Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Duże przeszklenia w salonie - potencjalne problemy


delta9

Recommended Posts

Witajcie, zawsze chciałem mieć duże przeszklenia w pokoju dziennym. Podczas adaptacji projektu dołożyłem dodatkowe okno w salonie (te po lewej, koło kominka), przez co będę miał dwa okna szerokie na 3m wysokie na 2,5m, przedzielony tylko wąskim pasem cegieł. Dodatkowo, trzecie duże okno będzie w jadalni i będzie narożnikiem łączyć z się z jednym oknem salonowym (widać to na rysunku)

 

Czy widzicie jakieś problemy jeśli chodzi o aranżację wnętrza w przypadku praktycznie całej ściany salonu składającej się ze szkła?

 

http://img689.imageshack.us/img689/8841/archipelagliv6g1pozmian.png

archipelag-liv-6-g1-po-zmianach-murator.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałam piękne aranżacje salonów z takimi przeszkleniami. Osobiście uwielbiam takie kompozycje, zachwycają mnie. Gratuluję pomysłu ( i odwagi - mnie trochę koszty wystraszyły :) ) czekam na pomysły bo tu dziewczyny mają świetne wizje ;) może coś podpatrzę - tak na przyszłość ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 3 góra 4 miejscówki na ustawienie mebli typu komoda, serwantka.

Nie widać szerokości wolnych ścian ale obawiam się, że będziesz musiał zlecić wykonanie mebli na zamówienie.

Jeśli w nowoczesnym stylu je planujesz to większego problemu nie będziesz miał - tylko zasobność portfela. Natomiast większy problem będzie z meblami klasycznymi - fachowców coraz mniej.

 

Podaj jeszcze kierunek świata na ścianie gdzie zaznaczyłeś "to okno dołożyłem".

 

Pomysł rewela :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mocno przeszklonych domach okno traktuje się jak ścianę - na jego tle stawia się kanapę, kominek, telewizor.

 

 

Za to bez sensu tak wielkie okno w kotłowni, nawet, jak jest wąskie a szerokie. Okno kosztuje bardzo dużo. Nie ma sensu lokowac kasy w mało reprezentatywnych pomieszczeniach. Pomyśl też o tym, by niektóre z okien były typu fix - obniży koszty. Przesuwne okno tarasowe to 10 tyś. i więcej.

 

To okno tarasowe wstawiłeś z powodu zysków słonecznych czy lubisz takie okna? Bo dom nie jest pasywny (anie nawet specjalnie energooszczędny), wiec na zyski sloneczne za bardzo nie licz. Raczej na straty ciepla.

 

Ja bym jeszcze tak zmieniła w tym projekcie:

http://images47.fotosik.pl/1697/5ef7ed267280a36a.jpg

 

Jesli w łazience planujesz prysznic, to lekko łazienkę bym powiększyła. Powiekszyłabym też wiatrołap, bo teraz nawet jedna osoba bedzie miała problem wejść do środka i zamknąc drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kendra - również jestem fanem dużych przeszkleń, zacząłem się jednak zastanawiać, z jakimi konsekwencjami musiałbym się liczyć

 

@Charlie - wrzucam obrazek z szerokościami ścian. Meble nowoczesne, proste, bez udziwnień, minimalistyczne. Kierunek salonu to południe z nieznacznym (25 stopni) skrętem na zachód.

 

http://img827.imageshack.us/img827/8841/archipelagliv6g1pozmian.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, po przeczytaniu tematu sądziłam, że rozterki będą dotyczyły termiki, a nie aranżacji wnętrza ;)

 

Ja też mam całą ścianę salonu i jadalni przeszkloną i nie uważam, żeby był jakiś szczególny problem z rozmieszczeniem mebli, ale faktem jest, że wiele rozwiązań doradził nam architekt, a Ty, mniemam, zamierzasz urządzać bez jego pomocy.

Dobrze, że napisałeś o stronach świata - słuszna wydaje się teraz propozycja Elfir z ustawieniem telewizora pod oknem i odwróceniem kanap w kierunku ogrodu. Pamiętaj, że przy Twojej koncepcji, promienie południowego słońca, będą padać centralnie na tv. Chyba, że za każdym razem będziesz zaciągał rolety/żaluzje/zasłony. Poza tym coraz częściej w nowoczesnych wnętrzach odchodzi się od typowych zabudów pod tv i wieszania go na ścianie, a np. stawia się go na nodze na tle okna. Wygląda to bardzo ciekawie. Oczywiście warto wiedzieć też jakie sprzęty audio będą w przyszłości, żeby przewidzieć dla nich miejsce i przygotować instalację elektryczną ( u mnie np. kable będą szły w peszlu w podłodze).

