Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

podsumowując rzeczy na tak i nie, my stwierdziliśmy, że właściwie to możemy ten dom sprzedać i stawiać kolejny ;) ofc lepszy ;)

 

A my tak właśnie zrobiliśmy :lol2: Pierwszy wybudowaliśmy w 11 miesięcy (od wbicia łopaty do wprowadzenia się, choć nie wszystko było wykończone). Niestety o wielu rzeczach nie pomyśleliśmy :( Pomieszkaliśmy rok i sprzedaliśmy.

 

Zgodnie z zasadą, że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela, a dopiero trzeci dla siebie :cool: Przygotowujemy się do budowy drugiego domu (pozwolenie na budowę już złożone). Tym razem kilku błędów nie popełnimy

 

1. Nigdy więcej skosów. Mieliśmy 78 cm wysoką ścianę kolankową i spore nachylenie dachu, więc pokoje mimo że duże, były nieustawne. (tym razę będzie piętrowy)

2. Kuchnia jak najbliżej wyjścia na taras, a najlepiej jak jest z niej bezpośrednie wyjście. Przydatne przy imprezach na tarasie.

3. Osobna pralnia, tak by można było rozłożyć przynajmniej 2 suszarki (zwłaszcza jak ma się małe dzieci)

4. Linki/drążki na pranie, które można opuszczać i podciągać pod sufit by móc wieszać pościele

5. W kuchni zlewozmywak powinien mieć 1,5 komory i choćby mały ociekacz, pomimo że jest zmywarka. Czasami trzeba coś umyć. I przydaje się po opłukaniu warzyw, można odłożyć na sitko i na ociekacz.

6. Spiżarnia, pomimo sporej kuchni.

7. Na etapie projektu zastanowić się gdzie będzie się trzymać miotłę, szufelkę, wiadro, mopa, walizki, meble ogrodowe (poza sezonem) itd., by się później nie okazało, że nie ma na to miejsca.

8. Garderoba (lub duża szafa wnękowa) na rzeczy, które są rzadziej noszone (np. kombinezony narciarskie, itd.) i na ręczniki, pościele, obrusy, itd.

 

W związku z tym, że pewnie kilka kolejnych jednak popełnimy, mamy też w planach budowę trzeciego domu :lol2: ale to za jakieś +/- 25 lat, kiedy dzieci opuszczą rodzinny dom. Wtedy zbudujemy parterówkę, byśmy na starość nie musieli biegać po schodach :lol2:

Edytowane przez karolakr25
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

karolak

 

już wiem dlaczego nie w głowie mi wyprowadzka :rotfl:

1. piętro mam

2,3,5,6,7,8 - zgadza sie - mam 8)

 

tylko z Twojej listy 4 nie mam mimo że mam taką możliwość. stwierdziłam że nie montuję bo przy suszarce nie ma takiej potrzeby

 

P.S. i jeszcze przed budową wiedziałam że się wyprowadzę do parterówki. kiedyś. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karolak

 

już wiem dlaczego nie w głowie mi wyprowadzka :rotfl:

1. piętro mam

2,3,5,6,7,8 - zgadza sie - mam 8)

 

tylko z Twojej listy 4 nie mam mimo że mam taką możliwość. stwierdziłam że nie montuję bo przy suszarce nie ma takiej potrzeby

 

P.S. i jeszcze przed budową wiedziałam że się wyprowadzę do parterówki. kiedyś. :D

 

Co do 4 punktu to przyznam ci rację :lol2: mąż mnie namawiał i w końcu namówił

ale linki chyba też będą

 

Jak się teraz zastanawiam, to nie wiem co nam strzeliło do głowy, że zbudowaliśmy taki dom :oops:

Metrażowo większy niż ten co zamierzamy zbudować, ale mnóstwo zmarnowanej przestrzeni pod skosami

 

i musi być duży garaż!! (lub pom. gosp.) miałam czasami problem (bo stał rower/kosiarka) by otworzyć jak szeroko drzwi auta i zamontować nosidełko Juniora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 4 punktu to przyznam ci rację :lol2: mąż mnie namawiał i w końcu namówił

ale linki chyba też będą

 

