Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

U nas też 100% podłogówka i muszę powiedzieć , że wśród naszych znajomych jesteśmy jedyni z takim rozwiązaniem. W łazience też jest przewidziany grzejnik ale tylko i wyłącznie zasilany grzałką. Jeszcze go nie ma, ale być może na ten czas przydałby się. Podłogówka jeszcze nie była uruchamiana... więc ręczniki trzeba od czasu do czasu na słoneczko wystawić ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam także ogrzewanie podłogowe na 2/3 parteru, a w salonie na podłodze parkiet - więc są przygotowane dwa wyjścia pod grzejniki, które póki co leżą jeszcze w piwnicy. Bardzo mi na nieobecność pasuje :) Po cichu sobie myślę,że może kominek, w którym palimy codziennie i podłogówka wystarczy i nie trzeba będzie tych grzejników zawieszać - mąż wybija mi to z głowy, ale teraz jest tak fajnie bez ...

 

Druga sprawa - nie mogę się przyzwyczaić i strasznie mnie denerwuje taki układ podłóg w moim domu : na górnym holu/podeście położona jest deska barlinecka ( nie przyklejana) z powodu ogrzewania podłogowego , a w pokojach sąsiadujących - parkiet. Po parkiecie chodzi się "twardo", a wchodząc na hol mam wrażenie,że wszystko mi się huśta. Mogliśmy tam dać jakieś drewno przystosowane do ogrzewania podłogowego - klejone do podłoża, a tak codziennie mam huśtawkę pod nogami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze grzejniki podłączone są do obiegu i zimą są cieplutkie, a opcja grzałki jest przydatna gdy ogrzewanie nie jest włączone :cool:

 

dokladnie:yes:

 

mam tak samo-jeden grzelniczek w gornej lazience podlaczony do obiegu, poza tym 100% podlogowka w domu z poddaszem....w piwnicy tez:lol2:

nie zamienilabym sie w zyciu na kaloryfer!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sypialni ok, ale wymagane jest oddzielne sterowanie. Jedni lubią ciepełko inni chłodek do spania. Łóżko obowiązkowo bez skrzyń i szuflad, a za to z minimum 10cm szczeliną pod stelażem. Inaczej sauna w łóżku gwarantowana a system będzie wariował odczytując zbyt wysoką temperaturę w obwodzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sypialni ok, ale wymagane jest oddzielne sterowanie. Jedni lubią ciepełko inni chłodek do spania. Łóżko obowiązkowo bez skrzyń i szuflad, a za to z minimum 10cm szczeliną pod stelażem. Inaczej sauna w łóżku gwarantowana a system będzie wariował odczytując zbyt wysoką temperaturę w obwodzie.

 

Wielkie dzieki za szybka odpowiedz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas trzeci sezon tylko z podłogówką (jedynie w łazience podłogówka + grzejnik - drabinka do suszenia ręczników) i nie wyobrażam sobie inaczej :) Podłogi: hol i kuchnia - płytki, sypialnia i pokój dzieci - panele, salon - deska barlinecka. Wszystko działa jak trzeba i zwłaszcza po płytkach się miło chodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas trzeci sezon tylko z podłogówką (jedynie w łazience podłogówka + grzejnik - drabinka do suszenia ręczników) i nie wyobrażam sobie inaczej :) Podłogi: hol i kuchnia - płytki, sypialnia i pokój dzieci - panele, salon - deska barlinecka. Wszystko działa jak trzeba i zwłaszcza po płytkach się miło chodzi.

 

A panele i deska zwykłe czy specjalnie pod podłogowe??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wnętrzedomowe - znam osobę która handluje drewnem i na podłodze w domu, pod ogrzewaniem podlogowym, ma długie dechy drewniane.

Poza tym bez problemu można na ogrzewaniu podłogowym kłaść mozaikę i parkiet przemysłowy.

Podłogówka musi być zaprojektowana na jak najniższą temeperaturę i rurki ustawione bardziej gęsto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wnętrzedomowe - znam osobę która handluje drewnem i na podłodze w domu, pod ogrzewaniem podlogowym, ma długie dechy drewniane.

I w związku z tym , że handluje drewnem to lite drewno mu się nie rozsycha i ogrzewanie jest właściwe? :jawdrop:

 

Drewno lite nie spełnia warunków pod ogrzewanie podłogowe. Powie Ci to każdy parkieciarz i każdy fachowiec od audytu cieplnego.

Drewno i tak jest obarczone niewielką bezwładnością cieplną a lite dodatkowo w wyraźny sposób uwidacznia skurcze zarówno wzdłużne jak i poprzeczne.Do tego dochodzi nierównomierność ogrzewania podłogowego i jego wpływ na takie dechy, np przy ścianach i oknach.

Owszem można sobie położyć lite dechy. A kto bogatemu zabroni?

Ale skuteczność przy litym drewnie jest kiepska nawet mimo większej ilości przewodów grzejnych a szczeliny powstałe dla wielu gatunków drewna mogą być nie do zaakceptowania. W zasadzie tylko gatunki egzotyczne i oleiste o niskim skurczu oraz długiej reaktywności higroskopijnej spełniają tutaj jakoś swoje zadanie przy podłogówce .

Można naturalnie kłaść ( i to nie zupełnie "bez problemu") drewno np mozaiki, lamparkiety, finishparkiety oraz deski warstwowe , ale lity masive ???