 

Powodzenia! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kendra - również jestem fanem dużych przeszkleń, zacząłem się jednak zastanawiać, z jakimi konsekwencjami musiałbym się liczyć

 

@Charlie - wrzucam obrazek z szerokościami ścian. Meble nowoczesne, proste, bez udziwnień, minimalistyczne. Kierunek salonu to południe z nieznacznym (25 stopni) skrętem na zachód.

 

http://img827.imageshack.us/img827/8841/archipelagliv6g1pozmian.png

 

Cześć,

 

O termikę okien to się nie martw - szyba o współczynniku U = 0,5 W/m2xK + profile okienne ( drewno czy PVC) grubości min 90mm z powodzeniem zakwalifikują przeszklenia/okna w klasie wysoce energooszczędnej. Przesuwki niskoprogowe ( wysokość progu 2,5 cm ) z powodzeniem zapewnią komfort komunikacyjny. Powysyłaj zapytania ofertowe do firm okniarskich w swojej okolicy podając odpowiednie parametry ( rozmiary szerokość x wysokość , parametr szyby U = 0,5, i hasło "przesuwka niskoprogowa ; dodatkowo określ kolor - proponuję biały bo najmodniejszy w tej chwili + opcja z kolorem obustronnym i jednostronnym czyli na zewnątrz np. szary a od środka biały ).

Ze względu na kierunek - płd. zachód masz problem z nasłonecznieniem w okresie letnim. Jeśli nie przysłonisz kierunku padania promieni słonecznych to się ugotujesz w tym salonie. Najprostszym sposobem i najtańszym są drzewa iglaste ale już sporej wielkości :) np. 80 letnie sosny , których pewnie nie masz przed elewacją. W ięc zanim wyrosną to kolejne pokolenie z Twojej krwi będzie z nich korzystać. W związku z tym będziesz zmuszony zainstalować sporą markizę rozkładaną ( najlepiej z opcją sterowania elektrycznego - tzw.kontakt i po problemie kręcenia korbką ). Musi być rozkładana bo w zimie Ci jest nie potrzebna a w okresie burz i silnych wiatrów musi być złożona.

Nie licz, że w naszej strefie klimatycznej będąna jakieś zyski energetyczne - w zimie słońca prawie nie ma ( policz sobie teraz ile tak naprawdę było/jest dni słonecznych ). W Łodzi przez 2 ostanie miesiące były tylko dwa dni słońca.

 

Jeśli chodzi o umeblowanie to nie jest tak źle - dasz radę.Dla mnie największym problemem byłaby pozycja TV - nie może stać vis-a-vis okna ale też nie tyłem przy tej pozycji świata.

Najlepszym miejscem to ściana z kominkiem a kominek do rogu/kąta (wersja narożna kominka ) gdzie krzyżują się dwa rozmiary 396 cm i 383 cm.

Tam gdzie masz rozmiar 108 cm to idealne miejsce na komodę z różnymi akcesoriami pozwalającymi zorganizować wysokoprocentową imprezę. Ale zorientuj się dokładnie jakie są standardowe rozmiary jakiś komód, serwantek czy czegoś tam co pozwoli na wspomnianą funkcję tego mebla. Murarz każdy rozmiar może Ci zafundować ale musisz go kontrolować podczas roboty z miarką w ręku - zwykle robią to co chcą jak nie ma przy nich nadzoru właścicielskiego na zasadzie 10 cm w tą czy tamtą to ... :)

 

Żeby zyskać na tzw.powierzchni wolnej to zainteresuj się konstrukcją stołu jadalnego o dużej powierzchni ale po rozłożeniu go. Nadmierną ilość krzeseł ukryjesz w garażu a przy złożonym stole zostawiasz max 4 sztuki chyba, że masz liczniejszą rodzinę na codzień :)

Są takie wyrafinowane konstrukcje stołów z odpowiednimi mechanizmami.

 

Nie sądzę, żebyś musiał wynajmować jakiegoś architekta wnętrz bo masz prosty salon do ustawki.

