Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

z deszczowka jak z solarami - idea swietna lecz ekonomicznie nieopłacalne

Przegladajac dane z pobliskiej stacji meteo - ilosc opadow dla mojej miejscowosci w miesiacach maj -wrzesien to ok. 70 mm/miesiac

1 mm opadu deszczu to inaczej 1 litr/m2

 

Dlatego taniej i ekonomiczniej można zrobić wiercąc studnię do podlewania ogrodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przy tak wysokim poziomie wód gruntowych jaki jest u mnie to wystarczy jak wykopię studnię na kilka kręgów i będzie woda do podlewania :D :D

Nie widzę sensu, żeby teraz ryć działkę pod następny zbiornik, wydać kilka tys. i martwić się co zrobić z gliną z wykopów. A jak w końcu podłączą mi kanalizację to deszczówka pójdzie do szamba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę sensu, żeby teraz ryć działkę pod następny zbiornik, wydać kilka tys. i martwić się co zrobić z gliną z wykopów.

Jak już masz ogród zagospodarowany to tak. Jeżeli rosną tam teraz same chwasty to oczywiście zaczyna to się mijać z celem.

A jak w końcu podłączą mi kanalizację to deszczówka pójdzie do szamba.

A jesteś przygotowana na odprowadzenie tej deszczówki do szamba? Bo jeżeli nie, to i tak będziesz musiała przekopać kawałek ogródka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już 3 rok z rzędu tak mam dosyć słońca że ( choć nie wiem czy to by coś zmieniło) nie ustawiałabym okien domu centralnie na wschód i na zachód ( rano tragedia i wieczorem też - co mi po moich pieknych widoczkach skoro codziennie żeby dom sie nie nagrzał mam zasłonięte rolety zew. - bo one naprawdę dobrze izolują) może ustawienie " pod skosem" coś by dało
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha i jeszcze jedno mimo 13 cm styropianu w domu b. się nagrzewa - więc nie dałabym betonu komórkowego ( b. szybko sie ochładza i nagrzewa ) , myślę żę cegła lub inne bloki betonowe są lepsze , ew. zaplanowałabym już dom pod kątem klimatyzacji ( te urządzenia stają się coraz tańsze i coraz powszechniejsze - podobnie jak letnie upały :wink: - no chyba że ja się tak starzeję bo skwar coraz bardziej mi doskwiera :x )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha i jeszcze jedno mimo 13 cm styropianu w domu b. się nagrzewa - więc nie dałabym betonu komórkowego ( b. szybko sie ochładza i nagrzewa ) , myślę żę cegła lub inne bloki betonowe są lepsze , ew. zaplanowałabym już dom pod kątem klimatyzacji ( te urządzenia stają się coraz tańsze i coraz powszechniejsze - podobnie jak letnie upały :wink: - no chyba że ja się tak starzeję bo skwar coraz bardziej mi doskwiera :x )

 

Poczytaj sobie jak na innych wątkach ludzie wychwalaja okna dachowe.

Ludzie maja po 8 sztuk i sa zadowoleni.

Zamiast klimatyzacji ktora nie jest zdrowa moze trzeba na wzor niektorych panstw z poludnia europy trzeba budowac domy z przyziemiem lub piwnica i przenosci sie tam w letnich miesiacach?

Jak to jest ze w takiej Bulgarii przy wyzszej temperaturze zewnetrznej potrafi byc w domu chlodniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę się wtrącić,bo chciałabym usłyszeć tych szczęsliwców,którzy mają po 8 okien(np.ja!!!) i są zadowoleni z tych okien po kilku dniach upału?! właśnie weszłam do pokoju syna (od zachodu-dwa veluxy) gdzie są opuszczone zewnetrzne rolety i wewnętrzne "duetki" i ... prawie omdlałam :wink:

Dodam,że dach z dachówki ceramicznej i ocieplenie chyba najlepsze z możliwych(m.in."super polinum"na strychu) :(

gdyby nie klimatyzacja-ta niezdrowa!to na pewno musielibysmy jak piszesz "zejść do podziemia" :wink: -tylko mnie by się tam raczej nie podobało :wink:

a swoją drogą ciekawe jak to jest,że w krajach trochę lepiej rozwinietych jak my od lat mają klimatyzację od biur po auta i umieralność nie większa niz u nas.

