Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZY KUPISZ POMP? CIEP?A


CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU  

363 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU



Recommended Posts

Nie kupię pompy ciepła, bo przy naszych cenach energii elektrycznej i bardzo małej efektywności instalacji P.C. (1:3, w najlepszym teoretycznym wypadku 1:5) jest to instalacja NIEOPŁACALNA!

Podrawiam, Marcin :)

 

Normalnie NOBEL z ekonomii. Jak się wsadzi jeden a wyciągnie trzy, to to jest nieopłacalne ?!?!?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 876
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jezu! Ludzie kochani, skad Wy bierzecie ceny tych pomp :o :o :o ? Albo macie strasznego pecha do firm lub handlowców, albo wszystcy przesadzacie. Ja, na drodze wyboru i kupna pompy (a bylo to calkiem niedawno, więc podwyżka cen na przestrzeni lat nie wchodzi w grę) nie spotkałam sie NIGDY z ceną pow. 40 tys.!!! A jeśli ktoś mi powiedział 40 tys., to ja mu mówiłam "Do widzenia". Ceny wzięte z kosmosu! Zejdźcie na ziemię i sprawdźcie, ile to naprwdę kosztuje.

 

 

witam

od dluzszego czasu poszukuje solidnej firmy do instalacji takiej PC mam dom o pow 380 m2 i jeszcze nikt mi nie powiedzial ponizej 80 000 zl

jezeli ktos posiada takowa firme to prosze o kontakt bo 80000 na pewno nie wydam

 

A swoja droga czytam ta dyskusje jak bym czytal dobra ksiazke senstacyjna

pozdrawiam wsztstkich

 

Policzmy (brutto):

Podłogówka - ok. 38 000 zł (z wylewkami, zbrojeniami i 3,8 km rur)

Węzeł - ok. 8000 zł (pompy obiegowe, cyrkulacje, inne)

Pompa ciepła - ok. 17000 zł (moc ~16 kW)

Dolne źródło - ok. 12000 do 18000 zł (zależy od warunków miejscowych

No w rezydencji to tyle wychodzi !!!

Gdyby podejść drobiazgowo to jeszcze za projekt ze 2 000 zł (do 400 m2 robi się dobór uproszczony, ale powyżej SIĘ OBLICZA)

ALE; gdyby było inne ogrzewanie to w tym domu kaloryfery jakiej takiej firmy też wyniosą z 10000 zł, a wylewkę za jakie 20000 też trzeba zrobić !!!. Czyli bez podłogówki to 40000 zł się przekroczy, ale 50000 zł to już nie !!!!!

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

A ja zdecydowałem się na pompę ciepła powietrze-woda firmy Ochsner jeszcze ustalamy którą wybrać, ale będzie to jedna z najsłabszych. Mnie sttarczy 6-8KW, a przy tej sprawości 3-3,5 wystarczy coś ok 2KW i powinno kosztować do 10.000zł. Na gaz nie możemy liczyć, bo to wydatek 15-18.000 ok. 100m rurociągu, a zbiornika nie chce żona, a po trzecie pewnie by nie dojechał i jak go tankować, kiedy szambiarki mają problemy (ciągną ponad 100m rury).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już od dłuższego czasu interesuję się pompami ciepła, dlatego, że założenie gazu u mnie to 13-15tys złotych 80mb rurociągu. Dodatkowo postawienie zbiornika na działce też nie wchodzi w grę, wąska droga zwyczajowa. Pozostaje elektryka, lub lepiej pompa ciepła.

Ale pompa ciepła powietrze woda.

Te pompy są dużo tańsze od tych gruntowych. Za pieniądze, które kosztowało mnie podciągnięcie gazu do działki, będę miał c.w.u. za pół ceny, bo koszty eksploatacji są przy sprawności 3 naprawdę nieduże.

Wszystkie dyskusje dotyczą pomp z wymiennikiem gruntowym.

A tu zakopując dodatkowo kilkanaście metrów rury można mieć dodatkowo dolne żródło ciepła, które dodane do zużytego ciepła z wentylacji może zasilać pompę ciepła. To jest najtańsze rozwiązanie z możliwych szczególnie dla małych domów 100-120m2. Jeżeli jeszcze bardzo dobrze ocieplimy dom to wystarczyć może pompa ciepła powietrze woda o mocy grzewczej ok 6KW!!

