Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odzysk ciepła z wody szarej do wentylacji


Recommended Posts

Mylisz się. Grzałka może pomóc utrzymać maksymalna moc bo moc PC na mrozie spadnie, ale COP 2.0 powinien bycbdpnutrzymania.

Ok, przyjmuję argument, załóżmy taki COP.

 

Twoje zabawki do druciarni ładnie wyglądają w szacunkach, pytanie ile to po wykonaniu będzie ostatecznie kosztować i kto za ile będzie nad tym czuwał ( bo odzysk z wody szarej w takich ilościach nie będzie bezobsługowy).

Ktoś, kto pierwszy na osiedlu robił pompę ciepła też takie rzeczy słyszał :-)

A mój układ odzysku z wody szarej jest znacznie prostszy, niż kolektor słoneczny - wężownica w zbiorniku wody szarej, rurka z glikolem, pompka i druga wężownica w zbiorniku ZWU. Elektryk jest w stanie to serwisować, nie mówiąc o dowolnym hydrauliku.

 

PC 15 kw kupisz za 20000 zł.

Ok. Koszt podgrzania 1,7m3 CWU dzienie z 10 do 55*C przy COP 2.0 (zakładam, ze ująłeś w tym koszty użycia grzałki i pompki) to rocznie 9310zł. W modelu, jaki tu opisuję 4433zł. Zakup PC przyjmujemy, jak piszesz 20000zł, zakup i montaż moich "zabawek" bez zbiornika CWU i usługi montażu pompy i zbiornika (bo przy PC też jest konieczny) to taki sam koszt. Różnica występuje więc tylko w kosztach zużycia - 4877zł rocznie na korzyść wody szarej (i będzie to rosło przecież).

 

Panowie, przecież ja nie sprzedaję systemów odzysku ciepła z wody szarej, mam gdzieś skąd będę brał ciepło. Gdyby za te 20.000zł znalazła się pompa ciepła, która da mi 1,7m3 CWU dziennie za 4500zł rocznie to możnaby dyskutować. Ale przekonując mnie do innego rozwiązania miejcie argumenty, przecież to czytają też inne osoby, które może również się nad tym zastanawiają, chcecie je też w błąd wprowadzać?

Edytowane przez humidorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 184
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ok, przyjmuję argument, załóżmy taki COP.

 

 

Ktoś, kto pierwszy na osiedlu robił pompę ciepła też takie rzeczy słyszał :-)

A mój układ odzysku z wody szarej jest znacznie prostszy, niż kolektor słoneczny - wężownica w zbiorniku wody szarej, rurka z glikolem, pompka i druga wężownica w zbiorniku ZWU. Elektryk jest w stanie to serwisować, nie mówiąc o dowolnym hydrauliku.

 

 

Ok. Koszt podgrzania 1,7m3 CWU dzienie z 10 do 55*C przy COP 2.0 (zakładam, ze ująłeś w tym koszty użycia grzałki i pompki) to rocznie 9310zł. W modelu, jaki tu opisuję 4433zł. Zakup PC przyjmujemy, jak piszesz 20000zł, zakup i montaż moich "zabawek" bez zbiornika CWU i usługi montażu pompy i zbiornika (bo przy PC też jest konieczny) to taki sam koszt. Różnica występuje więc tylko w kosztach zużycia - 5000zł rocznie na korzyść wody szarej (i będzie to rosło przecież).

 

Panowie, przecież ja nie sprzedaję systemów odzysku ciepła z wody szarej, mam gdzieś skąd będę brał ciepło. Ale przekonując mnie do innego rozwiązania miejcie argumenty, przecież to czytają też inne osoby, które może również się nad tym zastanawiają, chcecie je też w błąd wprowadzać?

 

Nie zrozumiałeś. Przy -25 masz COP w okolicy 2, ale średnia z roku to 4, do obliczeń zakładaj 3,5 i będzie ok. To jest pewne. A ile dokładnie energii dadzą twoje zabawki to jedna wielka niewiadoma. Jeżeli będzie musiał modernizować albo zwiększać moc to przepłacisz względem PC sporo, bo potrzeby budynku znaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś. Przy -25 masz COP w okolicy 2, ale średnia z roku to 4, do obliczeń zakładaj 3,5 i będzie ok. To jest pewne. A ile dokładnie energii dadzą twoje zabawki to jedna wielka niewiadoma. Jeżeli będzie musiał modernizować albo zwiększać moc to przepłacisz względem PC sporo, bo potrzeby budynku znaczne.

