Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

http://images40.fotosik.pl/2025/81d1da7cd3a65ed0m.jpg

 

witam, to zdjęcie mojego wstepnego projektu fragmentu ogrodu.. prosze o sugestie i burze mózgów, bo wymysliłam kilka zmian i nie wiem, czy ma to ręce i nogi.. oraz proszę o sugestie, co byście widziały w pustych miejscach.

na rysunku zaznaczone odległości- liczby na ogrodzeniu to kolejne metry tzn- 15 metr ogrodzenia, 16 metr ogrodzenia.. 4 kratki na kartce, to 1 metr..

 

róg działki południowo- zachodni

patrząc od lewej rośnie nr 30-brzoza pendula, dalej 18-świerk serbski, to żółto różowe koło to krzewuszka, dalej 2x24 to thuje aurescens. w rogu dziura-nie ma nic.. dopiero po lewej stronie 18- świerk serbski, dalej 47- pęcherznica luteus, 3x6 to jałowce monarch. nie ma żadnych małych roslin, zaznaczonych kólkami- tylko to co wymieniłam. takie małe kółka żółte to miały byc trzmieliny, ale chyba jednak nie.. mysle o gloterii ale czy się nie ugotuje w tym słońcu..? poza tym rośnie chyba rozłogami, a ja mam tam agrowłókninę..:(

najwiekszy kłopot mam z narożnikiem.. dodam jeszcze, że to w rogu to 40cm wzniesienie, które będzie miało murek z jakiś kamieni..

więc co radzicie posadzić w rogu- ma osłaniać, być dośc wysokie..

mój pomysł, to żeby w rogu posadzić sosnę żółtą, a między sosna żółtą a thują aurescens dac jarzębinę fastigiata. zupełnie nie wiem, co dac dołem przed sosna i jarzębiną. miały być irgi, ale wszystko wymarzło w poprzednią zimę więc może coś trwalszego..?

 

i jeszcze jedno miejsce- róg wschodnio- południowy, też pagórek na 40cm wysoki

http://images48.fotosik.pl/674/caeb27a4a9fd8352m.jpg

 

3x 20 to kosodrzewiny-z tych większych, teraz mają 1m wysokości, 10 to mint julep, 11- to jałowce mordigan gold. pomiędzy nimi te 3 kropki to brzozy brodawkowane "polne", kropki 3, brzozy 2.. nr 4 to jałowce obelisk. na wysokości brzóz, blisko brzegu rabatki rośnie pigwowiec, nie ma nic więcej..

te czerone kółka to mają byc jakieś berberysy "strzeliste"- może red pilar..?

niby wstępny pomysł to było wrzosowisko pod brzozami, jednak ponieważ zamordowałam 2 lata z rzędu wrzosy przez zimę, a nawet jak cos zimę przetwało to marniało dalej..muszę posadzić coś innego.. tylko co- tu nie mam żadnej koncepcji..nie chcę obsadzic tego jałowcem płożącym tylko żeby zapchać dziurę.. obydwa rogi działki to miejsca "główne' widoczne z tarasu..

 

doradzcie coś proszę, bo nie mam jakoś zupełnie pomysłu co można posadzić, żeby z jednej strony wygladało ciekawie a nie same iglaki.., a z drugiej żeby przez zimę nie była rabata zbyt łysa.. kombinuję już od dłuższego czasu, ale nic odkrywczego nie wymysliłam-tylko płożące iglaki mam w głowie, ale będzie chyba "nudno"..jak myślicie.?

 

będę wdzięczna za sugestie..

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/178601-prosze-doradzcie-co-tu-posadzi%C4%87/
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pęcherznica i krzewuszki - lepiej sadzić w większych grupach.

 

Jako wypełniacza pustych miejsc mozna użyć kęp traw ozdobnych

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/178601-prosze-doradzcie-co-tu-posadzi%C4%87/#findComment-5905648
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedz.

zastanawiałam się nad trawami, bo nie ukrywam, że bardzo mi sie podobaja, ale nie byłam pewna, czy bedą tu pasować.. musze popatrzeć na odmiany.