To jakaś nowość albo awangarda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojtek - własnie nie. Tez byłam zdziwiona. Ale weszłam do domu i chodziłam po takiej podłodze.

Podłogówka oczywiście w niskiej temp. zasilania, ale koleś mówił, że jak dobrze zrobić to nic się nie dzieje.

Ja tez niedowierzałam, bo to były normalne, długie dechy (na pewno miały min 1 m długości). Oczywiście egzotyczne.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojtek - własnie nie. Tez byłam zdziwiona. Ale weszłam do domu i chodziłam po takiej podłodze.

Podłogówka oczywiście w niskiej temp. zasilania, ale koleś mówił, że jak dobrze zrobić to nic się nie dzieje.

Ja tez niedowierzałam, bo to były normalne, długie dechy (na pewno miały min 1 m długości). Oczywiście egzotyczne.

 

To jak Go spotkasz, to powiedz Mu, że w listopadzie odbędzie się w Rybniku kolejny już Konkurs Gawędziarzy Ludowych.

Ma szansę albo na pierwsze miejsce , albo na Nobla w dziedzinie "jak oszukać fizykę".

Ewentualnie wyhodował sobie nowy, nieznany ludzkości gatunek drewna. Też Nobel.

 

PS Ogrzewanie podłogowe jest tylko niskotemperaturowe.

Duża ilość rurek nie ma na celu zwiększenia temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wojtek - podłogówkę mozna grzać 25-30 stopniami ale też 40.

JA BYŁAM U NIEGO W CHACIE! Więc to nie gawędziarz. Widziałam na własne oczy. Chodziłam po jego ciepłej podłodze. Dom stoi już chyba ze 3 czy 4 lata.

 

No tak. Teraz jestem już całkowicie przekonany.Byłaś w chacie, no i to jest poważny argument.

Ma specjalne drewno, którym handluje i nie reaguje ono zmianami objętościowymi na ciepło.

Nie wiem już , co te uczone głupole piszą i mówią na ten temat. Czas wreszcie chyba zmienić im i sobie poglądy.

Aha, Podłogówkę możemy rozgrzać nawet do 60 stopni. Nikt nam tego przecież nie zabroni ? ?:D:D

 

 

W przypadku drewna zmniejszanie rozstawu rur nie ma na celu zwiększenie temperatury a tylko zwiększenie mocy cieplnej podłogówki przy stałej,niskiej temperaturze zasilania.

Każdy materiał przepuści ciepło do pomieszczenia z podłogówki,jeden zrobi to lepiej drugi gorzej i dlatego tak ważne jest zróżnicowanie rozstawu rur odpowiedniego do materiału na podłodze w połączeniu z obliczonymi stratami ciepła danego pomieszczenia.

Rozstaw rur powinien być zdecydowanie mniejszy w przypadku podłogi drewnianej niż gdyby na podłodze znajdowały się kafle.

Temperatura zasilania jest stała,może być nawet 30st.C i gdy ten warunek będzie spełniony drewno na podłodze niczemu nie przeszkadza w dobrze działającej podłogówce.

 

Eeeee.......! A czy ja napisałem coś takiego , co by przeczyło Twojemu wywodowi?

 

Z tym zmniejszonym rozstawem rur pod drewnem , to nie wiem skąd takie przekonanie. Murator w swoich artykułach na ten temat ( i nie tylko on :D, nawet Koleżanka Elfir też) zaleca np gęstsze ułożenie przewodów.

I komu tu teraz wierzyć ? Mój Boże!

 

Drewno owszem nie przeszkadza ogrzewaniu podłogowemu ( chociaż skuteczność ogrzewania jest mniejsza niż w materiałach o dużej bezwładności a wybór należy i tak do inwestora i jego kieszeni) , ale tu chodzi o to, że to podłogówka przeszkadza drewnu , zwłaszcza temu w litych deskach. Chyba jest tu jakaś różnica? Innych rodzajów podłogi drewn. przecież się nie czepiałem.

A może nie ma? W końcu mi, to obojętne. :) Cały czas się tutaj czegoś uczę.

Edytowane przez 2112wojtek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak wytłumaczysz to, że ma niewypaczone drewno na podłodze?

Cud? Złudzenie optyczne?

 

 

Dla mnie większy rozstaw oznacza większe odległości, a mniejszy rozstaw, mniejsze odległości.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak wytłumaczysz to, że ma niewypaczone drewno na podłodze?

Cud? Złudzenie optyczne?

 

 

Dla mnie większy rozstaw oznacza większe odległości, a mniejszy rozstaw, mniejsze odległości.

 

Tłumaczył nie będę. Szkoda prądu. Cuda nie są moją specjalnością. W każdym razie, wiele bym dał , żeby zobaczyć drewno , które się nie paczy, nie ma skurczów, zachowuje geometrię we wszystkich kierunkach - szczególnie kiedy jest to tzw. "masive" w dechach , jest sezonowo ogrzewane i leży w zmiennych warunkach wilgotności. Cudowne drewno - zazdroszczę Ci , jak i zapewne każdy parkieciarz czy stolarz.

 

Dla niejednego majstra "większy rozstaw" oznacza potocznie "więcej rur na metr". Może nielogiczne, ale pokutuje pojęcie "rozstaw" jako "ilość".

Zresztą , już napisałem ,że cofam. Mam przeprosić? Proszę! -Przepraszam i błagam o wybaczenie- . Już więcej nie będę używał potocznych określeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...