 

Ok, ten COP 3,5 to już z kosztami energii grzałki i pompki? Jeśli tak, to mamy koszty 5100zł. Jesteś pewien, że za tyle PLN taka pompa nagrzeje 622m3 CWU rocznie do temp 55*C? Są gdzieś w sieci specyfikacje takiej pompy? Bo jak szukam, to wszędzie piszą o temp. 35*C...

Edytowane przez humidorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ten COP 3,5 to już z kosztami energii grzałki i pompki? Jeśli tak, to mamy koszty 5100zł. Jesteś pewien, że za tyle PLN taka pompa nagrzeje 622m3 CWU rocznie do temp 55*C? Są gdzieś w sieci specyfikacje takiej pompy? Bo jak szukam, to wszędzie piszą o temp. 35*C...

 

Czy ja jestem pewien? Tak, urządzenie o takich parametrach pracy tak zadziała. Powinieneś porozmawiać z kumatym inżynierem HVAC, bo nie wiem czy dla Ciebie nie będzie lepiej nabyć jakiejś PC w wersji basenowej...

 

COP, czy może dzisiaj bardziej SCOP to średnioroczna sprawność z uwzględnieniem wszystkich wydatków energetycznych na potrzeby pracy PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Twoje? Wyjdzie lepiej? Jak wyjdzie to chętnie zmienię koncepcję :-)

Fajnie. Z tym że moja instalacja już działa od trzech lat. A Twoja jest tylko na papierze.

Podobne instalacje do mojej też działają i mają zweryfikowane efekty. Podobne do Twojej... nie znam, nie słyszałem. Nikt nie słyszał? Dziwne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie. Z tym że moja instalacja już działa od trzech lat. A Twoja jest tylko na papierze.

Podobne instalacje do mojej też działają i mają zweryfikowane efekty. Podobne do Twojej... nie znam, nie słyszałem. Nikt nie słyszał? Dziwne...

Ale my tu się chyba nie boksujemy czyje jest lepsze, tylko co wybrać... Ja stoję przed wyborem, zrobiłem taką analizę, Ty uważasz że są lepsze rozwiązania, to przedstaw analizę na poparcie tych argumentów. To chyba oczywiste...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale my tu się chyba nie boksujemy czyje jest lepsze, tylko co wybrać... Ja stoję przed wyborem, zrobiłem taką analizę, Ty uważasz że są lepsze rozwiązania, to przedstaw analizę na poparcie tych argumentów. To chyba oczywiste...

 

OK.

Inwestujemy 4000 zł w 1kW PV. Otrzymujemy w ten sposób 1MWh rocznie przez 25 lat i dłużej. Okres zwrotu inwestycji to 7 lat dla G11. Licząc dla G12 II to już dłużej bo aż 15 lat.

Po czasie zwrotu instalacja w dalszym ciągu produkuje energię. Po 20 latach ma 80% sprawności.

O tym że 1kW PV daje 1MWh energii rocznie możesz się przekonać z wyliczeń teoretycznych oraz sprawdzić empirycznie lub zobaczyć peer review na sunnyportal.com albo pvmonitor.pl

 

Teraz przedstaw swoje wyliczenia oraz udowodnij empirycznie lub pokaż peer review na działających instalacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież przedstawilem wyliczenia, że zwrot będę miał po 2 latach.

 

Nie widzę tych wyliczeń. Są tylko wyssane z palca liczby, które nijak nie przystają do rzeczywistości. Wymyślone sprawności i inne dane. Pokaż mi działającą instalację, która ma podobne osiągi przy podobnym koszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę tych wyliczeń. Są tylko wyssane z palca liczby, które nijak nie przystają do rzeczywistości. Wymyślone sprawności i inne dane. Pokaż mi działającą instalację, która ma podobne osiągi przy podobnym koszcie.

