Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZY KUPISZ POMP? CIEP?A


CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU  

363 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU



Recommended Posts

Panowie wasza duskusja jest bardzo owocna i pouczająca . Musicie jednak przyznać , że nie ustaliliście rzeczy na starcie. Wszak każdy kto budował i policzył sobie koszty: instalacja + koszt zużycia energii , wie ile to kosztuje . P.C przegrywa niestety na starcie /POMIJAJĄC FAKT NAJCZYSTSZEGO ZE ŻRÓDEŁ/ fakt niestety niezbyt ważny dla naszych krajanów . Ważne co mam w tej chwili w kieszeni. Polska nie jest w tej chwili krajem , w którym można planować koszty tak dalekowzrocznie.

W odpowiedzi na pytanie PCoferującego powiadam NIE . Zbyt duże koszty samej instalacji . Nie wiem czy wszyscy odwiedzający zdają sobie ile kosztuje kompletna instalacja przy standardowych 150 m2 i kubaturze ok. 800 m3. Ja znam cenę około 45 - 50.000 zł

pozdrawiam

Popieram Cię kolego -dużo bicia piany zamiast krótkich ,zwięzłych konkretów.A propos najczystszego źródła odwiedź Islandię ,tam takie zobaczysz - geotermika.(Tylko u nas kurna nie ma gorących gejzerów).:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 876
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość PCoferujący

Czy warto kupować pompy ciepła? Co mówią liczby?

 

Jak to jest np. w Szwecji:

 

http://www.fiz-karlsruhe.de/hpn/assets/images/SAL1_SE.png

 

a jak to jest w Austrii:

 

http://www.fiz-karlsruhe.de/hpn/assets/images/EHWP_AT.gif

 

a jak w Niemczech:

 

http://www.fiz-karlsruhe.de/hpn/assets/images/SAL6_DE.png

 

i inne rynki europejskie na stronie internetowej http://www.epha.org Tam też można potwierdzić sobie wiarygodność przedstawionych tutaj danych.

 

Na wszytskich wykresach podano sprzedaż pomp ciepła w wybranych okresach czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne wykresiki niektóre nawet kolorowe szkoda tylko że nie jest na nich pokazana sprzedaż innych źródeł ciepła jak kotły gazowe olejowe itp. Bez tego to można tylko powiedzieć że sprzedaż pomp ciepła okresowo wzrasta a poźniej spada.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby rzady tych krajow w taki sposob dotowaly np kotly na smieci

to ich sprzedaz wygladala by rownie imponujaco.

Powyzsze wykresy obrazuja skutecznosc i determinacje PANSTW

a nie nastawienie odbiorcow kierujacych sie jak my ekonomia.

Np Szwcja ma duzo czystej energii pochodzacej z elektrowni wodnych

stosowanie pomp ciepla zwielokratnia efekt wykorzystania czystej

energii. A u nas co mamy zwielokratniac? Belchatow?

Poza tym obok PC rownie dynamicznie rozwija sie rynek biomasy.

Jak wejdzie podatek od emisji CO (cos kilka groszy od kWh wliczone

w cene paliwa/nosnika) w zaleznosci od obciazenia srodowiska to co nieco sie zmieni w naszych ocenach. PC sa instrumentem realizacji

pewnej strategii rozwoju energetyki i ochrony srodowiska.

W naszym kraju na razie nie ma dla nich miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. W zwiazku z powyższym, posty Madzi i neptunka, że da się dużo taniej niż za 40 tys. mijają się z prawdą dla domów o powierzchni 200-230 m2, bo w takich domach wzrasta powierzchnia wymiennika gruntowego i moc pompy i koszt wychodzi właśnie ok. 40 tys. zł.

 

Szanowny wg, nie mijają się z prawdą, bo nie opisywałam wydajności, czy ceny instalacji pc w domach o pow. 200/300m2, tylko w MOIM domu, który ma pow. 140m i kubaturę niecale 400m3. Więc moje wypowiedzi nigdzie nie mijają się z prawdą. Ja opisuję stan FAKTYCZNY w MOIM domu, a nie dywaguję o czymś, co słyszałam od "kumpla". Pytaliście, jakie są koszty użytkownikó - odpowiedziałam. W MOIM domu jest tak, jak kiedyś tam napisałam, dla każdego domu (inna instalacja grzewcza, inne ocieplenie i wentylacja, inne właściwości geotermiczne działki itp.) mnie nie interesują.