Jak się teraz zastanawiam, to nie wiem co nam strzeliło do głowy, że zbudowaliśmy taki dom :oops:

Metrażowo większy niż ten co zamierzamy zbudować, ale mnóstwo zmarnowanej przestrzeni pod skosami

 

i musi być duży garaż!! (lub pom. gosp.) miałam czasami problem (bo stał rower/kosiarka) by otworzyć jak szeroko drzwi auta i zamontować nosidełko Juniora

Jaki dom budowałaś poprzednio ,a jaki teraz?

Ja dopiero jestem na etapie dachu,ale ja ja się ciesze,że wybudowałam parterówkę :D :)

Nie mam spiżarki,nie powiem...już żałuję,ze czegoś nie wykombinowałam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki dom budowałaś poprzednio ,a jaki teraz?

Ja dopiero jestem na etapie dachu,ale ja ja się ciesze,że wybudowałam parterówkę :D :)

Nie mam spiżarki,nie powiem...już żałuję,ze czegoś nie wykombinowałam :(

Pierwszy to była Lawenda, ale my wprowadziliśmy kilka zmian, m.in. zlikwidowaliśmy właśnie spiżarkę :oops: na rzecz większej kuchni

A teraz buduję Veronę z MG Projekt, też z kilkoma zmianami (ale spiżarnia będzie, garaż poszerzony, stanie też domek na narzędzia ogrodnicze, nad garażem (ściana kolankowa będzie mieć ok. 1,50 m, bo mamy spadek na działce) będzie pralnia i dodatkowa garderoba) i jeszcze kilka innych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy to była Lawenda, ale my wprowadziliśmy kilka zmian, m.in. zlikwidowaliśmy właśnie spiżarkę :oops: na rzecz większej kuchni

A teraz buduję Veronę z MG Projekt, też z kilkoma zmianami (ale spiżarnia będzie, garaż poszerzony, stanie też domek na narzędzia ogrodnicze, nad garażem (ściana kolankowa będzie mieć ok. 1,50 m, bo mamy spadek na działce) będzie pralnia i dodatkowa garderoba) i jeszcze kilka innych

 

No spojrzałam na Lawendę...spora..ale za to Verona,hoho :D :D przynajmniej nie będziesz mieć skosów,ale będzie jeszcze większa :D

Mnie się ostatnio strasznie podobają nowoczesne kostki:D ale za nic w świecie nie oddam mojej parterówy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie na którą Lawendę patrzyłaś, bo jest kilka wersji, ta ostatnia jest bardzo duża. My budowaliśmy tą najmniejsza.

 

Myśleliśmy o parterówce, ale u nas musiało być: duża kuchnia, bo chcę mieć wyspę, spiżarnia, WC z prysznicem dla gości, łazienka dla dzieci, pralnia, 2 pokoje dziecięce, gabinet/pokój dla gości, salon, jadalnia, pom. gospodarcze x 2 , wiatrołap z dużą szafa lub szatnią/garderobą, kotłownia, sypialnia z garderobą (dużą) i łazienką, garderoba o której wspomniałam 2 posty wyżej. Za dużo pomieszczeń jak na parterówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tinek, to ty gotujesz u siebie w domu? otwórz lodówkę i zobacz co i w jakich ilościach masz w zamrazalce :)

mimo iż jestem z tych co mają jobla na punkcie eko-żarcia, warzywa kupują na ryneczkach, po ryby jeżdżą do przystani rybackiej, a po mięcho - do rzeźnika, nie wyobrażam sobie nie mieć pod ręką tych trzech szuflad zamrażalnika. lód do drinków, lody, pomrożone gołąbki od mamy... kurcze no pewne rzeczy są jednak nie do przeskoczenia

 

A gotuję, a i owszem, taki mi pomysł przyszedł z tą zamrażarką jeśli ktoś na zimę dużo różności mrozi, owszem taka podręczna na lód i lody musi w kuchni być. Obecnie mam lodówko zamrażarkę i dwie duże szuflady w zupełności wystarczają (owoców nie mrozimy).

