Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Garaż - to wygoda ale i koszt przy budowie domu. Trzeba się jednak zastanowić czy warto wybudować piękny dom, a obok postawić (już niezbyt) piękny) blaszak bo brakuje miejsca na kosiarkę, podkaszarkę, narzędzia, przetwory, sanki, rowery itp. Nawet jeśli ktoś ma piwnicę to wynoszenie kosiarki raz w tygodniu a potem znoszenie jej z powrotem nie należy do przyjemności. Już nie mówiąc o segregacji śmieci, gdzieś przecież trzeba trzymać te worki. Nasz dom jest niepodpiwniczony i rozwiązanie to też ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednak bez garażu sobie naszego domu nie wyobrażam.

Okna FIX - mamy w domu na parterze (część dzienna) dwa przeszklenia 3x2 m i okno w salonie typu FIX czyli nieotwieralne, jesteśmy zadowoleni. Z tym że zaznaczam- nie mamy rolet! FIXy łatwiej się myje, nie ma zakamarków, są ładne bo mają mniej ramy i są tańsze. Na piętrze (poddaszu) bym się na takie nie zdecydowała bo nie da się ich umyć z zewnątrz- wiadomo. Uważam osobiście że w każdym pomieszczeniu powinno być chociaż jedno okno otwieralne. Czasami trzeba je uchylić. Wg zasady "nigdy nie mów nigdy"

Dogrzewanie latem - zanim zaszłam w pierwszą ciąże było mi zawsze zimno. Siedziałam pod kocem 365/366 wieczorów w roku, spałam w skarpetkach nawet latem. Mieszkaliśmy w bloku więc nie było mowy o dogrzewaniu. Dlatego nie dziwię się ludziom, którym zimno w nie nacieplejszym sierpniu stulecia. Ich dom, ich pieniądze, a niech grzeją. Pamiętajmy jednak że ten kraj jest wolny i co kto woli to ma. Jeśli ktoś chce mieć podłogówkę to niech ma , jeśli ktoś chce mieć tylko grzejniki to jego wybór. Są na tym forum wątki, o wadach i zaletach tych rozwiązań. Zachowajmy zdrowy rozsądek i szacunek do wyborów innych ludzi.

Nasz dom jest nowoczesny z elementami tradycji i taki nam się podoba. Pełen szacunek dla ludzi, którzy budują mniej nowoczesne domy i zamiast mieć rekuperację chcą otwierać okna.

Piec na węgiel - to trucizna. Zdrowie moich dzieci i mojej rodziny jest dla mnie najważniejsze. Nie mam wpływu na wybór sąsiadów, ale własnych wyborów dokonuję świadomie, mam ogrzewanie na gaz. A wyobrażając sobie jeszcze osobę niepełnosprawną ruchowo, która ma wrzucić ten ogromny worek węgla do pieca... - nie dziękuję.

Edytowane przez sitoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie koszt wentylacji mech. (z wypasionym rekuperatorem) był taki sam jak budowa kominów wentylacyjnych do went. grawitacyjnej. O komforcie użytkowania i wydajności wentylacji mech. pisać nie trzeba - jest bezsprzeczna.

 

 

No nie żartuj że grzejesz w sierpniu!

Ja mam podłogówkę w całym domu i porównując do grzejników to komfort jest znacznie wyższy. Jej bezwładność dla mnie jest zaletą - niemal stała temperatura w pomieszczeniach.

 

Może u Ciebie tak wyszło. Ja mam 2 kominy w projekcie. Jednego się pozbyłem a drugi spalinowy został i obrobiony jest blacha. Koszt tego 1 komina którego się pozbyłem w moim przypadku to max 4000zł z robocizna. Moja wentylacja kosztowała 21tyś czyli rachunek prosty ile wiecej zapłaciłem za "wygodę".

 

WM + podlogówka były robione przez fachowca z tego forum o którym piszą że jest "nagi". Sprytni będą wiedzieli kto. Zakładam więc że jest zrobione prawidłowo.

 

Co do dogrzewania w sierpdniu to całe życie mieszkałem w bloku więc może tmp około 20 st jest dla mnie nieodpowiednia i moze dlatego odczuwam potrzebe dogrzewania.

 

Padają tutaj zarzuty że mam durszlak. Smiem twierdzic że jest szczelnie i to bardzo bo kazdy etap budowy dokladnie rozumialem, kontrolowalem, czytalem o rozwiazaniach na tym forum. Rzeczywistość chyba jednak jest inna i postaram się to sprawdzić badaniem kamera termowizyjna w najblizszym czasie. Nie umiem nawet stwierdzić gdzie te niedoróby mogą być (nie mam wentylacji grawitacyjnej tylko mechaniczna, nie mam kominka, nie mam nawietrznikow w oknach, mam cieple parapety, montaz okien na tasmy, okna 3szyby, drzwi wejsciowe U = 1.1, styro 20cm, welna 30cm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Moja wentylacja kosztowała 21tyś czyli rachunek prosty ile wiecej zapłaciłem za "wygodę".

