Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy faktycznie można wybudować dom za 250.000 zł ??


Recommended Posts

Gość grend
Jakaś obsesja z tym ego. Rzadko sie zdarza, żeby ktoś pisał, że mały dom to wstyd. Ale jużjak ktoś zbuduje duży dom to ego, dla sąsiadów,. popisać się .... Nie każdy też ma obsesję na "tanie budowanie". I nie każdy ma komfort budowania własnymi rękami. Komfort i ochotę.

Może warto nie mierzyć innych swoją miarą.

Od kosztów jest kosztorys, excel i parę innych narzędzi. To nie jest rocket science, serio.

 

 

Nefer ty nawet nie rozumiesz sensu mojej wypowiedzi. Przykład z odsłonietą posadzką anhydrytową jakoś nie mogłaś zrozumieć. Koszty budowy domu polegaja na tym ze budujesz dom 100metrów to koszty wynoszą 300tysiecy, jak 150 metrów to koszty 450 tysiecy ???? Gdzie ja napisalem że mały dom to wstyd a duzy to ego ??? Nie rozumiesz i wymyslasz jakies bzdurne teorie....

 

... ale jaka wersję kosztorysów mam przyjmować ??? Tą za robociznę SSO za 60 tysiecy czy tą za ?Henia za 20 tysiecy. Czy moze mam brać pod uwagę w kosztorysach materiały gdzie handlowcy opłacają swoje produkty ????

Edytowane przez grend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 255
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nefer ty nawet nie rozumiesz sensu mojej wypowiedzi. Przykład z odsłonietą posadzką anhydrytową jakoś nie mogłaś zrozumieć. Koszty budowy domu polegaja na tym ze budujesz dom 100metrów to koszty wynoszą 300tysiecy, jak 150 metrów to koszty 450 tysiecy ???? Gdzie ja napisalem że mały dom to wstyd a duzy to ego ??? Nie rozumiesz i wymyslasz jakies bzdurne teorie....

 

... ale jaka wersję kosztorysów mam przyjmować ??? Tą za robociznę SSO za 60 tysiecy czy tą za ?Henia za 20 tysiecy. Czy moze mam brać pod uwagę w kosztorysach materiały gdzie handlowcy opłacają swoje produkty ????

 

Porządny kosztorys jest przygotowywany na podstawie danych z Sekocenbudu. Tak przynajmniej powinien być przygotowany. Po jego otrzymaniu możesz siąść na słuchawie i sobie ponegcjować co chcesz :) I materiały i robociznę. Możesz też zrobić sam całą robotę - będzie prawie darmo. Możesz również wypalić cegły i ukręcić w garażu klej do płytek - będzie jeszcze taniej :)

 

Nigdzie nie napisałeś, że mały dom to wstyd. Nikt tego nie pisze, bo to głupie. Tak samo głupie jak pisanie, że duży dom to robienie sobie dobrze lub poprawianie ego. Ja wiem, że czytanie ze zrozumieniem to trudna rzecz, więc po prostu tłumaczę - nie traktuj tego jako atak. Staram się być uprzejma, choć kompletnie na to nie zasługujesz :) Miłego dnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

Nefer nie napisalem ze mały dom to wstyd ... i nie napisalem ze duzy to ego - BO TAK NIE UWAŻAM - TY Nefer natomiast nic nie rozumiesz i tworzysz jakies teorie jak nazwijmy to "kula w płot", ale to tylko swiadczy o twoim toku rozumowania. Przeczytaj co napisalem i pomysl ... proszę :)

 

PS nie muszę mieć jakiś abstrakcyjnych kosztorysów bo sam wiem jak realnie cenowo to wszystko wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS nie muszę mieć jakiś abstrakcyjnych kosztorysów bo sam wiem jak realnie cenowo to wszystko wygląda

 

A możesz się podzielić chociaż założeniami? Rozumiem, że większość prac wykonasz sam, ale poprostu jestem ciekawy jakiego typu materiały/technologie zamierzasz zastosować, że wyjdzie Ci to tak tanio? Jakie fundamenty, z czego ściany, elewacja/ocieplenie, dach/pokrycie, instalacje, jakie CO itd? Czy budując dom w tak oszczędny sposób w jakiś sposób tracisz na komforcie? Czy dom będzie posiadał jakiś standard energetyczny i czy przez zastosowanie tańszych (?) materiałów nie zwiększy się drastycznie koszt utrzymania takiego budynku?

 

Ja jestem ciekawy jaką masz koncepcję, bo pomimo, że nie widzę możliwości postawienia domu za te pieniądze dopuszczam prawdopodobieństwo, że to kwestia złego mojego podejścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam wyżej miałeś link do Front42..

