Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

W górnej łazience mam komin wentylacyjny oraz okno połaciowe z nawiewnikiem... Nie wykonałem jeszcze otworu wentylacyjnego do komina. Zastanawiam się czy koniecznie trzeba go zrobić? Skoro jest okno, zawsze będzie można je rozszczelnić ?

 

W łazience powinien być drożny kanał wentylacyjny. Okno nie powinno mieć żadnych nawiewników ma być szczelne!

Za to drzwi do łazienki powinny mieć otwory nawiewne + szczelina ~2cm.

musi być nawiew - przez rozszczelnione okno i wyciąg - przez komin wentylacyjny, przynajmniej teoretyczniehttp://forum.muratordom.pl/images/smilies/wink-2.gif

u nas wyciąg w tej łazience jest kiepski bo komin krótkihttp://forum.muratordom.pl/images/smilies/sad.gif

najlepiej by było dać kratkę z wyciągiem elektrycznym do wzmocnienia ciągu, ona też zapobiega wianiu z kratki ale wyciąga praktycznie tylko gdy jest włączona lub z z żaluzją do zamykania gdy za mocno wieje i wpycha zimne powietrze do łazienki

 

Przy wentylacji grawitacyjnej NIE WOLNO używać wentylatorów wyciągowych!

Edytowane przez fenix2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy wentylacji grawitacyjnej NIE WOLNO używać wentylatorów wyciągowych!

 

 

"Nie wolno stosować wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których pracują urządzenia z otwartą komorą spalania, zasilane gazem lub innym paliwem, które pobierają powietrze do spalania z tego pomieszczenia; np. kotły co lub podgrzewacze wody. W pomieszczeniach, gdzie zainstalowano urządzenia z otwartym paleniskiem na paliwa stałe, gazowe lub płynne np. otwarte kominki również nie wolno używać wentylatorów wyciągowych."

 

"Wentylacja grawitacyjna pracuje, gdy występuje różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. W przypadku, kiedy ta różnica jest mała wentylacja grawitacyjna może działać nieprawidłowo. Również wiatry mogą uniemożliwić działanie wentylacji. Sąsiedztwo wysokich obiektów – budynków, drzew, a także niekorzystne usytuowanie komina może powodować zakłócenia w pracy wentylacji grawitacyjnej. Chwilowy wzrost zanieczyszczenia powietrza, np. w kuchni w czasie gotowania lub w łazience podczas kąpieli może być również przyczyną jej złej pracy.

Wentylatory wyciągowe

 

Najprostszym sposobem, aby skutecznie wspomóc w tych przypadkach wentylację grawitacyjną jest montaż wentylatorów wyciągowych. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się kratka kanału wentylacyjnego, to w jej miejsce można zainstalować wentylator. Jeżeli pomieszczenie nie jest wyposażone w kanał wentylacyjny, odpowiednio przystosowany wentylator można zainstalować w oknie lub ścianie zewnętrznej pomieszczenia. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie wolno stosować wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których pracują urządzenia z otwartą komorą spalania, zasilane gazem lub innym paliwem, które pobierają powietrze do spalania z tego pomieszczenia; np. kotły co lub podgrzewacze wody. W pomieszczeniach, gdzie zainstalowano urządzenia z otwartym paleniskiem na paliwa stałe, gazowe lub płynne np. otwarte kominki również nie wolno używać wentylatorów wyciągowych."

 

"Wentylacja grawitacyjna pracuje, gdy występuje różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. W przypadku, kiedy ta różnica jest mała wentylacja grawitacyjna może działać nieprawidłowo. Również wiatry mogą uniemożliwić działanie wentylacji. Sąsiedztwo wysokich obiektów – budynków, drzew, a także niekorzystne usytuowanie komina może powodować zakłócenia w pracy wentylacji grawitacyjnej. Chwilowy wzrost zanieczyszczenia powietrza, np. w kuchni w czasie gotowania lub w łazience podczas kąpieli może być również przyczyną jej złej pracy.