No jak zrobiłeś ją ze złota albo dałeś się oskubać na reku za majątek to już pretensje mniej do siebie a nie wylewaj żali jaka to WM jest droga.

Przyzwoitej klasy reku to koszt ok.4000zł,do tego materiały czyli kanały,anemostaty,skrzynki itp.ok.2000-3000zł i masz w sumie 6000-7000zł czyli dałeś zarobić firmie za dwa dni pracy ok.14tys.zl to jak taki bogaty jesteś to nie narzekaj :)

Rozłożenie kanałów i podłączenie reku do prądu jest dziecinnie proste i zajmuje SAMEMU ok. 2 dni a jak nawet tego nie potrafiłeś to mogłeś zabrać kogoś spod budki z piwem i za 500zł rozłożyłby Ci kanały wg projektu a Ty być tylko patrzył czy dobrze robi.

"nagi" Cię ładnie oskubał :D

WM z reku dobrej klasy,na dobrych kanałach,robiona przez firmę,nawet drogą powinna kosztować 12-13tys.zl i to jest MAX.

 

I dalej facet się nie wstydzi i bez PP występuje....I poszerzył swoją działalność widzę.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM z reku dobrej klasy,na dobrych kanałach,robiona przez firmę,nawet drogą powinna kosztować 12-13tys.zl i to jest MAX.

 

To akurat juz pierdoły piszesz bo to cena jeżeli sam zrobisz. Znam ceny mojej instalacji u 3-4 koleżków z tego forum co się tym zajmują i nawet nie zbliża się do tego co piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie combo, co z tą wanną akrylową?

 

Kupiłem wanne Riho za ok 1000. Wyglada super, produkowana podobno w Czechach nie w Chinach i wygląda prawie tak sam jak jeden z modeli Koło za 1500. Po 2 miesiacach używania jest tak porysowana na dnie jakbym mył w niej narzędzia. Nawet akryl nie błyszczy się na dnie tylko jest jakby matowy/wytarty. Na pewno nie spodziewałem się takiego tempa niszczenia. Wrażenie potęguje fakt że stoi ona pod oknem dachowym więc widać ją w świetle dziennym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wanne Riho za ok 1000. Wyglada super, produkowana podobno w Czechach nie w Chinach i wygląda prawie tak sam jak jeden z modeli Koło za 1500. Po 2 miesiacach używania jest tak porysowana na dnie jakbym mył w niej narzędzia. Nawet akryl nie błyszczy się na dnie tylko jest jakby matowy/wytarty. Na pewno nie spodziewałem się takiego tempa niszczenia. Wrażenie potęguje fakt że stoi ona pod oknem dachowym więc widać ją w świetle dziennym.

 

Czyli nie wanna jest winna, a jakość. Moja po siedmiu latach wygląda nadal jak nowa (nie pamiętam firmy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To akurat juz pierdoły piszesz bo to cena jeżeli sam zrobisz. Znam ceny mojej instalacji u 3-4 koleżków z tego forum co się tym zajmują i nawet nie zbliża się do tego co piszesz.

Rekuperator bardzo dobrej klasy-7000zł:

http://allegro.pl/rekuperator-brink-renovent-400-excellent-najtaniej-i6420632928.html

Kanały PE-200mb-1320zł

http://allegro.pl/przewod-wentylacyjny-75-60mm-pe-flex-1-gatunek-i6380167925.html

Skrzynki na 10 pomieszczeń-770zł

http://allegro.pl/nowosc-skrzynka-rozprezna-4x50-pe-flex-poliweglan-i6415136995.html

Anemostaty na 10 pomieszczeń-90zł

http://allegro.pl/anemostat-kratka-dvs-p125-mm-nawiew-kominek-tanio-i5364470175.html

2 skrzynki rozdzielcze-300zł

 

Suma=9480zł za same materiały wysokiej klasy do wentylacji mechanicznej.

 

Złożenie do kupy ile będzie kosztowało firmę przez 2 dni ? Normalną firmę max.3000zł czyli jaka suma wyjdzie ?

Liczmy,że 13000zł a gdzie i za co do 21000zł ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złożenie do kupy ile będzie kosztowało? jaka suma wyjdzie ?

Liczmy,że 13000zł

 

Noooooooooooo stary!!!!

Nie obraź się, ale niedawno inaczej wyliczałeś grawitację!!!!!

Wiesz.

Te stawiane kominy z kanałami wzgledem WM

Nie było mowy o 13.000 tysiakach.

O 3-4 maksymalnie wspominałeś przy zrobionym WM :)

 

PS:

mam szukać wpisu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Noooooooooooo stary!!!!

Nie obraź się, ale niedawno inaczej wyliczałeś grawitację!!!!!