A jeszcze jedno - szanowny Inwestorze - piszesz bardzo dużo na temat tego, co wiesz od kumpla, i doradzasz komuś tu na forum, że im zimniej na zewnątrz, tym sprawność pompy ciepłą jest mniejsza... Otóż kumpel najwyraźniej nie powiedział Ci, a może sam nie wie, że kolektor (np. gruntowy ) umieszcza się w ziemi na głębokości, na której jest stała temperatura, więć nie ma żadnego znaczenia, jaka jest temperatura na zewnątrz. A temperatura w ziemi jest obliczana na dla każdego terenu, są też dostępne mapy geotermiczne Polski, z których dowiesz się, na jakiej głębokości trzebaby umieścić kolektor na Twojej działce, aby działał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość PCoferujący

Neron napisał:

 

PC sa instrumentem realizacji

pewnej strategii rozwoju energetyki i ochrony srodowiska.

W naszym kraju na razie nie ma dla nich miejsca.

 

Tu się mylisz. Może gdybś mówił w ten sposób 10 lat temu.....Gdyby nie było w Polsce miejsca dla PC to nie było by ich już tyle zainstalowanych i nie było by już tak wielu dostawców tego typu urządzeń.

 

Powyzsze wykresy obrazuja skutecznosc i determinacje PANSTW

a nie nastawienie odbiorcow kierujacych sie jak my ekonomia.

 

Nie masz tu całkowitej racji. Oczywiście sprzedaż jest także pochodną takiej a nie innej polityki UE. Z drugiej strony gdyby dotowano coś nieefektywnego, awaryjnego, wadliwego o małej użyteczności to mimo dopłat i tak by nikt tego nie kupował.

 

Co do naszego rynku. Tak się składa, że przeciętny Kowlaski również będzie miał szanse na uzyskanie wsparcia przy zakupie PC jak to ma miejsce w innych krajach UE (przynajmniej tak wskazują znaki na niebie i ziemi).

 

Inwestor napisał:

Bardzo ładne wykresiki niektóre nawet kolorowe szkoda tylko że nie jest na nich pokazana sprzedaż innych źródeł ciepła jak kotły gazowe olejowe itp. Bez tego to można tylko powiedzieć że sprzedaż pomp ciepła okresowo wzrasta a poźniej spada.

 

Proszę bardzo. forum jest otwarte, więc zapraszam sprzedawców innych źródeł to zaprezentowania statystyk. Przyczyny pewnych tendencji (ich wyjaśnienie) na podanej przeze mnie stronie http://www.epha.org Załamanie na przełomie lat 80 - tych i 90 - tych to wynik przede wszystkim nieudanych instalacji, które powstawały i dawały neagatywne świadectwo pompie ciepła. Wynikało to z faktu, że przy rosnącym rynku za instalację brał się kto popadło, bez doświadczenia, itd, a instalację pompy ciepła trzeba dobrze przemyśleć, bo inaczej łatwo zepsuć wszystko od samego początku. Niestety podobna sytuacja moze mieć miejsce również w Polsce.

 

W Państwach UE rozwiązano ten problem. Firma , która chce być wiarygodna i instalować pompy ciepła musi mieć odpowiedni certyfikat (uzyskanie poprzedzone szkoleniami, montażami praktycznymi itd.). Oczywiście bez certyfikatu również może sprzedawać, ale generalnie klientela omija te firmy z daleka. W związku z tym jakość wykonanych instalacji ogromnie się poprawiła i do dnia dzisiejszego trwa stały wzrost sprzedaży PC w krajach UE i nie tylko - przegląd światowych rynków na podanej stronie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno do Inwestora (jeśli nie pomyliłam autorów, za ew. pomyłkę przepraszam) - pisałeś, że nie wiesz, czy można umieścić na działce oczyszczalnię ścieków, i czy nie będzie kolidowała z PC. Otóż oczyszczalnia + PC to bardzo dobre połączenie, bo jeśli kolektory będą umieszczone poniżej linii przesączania oczyszczonych ścieków, a te, nawet po całym procesie oczyszczania mają wyższą temperaturę niż gleba, to wydajność PC tylko się zwiększy, ponieważ zwiększy się temperatura otoczenia kolektorów i będą one mogły odebrać więcej ciepła. U mnie niestety gmina w zagospodarowaniu przestrzennym nie ugzględnia oczyszczlni, bo wokół nie ma wodociągu, tylko ludzie mają studnie pokopane i ktoś "mądry" w gminie stwierdził, że te "ścieki" będą ludziom wodę zatruwać. Średniowiecze. Ale nie ważne. Istotne jest to, że oczyszczalnia jest bardzo wskazana przy pc, bo podnosi jej wydajność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