Wentylatory wyciągowe

 

Najprostszym sposobem, aby skutecznie wspomóc w tych przypadkach wentylację grawitacyjną jest montaż wentylatorów wyciągowych. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się kratka kanału wentylacyjnego, to w jej miejsce można zainstalować wentylator. Jeżeli pomieszczenie nie jest wyposażone w kanał wentylacyjny, odpowiednio przystosowany wentylator można zainstalować w oknie lub ścianie zewnętrznej pomieszczenia. "

Nie wiem skąd te cytaty nie podałaś źródła. Może to z pudelka czy innego brukowca.

Pomyśl logicznie! Jeżeli załączysz wentylator w łazience zrobi się duże podciśnienie które spowoduje zassanie powietrza z pozostałych pomieszczeń a jeśli ilość powietrza nawiewanego przez nawiewniki nie zostanie zrównoważona nastąpi odwrócenie ciągu w najbliższym kanale wentylacji grawitacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w projekcie taras zadaszony wypada właśnie od wschodu i nie zadaszony (ściana szczytowa) od południa. Chcemy zlikwidować zadaszenie od wschodu, bo będzie przyciemniać salon a jednak wschodnie słońce nie jest tak intensywne jak od strony południowej.

A teraz dałaś mi do myślenia z tym zadaszeniem od wschodu, a mam tylko kilka dni do namysłu, bo architekt już robi poprawki do projektu i czas się ostatecznie zdecydować.........

Nie zaglądałam parę dni na ten wątek, więc może problem już rozwiązany.

Mam dom z dachem 2 spadowym, kalenica w osi wschód - zachód. Taras od wschodu, przy ścianie szczytowej, przykryty dachem pulpitowym. NA tej ścianie mam jedno (mniejsze) okno kuchenne, przez które wydaję potrawy i zbieram naczynia i drzwi tarasowe z salonu - najczęściej używane, bo w zimie w skrzyni na tarasie mamy drewno do kominka. Od południa - szeroki okap, dzięki czemu latem słońce nie nagrzewa salonu a zimą w słoneczne dni zagląda do niego i dogrzewa.

W poprzednim domku miałam zadaszony taras od południa i mimo , że część płyt na daszku daliśmy przezroczystych), to zdecydowanie bardziej zacieniał salon. Zwłaszcza zimą. Wg mnie, jeżeli zadaszenie od południa, to w rodzaju markizy, demontowanej na zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd te cytaty nie podałaś źródła. Może to z pudelka czy innego brukowca.

Pomyśl logicznie! Jeżeli załączysz wentylator w łazience zrobi się duże podciśnienie które spowoduje zassanie powietrza z pozostałych pomieszczeń a jeśli ilość powietrza nawiewanego przez nawiewniki nie zostanie zrównoważona nastąpi odwrócenie ciągu w najbliższym kanale wentylacji grawitacyjnej.

 

 

po co zaraz ta agresja i złośliwości?

nie czytuję brukowców czy pudelków, cytat jest z poradnika dot.wentylacji grawitacyjnej

myślę logicznie że taki wentylator nie ma mocy turbiny przemysłowej a poza tym nie chodzi cały czas tylko przy nadmiarze wilgoci podczas kąpieli w łazience lub podczas gotowania w kuchni ( gotowe sklepowe okapy mają elektryczny wyciąg, czy uważasz że należy je przerabiać?)

uprzedzając kolejny zarzut iż zupełnie nie ma wymiany powietrza w łazience gdy wyciąg elektryczny nie jest włączony twierdzę na podstawie swojej łazienki, że nie mam wilgoci ani zaduchu a ręczniki po kąpieli wysychają:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy używaniu wentylatorów wyciagowych należy pamiętać o dostarczaniu powietrza na miejsce tego wyciagniętego, inaczej powietrze samo znajdzie sobie drogę i wykorzysta do tego np. inny kanał wentylacyjny.