 

Są w tej wiadomości http://forum.muratordom.pl/showthread.php?214480-Odzysk-ciep%C5%82a-z-wody-szarej-do-wentylacji&p=7658319&viewfull=1#post7658319

 

Nie są wyssane z palca, tylko rzetelnie wyliczone. Ale na szczęście ja Cię nie muszę przekonywać do tej koncepcji, bo jej nie sprzedaję :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotą jest prostota i niezawodność.Masz płytko wodę więc dom musisz trochę unieść.Jak uniesiesz to będzie kilkadziesiąt cm.nad lustrem wody.Zrobił bym tak.20 mb.GWC rurowego powyżej lustra wody przykryte twardym styropianem od góry( pasek na 100-150cm.szeroki) .Przejście przez fundament zaizolowane na co najmniej 100cm(coby fundamentu nie przemrozić).XPS po to coby GWC brało z dołu a nie z góry. Potem RSŚ ale dobrze zaizolowany termicznie i przeciw wilgociowo. I znowu 20mb.GWC . Nie mam pojęcia czy jest sens włożyć pod chudziak 100mb pexa jako odbiór nadmiaru ciepła z kolektorów słonecznych coby podgrzewało grunt.Ja na twoim miejscu bym zaryzykował te 300-400PLN.Ten system daje mi zimą 20-17,2oC.Kosztuje to mniej niż średniej klasy rekuperator i go eliminuje a jest bezobsługowe i niezawodne.

 

Po kolejnym dniu przemyśleń sądzę, że to, co opisałeś to właściwe podejście. Prostsze, tańsze i sprawdzone. Eliminuję zatem nagrzewnice, eliminuję GGWC (może kiedyś się to przyda np. jako dolne źródło pompy do chłodzenia). Zrobiłbym dwie czerpnie i dwa przebiegi GWC - jeden normalny, drugi z pętlą w zbiorniku wody szarej (taką rurą, bez żadnych łączeń od czerpni aż do wejścia do domu https://cennik.peflex.pl/rekuperacja/rura-gwc-fi160-pe-flex-50mb-39). A na wejściu do domu przepustnica przełączająca - zimą na obieg podgrzany sodą szarą, latem drugi.

 

Zostaje, jak był układ wężownicy przekazujący ciepło z wody szarej do ZWU oraz mała pompa ciepła podgrzewająca CWU umieszczona na wyrzutni. A latem proste przełączanie, by pracowała na powietrzu z czerpni, przez co je troszkę schłodzi.

 

Jeśli taki układ byłby za mało wydajny, instalację zrobię tak, by można było wstawić wymiennik przeciwprądowy Klingenburg-a jako rekuperator (wentylatory dam od razu troszkę mocniejsze).

 

Tak to widzę:

schemat-obiegu-energii-5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są w tej wiadomości http://forum.muratordom.pl/showthread.php?214480-Odzysk-ciep%C5%82a-z-wody-szarej-do-wentylacji&p=7658319&viewfull=1#post7658319

 

Nie są wyssane z palca, tylko rzetelnie wyliczone. Ale na szczęście ja Cię nie muszę przekonywać do tej koncepcji, bo jej nie sprzedaję :-)

Wyliczenia są z d. wzięte. Nierealny koszt zbiornika. Brak ocieplenia zbiornika wody szarej. Zaniżony koszt robocizny.

Nieuwzględnienie taryf. Lepszą oszczędność można uzyskać mając zbiornik grzany PC pracującą tylko w II taryfie.

 

Koszt podgrzewania wody PC przez 20 lat to 90000. Wystarczy na 22kW PV, ale Ty dalej nie umiesz tego policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenia są z d. wzięte. Nierealny koszt zbiornika. Brak ocieplenia zbiornika wody szarej. Zaniżony koszt robocizny.

Nieuwzględnienie taryf. Lepszą oszczędność można uzyskać mając zbiornik grzany PC pracującą tylko w II taryfie.

 

Koszt podgrzewania wody PC przez 20 lat to 90000. Wystarczy na 22kW PV, ale Ty dalej nie umiesz tego policzyć.

 

Dyskusja z Tobą to już niezły kabaret. Ty na prawdę wierzysz w to?