 

a co sądziśz o sośnie żółtej w narożniku południowo-zachodnim. wystarczy dla mniej miejsca, żeby zapełniła "dziurę". tutaj chce cos sporego, żeby wypełniło lukę wszerz, ale też na wysokość.. to dobry wybór?

 

i głowię się, co dać na pagórek wschodnio-południowy, zamiast planowanego wrzosowiska pod brzozami, przy kosodrzewinach. jak widać na rysunku-tym 2gim, to tego lekko liliowego pustego placka miało byc sporo- poniewaz jednak okazałam się wrzosowym mordercą, to trzeba zmienić plany niestety:( rośnie tam jeden pigwowiec odmiany nieznanej- prezent od znajomych z ich ogródka. pięknie kwitnie, nie owocuje (to będzie jej 2gi sezon), ale coś muszę dać w to miejsce. do zagospodarowania cały pusty placek.. co mozna skomponować- ja umiem tylko wymysleć iglaka płożącego, jakąc tawułę..

 

ma ktoś jakiś inny pomysł, żęby ożywić to miejsce- zielone brzozy, zielone kosodrzewiny i w sumie zielony pigwowiec-krotko kwitnący.. a cały front pagórka pusty..

podpowiedzcie coś, bo planowałam weekend poświęcić na szaleństwa zakupowe w ogrodniczym, a nic odkrywczego nie wymyśliłam:(

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/178601-prosze-doradzcie-co-tu-posadzi%C4%87/#findComment-5906204
Udostępnij na innych stronach

byłam dziś w ogrodniczym- wybili mi z głowy sosnę żółtą, że za duża w ten narożnik..

dzieki za pomysł z jodłą, musze poogladać na google, jak wygląda, i jak rozmiarowo

 

mam za to nowy pomysł- może taki mini-żywopłot wzdłuż ogrodzenia z jałowców spartan, bardziej do przodu na tym tle hortensję wiechowatą

(to to samo co bukietowa??), a jeszcze bardziej na brzegu "coś" niskiego, tylko jeszcze nie wiem co..

to jest narożnik południowo zachodni- bardziej południowy..

czy hortensja tu przeżyje..

to ma być głowny fragment ogrodu.. chciałąbym żeby z tyłu osłaniało od sąsiadów, a na tym tle coś efektownego, kwitnącego-raczej długo, i wytrzymującego południowe słońce..

 

 

pytanie z innej beczki- czy jak posadze golterię rozesłaną w półcieniu to przez nią przebije się konwalia, czy zaniknie z czasem przyduszona golterią..?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/178601-prosze-doradzcie-co-tu-posadzi%C4%87/#findComment-5910355
Udostępnij na innych stronach

już sobie odpowiedziałam- znalazłąm na necie info, że lubi stanowiska słoneczne.. obawiałąm się tego bo mam hortensję ogrodowa w półcieniu i w upalne dni-mimo obfitego podlewania wieczorem, tow ciągu dnia liście lekko sa podwiędnięte i trzeba "dolać: wody,, tak szybko reagują na upał w pólcieniu.. a tu będzie pełne południowe słońce. podają jednak w opisie "pinki winki" że lubi słońce to powinno byc ok..

 

 

powiedz proszę jescze, co z tą golterią .. czy konwalie albo wiosenne cebulowe sie przebiją czy umrą pod golterią?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/178601-prosze-doradzcie-co-tu-posadzi%C4%87/#findComment-5910421
Udostępnij na innych stronach

golteria wymaga gleb kwaśnych, jak różaneczniki i azalie. Konwalie wolą obojętną.

 

Konwalie mogą zagłuszyć golterię :) Z konwaliami da sobie radę bluszcz, ale zagłuszy niskie cebulowe. Ewentualnie barwinek.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/178601-prosze-doradzcie-co-tu-posadzi%C4%87/#findComment-5910911
Udostępnij na innych stronach

to konwalie sa silniejsze..? a ja myślałam że sie przez dywan golterii nie przebiją.. wrzuce więc barwinek- może nawet będzie sie komponować bo w tym miejscu rośnie troszkę niezapominajki- więc biało/zielono/niebiesko to nawet nieźle będzie

 

kupiłam dziś azalię na półcienistą rabate- golterie wrzuce więc miedzy azalię i funkię. jeśli golteria będzie rozrastać się zbytnio i przeszkadzac funkii to najwyżej będę ja tam przycinać.. można tak..?

