Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Rozpocząłem budowę domu Z201 na warszawskiej Białołęce ( http://z500.pl/projekt/Z201,Wygodny-dom-parterowy-z-garazem-czterema-pokojami-i-opcja-uzytkowego-poddasza/dane-ogolne.html + link "pobierz rysunek szczegółowy w PDF" - słupy widać na rzucie z góry jako czarne kwadraty w ścianach). W jego ścianach zaprojektowano 9 słupów żelbetowych. Wykonawca i kierownik budowy sugerują mi usunięcie 8 z nich (zostałby tylko 1 narożny w kuchni z uwagi na bliskość okien na dwóch prostopadłych ścianach). Argumentują to tym, że jeżeli dom będzie "pracował" to w okolicach tych słupów mogą pojawić się pęknięcia na ścianach. Dach (dość duży) będzie z płytek ceramicznych. Kierownik stwierdził, że teren jest stabilny a dom ma na tyle lekką konstrukcję (jest parterowy), że te pozostałe słupy są zbędne. Mówi też, że pod wpływem różnych katastrof budowlanych młodzi projektanci zabezpieczają się teraz przesadnie wzmacniając konstrukcje. Nie wiem co o tym myśleć, jaką decyzję podjąć (do 29. 04. 2013 r.)? Bardzo Państwa proszę o rady, sugestie, opinie. Trochę przeraża mnie życie w strachu przez kilkadziesiąt lat, że coś mi się zawali na głowę, ale z drugiej strony te jakieś spękania ścian, podobno dość częste. Edytowane przez pawelek1978
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpocząłem budowę domu Z201 na warszawskiej Białołęce ( http://z500.pl/projekt/Z201,Wygodny-dom-parterowy-z-garazem-czterema-pokojami-i-opcja-uzytkowego-poddasza/dane-ogolne.html + link "pobierz rysunek szczegółowy w PDF" - słupy widać na rzucie z góry jako czarne kwadraty w ścianach). W jego ścianach zaprojektowano 9 słupów żelbetowych. Wykonawca i kierownik budowy sugerują mi usunięcie 8 z nich (zostałby tylko 1 narożny w kuchni z uwagi na bliskość okien na dwóch prostopadłych ścianach). Argumentują to tym, że jeżeli dom będzie "pracował" to w okolicach tych słupów mogą pojawić się pęknięcia na ścianach. Dach (dość duży) będzie z płytek ceramicznych. Kierownik stwierdził, że teren jest stabilny a dom ma na tyle lekką konstrukcję (jest parterowy), że te pozostałe słupy są zbędne. Mówi też, że pod wpływem różnych katastrof budowlanych młodzi projektanci zabezpieczają się teraz przesadnie wzmacniając konstrukcje. Nie wiem co o tym myśleć, jaką decyzję podjąć (do 29. 04. 2013 r.)? Bardzo Państwa proszę o rady, sugestie, opinie. Trochę przeraża mnie życie w strachu przez kilkadziesiąt lat, że coś mi się zawali na głowę, ale z drugiej strony te jakieś spękania ścian, podobno dość częste.

 

Tak po budowlanemu: czerwone będzie jak zielone z.d.u.p.c.y swoją robotę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten projekt to strop teriva, ja dopatrzyłem się co najwyżej do usunięcia 1 albo dwa słupy, muszą pozostać wszystkie słupy tam gdzie masz ścianki działowe czyli te przy pokoju nr2, słup przy łazience, słup narożny w kuchni, słupy w salonie nie muszą być, ale lepiej jak bedą, bo na nich ma się opierać duże nadproże (osobiście bym je zostawił, chyba ze podciąg oprzesz na poduszkach siegających do narozników ścian. Zostają 3 słupy, ale ze wzgledu na strop i żabra jakieś na któych opiera się dach (nie jestem pewien bo nie ma rozrysowanego stropu teriva, być może te 3 słupy są potrzebne pod opaecia żeber terivy bo z przekroju wynika że sa dosyć spore i obciążone dachem.

 

MOja rada to jak mówią przedmówcy skontaktuj się z konstruktorem tego projektu, niech powie co i jak będzisz wtedy pewna .

