Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak chcesz używać herbicydu, to firma ma mniejsze znaczenie, chyba, ze prowadzisz krucjatę przeciwko koncernowi Monsanto. Ale bać herbicydów trzeba się tak ogólnie, to nie woda, by lać bez umiaru na ogród. Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich

 

Przekopałam ogród glebogryzarką z zamiarem zrobienia w tym roku trawnika i warzywnika.

Ale glebogryzarka kopie płytko, obornika na działce nigdy nie było i chyba z tym trawnikiem trzeba poczekać. Warzywa i kwiatki na próbę posadzę.

Na działce nie rośnie nic poza perzem, który powoli wyłazi i pokrzywami w rogu. Suchy perz powybierałam, zielony wykopuję. Gdy wyjdzie go więcej popsikam randupem (choć wolałabym uniknąć).

Co mam zrobić z tym kawałkiem ziemi czekającym na trawę ? Tę grykę można teraz posiać ?

Na tej gołej ziemi tak czy inaczej coś się zasieje.

 

znalazłam artykuł o nawozach zielonych http://www.eko-uprawy.pl/warzywnictwo/warzywnictwo-baza-wiedzy/414-nawozy-zielone-jak-je-stosowac

gleba u mnie ciężka, gliniasta, na sąsiednich polach rosną zboża, rzepak i kukurydza, to chyba dobra, tylko zbita

z opisu pasowałaby mi gryka i łubin, lucerna może (nie wiem co oznacza wilgotno w żargonie rolniczym), z koniczyną byłoby ładnie :)

- za rok w maju potrzebuję ładny trawnik

Edytowane przez ollencja
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz terminy siewu poszczególnych gatunków na nawóz zielony:

http://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodnictwo/Nawożenie/Nawozy_zielone

 

Miejsce odchwasczzone nalezy chronić przed zachwaszczeniem - albo okryć włókniną, albo obsiać jak najszybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu działka została wyrównana, teraz będzie glebogryzarką zruszona i zgrabiona. Zastanawiam się jaką trawę kupić i ile. Potrzebuję jej na ok 700m2.

Sęk w tym , że wprowadzę się może za 4-5 lat , czy jest sens kupować jakąś super dobrą trawę czy po tym okresie i tak trzeba będzie jeszcze raz wszystko glebogryzarką i od nowa siać? Wiadomo , że na działce z budową taka trawa będzie miała ciężko i nie będe jej kosił co tydzień czy co dwa. Muszę coś posiać aby to jakoś wyglądało i po deszczu błota nie było , a w suche dni dało się coś zrobić grilla czy coś.

Jaką kupić trawę i ile ?

 

I takie pytanko czy najpierw sieje się trawę czy sadzi tuje wokół działki przy płocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie już nie będzie żadnych takich prac na dworze, została już wykończeniówka, no chyba , że ocieplenie.

Chodzi mi o to czy po tylu latach i tak trzeba będzie jeszcze raz siać trawę aby była ładna? wiadomo , na 1/2 działki nie bedzie już nic robione więc nikt jej nie zniszczy.

 

Dlaczego sahara? Teren jest dość mokry.

 

 

Jaka jest kolejność sadzenia tujek względem trawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie już nie będzie żadnych takich prac na dworze, została już wykończeniówka, no chyba , że ocieplenie.

Chodzi mi o to czy po tylu latach i tak trzeba będzie jeszcze raz siać trawę aby była ładna? wiadomo , na 1/2 działki nie bedzie już nic robione więc nikt jej nie zniszczy.

 

Tu nie chodzi o zniszczenie, tylko o brak pielęgnacji. Jak trawnik chociaż raz zakwitnie jest do likwidacji, bo zamienia się w twarde ściernisko. A nie planujesz kosić co 7 dni.

 

Dlaczego sahara? Teren jest dość mokry.

 

Tego nie napisałeś. Trawnik potrzebuje gleby przepuszczalnej. Jak masz wilgotne gliny, gdzie woda stoi po roztopach to ci wygnije bez rozluźnienia gleby.

 

 

Jaka jest kolejność sadzenia tujek względem trawy?