Dwie zimy temu coś takiego zdarzyo się mojej znajomej. Nowe, szczelne okna bez nawiewników, okna podczas gotowania nie uchyliła w kuchni, bo na zewnątrz -10, ale włączyła wyciąg. Wszystk było w porządku, dopóki nie weszła do lodowatej łazienki. Okazało się, że powietrze znalzało sobie drogę przez łazienkowy kanał wentylacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co zaraz ta agresja i złośliwości?

nie czytuję brukowców czy pudelków, cytat jest z poradnika dot.wentylacji grawitacyjnej

myślę logicznie że taki wentylator nie ma mocy turbiny przemysłowej a poza tym nie chodzi cały czas tylko przy nadmiarze wilgoci podczas kąpieli w łazience lub podczas gotowania w kuchni ( gotowe sklepowe okapy mają elektryczny wyciąg, czy uważasz że należy je przerabiać?)

uprzedzając kolejny zarzut iż zupełnie nie ma wymiany powietrza w łazience gdy wyciąg elektryczny nie jest włączony twierdzę na podstawie swojej łazienki, że nie mam wilgoci ani zaduchu a ręczniki po kąpieli wysychają:yes:

Chyba po to żeby informacja dotarła. Bo tyle sie wszędzie 'pisze' o prawidłowej wentylacji a ludzie ciągle robią głupoty.

Wentylacja grawitacyjna jak sama nazwa wskazuje dział grawitacyjnie a nie mechanicznie. Trzeba było zrobić WM i nie było by tematu.

Jak u Ciebie wentylacja w łazience dział dobrze to tylko się cieszyć.

Co do okapów nikt nie karze ich załączać czy podłączać do prądu. Zresztą nie wiem czy miałaś odbiór kominiarski z prawdziwego zdarzenia. Jeśli nie zapytaj kominiarza jakie jest jego zdanie na ten temat.

Wentylatory łazienkowe mają wydajność 100-180m3/h! Czyli w ciągu godziny mogą wyssać osiem razy objętość typowego pokoju. To nie jest tak mało.

Jak już chcesz możesz zastosować wentylator który będzie wtłaczał do domu powietrze z zewnątrz.

 

Przy używaniu wentylatorów wyciagowych należy pamiętać o dostarczaniu powietrza na miejsce tego wyciagniętego, inaczej powietrze samo znajdzie sobie drogę i wykorzysta do tego np. inny kanał wentylacyjny.

Dwie zimy temu coś takiego zdarzyo się mojej znajomej. Nowe, szczelne okna bez nawiewników, okna podczas gotowania nie uchyliła w kuchni, bo na zewnątrz -10, ale włączyła wyciąg. Wszystk było w porządku, dopóki nie weszła do lodowatej łazienki. Okazało się, że powietrze znalzało sobie drogę przez łazienkowy kanał wentylacyjny.

 

Właśnie o tym pisałem powyżej.

Edytowane przez fenix2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą nie wiem czy miałaś odbiór kominiarski z prawdziwego zdarzenia

 

chyba logiczne, bez tego nie było by odbioru domu

 

Wentylatory łazienkowe mają wydajność 100-180m3/h! Czyli w ciągu godziny mogą wyssać osiem razy objętość typowego pokoju.

 

czyli po kąpieli mojego dziecięcia w domu powinnam mieć temperaturę ujemną?

dziwne, piąty rok żyję z wentylatorem łazienkowym i z wyciągiem kuchennym i nie zauważyłam żeby ich praca jakoś wpływała na temperaturę w domu a mam tylko lekko uchylone malutkie okienko w spiżarce:o wiatr też nie hula po chałupie a przy takim ciągu jak podajesz to w czapie z nausznikami by trzeba było chodzić :D

 

co więcej- mam otwarty kominek i otwartą kuchnię i nie zdarzyło się żeby dym cofał się do wnętrza domu przy załączeniu któregoś wentylatora, chociaż pewnie będziesz mi wmawiał że własnie tak się dzieje, bo jako teoretyk wiesz lepiej;)