A jeszcze co do gotowania, ja robię przetwory na zimę (może nie, że ogromne ilości, ale trochę robię) i sobie zaplanowałem kuchnię w tym celu w budynku gospodarczym, nie będę musiał tak uważać z chlapaniem (kratka ściekowa w podłodze) kupie sobie taboret gazowy z duzym garem do pasteryzacji, a i w takiej kuchni mozna trochę kiełbasy na święta ukręcić i "coś" ugotować też ;-)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było o rozplanowaniu pomieszczeń, teraz o ich wykończeniu.

 

NIGDY WIĘCEJ:

1. Żadnych żłobień we frontach szafek w kuchni (siedlisko kurzu)

2. Uchwytów zbyt odstających od szafek, bo kilka razy się uderzyłam

3. Otwartych półek

4. Półeczek i innych tego typu konstrukcji z płyt kg (tylko to co konieczne: kominek, obudowa geberitu, wanny, ew. oświetlenie)

5. Wanny, która jest pod oknem, a do którego nie ma innego dojścia jak tylko przez tą wannę

6. Małych, okrągłych okienek (było dzielone na pół w poziomie, za nic nie mogłam umyć go do końca na zewnątrz, było nad garażem)

7. Grzejników płytowych. Jeśli już muszą być, to pomyśleć o tym wcześniej i zrobić na nie wnęki, by nie wystawały i były jak najmniej widoczne

8. WC dla gości znajdującego się na drugim końcu parteru (trzeba było minąć kuchnię, wiatrołap, klatkę schodową i dwa pokoje)

9. Wiatrołapu, do którego nie zmieści się porządna szafa na okrycia wierzchnie (gł. na min. 58 cm), buty i choćby malutkie krzesełko (bardzo ważne, jeśli ma się malutkie dziecko)

10. Przejścia z wiatrołapu do garażu przez kotłownię, nawet jak ma się pompę ciepła

 

To by było chyba na tyle.

 

I jeśli ma się psa, trzeba pomyśleć, gdzie staną jego miski (zabrakło nam w kuchni na nie miejsca) i posłanie (o tym akurat pomyśleliśmy)

Czy jest wątek "Co byście ponowie zrobili budując/urządzając dom"? :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było o rozplanowaniu pomieszczeń, teraz o ich wykończeniu.

 

NIGDY WIĘCEJ:

1. Żadnych żłobień we frontach szafek w kuchni (siedlisko kurzu)

2. Uchwytów zbyt odstających od szafek, bo kilka razy się uderzyłam

3. Otwartych półek

4. Półeczek i innych tego typu konstrukcji z płyt kg (tylko to co konieczne: kominek, obudowa geberitu, wanny, ew. oświetlenie)

5. Wanny, która jest pod oknem, a do którego nie ma innego dojścia jak tylko przez tą wannę

6. Małych, okrągłych okienek (było dzielone na pół w poziomie, za nic nie mogłam umyć go do końca na zewnątrz, było nad garażem)

7. Grzejników płytowych. Jeśli już muszą być, to pomyśleć o tym wcześniej i zrobić na nie wnęki, by nie wystawały i były jak najmniej widoczne

8. WC dla gości znajdującego się na drugim końcu parteru (trzeba było minąć kuchnię, wiatrołap, klatkę schodową i dwa pokoje)

9. Wiatrołapu, do którego nie zmieści się porządna szafa na okrycia wierzchnie (gł. na min. 58 cm), buty i choćby malutkie krzesełko (bardzo ważne, jeśli ma się malutkie dziecko)

10. Przejścia z wiatrołapu do garażu przez kotłownię, nawet jak ma się pompę ciepła

 

To by było chyba na tyle.

