Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A ja mam pozytywne emocje związane z budowaniem dobrze po 40-stce ;)

Co do tematu głównego - należy uwzględnić wszystkie preferencje odnośnie orientacji domu wobec stron świata. Ja jestem spragniona słońca - będzie taras od południowego zachodu, mąż nie bardzo - będzie miał tarasik "palacza" od północy.

 

Wiesz, w poprzednim domu miałam taras od południa i był taki żar że nawet markiza nie pomagała, korzystaliśmy z niego dopiero wieczorem:o salon też mocno się nagrzewał przez duże przeszklone drzwi, dlatego teraz mam od północy ale rozciągnięty na ścianę zachodnią jeśli zatęsknię za słońcem:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wracając do tematu paneli: mam je w salonie (w którym cały dzień mam słońce) i przeklinam je ilekroć na nie zerknę! i nie chodzi ogólnie o wszystkie panele tylko te jedne: ciemne i matowe!!! odkurzam, myję, pastuję i nic- ciągle wyglądają jakby były zakurzone i miały z 20lat :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taras od południa i w upalne dni sprawdza sie jako miejsce do suszenia prania, bo siedzieć sie na nim nie da. Siedzimy albo w ogródku, albo z drugiej strony domu. Też uwielbiam słońce, ale w południe to patelnia, a nie taras. Mam markizę, ale niewiele daje. Hoduję winogronka, to może troche zacieni. Edytowane przez amalfi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli miałabym ustawiać dom to właśnie w ten sposób

tęsknię za słońcem i ciepłem! zwłaszcza w te pochmurne jesienno-zimowe dni (których u nas w Polsce jest jednak przewaga ;))

dodatkowo jesienią i zimą jest cieplej bo słoneczko dogrzewa przez szyby :)

A myślisz, że tylko Ty tęsknisz za słońcem na jesieni i w zimie? I co ma z tym wspólnego taras na południe? Kto siedzi w chłodne i pochmurne dni jesienne na tarasie? Nie wspominając o zimie?

amalfi, a nie pomyślałaś o zrobieniu daszku nad tarasem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślisz, że tylko Ty tęsknisz za słońcem na jesieni i w zimie? I co ma z tym wspólnego taras na południe? Kto siedzi w chłodne i pochmurne dni jesienne na tarasie? Nie wspominając o zimie?

amalfi, a nie pomyślałaś o zrobieniu daszku nad tarasem?

 

Myślałam, ale będzie za ciemno w salonie. Sąsiad zrobił (mieszkam w szeregowcu) i rozebrał po dwóch latach. Myślę, że pnąca roślina powinna troche załatwić sprawę. No i na szczęście mam mniejszy tarasik przy wejściu od północy, więc tam sie siedzi w upał albo w ogródku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asia,

 

większość z nas chce do słońca:-) mnie też dopada depresja przy krótkich dniach.

Okna w salonie mogą być przecież na południowej stronie, czy zachodniej,

 