 

na ten mocno słoneczny narożnik wymysliłam jałowce spartan jako żywopłot-tło, na przodzie tj wspominałąm hortensja bukietowa.

podpowiedz mi jeszcze, co ile sadzić spartana, żeby szybko zrobiła się ściana.. na necie znalazłam tylko, ze dorasta do 5m, rocznie 30cm..ale nic o średnicy ani rozstawie..??

 

z hortensji bukietowych wyszukałam na necie win's red, z opisu brzmi super- na ta poluję teraz i z rozpaczy chyba kupię przez net, bo w sklepach k/wawy nie maja tej odmiany niestety..

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/178601-prosze-doradzcie-co-tu-posadzi%C4%87/#findComment-5911065
Udostępnij na innych stronach

na ten mocno słoneczny narożnik

 

z hortensji bukietowych wyszukałam na necie win's red, z opisu brzmi super- na ta poluję teraz i z rozpaczy chyba kupię przez net, bo w sklepach k/wawy nie maja tej odmiany niestety..

ja mam fantomy i silver dollars (nie jestem pewna pisowni) a z mniejszych dolido - kuloodporne ;) - na razie ładnie się zachowują :D- (skrót i... rensum ... coś i bombschell) kupowałam internetem (w futuregardens chyba) bo w okolicznych sklepach tylko winki pinki czy jakoś tak ;)

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/178601-prosze-doradzcie-co-tu-posadzi%C4%87/#findComment-5911086
Udostępnij na innych stronach

ave! z nieba mi spadłaś..!

właśnie na futuregardens wypatrzyłam tą odmianę i zastanawiałam się nad zakupem, bo nigdy jeszcze nie kupowałam roślin wysyłkowo.. dziś byłam w ogrodniczym, oczywiście- króluje pinki-winki (to teletubis jakiś..?)

 

polecasz kupowanie w tym sklepie wysyłkowo- ładne sadzonki dostałaś?

a te hortensje to jak Ci się "uprawiają"- nasz na słońcu czy w cieniu..? kwitną obficie? a jak się rozrastają- w miarę szybko czy długo trzeba czekac na jakiś w miarę zagęszczony krzaczek?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/178601-prosze-doradzcie-co-tu-posadzi%C4%87/#findComment-5911094
Udostępnij na innych stronach

ave! z nieba mi spadłaś..!

?

:D otrzepałam się więc i odpowiadam ;)

 

sadzonki były ładne - mimo przygód z dostawą (z winy kuriera- ale sadzonki dały sobie radę - bo juz ustalilismy z właścicielem fg, że wymienimy - kontakt - bdb)

Te droższe są starsze i bardziej rozkrzewione - na zdjeciach widać. A następnego roku na wiosnę z bólem serca trzeba przyciąć, aby były bardziej geste.

U mnie w zasadzie mają stanowiska słoneczne - te małe są pod jarzębinką . Warunki - mazowieckie piaski- trzeba dać kompościk z jakąś ziemią lepszą, żeby nie zagłodzić i podlewać. Zakwitły - oczywiście były jeszcze niskie, ale pewnie z roku na rok i w zależności od wysokości cięcia będzie lepiej.

Jesli jesteś z płn strony wa-wy - u Szmita są dolido (w każdym razie były) bardzo żywotne i ładnie mi rosną.