 

I jeśli ma się psa, trzeba pomyśleć, gdzie staną jego miski (zabrakło nam w kuchni na nie miejsca) i posłanie (o tym akurat pomyśleliśmy)

Czy jest wątek "Co byście ponowie zrobili budując/urządzając dom"? :lol2:

 

 

Dawaj,dawaj ja chętnie poczytam :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było o rozplanowaniu pomieszczeń, teraz o ich wykończeniu.

 

NIGDY WIĘCEJ:

(...)

4. Półeczek i innych tego typu konstrukcji z płyt kg (tylko to co konieczne: kominek, obudowa geberitu, wanny, ew. oświetlenie)

10. Przejścia z wiatrołapu do garażu przez kotłownię, nawet jak ma się pompę ciepła

(...)

 

Poproszę o rozwinięcie punktów 4 i 10 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karolakr25 a w swoim obecnym projekcie zostawiasz mala antresole? u mnie jest nie za duza ale ta twoja to masakra;/

Ta pustka przy schodach (o wymiarach 108 na 243 cm) nie jest żadną antresolą, jest po prostu pustką przy schodach, które gdyby miały z dwóch stron ścianę byłby jakimś tunelem!!! Schody są częścią salonu, więc ta pustka ma za zadanie tylko otworzyć przestrzeń, by nie było efektu przytłoczenia. Inaczej korzystając z nich kilka razy dziennie nabawiłabym sie chyba klaustrofobii :sick:

U mnie ta pustka jest inaczej zaplanowana niż u ciebie. U ciebie na poddaszu z dwóch stron masz ściany, ja tylko z jednej.

 

Było o rozplanowaniu pomieszczeń, teraz o ich wykończeniu.

 

4. Półeczek i innych tego typu konstrukcji z płyt kg (tylko to co konieczne: kominek, obudowa geberitu, wanny, ew. oświetlenie)

10. Przejścia z wiatrołapu do garażu przez kotłownię, nawet jak ma się pompę ciepła

Poproszę o rozwinięcie punktów 4 i 10 :)

 

4. Są po prostu niepraktyczne, to wszystko. Budując myślałam, że będę ozdobą domu, fajnym elementem wykończenia, a były siedliskiem kurzu. Nie jestem typem chomika, nie lubię wystawek na półkach, figurek, flakoników, wazoników i innych pierdółek. Nie lubię nawet stawiać zdjęć w ramkach. Te wisiały w antyramach przy schodach

 

10. Bo kotłownia to z reguły nie jest najczystsze pomieszczenie w domu, a musiałabyś przechodzić przez nie min. 2 razy dziennie. My mieliśmy pompę ciepła, więc nie było kurzu, sadzy czy pyłu, więc tragedii nie było, ale mam małe dziecko, które było zafascynowane rureczkami, zaworami i kabelkami. Z tego względu.

Edytowane przez karolakr25
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE DLA:

1. okien z łukami, nie daj boże jak bad nimi wypadają skosy poddasza - okna droższe, skosy utrudniają lub uniemożliwiają montaż odpowiedniej długości karnisza, żaluzje odpadają, rolety odpadają pozostaje tylko plis.

2. zbyt dużej ilości skosów na poddaszu (np przy dachu cztero spadzistym) - zmniejsza się powierzchnia pomieszczeń + ograniczone są możliwości ustawienia mebli

3. zbyt wysoko posadowionego domu - jeśli się ma małe dzieci trzeba wnosić wózek po tych X schodkach

4. zbyt małego wiatrołapu bądź jego braku

5. braku piwnicy lub pomieszczenia mini gospodarczego (najlepiej aby wejście było od wiatrołapu) aby trzymać w nim różne rzeczy, których na prawdę się potrafi nazbierać dużo (odkurzacz, szczotki, miski, wózek dziecięcy, torby podróżne, dostawki do stołu itp itd)

6. braku pomysłu na rozmieszczenie mebli - potem są problemy, że kontakty w złym miejscu

7. jasnych fug i zbyt ciemnych płytek - za bardzo widać brud

 

TAK DLA:

