Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość grend
a czym różni się potrzeba środowiskowa trawy z rolki a trawy z siewu?

Ładną trawę utrzymasz na każdym przepuszczalnym materiale.

 

bo trawa z siewu nie urosnie tobie na piach...

Nie wiem do czego ta rozmowa zmierza ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urośnie. Pytanie tylko jak będzie ładna, ale to już kwestia utrzymania odpowiedniej wilgotności podłoża, prawidłowej pielęgnacji i regularnego nawożenia.

 

michalz2x

Podstawowy, dominujący gatunek w mieszance uniwersalnej to powinna być raczej kostrzewa czerwona - w odmianach kępowych i rozłogowych.

Życica szybko rośnie, może się łatwo wykłaszać przy zbyt rzadkim koszeniu (np. jak wyjedziecie na wczasy), przez co robi się twarda. Bardziej nadaje się na mieszanki sportowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam serdecznie, krótko opisze historie mojego ogrodu. Mianowicie na powierzchni ok. 400m2 przez jakieś 20 lat nic się nie działo, totalny nieużytek. Jakiś miesiąc temu zaczęliśmy wspólnie z żona doprowadzać do ładu tą "dżunglę". Najpierw dwukrotne spryskanie silną mieszanką Rundapu, po uschnieciu chwastów dwukrotnie przejazd glebogryzarka i wygranie wszystkiego (możecie sobie wyobrazić jaka to była orka - korzenie od pokrzyw o średnicy 1cm, ale daliśmy radę). Od jakiegoś tygodnia ziema leży nie tykana i powoli przebijają się chwasty, a chciałem wysiać trawę. I teraz pytania:

1. Czy muszę pelić wszystko i wyciągać chwast po chwaście przed wysianiem?

2. Większa cześć ogrodu (4/5) ma bardzo dobra ziemie, niektóry mówią że to 2/3 klasa ale ja sie nie znam, ale w jednym miejscu mam trochę piachu/żwiru, chyba pozostałości ze starej budowy bo pełno gruzu ta, było. Jaka trawę zastosować i jaki nawóz żeby coś tam urosło? Nie chce inwestować w trawę z rolki, tylko samemu budżetowo załatwić sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

no i u mnie przyszedł czas na trawę.

 

Mam jej do posiania aż 1600 m2 - dlatego cena jest dość istotna.

Działka mocno nasłoneczniona, cień tylko od domu.

 

zastanawiam się nad:

 

http://allegro.pl/trawa-sloneczny-ogrod-tereny-suche-sloneczne-25kg-i6756479988.html

skład:

SKŁAD MIESZANKI:

Ilość %

 

Nazwa składnika

25% Życica trwała Naki, Temprano (lolium perenne)

15% Życica wielokwiatowa Turtetra (Lolium multiflorum)

20% Kostrzewa czerwona Areta, Adio

(Festuca rubra rubra)

20% Kostrzewa Trzcinowa Fawn, Finelawn

(festuca arundinacea)

20% Życica westerwoldzka Kajana (Lolium westerwoldicum)

.

LUB*

 

 

Nazwa składnika

20% Życica trwała Bokser (lolium perenne)

35,6% Życica westerwoldzka Koga (Lolium westerwoldicum)

4,4% Kostrzewa czerwona Areta

(Festuca rubra rubra)

15% Kostrzewa Trzcinowa FAWN

(festuca arundinacea)

20% Życica trwała NUI (lolium perenne)

5% Kostrzewa szczeciniasta Bornito (festuca ovina)

 

 

 

albo - http://allegro.pl/trawa-odprona-na-susze-trawnik-nasloneczniony-25kg-i6807555208.html

 

skład:

SKŁAD MIESZANKI*:

Ilość %

 

Nazwa składnika

5,25% Kostrzewa trzcinowa Romina (festuca arundinacea)

14,75% Kostrzewa trzcinowa Meandre (festuca arundinacea)

55% Kostrzewa czerwona Areta (festuca rubra)

25% Kostrzewa szczeciniasta Bornito (festuca ovina)

l

ub

 

 

Nazwa składnika

40% Kostrzewa trzcinowa Finelawn (festuca arundinacea)

10% Kostrzewa czerwona Casanova (festuca rubra)

40% Kostrzewa czerwona Areta (festuca rubra)

10% Rajgras angielski Bokser (lolium perenne)

 

 

Czy macie jakieś inne propozycję?

z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życica westerwoldzka to trawa pastewna, jednoroczna.

Kostrzewa trzcinowa to silnie rosnący, szerokolistny gatunek na trawniki sportowe lub na pastwiska. Odmiana Fawn jest odmiana niby wieloużytkową, ale ze wskazaniem na pastewną, ewentualnie do parków, gdzie się o trawniki nie dba.