Edytowane przez Amelia 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba logiczne, bez tego nie było by odbioru domu

 

dziwne, piąty rok żyję z wentylatorem łazienkowym i z wyciągiem kuchennym i nie zauważyłam żeby ich praca jakoś wpływała na temperaturę w domu a mam tylko lekko uchylone malutkie okienko w spiżarce:o wiatr też nie hula po chałupie a przy takim ciągu jak podajesz to w czapie z nausznikami by trzeba było chodzić :D

 

Amelio,

A jak ogólnie sprawdza się u Ciebie wentylacja w domu, w kuchni i w łazience dolnej i górnej ? Masz takie rozwiązania jak było zaprojektowane ??? - 3 kominy wentylacyjne, jeden w salonie (przy kominku), drugi poczwórny - obejmujący łazienkę dolną, kotłownię, garaż i łąaienkę górną, no i trzeci komin - kuchnia + wiatrołap ewentualnie... nie wiem we wiatrołapie nie przebiłem się jeszcze do wentylacji, ten komin na razie obsługuje tylko kuchnie ... pokoje nie mają wentylacji... Więc jak wentylacja działa u Ciebie, szczególnie w okresie zimowym ?

Edytowane przez piotrek0m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amelio,

Jak sprawdza się u Ciebie wentylacja w domu, w kuchni i w łazience dolnej i górnej ? Bazujesz na kanałach takich jakie były w projekcie + ewentualnie wentylatorki ? Zastanawiam sie czy w górnej łazience można pominąć wentylację, skoro jest w niej okno?

 

żeby nie jątrzyć odpowiem na priva:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie czytuję brukowców czy pudelków, cytat jest z poradnika dot.wentylacji grawitacyjnej

 

To ja też zacytuje:

"Instalując wentylatory wywiewne należy pamiętać, że będą one skutecznie usuwać z pomieszczeń zużyte powietrze tylko wtedy, gdy będzie zapewniony właściwy dopływ świeżego powietrza do budynku z zewnątrz oraz przepływ powietrza przez mieszkanie. W przeciwnym wypadku, gdy mieszkanie jest zbyt szczelne (szczelne okna i drzwi wejściowe) wentylatory będą zasysały powietrze do mieszkania w sposób niekontrolowany. Może się okazać, że wentylator łazienkowy będzie zasysał powietrze przez kanały wentylacyjne w kuchni i toalecie lub odwrotnie. Spowoduje to nie tylko dyskomfort mieszkańców – może wyziębić się łazienka lub toaleta, może być zassane powietrze z wylotu odpowietrzenia kanalizacji na dachu, ale może także dojść do zasysania spalin opuszczających kanały spalinowe zlokalizowane z reguły w sąsiedztwie wentylacyjnych."

http://wentylacja.org.pl

 

Teraz pytania:

Co oznacza pomieszczenie zbyt szczelne, jaki jest właściwy dopływ świeżego powietrza?

 

Edytowane przez fenix2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwne, piąty rok żyję z wentylatorem łazienkowym i z wyciągiem kuchennym i nie zauważyłam żeby ich praca jakoś wpływała na temperaturę w domu a mam tylko lekko uchylone malutkie okienko w spiżarce:o wiatr też nie hula po chałupie a przy takim ciągu jak podajesz to w czapie z nausznikami by trzeba było chodzić :D

Twój cyrk twoje małpy. Mamy wolność. "Róbta co chceta".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mieszkam jeszcze we wlasnym domu , ale z wlasnego doswiadczenia wiem, ze dla ludzi zdrowych schody nie sa przeszkoda w zadnym wieku,pomijajac leniwych. Naprawde jest to swietny rodzaj gimnastyki.Takze roznice poziomow na parterze i schody na poddasze nie sa mi absolutnie straszne .Mam zaprojektowany dlugi dom,praktycznie bez korytarzy i wiatrolapu ,ponad 24m.Bez zroznicowania wysokosci posadzek ktore wydzielaja optycznie poieszczenia wygladal by jak tramwaj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...