Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kopuła Piczmana


Recommended Posts

Piczman

W podanej książce -Konstrukcje cieńkościenne-przedstawione są przykłady kopuł o średnicy 50 do 60 m i wysokości 18-21m i grubości powłoki 8cm ale hala wystawowa w Turynie ma podaną grubość 5cm przy rozpiętości 75m.Jedną z opisywanych budowli jest Palazzetto Dello Sport w Rzymie gdzie konstrukcja jest zmontowana z prefabrykatów siatkobetonowych wykorzystanych jako szalunek tracony.Wykorzystanie prefabrykatów pozwala na bardzo szybki montaż podczas gdy elementy można przygotowywać wcześniej i w sprzyjających warunkach.Podobno kopułe Pałacu Sportu w Tbilisi o rozpiętości 75m zmontowano w 20 dni.W przeszłości sam wyrzeźbiłem kilka oczek wodnych z siatkobetonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 121
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Powiadomień nie dostawałem wiec myślałem że każdy czeka na Wiosnę .

Myślę że można zbudować kopułę ze wszystkiego, są tylko po drodze takie sprawy jak projekt, koszty budowy i skomplikowanie .

 

W sumie to już miałem to z cegły stawiać, ale jeszcze wszystko może się zdarzyć, mam nadzieję ze mnie z tym samego nie zostawicie ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to KIEDY?

:lol:

Wiosnę dziś w południe ogłosili...

 

Adam M.

 

Ja to nawet sklejkę już kupiłem , później czasu na nic nie było i tak leży .

Daj przepis to może w tym tygodniu coś zbudujemy .

 

Psa mam, spory wilk z niego. Ale budę to dla innego zrobię.

Ktoś się ucieszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że można zbudować kopułę ze wszystkiego, są tylko po drodze takie sprawy jak projekt, koszty budowy i skomplikowanie .

 

W sumie to już miałem to z cegły stawiać, ale jeszcze wszystko może się zdarzyć

Na dowód że można ze wszystkiego i to w Polsce:

http://biobudownictwo.org/kopua-z-gliny-i-somy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wnętrza: karton-gips, pianka poliuretanowa natryskiwana, płyta MFP, dachówka bitumiczna ( najłatwiej ) - może być także blacha, gont, itd.( łagodne krzywizny - kopuła Fullera II rzędu ). Wszystko na kratownicach drewnianych wysokości 30 cm dłogości ok. 1,2 m. Zdjęcie węzła załączyłem wcześniej.

Pozdrawiam - Wojciech Rogowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, dzień i noc myślę nad technologią budowania i jak by nie patrzeć to murowanie wychodzi tanio i mało komplikowanie .

Jest sens walczyć o ten monolit ?

 

Wymurowana kopuła z silki na płycie to dobre połączenie, na to izolacja ( styropian lub wełna) i mocny tynk .

 

PS. Zapomniałem napisać że będę budował chyba 2 kopuły ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...