 

Trochę podejście kierownika mnie dziwi, bo widząc ze strop teriva proponuje wywalenie wiekszości konstrukcji pod ten strop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Też mam projekt z biura Z500 i ładnych parę słupów i podciągów. Wszysto zrobione zgodnie z projektem. Mamy Terivę i więźbę. Na Terivę poszła masa betonu, nie wiem czy nie tyle co na monolit. Więźba jest potężna, drzewo grube, bardzo solidna na pierwszy rzut oka nawet dla laika, kierbud mi powiedział że wręcz przeprojektowana, ale to może i lepiej. Dachówkę mamy ceramiczną, waży to ładnych ileśtam ton.

Ja się na tym nie znam, ale skoro projektant tak to zaprojektował to chyba czemuś służy. Wolę mieć jakieś tam pęknięcia, niż strop na głowie kiedyś ;)

 

A co do przesadnego wzmacniania konstrukcji - wolę w tę stronę niż w drugą. Jednak świat idzie do przodu, wiedza, technologie. Kiedyś nie robiło się chudziaka, nie ocieplało się podłogi styropianem, elewacji też nie.. Dom jest z reguły do końca życia, warto zrobić go porządnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się u wykonawcy z tym samym stwierdzeniem odnośnie nadmiarów słupów co pawelek1978. Nie znam się na wyliczeniach obciążeń ale z pewnością w dzisiejszych czasach przesadzają. Przecież budowano całe dekady budynki praktycznie bez żadnych słupów żelbetowych a teraz stawiają je co kilka metrów. MI doradzano żeby je odchudzić dla zmniejszenia kosztów oraz grubości ścian działowych. U mnie w projekcie jest słup 24 x 24 a do niego przylegają ściany działowe o szer 24cm. Dam sobie głowę odciąć że robiąc 18x18 nic się nie stanie.

Różni są spece więc nie zakładałbym, że projektant Z500 jest nieomylnym mistrzem swojego fachu ale likwidowanie wszystkich słupów to przegięcie w drugą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Pomogły mi w podjęciu decyzji. Ostatecznie zostawiłem 6 z 9 słupów. Po konsultacji z inżynierem budownictwa wyrzuciłem 3 słupy w ścianach zewnętrznych. Jeden przy kotłowni był zupełnie zbędny. Dwa w salonie, po zmianach w projekcie, także okazały się nie potrzebne - nie będę miał w salonie całej przeszklonej ściany, tylko okno - ściana z cegieł - drzwi na taras. Stąd belka nad tą konstrukcją będzie 40 a nie 60 i będzie miała na środku dodatkowy punkt podparcia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam serdecznie,

 

znalazłam tu pana wpis, że buduje pan dom wg projektu Z201 na Białołęce. Właśnie szukamy z mężem odpowiedniego projektu i ten bardzo nam się spodobał, ale wolelibyśmy go zobaczyć "w realu". Chodzi nam głównie o kubaturę, żeby stwierdzić, czy wielkość nam odpowiada.. jeżeli ma pan już stan surowy, nawet niekoniecznie z dachem, to bylibyśmy bardzo wdzięczni, gdybyśmy mogli go obejrzeć.

 

Jesteśmy z Cieszyna, ale w przyszłym tygodniu jedziemy do Warszawy obejrzeć jeszcze inny dom, więc byłoby super, gdyby się pan zgodził.

 

Mój adres email: [email protected]

 

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

 

Pozdrawiam

Monika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam

My również ruszyliśmy z budową z201 i nam doradził fachowiec żeby słupy zostawić z uwagi na duży i ciężki dach, w końcu ktoś to tak zaprojektował, żeby się nie zawaliło :) Na jakim etapie już pan jest, my wczoraj zalaliśmy stropy. W razie co chętnie wymienimy się doświadczeniami i sugestiami oraz fotkami z budowy, bo ten domek to rzadkość wśród forumowiczów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się dlaczego parterówka bez użytkowego poddasza ma tak cięzki dach?

Po co w projekcie parterówki zalewanie stropów zamiast podwieszanego sufitu (lub wiązarów)?

Mam wrażenie, że projekt jest kosmicznie przewymiarowany konstrukcyjnie. Tak na oko ktoś projektował dom na grunty niestabilne, w szkodach górniczych i w pasie tornad naraz.

Takie kwiatki powinen wyłowić projektant adaptujący i przeprojektować. Tyle, że to dla niego dodatkowa robota, więc łatwiej przybić pieczątkę , a za tony stali i betonu zapłaci klient.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...