Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomysły na zagospodarowanie skarpy koło domu


Recommended Posts

mam geokratę na skarpie o dość stromym nachyleniu (45st. z pewnością, może trochę więcej), wysokości od 1 do 2m i długości prawie 20m, z pewnością spełnia swe zadanie podtrzymania skarpy ale

1) fatalnie się w niej sadzi rośliny (krata o oczkach 20x26cm) oczka są małe, mogę sadzić małą łopatką z małych doniczek lub nadcinać kratę no i nie da się wykopać pionowego dołka bo krata ma ok 10 cm, nawet gołokorzeniowe pęcherznice ciężko się sadziło

2) niewygodnie się pieli bo "kłuje" w kolana (zwykle pielę po czterech a nie w kucki), chwasty lubią się zazębiać między kratkami

3) pod wpływem opadów i podlewania odsłoniła się, nie ma opcji wysypania kory, dopóki nie zarośnie estetyka skarpy jest dość umowna

mając to doświadczenie, biorąc pod uwagę koszt wykonania tego "usztywnienia" zrobiłabym teraz murek oporowy o wys ok.ok 80cm, dorzuciłabym ziemi i zrobiła wysoką rabatę z małym nachyleniem, wtedy rośliny szybciej zasłoniłyby płot sąsiadów, byłoby "czyściej" optycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Hmm, dziękuje za informacje.

To mam kolejny pomysł. GAZONY ustawione w lekką skarpę - wychodzi taniej niż geokrata w moim przypadku....

Czy ktoś się orientuje czy na to trzeba mieć pozwolenie na budowę (jak przy tradycyjnym murze oporowym) albo zgłoszenie? Czy można robić bez tych ceregieli - byle legalnie... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

No i postanowione. Robimy mały murek oporowy z luźno (nie na zaprawę) ułożonych kamieni tak jak na zdjęciach proponowała Elfir.

2,5 dnia pracy łopatami (ja z żoną) i teren wstępnie wyprofilowany. Będzie to murek 50cm wysokości.

Poniżej zdjęcie, wysokość ścieżki i ogólnie gruntu będzie taki jak przy podmurówce domu. Piach wybraliśmy niżej bo chcemy tu nawieźć ziemi pod roślinki, pod ścieżkę podrzucimy piasek, teren uformujemy z lekkim spadkiem w kierunku ogólnego spadku gruntu. Zostaną wykonane maksymalnie naturalistycznie rynny melioracyjne które sprowadzą wodę do beczki 1000 litrów zakopanej w najniższym punkcie działki. Woda z dachu również tam popłynie.

 

DSCN0551.jpg

DSCN0537.jpg

Murek będzie wykonany na podsypce z drobnego tłucznia, gdzieś przeczytałem, że nie trzeba robić fundamentu betonowego bo musiałby on być na głębokość strefy przemarzania czyli jak u nas 1,2m... Wykopiemy dół na jakieś 30-40cm, wyłożymy geowłókniną i wsypiemy kruszywo.

Murek z piaskowca zacznie się od wysokości tej ziemi przy podmurówce po linii wstępnie uformowanej co widać na zdjęciu. W rogu skarpy, tam gdzie jest usypany czysty piach planujemy schody również z piaskowca. Mam nadzieję że będzie ładnie. Na razie niech się piach ubija, humusik i murek zrobimy jesienią.

A tu łupanie kamienia na murki. Materiału tronie jest. :D

DSCN0530.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
ziemia ci zjedzie po deszczu. Raczej kopać dołki w łupku trzeba by było i sadzić rośliny, które w naturze porastają skały, np. świerki, sosny

 

Dzieki Elfir za szybka odpowiedz. "Koparkowy" jak robil skarpe, to twierdzil, ze zrobi tak, zeby jeszcze mozna bylo ziemi nasypac tak, coby nie zjechala...ile w tym prawdy, to nie wiem, bo kompletnie sie nie znam :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

suchy murek może mieć ok 50 cm, chociaż na niektórych rysunkach pokazują i 120 cm. Ale moim zdaniem zamarzająca zimą wodą może go rozsadzać. Wówczas trzeba pzy takim murze robić warstwy odawdniające a sam murek przewiązywać kamieniami wkopywanymi wgłąb skarpy, więc dla osoby bez doświadczenia, budowa wyższego od 50-60 cm to ryzyko.