Uwierz, da się. Widziałam na własne oczy, więc wiem. Da się nawet w przyzwoitym standardzie energetycznym. Ale rzadko kogo stać jest na taki reżim i tyle ograniczeń. Najważniejsze założenia takiego domu to: dach dwuspadowy, brak strychu, brak stropu, lekkie pokrycie i więźba zbita z desek, ściany nośne tylko na obwodzie, wszystkie przyłącza wod-kan w jednym punkcie (blisko siebie łazienka, kuchnia), brak dużych przeszkleń (kosztują), brak kominów. Wychodzi z tego tania stodółka. Za nadwyżki możesz zrobić daszek nad wejściem :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
A możesz się podzielić chociaż założeniami? Rozumiem, że większość prac wykonasz sam, ale poprostu jestem ciekawy jakiego typu materiały/technologie zamierzasz zastosować, że wyjdzie Ci to tak tanio? Jakie fundamenty, z czego ściany, elewacja/ocieplenie, dach/pokrycie, instalacje, jakie CO itd? Czy budując dom w tak oszczędny sposób w jakiś sposób tracisz na komforcie? Czy dom będzie posiadał jakiś standard energetyczny i czy przez zastosowanie tańszych (?) materiałów nie zwiększy się drastycznie koszt utrzymania takiego budynku?

 

Ja jestem ciekawy jaką masz koncepcję, bo pomimo, że nie widzę możliwości postawienia domu za te pieniądze dopuszczam prawdopodobieństwo, że to kwestia złego mojego podejścia.

 

poszukaj wśród samorobów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Tam wyżej miałeś link do Front42..

Uwierz, da się. Widziałam na własne oczy, więc wiem. Da się nawet w przyzwoitym standardzie energetycznym. Ale rzadko kogo stać jest na taki reżim i tyle ograniczeń. Najważniejsze założenia takiego domu to: dach dwuspadowy, brak strychu, brak stropu, lekkie pokrycie i więźba zbita z desek, ściany nośne tylko na obwodzie, wszystkie przyłącza wod-kan w jednym punkcie (blisko siebie łazienka, kuchnia), brak dużych przeszkleń (kosztują), brak kominów. Wychodzi z tego tania stodółka. Za nadwyżki możesz zrobić daszek nad wejściem :rolleyes:

 

duża rozbieżność w wykonawstwie ale ogólne założenie stodoła - prawidłowo, ale ja bym dodał energoeszczedna ergonomiczna stodoła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj wśród samorobów

 

Nie o to chodzi, że nie wierzę, że się da. Dziennik NetBeta przeczytałem jako lecture obowiązkową na tym forum. Podobnie śledzę dzienniki innych samorobów. Zastanawia mnie poprostu podejście w tym wątku. Jest taki wątek na forum o tym, czy warto marzyć o domu za 200tyś. Generalnie większość wypowiedzi tam skłania się w kierunku "zapomnij". Dlatego zastanawiam się jakie są drogi do taniego domu.

 

Osobiście wybudowałem dom za sporo więcej niż kwota o której tu rozmawiamy, jednak miałem inny budżet i z pewnych założeń nie chciałem rezygnować. Dodam też, że nie żałuję swojego wyboru. Mam natomiast przyjaciela, który od lat podchodzi do budowy domu. Niestety nie ma funduszy, czy możliwości kredytowych na podejście standardowe. I dlatego staram się mu pomóc w zaplanowaniu tego przedsięwzięcia i osiągnięciu celu, jeśli tylko będzie to możliwe. Kolega dwóch lewych rąk nie ma, jest troche znajomych skłonnych do pomocy w razie potrzeby, tylko zaplanować to wszystko jakoś trzeba. Stąd moje pytania o założenia i ew. ograniczenia. Bardziej szczegółowe też byłyby dla mnie bardzo pomocne.

 

Potem jeszcze piszesz, że można taki dom wybudować w standardize energooszczędnego domu. Jak bardzo energooszczędnego? Czy znacie jakieś przykłady takiego samorobionego taniego domu, który miał policzone OZC, albo jeszcze lepiej - podane realne zużycie po budowie? Rozumiem, że w tej kwocie to raczej tylko ogrzewanie na paliwo stałe wchodzi w gre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając dzienniki ludzi, ktorzy zbudowali domy za niewielkie pieniądze nauka jest jedna : musisz większość prac robić własnymi rękami (rodziny, przyjaciół). Ceny materiałów możesz wyszukać niskie - są tacy, którzy skupują końcówki po budowach etc . Ale robocizna - samemu. Tu nie ma magii. Coś za coś.