Trzymaj się tych przeszkleń bo będziesz miał świetny salon - przestrzenny, jasny i lekki jeśli będziesz trzymał fason na w miarę niskich meblach. Kolory jasne - odcienie bieli. Podłoga obowiązkowy parkiet - nie jakieś popierdułki syntetyczne tylko dechy drewniane o oryginalnej fakturze drewna egzotycznego. Proponuję pod skosem w kierunku prawego górnego rogu ( przekątna ale nie na 45* ). Wydłuży to optycznie salon + oryginalność. Kąt jak wspomniałem nie 45* ale kompatybilny z osią kominka. Ktoś niech Ci zrobi wizualizację takiej podłogi z odpowiednim drewnem - kolorystyki i rodzajów drewna szukaj w necie ( merbau jest fajny).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Charlie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mocno przeszklonych domach okno traktuje się jak ścianę - na jego tle stawia się kanapę, kominek, telewizor.

 

 

Za to bez sensu tak wielkie okno w kotłowni, nawet, jak jest wąskie a szerokie. Okno kosztuje bardzo dużo. Nie ma sensu lokowac kasy w mało reprezentatywnych pomieszczeniach. Pomyśl też o tym, by niektóre z okien były typu fix - obniży koszty. Przesuwne okno tarasowe to 10 tyś. i więcej.

 

To okno tarasowe wstawiłeś z powodu zysków słonecznych czy lubisz takie okna? Bo dom nie jest pasywny (anie nawet specjalnie energooszczędny), wiec na zyski sloneczne za bardzo nie licz. Raczej na straty ciepla.

 

Ja bym jeszcze tak zmieniła w tym projekcie:

http://images47.fotosik.pl/1697/5ef7ed267280a36a.jpg

 

Jesli w łazience planujesz prysznic, to lekko łazienkę bym powiększyła. Powiekszyłabym też wiatrołap, bo teraz nawet jedna osoba bedzie miała problem wejść do środka i zamknąc drzwi.

 

Dzięki Elfir za sugestie.

 

Nie wiedziałem, że można stawiać meble/sprzęty na tle wysokich oraz szerokich okien. Muszę o tym poczytać.

 

Z oknem w kotłowni faktycznie się zastanowię, czy potrzebne jest takie duże.

 

Odnośnie fixów, zgadza się. Część okien na parterze będzie nie otwieralna, m.in. dwa z trzech największych przeszkleń salonowych, dwa okna w kuchni oraz okno w dolnej toalecie.

 

Duże okna wstawiłem raczej ze względów estetycznych, nie liczę zyski cieplne bo słońca zimą za dużo nie ma. Odnośnie energooszczędności, nie jest to budynek pasywny, zleciłem wykonanie audytu i celuję w dom 4-5 litrowy.

 

Ciekawe sugestie wprowadziłaś na rysunku.

 

Czy kominek przy oknie nie spowoduje, że ciepło będzie "szło w szyby"?

 

Telewizor na tej ściance - fajnie. Musiałbym go tylko ustawić symetrycznie. Nie znam dokładnego wymiaru tej ściany, może zmieściłby się tak, aby nie wystawał, albo wystawał równomiernie z każdej strony.

 

Odnośnie kuchni - z czego wynikają zamiany miejsc lodówki oraz pieca? Rozumiem, że ten klocek z "X" to szafa aż do sufitu. "P" to pralka?

 

Wiatrołap faktycznie jest mały, ciekawa jest Twoja propozycja powiększenia go. Z jednej strony chciałbym zachować szafę tak jak na rysunku, z drugiej zmieścić miejsce do siedzenia, aby założyć buty. Zakładanie butów sobie i dziecku na stojąco to koszmar. Ogólnie, całość przebierania/ubierania 4 osobowej rodziny chciałbym robić w tym powiększonym przez Ciebie pomieszczeniu. Miejsce do siedzenia wyobrażam sobie mniej więcej tak (w innym stylu, chodzi o funkcjonalność)

 

http://img259.imageshack.us/img259/8136/przedsionek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, po przeczytaniu tematu sądziłam, że rozterki będą dotyczyły termiki, a nie aranżacji wnętrza ;)

 

Ja też mam całą ścianę salonu i jadalni przeszkloną i nie uważam, żeby był jakiś szczególny problem z rozmieszczeniem mebli, ale faktem jest, że wiele rozwiązań doradził nam architekt, a Ty, mniemam, zamierzasz urządzać bez jego pomocy.