U mnie niestety gmina w zagospodarowaniu przestrzennym nie ugzględnia oczyszczlni, bo wokół nie ma wodociągu, tylko ludzie mają studnie pokopane i ktoś "mądry" w gminie stwierdził, że te "ścieki" będą ludziom wodę zatruwać. Średniowiecze. Ale nie ważne. Istotne jest to, że oczyszczalnia jest bardzo wskazana przy pc, bo podnosi jej wydajność.

Magdzia to nie jest średniowiecze. Takie są przepisy sanitarne. Pamiętaj że woda z oczyszczalni przydomowej jest skażona bakteriologicznie. Do tego jeszcze rozsączanie takiej wody może powodowć podniesienie w wodach podziemnych zawartości azotynów które są bardzo niebezpieczne dla ludzi.

Madzia moje pytanie dotyczyło raczej czy PC nie wpłynie niekorzystnie na działanie oczyszczalni. Przewody rozsączające i rurki od PC zakopuje się na podobnej głębokości. Praca PC może powodować okresowe zamrożenie gruntu i co wtedy z oczyszczalnią ścieków. Może być poważny problem jak g...o wybije w WC bo nie będzie miało jak odpłynąć.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magdzia to nie jest średniowiecze. Takie są przepisy sanitarne. Pamiętaj że woda z oczyszczalni przydomowej jest skażona bakteriologicznie. Do tego jeszcze rozsączanie takiej wody może powodowć podniesienie w wodach podziemnych zawartości azotynów które są bardzo niebezpieczne dla ludzi.

 

RATUNKU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! czyli z tego wynika ze SZAMBO jest ekologiczne, zdrowe dla otoczenia, zdrowe dla ludzi!! tylko ciekawe co sie dzieje z zawartoscia szamba podczas padajacego deszczu!!!!

 

 

 

Madzia moje pytanie dotyczyło raczej czy PC nie wpłynie niekorzystnie na działanie oczyszczalni. Przewody rozsączające i rurki od PC zakopuje się na podobnej głębokości. Praca PC może powodować okresowe zamrożenie gruntu i co wtedy z oczyszczalnią ścieków. Może być poważny problem jak g...o wybije w WC bo nie będzie miało jak odpłynąć.

Pozdrawiam

 

Poziom absurdu juz chyba dawno zostal przekroczony w tej dyskusji.

 

Uwazaj by ci nie zamarzla woda w wannie jak sie bedziesz kapal, albo by za przeproszeniem tylek ci nie przymarzl do deski sedesowej.

 

Swpja droga ciekawe prawa fizyki tutaj przytaczacie, bo ja jescze nie widzialem cieczy w stanie zamarzniecia, ktora by miala +10 st C.

 

Moze moderator zakonczy ten watek??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neptunek daj spokój i przeczytaj i zastanów się spokojnie co piszesz.

 

RATUNKU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! czyli z tego wynika ze SZAMBO jest ekologiczne, zdrowe dla otoczenia, zdrowe dla ludzi!! tylko ciekawe co sie dzieje z zawartoscia szamba podczas padajacego deszczu!!!!

Przecież to nie ma sensu

 

Specjalnie dla ciebie podam że temperatura wody w studni w zimie w czasie długotrwałych mrozów ma ok. +5 oC a temperatura gruntu na głebokości 1...1,4m. (zależy od rejonu) może obniżyć się do poziomu 0 oC. Wymiennik gruntowy PC powoduje dalsze obniżanie tej temperatury i to najbardziej w czasie najsilniejszych mrozów gdy PC pobiera najwiecej ciepła. Więc +10oC o których piszesz to raczej chyba okres jesienny i wszesnozimowy.