 

Nic dziwnego, że mieszanki tanie :) Sprzedają je cwaniacy. Ceny nasion traw pastewnych są o wiele niższe niż traw dekoracyjnych.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, krótko opisze historie mojego ogrodu. Mianowicie na powierzchni ok. 400m2 przez jakieś 20 lat nic się nie działo, totalny nieużytek. Jakiś miesiąc temu zaczęliśmy wspólnie z żona doprowadzać do ładu tą "dżunglę". Najpierw dwukrotne spryskanie silną mieszanką Rundapu, po uschnieciu chwastów dwukrotnie przejazd glebogryzarka i wygranie wszystkiego (możecie sobie wyobrazić jaka to była orka - korzenie od pokrzyw o średnicy 1cm, ale daliśmy radę). Od jakiegoś tygodnia ziema leży nie tykana i powoli przebijają się chwasty, a chciałem wysiać trawę. I teraz pytania:

1. Czy muszę pelić wszystko i wyciągać chwast po chwaście przed wysianiem?

2. Większa cześć ogrodu (4/5) ma bardzo dobra ziemie, niektóry mówią że to 2/3 klasa ale ja sie nie znam, ale w jednym miejscu mam trochę piachu/żwiru, chyba pozostałości ze starej budowy bo pełno gruzu ta, było. Jaka trawę zastosować i jaki nawóz żeby coś tam urosło? Nie chce inwestować w trawę z rolki, tylko samemu budżetowo załatwić sprawę.

 

1. Odchwaszczasz, oczyszczasz i natychmiast siejesz. Nie możesz zostawić odchwaszczonego ugoru, bo stale będzie coś kiełkowało , wysiewało się.

Zagrab glebę - młode siewki chwastów w ten sposób wyrwiesz. Ale jak wschodzi ci perz, to lepiej odczekać i znów użyć herbicydu.

2. Nie mieszaj na dużej powierzchni dwóch różnych mieszanek trawnikowych bo będzie to widać. Tam gdzie masz piach dosyp żyznej ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem również jak wiele osób tutaj na etapie zakładania trawnika. Od jakiegoś czasu czytam o mieszankach traw, ale im więcej czytam tym mniej wiem :D

Jak większość chyba chciałbym mieć trawnik z fajna gęstą trawą, a jak wyjdzie zobaczymy. Na obecna chwilę mam na oku dwie mieszanki. Proszę o opinię, czy będzie z nich coś fajnego:

 

Zestaw 1

Życica trwała Eterlou - 8%

Życica trwała Esquire - 47%

Kostrzewa czerwona Casanova - 40 %

Wiechlina łąkowa Geronimo – 5%

 

Zestaw 2

Kostrzewa czerwona Nimba - 25%

Kostrzewa czerwona Rapsodia - 25%

Życica trwała Bokser - 20%

Życica trwała Fancy - 20%

Wiechlina Łąkowa Geronimo - 5%

Kostrzewa trzcinowa Olimpic Gold - 5%

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozdobne, dekoracyjne trawniki przydomowe o niewysokim stopniu użytkowania (ot, pobieganie z dziećmi) powinny składać się głownie z kostrzewy czerwonej (min. 50 % w dwóch odmianach) z domieszką życicy trwałej (Bokser, Berkut, Aut) , wiechliny (Geisha, Balin, Oxford) lub mietlicy. Przy słabszej glebie i nieregularnym podlewaniu w mieszance powinna dojść kostrzewa owcza i kostrzewa trzcinowata - ale ta ostatnia w odmianie wąskolistnej i wolnorosnącej (Fawn, Rahela)!

 

Na trawniki intensywnie użytkowane (sportowe) głównym składnikiem może być kostrzewa trzcinowata i życica trwała, ale to wiąże się z gorszym wyglądem samego trawnika i koniecznością bardzo częstego koszenia. Trawy sportowe bardzo szybko rosną!

 

Dlaczego mieszanki trawnikowe są drogie? Bo DOBRA mieszanka ma dużo DROGICH nasion kostrzewy czerwonej.

 

Poza tym sprawdźcie czy odmiany, które mają być w mieszance nie są odmianami pastewnymi :

Życica: trwała Naki, Nui, Tove

Wiechlina: Struga, Skiz, Harfa, Tęcza

kostrzewa: Kos, Bargaret, Juka, barma i in.

 

 

TRAWNIK to jeden z najdroższych i najbardziej pracochłonnych roślinnych elementów w ogrodzie!

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, że wiechlinę się wykorzystuje na boiska sportowe. Ale wówczas faktycznie koszt nasion jest bardzo wysoki a trawnik wolno kiełkuje i wolno zieleni się na wiosnę. Raczej do profesjonalnych zastosowań a nie przydomowych.

A dwa ostatnie posty świadczą o szukaniu mieszanek tanich, więc opisałam podstawowe cechy żeby co chwila ktoś nie zadawał tych samych pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno w internecie natrafiłem na takie nasiona: https://www.ceneo.pl/29365347

Jest to ponoć trawa sportowa, chwalą się, że wolno rośnie. Rozumiem, że to ściema? Szczególnie, że cena niewysoka.

 

Na ceneo są o niej dwie opinie (jaka jest ich wiarygodność?) i żadna nie dotyczy tego, że wolno rośnie.

 

Składnik: zycica trwała Grasslands Nui - 20% - przeczytaj co o tej odmianie napisałam powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Prześledziłem wszystkie wpisy odnośnie zakładania trawnika i rodzajów traw ale...

Mam dosyć złożoną sytuację:

1. Gleba na połowie powierzchni to głównie piasek.

2. Pozostała połowa to gleba z igliwiem (rosną sosny).

3. Wcześniej wszystko zachwaszczone ale obecnie chwasty usunięte z pomocą glebogryzarki.

 

Zamierzam glebę potraktować Roundapem. Następnie wałowanie, rozplantowanie dowiezionej ziemi, ponowne wałowanie.

Jaki rodzaj trawy zastosować tak aby rosła w części nasłonecznionej (orientacja południowa) ale i części zacienionej przez sosny (też część południowa)? Czy dodatkową ziemię plantować również pod sosnami?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...