 

Ten kamień na zdjęciu jest płaski. A ponieważ piaskowiec jest kruchy, młotkiem w razie trzego mozna go jeszcze obrobićprzy układaniu.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Wracając do kwestii murku...tej wiosny czas na realizacje:)

 

Macie doświadczenie z murkiem z wapienia, jego wytrzymałością? Piaskowiec w okolicach Krakowa dość trudno dostępny w rozsądnych cenach, jak gdzieś dalej to transport trochę zabija. Wapień mógłbym mieć rozbiórkowy za free (więc nawet za kilka lat nie będzie żal wymienić) lub za spoko cenę, ew. z kamieniołomu nowy (mieszanka wapienno-dolomitowa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Witam wszystkich!

ja mam też problem niskiej skarpy na bieżąco.20140930_080059.jpg Nie mam za bardzo pomysłu jak się z tym tematem zmierzyć. Jak widać, z roślin jest posadzona tylko jodła. Ogródek w powijakach, rośliny będę sadzić wiosna jak się skrystalizuje projekt. Na pewno musi być położona siatka na krety na górnej i dolnej płaszczyźnie, bo krecik jest problemem już teraz. Na dole będzie trawnik, na górze kwietna łąka. Kilka pojedynczych drzewek. Macie pomysły, w jaki sposób wzmocnić tą skarpę? Chciałabym aby było możliwie naturalnie, czyli bez wylewania betonu.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie

Edytowane przez anitan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
  • 10 months później...

Witam serdecznie,

Potrzebuje pomocy. Wiele sie mówi na temat skarp w okolicach tarasów i ogrodów. Ja mam problem z terenem przy wejściu do domu.

Dokładniej sprawa dotyczy zniwelowania i zagospodarowania terenu przed frontem domu. Obecnie jest to dom parterowy bez drzwi wejściowych gdyż wchodzi się przez taras w części ogrodowej. Chciałbym zmodernizować tą niedogodność i wstawić drzwi obok garażu, które znajdują się od frontu. Odległość od furtki (jest w poziomie drogi) do ściany frontowej to 4,3 m a do stopniowego zniwelowania jest 1,4 m do poziomu podłogi w piwnicy. Pytanie czy jest szansa zrobienia w tej sytuacjizdjecie.jpg, czegoś ładnego dla oka i funkcjonalnego? Pytam ponieważ mało jest inspiracji z skarpami, murami oporowymi w okolicy wejścia do domu.

Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam serdecznie.:)

Edytowane przez RubyRed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

furtkę odsuń od bramy o kilka metrów i poprowadź stopnie po skosie zabezpieczając różnicę poziomów betonowym murkiem. I tylko poszerz podjazd obok garażu tak, aby objąć drzwi.

 

http://images68.fotosik.pl/1215/55e252f3bdfa38d0.jpg

 

Na priv zrozumiałam, że dom ma parter powyżej poziomu gruntu, a nie poniżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super, hehe dokładnie. Ja też najpierw odpowiedziałem na priv. Zanim zobaczyłem ten wpis. Dzięki wielkie. W rzeczywistości furtka dokładnie stoi w tym miejscu co na Twoim rysunku. Druga scieżka też idealnie kieruje się do tarasu ze schodami, którego nie było widać na przesłanym przeze mnie zdjęciu. Także strzał w 10 ! Powtórzę to jeszcze raz bo sie boję :) : Mam nadzieje, że uda mi się to wyprowadzić tak, aby wszyscy byli przekonani że nie idą do piwnicy tylko do pomieszczeń mieszkalnych. Cała elewacja, drzwi weściowe i garażowe są do zrobienia więc myśle ze jak zrobie jakieś fajne szerokie drzwi z pochwytem to będzie ok. Jeszcze raz dziekuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...