Zbiornik już jest zakopany, cena prawdziwa. Brak taryf I/II bo CWU potrzebna gdy energia jest droga. Podaj przykład tej "lepszej PC". Z liczeniem idzie Ci fatalnie, zwłaszcza wartości pieniądza w czasie. A jak ma mi się ta PV zwracać przez 20 lat to już są żarty jakieś, a nie rozsądna alternatywa. Dzięki za posta, mam już dobry nastrój na cały dzień :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja z Tobą to już niezły kabaret. Ty na prawdę wierzysz w to?

Zbiornik już jest zakopany, cena prawdziwa. Brak taryf I/II bo CWU potrzebna gdy energia jest droga. Podaj przykład tej "lepszej PC". Z liczeniem idzie Ci fatalnie, zwłaszcza wartości pieniądza w czasie. A jak ma mi się ta PV zwracać przez 20 lat to już są żarty jakieś, a nie rozsądna alternatywa. Dzięki za posta, mam już dobry nastrój na cały dzień :-)

 

CWU z powodzeniem utrzyma temperaturę przez kilkanaście godzin, dlatego rentowność kosztu ogrzewania CWU porównuje się tylko do II taryfy.

Dzięki tym wyliczeniom wiem że kolektory słoneczne są dla mnie nieopłacalne.

 

W kwestii zwrotu w czasie PV ma taką właściwość że się w całości zwróci, a Twoja instalacja nigdy.

Po okresie zwrotu PV będzie generować energię za darmo, a Ty dalej będziesz płacił rachunki za energię.

 

Nie znam dobrze PC do CWU, bo dla mnie są one jeszcze nie opłacalne. Grzeję wodę zimą w II taryfie, a od wiosny do jesieni bezpośrednio fotowoltaiką przez Wattrouter. Woda jest gorąca przed południem i nadmiar energii idzie do sieci. W tym roku wg obliczeń nie zapłacę ani złotego za energię, CWU i ogrzewanie. Jedynie abonament.

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU z powodzeniem utrzyma temperaturę przez kilkanaście godzin, dlatego rentowność kosztu ogrzewania CWU porównuje się tylko do II taryfy.

Dzięki tym wyliczeniom wiem że kolektory słoneczne są dla mnie nieopłacalne.

 

W kwestii zwrotu w czasie PV ma taką właściwość że się w całości zwróci, a Twoja instalacja nigdy.

Po okresie zwrotu PV będzie generować energię za darmo, a Ty dalej będziesz płacił rachunki za energię.

 

Nie znam dobrze PC do CWU, bo dla mnie są one jeszcze nie opłacalne. Grzeję wodę zimą w II taryfie, a od wiosny do jesieni bezpośrednio fotowoltaiką przez Wattrouter. Woda jest gorąca przed południem i nadmiar energii idzie do sieci. W tym roku wg obliczeń nie zapłacę ani złotego za energię, CWU i ogrzewanie. Jedynie abonament.

 

Ja będę potrzebował CWU na bieżąco i na bieżąco ją ogrzewał z wody szarej i dodatkowej pompy ciepła. Nie wchodzi w grę grzanie na zapas w II taryfie, no chyba, że miałbym zbiornik CWU 1,7m3 by dziś zużywać CWU ogrzaną wczorajszymi ściekami z wieczora i prądem z nocy. A taki zasobnik to koszty i ciężar...

 

Po 20 latach PV będzie do wyrzucenia, a nie za darmo. Ale ja za te 20lat już PV będę miał, 3x efektywniejszą :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat to jest udokumentowane, że w zbiorniku wody szarej jest 30*C. Co do tego nie mam żadnych obaw.

 

Dużo, Nie wiem czy ta wartość powinna być brana do obliczeń, bo oznaczałoby sprawność rzędu 75% (38 dostarczane, ok. 12 z sieci). Nikt nigdzie nie podaje takich parametrów dla odzysku z wody szarej, w porywach podaje się sprawność do 50%.

 

Ciekaw jestem, jakich ilości potrzeba, aby ta sprawność była wysoka. Tak jak tu wspomniano masa energii rozprasza się w rurach, a co jak ktoś odkręci wodę w kranie i pod prysznicem, też wszystko da radę? Głupi kran to z 800 W, dla prysznica 2000 W, jak się takich 7-8 zbierze w czasie, to zanim cokolwiek zaczniesz odzyskiwać (bo najpierw wygrzejesz rury, zbiornik, wymiennik) już będzie potrzeba z 20 kW, tylko z czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...