Dobrze, że napisałeś o stronach świata - słuszna wydaje się teraz propozycja Elfir z ustawieniem telewizora pod oknem i odwróceniem kanap w kierunku ogrodu. Pamiętaj, że przy Twojej koncepcji, promienie południowego słońca, będą padać centralnie na tv. Chyba, że za każdym razem będziesz zaciągał rolety/żaluzje/zasłony. Poza tym coraz częściej w nowoczesnych wnętrzach odchodzi się od typowych zabudów pod tv i wieszania go na ścianie, a np. stawia się go na nodze na tle okna. Wygląda to bardzo ciekawie. Oczywiście warto wiedzieć też jakie sprzęty audio będą w przyszłości, żeby przewidzieć dla nich miejsce i przygotować instalację elektryczną ( u mnie np. kable będą szły w peszlu w podłodze).

 

Powodzenia! :)

 

Termicznie się nie obawiam - okna mam przeliczone jeśli chodzi o przenikalność cieplną. Dodatkowo zagęszczę podłogówkę w okolicach okien.

 

Z architektem to sprawa wygląda tak, że będę szukał - szczególnie zależy mi na projekcie funkcjonalnym, mniej na koncepcyjnym czy wykonawczym. Dom nie jest duży, chcę sensownie wykorzystać jego potencjał.

 

Wstępnie poszukał zdjęć jak mógłby wyglądać TV na tle szyby, ale nic nie znalazłem - będę szukał dalej. Obawiam się jednak widoku od strony ogrodu i ogólnie zasłonięcia okna, przez które chcę widzieć niski, drewniany taras i trawę, będące niejako przedłużeniem salonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O termikę okien to się nie martw - szyba o współczynniku U = 0,5 W/m2xK + profile okienne ( drewno czy PVC) grubości min 90mm z powodzeniem zakwalifikują przeszklenia/okna w klasie wysoce energooszczędnej. Przesuwki niskoprogowe ( wysokość progu 2,5 cm ) z powodzeniem zapewnią komfort komunikacyjny. Powysyłaj zapytania ofertowe do firm okniarskich w swojej okolicy podając odpowiednie parametry ( rozmiary szerokość x wysokość , parametr szyby U = 0,5, i hasło "przesuwka niskoprogowa ; dodatkowo określ kolor - proponuję biały bo najmodniejszy w tej chwili + opcja z kolorem obustronnym i jednostronnym czyli na zewnątrz np. szary a od środka biały ).

 

Projekt zakłada, że U dla całego okna (szyba+rama) wynosi nie więcej niż U = 0,9. Czyli musiałbym tak dobrać ramy, żeby nie przekroczyć tej wartości. Dzięki za sugestie co do przesuwki niskoprogowej, przyda się.

 

Ze względu na kierunek - płd. zachód masz problem z nasłonecznieniem w okresie letnim. Jeśli nie przysłonisz kierunku padania promieni słonecznych to się ugotujesz w tym salonie. Najprostszym sposobem i najtańszym są drzewa iglaste ale już sporej wielkości :) np. 80 letnie sosny , których pewnie nie masz przed elewacją. W ięc zanim wyrosną to kolejne pokolenie z Twojej krwi będzie z nich korzystać. W związku z tym będziesz zmuszony zainstalować sporą markizę rozkładaną ( najlepiej z opcją sterowania elektrycznego - tzw.kontakt i po problemie kręcenia korbką ). Musi być rozkładana bo w zimie Ci jest nie potrzebna a w okresie burz i silnych wiatrów musi być złożona.

Nie licz, że w naszej strefie klimatycznej będąna jakieś zyski energetyczne - w zimie słońca prawie nie ma ( policz sobie teraz ile tak naprawdę było/jest dni słonecznych ). W Łodzi przez 2 ostanie miesiące były tylko dwa dni słońca.

 

Myślałem o markizie, będą też zwykłe rolety zewnętrzne. Markiza przydatna, po zacienia oprócz domu taras. Również takie pomysły na zacienienie chodzą mi po głowie:

 

http://img713.imageshack.us/img713/4103/corradipergolamillenium.jpg

 

Jeśli chodzi o umeblowanie to nie jest tak źle - dasz radę.Dla mnie największym problemem byłaby pozycja TV - nie może stać vis-a-vis okna ale też nie tyłem przy tej pozycji świata.

Najlepszym miejscem to ściana z kominkiem a kominek do rogu/kąta (wersja narożna kominka ) gdzie krzyżują się dwa rozmiary 396 cm i 383 cm.