Teraz trzeba tylko policzyć co bardziej Ci się opłaca : budować wiele lat (weekendy i po pracy) czy rzucić robotę. Jeśli możesz wyjść z pracy o 16-17 to ok. Jeśli o 20.00 to można zapomnieć :) Trzeba też mierzyć siły na zamiary - nie święci garnki lepią, ale też jak ktoś nie ma smykałki do roboty czy po prostu zdrowia (bo to ciężka, fizyczna praca) to znów - magii nie ma. Te wszystkie aspekty trzeba wziąć pod uwagę.

Edytowane przez Nefer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

..tak jak Nefer pisze - magi nie ma praca własna która jednak nie polega na wykonaniu rzeczy prostych tylko jakoby trudnych i wycenianych przez fachowców. Dlatego ja np. nie murowałem scian nosnych ale robiłem więźbę schody wstawiałem okna instalacje elektryczną i teraz tynkuję. Do tego musi być zachowane pare szczegółów:

- stodoła najlepiej kwadratowa i koniecznie z wysokimi sciankami kolankowymi - raz że już przez to zyskujesz energooszczędność względem parterówki o tym samym metrażu to także nie wstawiasz okien dachowych

- okna racjonalne a nie bełkot marketingowy nieracjonalny ekonomicznie - bez "suwaków' i z moim własnym ciepłym montażem.

jest duża róznica miedzy fachowcem który przyjeżdża i chce szybko zrobić i nie wracać w to miejsce niż samodzielna praca gdzie do tego samego tematu możesz podchodzić przez 5 dni w ciągu miesiąca. Najlepszym przykładem co dla mnie jest mistrzostwem swiata to jest wykonanie bloczków i od razu ocielenie - czyli fundowanie sobie basenu miedzy sciana fundamentowa a izolacja..

tani dom to:

-dobra dzialka - suchy piach a nie bagno

- tradycyjny fundament

-bez kominów

-bez okapu - + energooszczędność

-bez kominka

-bez rolet

-dach dwuspadowy

-energooszczędny dobrze zaizolowany i wtedy ogrzewanie pradem II taryfa

itd. itd.

wszystko opisuje ze szczegółami u samorobów

Edytowane przez grend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 140 000zł może bym nie uwierzyła zbytnio, choć oczywiście wyjątki się zdarzają. Ale w 200 000zł to już uwierzyć mogę, myślę, że gdybyśmy mieli budować się drugi raz, wiedzielibyśmy to co wiemy teraz i wybrali parterówkę (wcale nie stodołę), to w okolicach 200 000zł byśmy się zmieścili.

 

Pisząc o cenach budowy, mam wrażenie, że cały czas zapominacie o jednym: GDZIE SIĘ KTOŚ ZAMIERZA WYBUDOWAĆ - bo to wpływ na ceny ma kolosalny. I wcale nie chodzi mi o różnice w postaci: budowa na Śląsku a budowa na Pomorzu. Bardzo często różnice w cenach można zaobserwować już na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów. Z przykładu własnego, budowa na granicy województw lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Ceny za kubik betonu b20 w 2013r. odpowiednio: 310zł, 290zł i 220zł. Dojazd na budowę z betonem to max. 60 km. Piszę o firmach o podobnym rozmiarze, w miarę ugruntowanej pozycji w okolicy i kupnie z fakturą. Wyjaśnicie to czymś? Wyszło na to, że jeden znajomy w lubelskim wziął beton z lubelskiego, bo mu się szukać nie chciało, a drugi w lubelskim wziął z podkarpackiego i był kilka dobrych stówek do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
i jeździć pytać. Mi jedni fachowcy za robociznę stanu surowego krzyknęli prawie 100 tysięcy (bardzo ładnie wszystko wyliczone np. dowiedziałem się, że przybicie łat na dachu (dwuspadowym dodam) kosztuje 3500 zł :o) Teraz porozumiałem się z budowlańcem, który za postawienie murów i fundamentów weźmie 13000 ze mną jako pomocnik. Już jakaś oszczędność się tworzy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Gość Arturo72
A czy da się postawić dom szkieletowy za 250 tys pod klucz?

Taki 70-80m2 byc moze ale bedzie ciezko.

Wbrew pozorom szkieleciak wyjdzie drozej niz murowany bo bedziesz zdany tylko na ekipe producenta a nie sadze ze sam sobie go poskladasz czy ktos fachowo sie tego podejmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy da się postawić dom szkieletowy za 250 tys pod klucz?

 

da sie ejsli bardzo duzo lub niemal wszystko zrobisz sam - nielczac zakupu gotowych produktow / wyposazenia

i nie 70-80 jak pisze Ci magig od PC - tylko 100m2

za 2000 za 1m2 bez problemu da sie zbudowac dobry ciply dom w stanie deweloperskim

za 50 tys po najmniejszej lini oporu wykonczysz go - oczywiscie standard i materialy wkonczenia i wyposazenia bedzie - niski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...