A golterię, którą mam pod hortensjami mikruskami wcaaale nie szaleją z rozmnażaniem!

takie fotki - mało pogladowe- na szybko znalazłam:

http://images44.fotosik.pl/679/50ba4d8fe96ae5cem.jpg

http://images39.fotosik.pl/2023/9341a451f62b147em.jpg

Edytowane przez ave!
fotki
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/178601-prosze-doradzcie-co-tu-posadzi%C4%87/#findComment-5911122
Udostępnij na innych stronach

dzieki dziewczyny za podpowiedzi, szczególnie ave! dodałaś mi odwagi. jutro sprawdzam ostatni sklep ogrodniczy a jak nie będzie, to "ruszam w net".

szmit chyba jest pod Płockiem- to jednak kawałek za daleko, żeby jechać po jedną roślinkę.. zostanie kurier

ale ładnie kwitła Twoja hortensja- jak obficie na tak młodą roślinkę. to zdecydowałam- kupuję:) a z hortensji znałam tylko ogrodowe- mamy 2, które jakos daja radę, jednak zawsze są jakieś straty w gałązkach. a tu taki skarb mrozoodporny!

 

Elfir- to dobra wiadomośc nt golterii, będzie więc między azalia a funkiami i żurawkami. powinno byc dobrze.

 

teraz zaczęłam wymyslać jeszcze jedna rzecz- gdybym sobie od strony południowej posadziła magnolie, to co dac dołem, żeby ożywiało to miejsce bo przekwitnięciu magnolii. dokształciłam sie juz, że magnolia płytko sie korzeni i będzie kłopot z wyborem..

z info znalezionych na necie wyszukałąm, że może barwinek albo róża okrywowa. co sądzicie o takiej kompozycji "wizualnie"..?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/178601-prosze-doradzcie-co-tu-posadzi%C4%87/#findComment-5911505
Udostępnij na innych stronach

ave- na marginesie.. piekny aster chowa się z tyłu zdjęcia.. przycinasz jakoś, czy rośnie sobie sam po swojemu..? ja chyba mam podobny- późno kwitł, miał "aż" 4 gałązki z kwiatami, ale one sie brzydko pokładały- a u Ciebie wygląda na ładny, zwarty krzaczek..
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/178601-prosze-doradzcie-co-tu-posadzi%C4%87/#findComment-5911540
Udostępnij na innych stronach

dzieki :D astry w czasie jesieni rzeczywiście zjawiskowo wyglądają, ukwiecone są maksymalnie - mnożą się jak głupie - kłączami 8) a że rosną pod ogrodzeniem więc "jeść" pewnie mało dostają i rzeczywiście są zwarte - albo taki gatunek - raczej niski , sztywne galązki- dumosus - jest taka odmiana dość niska, może to, to?- te są z "dostanych" więc gatunku nie znam- w kilku miejscach mam spore kępy. Mogę się podzielić :D
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/178601-prosze-doradzcie-co-tu-posadzi%C4%87/#findComment-5912202
Udostępnij na innych stronach

Magnolia wymaga lekko kwąsnej gleby. Najlepsze są byliny zadarniające, a nie krzewy. Póki magnolia jest mała można posadzić dzwonka Poszarskiego - kwitnie po magnolii
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/178601-prosze-doradzcie-co-tu-posadzi%C4%87/#findComment-5912319
Udostępnij na innych stronach

kupiłam magnolię- to było marzenie Mamy, więc awansem dostała na Dzień Matki:)

Magnolia SUSAN, krzak ok 1 m wysokości.

w ogrodniczym dostałam radę, żeby posadzić barwinek... ale Twój pomysł o dzwonku lepszy! barwinek wg netu kwitnie w maju..a dzwonek do jesieni- znacznie lepszy wybór. jedyny mankament to że nie jest zimozielony..a to na plus barwinka.

 

i teraz mam dylemat:(

 

najważniejsze, że magnolia jest- teraz się dokształcać, jak posadzić, jak pielegnowac. przypadkowo kupiłam poźno kwitnącą podobno..bo w 2 połowie maja.. sądziłąm, że wszytkie kwitna w kwietniu na łysych gałęziach, ale jak widać nie.

 

 

 

ave! zazdroszczę astrów, moje to jakieś dziwne.. słabe pokładające się gałązki, kwiatki niby podobne-ale Twoje piękne!!

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/178601-prosze-doradzcie-co-tu-posadzi%C4%87/#findComment-5912689
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...