Tam gdzie masz rozmiar 108 cm to idealne miejsce na komodę z różnymi akcesoriami pozwalającymi zorganizować wysokoprocentową imprezę. Ale zorientuj się dokładnie jakie są standardowe rozmiary jakiś komód, serwantek czy czegoś tam co pozwoli na wspomnianą funkcję tego mebla. Murarz każdy rozmiar może Ci zafundować ale musisz go kontrolować podczas roboty z miarką w ręku - zwykle robią to co chcą jak nie ma przy nich nadzoru właścicielskiego na zasadzie 10 cm w tą czy tamtą to ... :)

 

Szukałem już kominków a także nowoczesnych kóz narożnych, coś pewnie uda się znaleźć. Odnośnie komódki przy wymiarze 108 cm - fajny pomysł, poszukam czegoś ciekawego.Procenty faktycznie trzeba gdzieś schować :)

 

Trzymaj się tych przeszkleń bo będziesz miał świetny salon - przestrzenny, jasny i lekki jeśli będziesz trzymał fason na w miarę niskich meblach. Kolory jasne - odcienie bieli. Podłoga obowiązkowy parkiet - nie jakieś popierdułki syntetyczne tylko dechy drewniane o oryginalnej fakturze drewna egzotycznego. Proponuję pod skosem w kierunku prawego górnego rogu ( przekątna ale nie na 45* ). Wydłuży to optycznie salon + oryginalność. Kąt jak wspomniałem nie 45* ale kompatybilny z osią kominka. Ktoś niech Ci zrobi wizualizację takiej podłogi z odpowiednim drewnem - kolorystyki i rodzajów drewna szukaj w necie ( merbau jest fajny).

 

Coś takiego właśnie mam na myśli. Biel, światło, drewno, trochę aluminum i szkło. Z tego co czytałem, drewno średnio się lubi z podłogówką (izoluje), będę się musiał zastanowić, jak sensownie to rozwiązać.

 

Dzięki za sugestie Charlie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że można stawiać meble/sprzęty na tle wysokich oraz szerokich okien. Muszę o tym poczytać.

 

Lepiej obejrzeć:

http://images48.fotosik.pl/313/7cecc47454ae382bgen.jpg

http://czterykaty.pl/czterykaty/5,57642,12570827,Mieszkanie__wizytowka.html?i=0

 

Pomietaj, że dekoder, DVD wcale nie musza się mieścić po telewizorem. O wiele wygodniej byłoby je umieścić w pobliżu kanapy, na wyciągnięcie ręki. Telewizor też nie musi stać na podłodze, może wisieć na wysięgniku z sufitu

 

Z resztą kominek tez mozna umieścić na tle okna. Albo na tym wąskim pasku ściany między oknami saloneu a jadalni - z tym,że wymagałoby to nowego komina:

 

http://2.bp.blogspot.com/_6RuB-MyU_O4/TFNWmFoAYeI/AAAAAAAAI2s/qmEPOU0HcxY/s1600/richard+powers+glass+house+hanging+fireplace+modern.jpg

 

celuję w dom 4-5 litrowy.

 

Z tymi oknami będzie cięzko.

 

Zastanów się nad kosztami.

Moje jedno tarasowe niskoprogowe 0,9 kosztowało 12 tyś - tyle co reszta okien w całym domu. W salonie mam drugie okno (fix), które kończy się 50 cm nad ziemią. Widoku na ogród nie przesłania.

 

 

Czy kominek przy oknie nie spowoduje, że ciepło będzie "szło w szyby"?

 

Kominek ma pełnić rolę kotłowni czy ozdoby? Poza tym pod oknami robi się grzejniki, bo zimo ulatwia cyrkulację ciepła po pomieszczeniu.

 

Telewizor na tej ściance - fajnie. Musiałbym go tylko ustawić symetrycznie.

 

Dlaczego?

 

Odnośnie kuchni - z czego wynikają zamiany miejsc lodówki oraz pieca? Rozumiem, że ten klocek z "X" to szafa aż do sufitu. "P" to pralka?

 

P to piekarnik w zabudowie.

Wyszłam z założenia, że na wejściu do domu i z jadalni lepiej widzieć wysoką zabudowę, niż blat roboczy i płytę z garami. Tak więc płyta została z boku.

 

. Miejsce do siedzenia wyobrażam sobie mniej więcej tak (w innym stylu, chodzi o funkcjonalność)

 

Co za problem zrobić pół wysokiej szafy i pół siedziska z wieszakami?