Jeśli jednak ktoś bardziej lubi zdrową reanimację to dlaczego nie...

Pozdrawiam i namawiam użytkowników domów z poddaszem użytkowym do tego wynalazku.Komfort spania i odpoczynku niewspółmierny do kosztów,a klimatyzator wystarczy włączyć dosłownie na chwilę.Nikt raczej nie lubi siedzieć w chłodni.Aaaa, i może być opcja grzania co sprawdza się gdy np.za oknem zimno,a sezon grzewczy skończony lub odwrotnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co miał na celu ten post :"Poczytaj sobie jak na innych wątkach ludzie wychwalaja okna dachowe.

Ludzie maja po 8 sztuk i sa zadowoleni.

Zamiast klimatyzacji ktora nie jest zdrowa moze trzeba na wzor niektorych panstw z poludnia europy trzeba budowac domy z przyziemiem lub piwnica i przenosci sie tam w letnich miesiacach?

Jak to jest ze w takiej Bulgarii przy wyzszej temperaturze zewnetrznej potrafi byc w domu chlodniej"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co miał na celu ten post :"Poczytaj sobie jak na innych wątkach ludzie wychwalaja okna dachowe.

Ludzie maja po 8 sztuk i sa zadowoleni.

Zamiast klimatyzacji ktora nie jest zdrowa moze trzeba na wzor niektorych panstw z poludnia europy trzeba budowac domy z przyziemiem lub piwnica i przenosci sie tam w letnich miesiacach?

Jak to jest ze w takiej Bulgarii przy wyzszej temperaturze zewnetrznej potrafi byc w domu chlodniej"

Na paru innych watkach tocza sie zaciete dyskusje na temat wyzszosci okien dachowych nad oknami w szczytach. W Polsce latem slonce potrafi dac do 800 W/m2. Czyli majac 8 okien 79 cm x 149 cm mamy 8m2 padania promieni słonecznych. Przyjmujac srednio 5 godzin swiecenia w okno mamy na poddaszu podobny efekt jak miec przez 5 godzin włączone 8 grzejnikow 800 Watowych.

A jesli dawac okna dachowe po to by latem zasłaniac je żaluzjami czy roletami a zimą miec zalegajacy snieg - to jaki jest ich sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha i jeszcze jedno mimo 13 cm styropianu w domu b. się nagrzewa - więc nie dałabym betonu komórkowego ( b. szybko sie ochładza i nagrzewa ) , myślę żę cegła lub inne bloki betonowe są lepsze , ew. zaplanowałabym już dom pod kątem klimatyzacji ( te urządzenia stają się coraz tańsze i coraz powszechniejsze - podobnie jak letnie upały :wink: - no chyba że ja się tak starzeję bo skwar coraz bardziej mi doskwiera :x )

ja mam dom w szczerym polu bez żadnego drzewka,dom wybudowany z BK i chłodniutko mam w domku,jakbym miała klimę,dziś gdy upał na dworzu,siedziałam cały dzień w domciu,więc naprawdę niewiem jaki ty masz BK,kolega obok ma z ceramiki i jest u niego naprawdę parno,w życiu niezamieniłabym BK na inny materiał no może jeszcze silka :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak to może jeszcze mi powiesz że w bloku z wilekiej płyty jest chłodniej w upały niż w kamienicy z ceramiki. "U kolegi jest parno bo ma z ceramiki..." świat staje na głowie.

 

Przecież klimat w domu zależy od tylu czynników że czy ceramika czy BK może mieć wpływ ale nie zawsze decydujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gromadzenie deszczówki to nie tylko wzgledy ekonomiczne. To też oszczędnosć wody pitnej ale rozumie, że nie kazdy na to zwraca uwagę.

 

Co zaś sie tyczy BK to u mnie również chłodno, wręcz zakładamy coś z długim rękawem. Ściana 24cmBK+15styro. Elewacja południowo zachodnia, b. duże nasłonecznienie. Jestem mile zaskoczona. Na poddaszu cieplej choc nie ma skwaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam dom w szczerym polu bez żadnego drzewka,dom wybudowany z BK i chłodniutko mam w domku

U mnie w największe upały w domu z BK temperatura nie przekracza 24 stopni. To nie BK jest winne tylko wykonanie, jakość materiału i izolacji.

Do tego ilość okien vs. usytuowanie budynku względem stron świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...