ale na tarasie od południa - w ciepły letni dzień temperatura potrafi wzrosnąć do 50 stC i jak tu się nie usmażyć :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mieszkam w domu który ma duże okna i taras od poludnia i zachodu - w nowym tez tak bede miec. Owszem jak jest upal to jest patelnia ale ile jest takich dni w roku?(w lipcu 2011 pogoda byla gorsza niz w listopadzie!)Jak słonce wali na maksa to zsuwam rolety w dół (nie wszystkie oczywiscie- w nowym domu będą zaluzje fasadowe) i w domu juz sie tak nie nagrzewa. A co jesli chce byc na dworze?ten kto mieszka w domu to przeciez ma kawałek ogródka i trawnika i moze sobie na te kilka dni tam usiąść. Duza czesc z nowo budujących robi wentylacje z GWC wiec (albo klimatyzacje) dom równiez tak sie schładza. Wiekszosc ktorzy maja kawałek trawnika posiadają równiez chocby i maly basen-przynajmniej tu gdzie mieszkam.Nigdy przenigdy nie wyobrazam sobie salonu od północy czy pólnocnego -zachodu.wydaje mi sie ze duzo gorzej maja ci ktorzy maja poddasze uzytkowe tylko z oknami dachowymi bo takie pomieszczenia schlodzic bez klimy to jest makabra!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taras z każdej strony domu ma wady i zalety. gdybym musiała wybrać tylko jedną stronę - wybrałabym południowo-zachodnią, ponieważ czas na siedzenie na tarasie mam najczęściej wieczorem i lubię czerwone zachodzące słońce. najlepsze wyjście to otoczenie domu tarasem z co najmniej 2 stron, i dodatkowe miejsca do posiedzenia w ogrodzie (np. altanka do grillowania). A bardzo miło jest posiedzieć jesienia i wiosną na tarasie, który osłania od chłodnego wiatru, a wpuszcza ciepło słońca - wówczas bardzo wydłużamy sobie okres korzystania z tarasu. Ważny jest dobór nawierzchni tarasu - w gorące dni nie do zniesienia jest blask odbijający się od np. jasnych płytek na tarasie. A zamiast zadaszać i zacieniać sobie salon, lepiej posadzić szpaler pieknych krzewów dorastających do max. 2m wysokości lub postawić pergolę z pnączem. Ja mam winorośl silnie rosnącą, daje miły ażurowy cień, a zimą traci liście, więc nie zabiera cennego zimowego słońca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mieszkam w domu który ma duże okna i taras od poludnia i zachodu - w nowym tez tak bede miec. Owszem jak jest upal to jest patelnia ale ile jest takich dni w roku?(w lipcu 2011 pogoda byla gorsza niz w listopadzie!)Jak słonce wali na maksa to zsuwam rolety w dół (nie wszystkie oczywiscie- w nowym domu będą zaluzje fasadowe) i w domu juz sie tak nie nagrzewa. A co jesli chce byc na dworze?ten kto mieszka w domu to przeciez ma kawałek ogródka i trawnika i moze sobie na te kilka dni tam usiąść. Duza czesc z nowo budujących robi wentylacje z GWC wiec (albo klimatyzacje) dom równiez tak sie schładza. Wiekszosc ktorzy maja kawałek trawnika posiadają równiez chocby i maly basen-przynajmniej tu gdzie mieszkam.Nigdy przenigdy nie wyobrazam sobie salonu od północy czy pólnocnego -zachodu.wydaje mi sie ze duzo gorzej maja ci ktorzy maja poddasze uzytkowe tylko z oknami dachowymi bo takie pomieszczenia schlodzic bez klimy to jest makabra!

 

wiekszość domów ma spore wystające okapy. Powodują one to, że latem wysoko stojące nad horyzontem słońce nie wpada przez okno, a zimą dla nisko świecącego słońca nie stanowią przeszkody i wpuszczają świtło do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taras z każdej strony domu ma wady i zalety. gdybym musiała wybrać tylko jedną stronę - wybrałabym południowo-zachodnią, ponieważ czas na siedzenie na tarasie mam najczęściej wieczorem i lubię czerwone zachodzące słońce. najlepsze wyjście to otoczenie domu tarasem z co najmniej 2 stron, i dodatkowe miejsca do posiedzenia w ogrodzie (np. altanka do grillowania). A bardzo miło jest posiedzieć jesienia i wiosną na tarasie, który osłania od chłodnego wiatru, a wpuszcza ciepło słońca - wówczas bardzo wydłużamy sobie okres korzystania z tarasu. Ważny jest dobór nawierzchni tarasu - w gorące dni nie do zniesienia jest blask odbijający się od np. jasnych płytek na tarasie. A zamiast zadaszać i zacieniać sobie salon, lepiej posadzić szpaler pieknych krzewów dorastających do max. 2m wysokości lub postawić pergolę z pnączem. Ja mam winorośl silnie rosnącą, daje miły ażurowy cień, a zimą traci liście, więc nie zabiera cennego zimowego słońca.

 

Mój taras jest wyżej niż poziom ogrodu, więc to akurat odpada. Różnie mamy w swoich domach i chyba nie ma złotego środka pasującego do wszystkich. Mimo wszystko dla tarasu od południa mówię NIE. Ale podkreślę, że to moje osobiste zdanie po przetestowaniu przedmiotu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy robi jak uważa. Ja mam taras od północy i latem, gdy piję sobie na nim poranną kawkę to widzę moich sąsiadów za płotem. Oni mają taras od południe. Całe lato do co najmniej 13 siedzą w domu za zasuniętymi żaluzjami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam, aby wszyscy, którzy budują swoje wymarzone domki z tarasem od południa nie popadli nerwice: pomyślcie o jakimś zacienieniu. Można wcześniej posadzić roślinkę, którą w każdej chwili, gdy nie będzie potrzebna, przesadzicie albo skierujecie w inną stronę. Tak na wszelki wypadek. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...