 

Pozdrawiam i spoko nie ma co się denerwować przecież luźno sobie konwersujemy to nie matura :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neptunek daj spokój i przeczytaj i zastanów się spokojnie co piszesz.

 

RATUNKU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! czyli z tego wynika ze SZAMBO jest ekologiczne, zdrowe dla otoczenia, zdrowe dla ludzi!! tylko ciekawe co sie dzieje z zawartoscia szamba podczas padajacego deszczu!!!!

Przecież to nie ma sensu

 

Ja przeczytalem, ty chyba nie, jezeli gmina zabrania oczyszczalni a w jej miejsce TRZEBA zainstalowac szambo to nie mam wiecej nic do powiedzenia, bo slow szkoda.

 

 

 

 

Specjalnie dla ciebie podam że temperatura wody w studni w zimie w czasie długotrwałych mrozów ma ok. +5 oC a temperatura gruntu na głebokości 1...1,4m. (zależy od rejonu) może obniżyć się do poziomu 0 oC. Wymiennik gruntowy PC powoduje dalsze obniżanie tej temperatury i to najbardziej w czasie najsilniejszych mrozów gdy PC pobiera najwiecej ciepła. Więc +10oC o których piszesz to raczej chyba okres jesienny i wszesnozimowy.

 

Pozdrawiam i spoko nie ma co się denerwować przecież luźno sobie konwersujemy to nie matura :wink:

 

Sprawdz sobie pierwsza lepsza oczyszczalnie sciekow i temperature pod drenami - niezaleznie od pory roku.

Z tego co piszesz to wynika ze oczyszczalnia z drenami przestaje dzialac przy temp. ujemnych - doskonale :lol: a wiec moze i zawartosc szamba takze zamarza?

 

A po drugie kto tu mowi o wodzie w studni?? Magdzia pisala o glebie, ja pisze o glebie ...

 

Reasumujac, z tego co tutaj wszyscy piszecie najlepsze i najbardziej oplacalne jest takie ogrzewanie:

1. najtanszy piec tzw spalajacy wszystko,

2. kaloryfery - bo najtansze i najlepsze,

3. i najwazniejsze - palic w tym piecu czyms wysoko kalorycznym i najtanszym - a wiec OPONAMI - wspolczuje sasiadom :( takiego towarzystwa.

 

Nie rozumiem tej dyskusji bo pytanie bylo CZY KUPISZ PC?? a wiekszosc stara sie pokazac ze PC do wielki szajs, wywalenie pieniedzy w bloto, stosujac przy tym argumentacje niepoparta wlasnymi doswiadczeniami, a promuje sie inne zrodla energii takze nie podajac wlasciwych kosztow :( Bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neptunek niby co ma się dziać z szambem a czasie deszczu przecież do szamba dzeszczówki nie odprowadzasz ?? Szambo jest szczelne (ma takie być) więc nie oddziałuje na wodę w studnich najbliższych sąsiadów. Dodatkowo aby właścicielom szamba nie zechciało się wylewać jego zawartości, to gminy wprowadzają obowiazek podpisywania umów na jego wywóz. Niby co więcej można zrobić aby zabezpieczyć teren przed skażeniem ??? Co robią ludzie to już inna sprawa. Czy ty uważasz że jeśli na terenie gminy brak jest wodociągu i ludzie piją wodę ze studni to gmina powinna pozwalać na budowę instalacji które powodują skażenie wód podziemnych ??? To interesujący poglad. :o

Jeśli chodzi o współdziałanie PC i oczyszczalni to postawiłem pytanie i wątpliwości. Nie twierdzę że to jest niemożliwe mam tylko poważne wątpliwści co do poprawnej pracy. Co innego piszą producenci w reklamówkach a życie pokazuje swoje. Zawartość szamba oczywiście nie zamarza ale w szambie nie zanuża się wymiennika PC który ciągnie w czasie mrozów powiedzmy 10 kW ciepła na godzinę i powoduje poważne wychłodzenie. Czy uważasz że szmbo by nie zamarzło w takich warunkach silnego chłodzenia? Stąd właśnie moje watpliwości.

Owszem zgadzam się że tematem watku jest czy kupiłbym. Wyszło z tego kupiłbym lub nie i dla czego. Myślę że to ciekawsze niż samo tak lub nie.