Wiesz.

Te stawiane kominy z kanałami wzgledem WM

Nie było mowy o 13.000 tysiakach.

O 3-4 maksymalnie wspominałeś przy zrobionym WM :)

 

PS:

mam szukać wpisu?

No Prezes,ja mam reku ze średniej półki za 4tys.zl a materiały kosztowały mnie 1,5tys.zł czyli w sumie 5,5tys.zł a że kanały sam rozlozylem przez 2 wolne soboty czyli u mnie WM z reku wyniosla właśnie 5500zl.

No ta średnia półka od 3 lat działa bez zarzutu :)

 

Wyżej to wg mnie cena max na bardzo dobrych materiałach wykonana przez firmę.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzę, jeżeli przedstawisz mi badania jakiegoś instytutu, który stwierdzi, że u ciebie nie ma ani jednego grzybka w całej instalacji. Dobrze wiesz, że takich badań nie przeprowadzisz, a i ja od ciebie tego nie oczekuję, więc skupmy się na tych badaniach, które zostały już przeprowadzone, a ich wyniki opublikowane są w tym linku, który podałem.

JEDNYM SŁOWEM - ty mi nie każ udowadniać, że U CIEBIE są grzyby i inne mikroby w instalacji, bo to jest już udowodnione w tym artykule. TYLKO teraz sam udowodnij, że tam ich NIE MA. Bo, że ich nie widzisz, to nic nie znaczy.

Natomiast co do zagrzybionych domów z WG, to pełna zgoda - jest ich mnóstwo. ŹLE wykonana WG powoduje wysyp grzybów, tak samo jak nieczyszczona wentylacja mechaniczna, z tą różnicą, że w pierwszym wypadku grzyby sa widoczne na ścianach, a w drugim są niewidoczne, gdyż siedzą w rurach i filtrach i cały czas są nawiewane.

LIWKO - jeżeli kwestionujesz te przeprowadzone badania, to do nich się odnieś, a nie do mnie, nazywając mnie mądralą (chociaż nie mam nic przeciwko, gdy mnie ktoś tak nazywa, bo to poniekąd świadczy o tym, że mam rację).

 

Również proszę moderatora o przeniesienie całej tej dyskusji i o wydzielenie tych wypowiedzi w innym dziale, bo ja jeszcze w zanadrzu mam wiele argumentów, a tutaj to faktycznie zaśmiecamy inne treści.

 

Przenieśmy może tą rozmowę do innego tematu.

Założyłem nowy

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?291930-Czy-WM-szkodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, wydajny wentyl. Tu nie ma mowy o akumulowaniu. Jest wilgotno mocno wentylujemy by mieć te 50-60 procent w domu. Siłą rzeczy schładzamy wnętrze.

 

wg mnie ma, bo my cały czas mamy ciepło, a w nocy też mocno wentylujemy i to na bajpasie wymiennika. ale przegrody tak nagrzane, że trzeba naprawdę długiego czasu z temperaturami w okolicy 10°C, żeby dom się wychłodził, a nie dwóch czy trzech dni.

 

podobnie jak Ty ma nydar - ma bardzo dobrze zaizolowany dom, ale czasem w sierpniu musi dogrzać, bo dom drewniany. w murowanym domu z 20 cm grafitowego styropianu raczej coś takiego nie ma miejsca.

 

a jakie miałeś maksymalne temperatury latem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie ma, bo my cały czas mamy ciepło, a w nocy też mocno wentylujemy i to na bajpasie wymiennika. ale przegrody tak nagrzane, że trzeba naprawdę długiego czasu z temperaturami w okolicy 10°C, żeby dom się wychłodził, a nie dwóch czy trzech dni.

 

podobnie jak Ty ma nydar - ma bardzo dobrze zaizolowany dom, ale czasem w sierpniu musi dogrzać, bo dom drewniany. w murowanym domu z 20 cm grafitowego styropianu raczej coś takiego nie ma miejsca.

 

a jakie miałeś maksymalne temperatury latem?

To tak.... Dom parterowy, w lesie, mocno zacieniony, gwc rurowe bez bypasa, izolacja standardowa. W upały maks 24-25 stopni, ale tylko wtedy gdy upały zagotują już gwc i nie ma już z niego pożytku. Akumulować raczej nie ma u mnie co bo ściany z gazobetonu. Po prostu to Podlasie. W nocy było 10 stopni. Wg jego wielkiej zajebistości arturo wilgotność w jego domu nigdy nie była wyższa niż 50%. Ja mam od dłuższego czasu lekko ponad 60, ale i na zewnątrz jest np. w tej chwili 90% pomimo tego że nie padało od kilku dni. Nie widzę szans na to było przepisowe 50 wewnątrz dopóki nie przyjdzie suchy front pogodowy. To lato tak właśnie wygląda w tym roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...