porównaniu z poprzednimi, a cena o wiele wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE DLA:

1. okien z łukami, nie daj boże jak bad nimi wypadają skosy poddasza - okna droższe, skosy utrudniają lub uniemożliwiają montaż odpowiedniej długości karnisza, żaluzje odpadają, rolety odpadają pozostaje tylko plis.

2. zbyt dużej ilości skosów na poddaszu (np przy dachu cztero spadzistym) - zmniejsza się powierzchnia pomieszczeń + ograniczone są możliwości ustawienia mebli

3. zbyt wysoko posadowionego domu - jeśli się ma małe dzieci trzeba wnosić wózek po tych X schodkach

4. zbyt małego wiatrołapu bądź jego braku

5. braku piwnicy lub pomieszczenia mini gospodarczego (najlepiej aby wejście było od wiatrołapu) aby trzymać w nim różne rzeczy, których na prawdę się potrafi nazbierać dużo (odkurzacz, szczotki, miski, wózek dziecięcy, torby podróżne, dostawki do stołu itp itd)

6. braku pomysłu na rozmieszczenie mebli - potem są problemy, że kontakty w złym miejscu

7. jasnych fug i zbyt ciemnych płytek - za bardzo widać brud

 

TAK DLA:

1. co najmniej 2 łazienek

2. dużej ilości szaf, schowków - zawsze się przydają

3. piwnicy albo wejścia na strych na tyle dużego żeby można było wnieść coś większego niż karton po notebooku

4. spiżarni przy kuchni - w kuchni można dać lodówkę zabudowaną (duży wybór) a w spiżarni zwykłą zamrażarkę

5. przemyślanego zaplanowania kuchni - tzw podział na strefy, żeby wszystko mieć pod ręką

6. drzwi o standardowych wymiarach

7. robienia podciągów większych w każdą stronę otworu okiennego o 30-40cm. Gdy się dojdzie do etapu planowania rozmieszczenia np. mebli w kuchni (przed zamawianiem okien) i gdy się okaże że się na ścianie szafki nie mieszczą bo brakuje 20cm, zawsze można przesunąć wtedy ten otwór okienny

8. garażu dwustanowiskowego w bryle domu - garaż powstanie razem z domem, w końcu jest jego częścią natomaist gdy garaż jest wolnostojącym budynkiem to z kredytu na dom nie można go postawić i później na niego nie starcza środków finansowych bo przeważnie jest robiony na końcu. Dodatkowo za garaż w bryle domu płaci się podatek np 60 groszy za 1m a za wolnostojący 6pln (choć ceny zależą od gminy). Wejście z garażu do domu koniecznie przez wiatrołap gdzie można od razu zmienić buty :)

9. garażu niezbyt daleko od ulicy - mniej odśnieżania w zimie i tańsze zrobienie podjazdu

10. pralni i suszarni na piętrze na którym się przebieramy i myjemy

 

Ogólnie można by wymieniać i wymieniać, ale trudno o wszystkim pamiętać.

 

Największy błąd inwestorów - wybieranie wszystkiego oczami czyli "bo się podoba, bo tak chciałem zawsze mieć"

Z doświadczenie mogę powiedzieć, że lepiej mieć "mniej ładnie" ale praktyczniej bo inaczej człowiek się staje niewolnikiem swego wymarzonego domku i gdy przychodzi weekend zamiast relaxu jest pielęgnacja domu i jego otoczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie nie zgodzić się z punktem 4 na tak. Wstawianie zamrażarki do spiżarni jest IMHO błędem. Każde urządzenie chłodnicze wydziela ciepło. A tego raczej w spiżarce nie chcemy - przynajmniej ja uważam, że w spiżarce ma być chłodno. Ale może się mylę i nie dla wszystkich spiżarnia ma pełnić te same funkcje - czyli być pomieszczeniem, gdzie przechowuje się produkty, dla których w kuchni jest za ciepło a w lodówce za zimno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie zgadzam z punktami 1,5. Z resztą jestem sie w stanie zgodzić. Ja będę miał wszystkie okna łukowe :) a piwnicy nie robię bo w każdym budynku jaki znam jest tam graciarnia. Inna sprawa to mam wysoki poziom wód gruntowych :)

 

Pozwolę sobie nie zgodzić się z punktem 4 na tak. Wstawianie zamrażarki do spiżarni jest IMHO błędem. Każde urządzenie chłodnicze wydziela ciepło. A tego raczej w spiżarce nie chcemy - przynajmniej ja uważam, że w spiżarce ma być chłodno. Ale może się mylę i nie dla wszystkich spiżarnia ma pełnić te same funkcje - czyli być pomieszczeniem, gdzie przechowuje się produkty, dla których w kuchni jest za ciepło a w lodówce za zimno.

 

Też nie mam zamiaru w spiżarni trzymać zamrażalki. Inna sprawa ze dla mnie to juz obecnie egzotyczny pomysł rozdzielać te dwa urządzenia tzn lodówkę i zamrażarkę. I inna lodówka niż side by side w ogóle nie wchodzi w grę. Ale to wynika z doświadczenia akurat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przypominam, że podzieliłem się swoimi subiektywnymi spostrzeżeniami ;)

ponieważ pkt 4 budzi pewne zastrzeżenia rozwinę nieco swoją myśl... mianowicie jak wiadomo kuchnia to oczko w głowie kobiety (w 99% przypadków), a u kobiet ma być ładnie, niekoniecznie funkcjonalnie ;) lodówka side-by-side jakże popularna u nas, nie jest przewidziana do zabudowy. Tego typu lodówki są lodówkami wolno stojącymi, które wg. producentów powinny mieć pusta przestrzeń dookoła odpowiedniej wielkości do poprawnego chłodzenia się lodówki, aby gwarancja była ważna.

Tak więc jak chcemy wstawić taką lodówkę w ciąg mebli to albo są szczeliny dookoła - więc średnio ładnie, albo jest zabudowana na styk, aby się drzwi otwierały wystaje 10-15cm ponad lico reszty zabudowy - średni ładnie + utrata gwarancji. Wiem że są lodówki side-by-side do zabudowy ale kosztują dużo dużo więcej. Lodówka z zamrażarką na dole przeważnie jest za małą dla rodziny 2+2, więc innym wyjściem jest wybrać lodówkę do zabudowy a zamrażarkę albo mała chowaną w szafkę jak zmywarka albo wstawić do spiżarni lub innego pomieszczenia.

 

Co do okien łukowych, wiem, że wyglądają ładnie, sam takie mam i oczywiście są problemy żeby zamontować na nich lub nad nimi estetyczne zaciemnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...