 

Prawidłowa kolejność zakładania ogrodu to:

1. prace ziemne, instalacje, poprawianie właściwości gleby (odczyn, przepuszczalność), wytyczanie docelowego poziomu ogrodu

2. Budowa elementów architektury, ścieżek, podjazdów

3. Tyczenie rabat i sadzenie roślin

4. Siew trawnika

 

 

Mam właśnie taką sytuację:

klient ma pięknie zagospodarowany trawnik, który kosztował go sporo kasy. I dopiero teraz chce przystąpić do zakładania ogrodu, układania bruków. Firma wykonawcza nie podejmie się tego bez zgody na likwidację trawnika.

Dlaczego? Bo poziom trawnika nie ma nic wspólnego z docelowym poziomem nawierzchni. Poza tym częśc prac w ogrodze będzie wymagała wjechania cięzszego sprzętu (np. mini spychacza), który i tak zniszczy fragmenty trawy. Innymi słowy pieniadze na trawnik zostały wyrzucone w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam działkę 1100 m2 ( 70 % trawa) i w zeszłym roku późna wiosną sadziliśmy trawę Barenbrug Exclusor.

Moje główne spostrzeżenia:

 

1. Trzeba bardzo dobrze przygotować podłoże - u nas najpierw glebogryzarka (my mieliśmy podłoże mega gliniaste, przy suszy twarde jak kamień) , wybranie chwastów, dowiezienie ok. 30 cm. ziemi (braliśmy ze żwirowni przesianą, taką co ogrodnicy brali pod trawniki właśnie), sami przesialiśmy ją przez sito - kamieni mega dużo, rozgrabienie / walcowanie / wyrównywanie deską na sznurku -wielokrotne i myślałam, że się nigdy nie skończy!!! nabawiłam się zapalenia mięśnia karku od grabienia!!!

 

2. Bezwzględny mus posiadania podlewania ogrodowego - założone po glebogryzarce, ale przed nawożeniem ziemi tylko zraszacze odpowiedni wysoko wyprowadziliśmy.

 

3. Po zwalcowaniu ziemi wszystko okryliśmy czarną folią budowlaną - aby przez 2 tyg. nie wyrosły nam chwasty - nie mieliśmy czasu, żeby siać od razu

 

4. Po 2 tyg. trawę zasialiśmy i czekaliśmy - dużo podlewaliśmy - na początku 3-4 x dziennie po 5-8 min. na se. kcję - najważniejsze to OKRYĆ NASIONA CIENKĄ WARSTWĄ GLEBY I ZWAŁOWAĆ

 

5. Najpierw wyrastały chwasty!!! - trawa prawie wcale - wszystkie chwasty ręcznie wyrywałam chodząc na paluszkach po młodziutkiej trawce.

 

6. Dużo, dużo cierpliwości - trawa wyrasta nawet do 3 m-cy!!!

 

7. Po 3 m-cach trzeba było sypnąć nawozem z azotem, bo zaczęła żółknąć - my sypaliśmy NovaTec firmy Compo

 

8. No i cały czas odchwaszczanie ręczne - ponoć na świeża trawę lepiej nie sypać niczym na dwuliścienne.

 

Obecnie trawa jest super, piękna zielona, teraz chwasty już prawie nie rosną, trawa wszystko zdominowała.

Ważne jest również odpowiednie rozsypywanie nawozów, bo u nas po jesiennym sypnięciu jeszcze teraz widać jak nierówno było sypane.

 

Sąsiad w momencie kiedy my sialiśmy rozwinął 1000 m2 trawy z rolki - były momenty, że chciałam już taką kupić i rozłożyć na to nasze nędzne coś co było ponoś trawnikiem! Dziś my mamy piękny trawnik - bez ani jednego chwastu(ani razu nie sypaliśmy na dwuliścienne), a sąsiad ma żółknącą masakrę z ogromem chwastów!

 

Jednym słowem do pięknego trawnika potrzeba bardzo wiele cierpliwości połączonej z ciągłą pielęgnacją (nawożenie/odchwaszczanie/nawadnianie) i wszystkim zakładającym trawnik głównie tej cierpliwości życzę :)

Edytowane przez skorlaje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym nie dyskredytowała trawnika z rolki, tylko brak umiejętności rozkładania czy pielęgnacji przez sąsiada.

 

Przecież i to i to jest trawą.