Cena takiej pompy ciepła w firmie Stiebel ze z zasonikem ok. 200l to 10-12000zł.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może pompa ciepła zasilana gazem ziemnym to dopiero byłoby tanie ogrzewanie. Szukam od dłuzszego czasu takiej pompy na razie jedyne co udało mi sie utalić to fakt że takie pompy ciepła istnieją.

http://www.msgaz.pl/800/page2.1.html jest tylko lakoniczna informacja przy zastosowaniach klimatyzacyjnych gazu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekS Jak dom jest ciepły to grzanie jest tanie ale ocieplenie drogie. :wink:

Ja pisałem wyłącznie o tanim w eksploatacji źródle ciepła bo to jest podstawa sukcesu i spokojnego snu. Jednorazowe wydatki (jesli nie brać kredytu) są znacznie mniej dokuczliwe niż stałe opłaty. Granice sensownego ocieplania gdzieś się kończą i tu zaczyna się pole do popisu dla inwestycji w tanie źródło energii. Oczywiście najlepiej mieć tanie źródło i dobrze ocieplony dom. Cel jest jeden - obniżenie kosztów.

Jeśli energia byłaby relatywnie tania do naszych zarobków to nikt nie bawiłby się w inwestycje ociepleniowe. Tak jak to było kiedyś domy były energochłonne a za ogzrzewanie płaciło się mniej niz dzisiaj przy dobrym ociepleniu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestor - mi sie wydaje ze slyszales o propanowej pompie ciepła: tam propan jest tylko nośnikiem ciepła, a nie "paliwem". Ewentualnie mogę sobie wyobrazić że jakiś tam skroplony gaz jest przenośnikiem ciepła ....

No, jeszcze jest możliwość taka że gazem napędza się małą elektrownię cieplną, a otrzymanym prądem - pompę ciepła :)

jak w starej opowiastce:

 

pozdr - Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Z tą "luksusowoscią" to moim zdaniem marna pociecha, ciepło jest ciepłem bez znaczenia czy produkuje je sprezarka w p.c., czy kocioł.

 

Choc niektorzy lubią chwalic sie przed znajomymi swoją kotlownią, jesli nie mają innych powodow do zadowolenia.

Oj nie zaczynajmy "wojenki" od początku, na pytanie warto czy nie warto jednoznacznej odpowiedzi nie ma.

Twoja ostatnia uwaga KrzysiekS, jest co najmniej nie na miejscu, nie wnosi nic nowego.

Wszystko zależy od podejścia inywidualnego inwestora, kazdy przeciez ma na swój sposób przemyslane rozwiązanie ogrzewania domu

i nie o to w tym wątku chodzi, żeby imputować innym przesłanki, jakimi kierowali się przy wyborze ogrzewania.

Chodzi o podzielenie sie własnymi doświadczeniami i przemysleniami, które być może pomogą innym podjąć decyzję o sposobie ogrzania domu.

 

Włodku W. czy mógłbyś napisać cos więcej na temat swojej PC?

Jaką masz PC, dolne źródło, górne,

i jesli to nie tajemnica, ile wyniósł Cię koszt ogrzania domu i przy jakiej powierzchni?

Jestem zdecydowana na PC i chętnie poczytam jakie są opinie użytkowników. :D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam sie ciagle nad źródłem ciepła w moim nowym domu. Byłem juz prawie zdecydowany na ekontech albo jakas inna polska PC w podobnej cenie jednakznalazłem porównanie PC na którym sa podane sprawności i ceny. Z tego porównania wychodzi że najlepszą PC ma neuratherm(sprawnośc PC o mocy 14kW w okolicach 6, cena netto ok 18 tys). Reszta PC ma sprawnośc w okolicach 4 i cenu raczej zbliżone. Nie rozumiem jednak czemu cała instalacja PC neuratherma ma kosztowac 60 tys. Ile w końcu może kosztowac miedziane dolne źródlo ciepła i te nascie kg n-propanu?

Tu link do porównania PC: http://www.medium.media.pl/ekspertbudowlany/Instalacje/pdf_eb_2005_03/Pages_from__EB-2005-03_60-61.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli cena gazu wzrosnie, nie licz na to, że cena prądu spadnie.

 

Ceny nosnikow są skorelowane, wzrost jednych, napedza cene innych.

 

Ja po dwoch zimach widze, że najwazniejsze jest małe zapotrzebowanie na energie. Wtedy nie ma duzego znaczenia, czy 1Kwh kosztuje 15 czy 25 groszy.

 

W kazdym przypadku duzy wydatek na zrodlo ciepła (kociol, p.c.) jest moim zdaniem bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek- to oczywiste ale wyzej dupy nie podskoczysz, nie postawisz ścian z 50 cm styro i reku ma swoja sprawność. Cena elektryczności nie jest u nas zwiazana z cena gazu tylko z cena węgla, a tego mamy pod dostatkiem. Gaz ziemny mamy z rosji a ta nas specjalnie nie pieści. Zreszta coraz wiecej mówi sie o zasilaniu samochodów CNG, a to znaczy że za chwile dowalą akcyze na to paliwo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...