1. co najmniej 2 łazienek

2. dużej ilości szaf, schowków - zawsze się przydają

3. piwnicy albo wejścia na strych na tyle dużego żeby można było wnieść coś większego niż karton po notebooku

4. spiżarni przy kuchni - w kuchni można dać lodówkę zabudowaną (duży wybór) a w spiżarni zwykłą zamrażarkę

5. przemyślanego zaplanowania kuchni - tzw podział na strefy, żeby wszystko mieć pod ręką

6. drzwi o standardowych wymiarach

7. robienia podciągów większych w każdą stronę otworu okiennego o 30-40cm. Gdy się dojdzie do etapu planowania rozmieszczenia np. mebli w kuchni (przed zamawianiem okien) i gdy się okaże że się na ścianie szafki nie mieszczą bo brakuje 20cm, zawsze można przesunąć wtedy ten otwór okienny

8. garażu dwustanowiskowego w bryle domu - garaż powstanie razem z domem, w końcu jest jego częścią natomaist gdy garaż jest wolnostojącym budynkiem to z kredytu na dom nie można go postawić i później na niego nie starcza środków finansowych bo przeważnie jest robiony na końcu. Dodatkowo za garaż w bryle domu płaci się podatek np 60 groszy za 1m a za wolnostojący 6pln (choć ceny zależą od gminy). Wejście z garażu do domu koniecznie przez wiatrołap gdzie można od razu zmienić buty :)

9. garażu niezbyt daleko od ulicy - mniej odśnieżania w zimie i tańsze zrobienie podjazdu

10. pralni i suszarni na piętrze na którym się przebieramy i myjemy

 

Ogólnie można by wymieniać i wymieniać, ale trudno o wszystkim pamiętać.

 

Największy błąd inwestorów - wybieranie wszystkiego oczami czyli "bo się podoba, bo tak chciałem zawsze mieć"

Z doświadczenie mogę powiedzieć, że lepiej mieć "mniej ładnie" ale praktyczniej bo inaczej człowiek się staje niewolnikiem swego wymarzonego domku i gdy przychodzi weekend zamiast relaxu jest pielęgnacja domu i jego otoczenia.

 

napisales, ze jestes ZA drzwiami o standardowych wymiarach, czyli rozumiem, ze jestes na NIE dla wszelkich wiekszych przejsc, typu wejscie duze do salonu kuchni itd...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisales, ze jestes ZA drzwiami o standardowych wymiarach, czyli rozumiem, ze jestes na NIE dla wszelkich wiekszych przejsc, typu wejscie duze do salonu kuchni itd...?

 

nie mam oczywiście zastrzeżeń do przejść o niestandardowych rozmiarach, każdy robi jak mu się podoba ;)

 

w kwestii drzwi standardowych rozwinę swoją wypowiedz (na podstawie osobistych doświadczeń):

u nas otwór na drzwi wejściowe miał wg projektu wysokość 230cm, standard (podobno) to 210cm. Żaden stolarz nie chciał się podjąć takich drzwi wejściowych drewnianych gdyż podobno byłyby za bardzo podatne na odkształcanie się. Murarz wymurował jak było w projekcie i dopiero jak przyszedł czas na zakup drzwi to problem się ujawnił. Ostatecznie otwór zmniejszyliśmy a drzwi zamówiliśmy u forumowego Starego (btw. polecam go jak najbardziej, okna też od niego, fachowiec przez duże F)

 

Druga rzecz, czy to drzwi zewnętrzne czy wewnętrzne, większość firm ma swoje wzory robione na ustawionych maszynach na wysokość otworów drzwiowych 210cm i nie chce im się maszyn przestawiać aby robić wyższe ;) albo doliczają np 30% za niestandardowy rozmiar. Podobnie z futrynami i ościeżnicami, np X cm to standard szerokości futryny, jak ściana ma np 12cm grubości to futryna niestandardowa i dopłata. Takie są moje doświadczenia w tym temacie (po rozmowach z firmami z woj mazowieckiego)

Edytowane przez RL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...