 

Trawnik jest bardzo upierdliwy w zakładaniu, drogi w utrzymaniu. Niewielu klientów to rozumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda.

Tylko jak samemu założymy trawę, to wiemy jaka to i co ewentualnie może być z nią nie tak - a tak to trochę w ciemno idziemy.

 

Na pewno sąsiad nic z nią od rozłożenia nie zrobił - i to pewnie wina tej masakry.

 

Ja akurat lubię pielić chwasty - potrafię 3 godziny kucać i tylko to robić, lubię też kosić, nawozić itp., ale kasy na to idzie co niemiara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam działkę 1100 m2 ( 70 % trawa) i w zeszłym roku późna wiosną sadziliśmy trawę Barenbrug Exclusor.

Moje główne spostrzeżenia:

 

1. Trzeba bardzo dobrze przygotować podłoże - u nas najpierw glebogryzarka (my mieliśmy podłoże mega gliniaste, przy suszy twarde jak kamień) , wybranie chwastów, dowiezienie ok. 30 cm. ziemi (braliśmy ze żwirowni przesianą, taką co ogrodnicy brali pod trawniki właśnie), sami przesialiśmy ją przez sito - kamieni mega dużo, rozgrabienie / walcowanie / wyrównywanie deską na sznurku -wielokrotne i myślałam, że się nigdy nie skończy!!! nabawiłam się zapalenia mięśnia karku od grabienia!!!

 

2. Bezwzględny mus posiadania podlewania ogrodowego - założone po glebogryzarce, ale przed nawożeniem ziemi tylko zraszacze odpowiedni wysoko wyprowadziliśmy.

 

3. Po zwalcowaniu ziemi wszystko okryliśmy czarną folią budowlaną - aby przez 2 tyg. nie wyrosły nam chwasty - nie mieliśmy czasu, żeby siać od razu

 

4. Po 2 tyg. trawę zasialiśmy i czekaliśmy - dużo podlewaliśmy - na początku 3-4 x dziennie po 5-8 min. na se. kcję - najważniejsze to OKRYĆ NASIONA CIENKĄ WARSTWĄ GLEBY I ZWAŁOWAĆ

 

5. Najpierw wyrastały chwasty!!! - trawa prawie wcale - wszystkie chwasty ręcznie wyrywałam chodząc na paluszkach po młodziutkiej trawce.

 

6. Dużo, dużo cierpliwości - trawa wyrasta nawet do 3 m-cy!!!

 

7. Po 3 m-cach trzeba było sypnąć nawozem z azotem, bo zaczęła żółknąć - my sypaliśmy NovaTec firmy Compo

 

8. No i cały czas odchwaszczanie ręczne - ponoć na świeża trawę lepiej nie sypać niczym na dwuliścienne.

 

Obecnie trawa jest super, piękna zielona, teraz chwasty już prawie nie rosną, trawa wszystko zdominowała.

Ważne jest również odpowiednie rozsypywanie nawozów, bo u nas po jesiennym sypnięciu jeszcze teraz widać jak nierówno było sypane.

 

Sąsiad w momencie kiedy my sialiśmy rozwinął 1000 m2 trawy z rolki - były momenty, że chciałam już taką kupić i rozłożyć na to nasze nędzne coś co było ponoś trawnikiem! Dziś my mamy piękny trawnik - bez ani jednego chwastu(ani razu nie sypaliśmy na dwuliścienne), a sąsiad ma żółknącą masakrę z ogromem chwastów!

 

Jednym słowem do pięknego trawnika potrzeba bardzo wiele cierpliwości połączonej z ciągłą pielęgnacją (nawożenie/odchwaszczanie/nawadnianie) i wszystkim zakładającym trawnik głównie tej cierpliwości życzę :)

Ekstra opis, jeszcze zdjęcia trawnika poproszę.

U mnie właśnie pomału będę równał, nasiona exclusora już czekają na sianie, które planuję na 2 połowę maja (tak zalecają).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na forum wyczytałem że PH ziemi pod trawnik powinna mieć pomiędzy 6-6,5 ja mam 7 czy powinienem się tym przejmować czy lekko skwasić glebę , jeśli tak to jakim preparatem i ile trzeba czekać po aplikacji preparatu do wysiewu trawy, dodam ze zakupiłem nasiona Barenbrug Green Universal.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...