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć delta9,

ja mam duże przeszklenia, wnetrza nie tak piekne jak w domach z wizja, meble jeszcze nie docelowe, ale naroznik , który będzie inny, bedzie stał 'na oknie' i nie martwi mnie to zupełnie....

oprócz podłogówki mam jeszcze grzejniki kanałowe pod dużymi witrynami i zrobiłam chłodzenie na lato, bo jak słonko świeci, to mocno nagrzewa wnętrza.:yes:

pozdrawiam:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wbrew temu, co twierdzi Charlie - od słońca lepiej osłoni cię drzewo liściaste. Iglaki mają stożkowate korony (chyba, że mowa tu o tej 80-letniej sośnie, której chyba nie masz), więc wcale nie dają fajnego cienia. Poza tym zacieniają również zimą, gdzie akurat każdy promień światła jest na wagę złota.

 

Masz drogie pomysły. Najpierw te okna a teraz pergotenda (to co pokazałeś na zdjeciu zamiast markizy). Latem szybciej zacieni ci salon szeroki okap dachu. Może więc go sobie doprojektuj, co będzie tańsze niż pergotenda.

 

http://cdn17.muratordom.smcloud.net/t/photos/thumbnails/ab/62/38/ab6238da166dedb2_305x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka układów ode mnie, Elfir ma rację, nie potrzebne takie duże okno w pom. gosp.

 

lelik, bardzo ciekawe propozycje - dziękuję.

 

Ogólnie, bardzo fajny pomysł z powiększeniem kuchni. Normalnie odległość między szafkami to 120 cm i obawiam się, że może być ciasno. Twoje rozwiązanie zniwelowało by ten problem. Fajny pomysł z tym "czymś", co zamyka kuchnię od salonu na przykładzie 2 i 4 - rozumiem, że to taki stolik ala barowy, przy którym mogę zjeść coś na szybko?

 

Sprytnie zmodernizowałaś łazienkę - rozważałem taki wariant, ale wydawało mi się, że musiałbym wtedy zrezygnować z prysznica - a tutaj proszę, jest i prysznic. Moja jedyna obawa - czy aby nie będę musiał się schylać, ze względu na schody, które będę miał nad głową, szczególnie głębiej, gdzie jest umywalka oraz toaleta?

 

Początkowo planowałem przestrzeń pod schodami wykorzystać na schowek na rzeczy typu miotła, odkurzacz, środki czystości, itd - widzisz jakieś inne sensowne miejsce na tego typu przedmioty?

 

Z układów TV + kanapa najbardziej podoba mi się pomysł nr 4. Światło nie będzie przesadnie świecić w TV, i nie będę miał problemów żeby podłączyć kozę pod dużym oknem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Elfir - chciałem odpowiedzieć cytatem, ale cytuje Ciebie, a moje cytaty, do których się odnosiłaś, wycina. Napiszę więc po kolei.

 

Dzięki za fotki. Domy z wizją są konkret. Szukałem tam kiedyś domu, ale wtedy mieli same duże > 160m2

 

Koza umieszczona pomiędzy oknami? To mogło by być niezłe, minus faktycznie taki, że musiałbym dołożyć komin.

 

W temacie dużych okien - tak jak pisałem, 2 z 3 okien to będą fixy, liczę że to obniży trochę koszty. Zadzwonię jutro do 2-3 firm i dowiem się, ile realnie takie przeszklenia będą mnie kosztować.

 

Odnośnie 4-5 litrowości projektu, to tak jak pisałem wcześniej - wszystko mam przeliczone, z uwzględnieniem tych dużych przeszkleń. Prosta bryła (brak wykuszy, lukarn, klasycznie zamontowanych balkonów), odpowiednie parametry przegród zewnętrznych oraz okien+ drzwi, zlikwidowane (na etapie projektu) mostki cieplne, rekuperacja, piec kondensacyjny. Przejrzałem wymogi na NF40 i w zdecydowanej większości spełniam założenia, pomijając tematy, których jeszcze nie zgłębiłem (np. klasa wiatraków w reku, izolacje instalacji).

 

Kominek - chcę używać sporadycznie, raczej dla klimatu, główne grzanie będzie piecem kondensacyjnym na gaz.

 

Symetria telewizora - lubię jak wszystko jest równo. Denerwowało by mnie, gdyby telewizor zasłaniał część okna i część ściany.

 

Kuchnia - nie pierwszy raz spotykam się z pomysłem chowania płyty grzewczej przed oczami domowników, faktycznie ma to sens.

 

Pół szafy i pół siedzenia w wiatrołapie - do przemyślenia. Nie będę miał innego miejsca na kurtki, buty, czapki, szale, itd - więc to musiałoby starczyć. Popatrzę na dokładne wymiary na projekcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...