 

Pozdrawiam

 

P.S. O wodzie w studni napisałem bo to pokazuje temperaturę zwykle na głebokość kilka metrów oczywiście przy studnich kopanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawartość szamba oczywiście nie zamarza ale w szambie nie zanuża się wymiennika PC który ciągnie w czasie mrozów powiedzmy 10 kW ciepła na godzinę i powoduje poważne wychłodzenie.

 

W oczyszczalni ściekow także nikt nie zanuza kolektorow od PC, wiec nie widze zwiazku.

 

Ale rurki od PC i oczyszczalni leżą obok siebie. Z uwagi na bliskość tych instalacji efekt może być taki jakbyś właśnie zanużył w szambie wymiennik od PC. Przecież wymiennik od PC mocno wyziebia grunt. W czasie największych mrozów stosuje sie dodatkowe grzałki elektryczne w PC.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rurki od PC i oczyszczalni leżą obok siebie. Z uwagi na bliskość tych instalacji efekt może być taki jakbyś właśnie zanużył w szambie wymiennik od PC. Przecież wymiennik od PC mocno wyziebia grunt. W czasie największych mrozów stosuje sie dodatkowe grzałki elektryczne w PC.

Pozdrawiam

 

1. nie obok siebie, tylko powiedzmy 0,5-1m glebiej

2. efekt zupelnie nieporownywalny

3. jezeli twierdzisz ze wymiennik PC wyziebia grunt to grzalka ma ten grunt dogrzewac ?? ;) (tzw precyzja wypowiedzi :lol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestorze - masz rację, kolektory powodują wyziębianie gruntu, przemarzanie gleby może powodować nawet wypiętrzanie gleby do góry, co może z kolei powodować np. odchylenie od pionu roślin rosnących nad kolektorami, wypiętrzanie np. chodników, kostki brukowej itp., oczywiście tylko sezonowo, wraca to do normy po opadnięciu b. wysokiej temp. natomiast ścieki zawsze mają dodatnią temperaturę (przynajmniej tak twierdzą producenci oczyszczalni) i w związku z tym nie będzie dochodziło do tak drastycznych wypiętrzeń, bo woda w oczyszczalni będzie podgrzewała kolektory i nie będą one zmrażały otoczenia, więc zarówno dla działania PC, jak i dla powierzchni gleby (chodniczków itp.) bardzo korzystna jest oczyszczalnia.

Natomiast co do trucia wód gruntowych sąsiadom czytałam, iż woda po opuszczeniu sączków oczyszczalni jest jakościowo zbliżona do wody w wodociągu. Nie podam dokładnych parametrów tam porównywanych i ich wartości, bo nie pamiętam, ale tak czytałam. Nie pamiętam też, gdzie, bo odkąd gmina nie dopuszcza oczyszczalni, przestałam sie głębiej interesować tematem. Oczywiście być może te badania są fałszywe. Mnie też trudno uwierzyć w to, że ta woda jest podobnej jakości. Natomiast moim zdaniem równie szkodliwe jest np. mycie samochodów na podjazdach, nawożenie trawników itp., bo to przecież również przechodzi do gleby i wód gruntowych, a nikt nad tym nie panuje....

Neptunku, nie podchodź do wszystkiego tak emocjonalnie, my spojnie sobie rozmawiamy i nie ma potrzeby tak bardzo się ekscytować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neptunku, nie podchodź do wszystkiego tak emocjonalnie, my spojnie sobie rozmawiamy i nie ma potrzeby tak bardzo się ekscytować.

 

Alez ja jestem spokojny jak zawsze :lol: Tylko nie lubie argumentacji niepopartej wlasnymi doswiadczeniami albo faktami bo to tylko wprowadza wiele zamieszania .... i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inwestor przpisy mówią , ze tzw. szambo ekologiczne (nazwa nie sugeruje żadnego zatruwania , no nie?) można zainstalowac w odleglosci min. 70 metrów od studni wody pitnej, tak wiec jezeli gmina z góry zabrania instalowania szamba z drenazem rozsaczajacym, wszystkim, na jej terenie, to jest w błędzie i działa niezgodnie z przepisami, bo kazdy przypadek powinien byc rozpatrywany indywidualnie w kontekscie wlasnie tej odleglosci; poza tym decudujac sie teraz na tzw. szambo ekologiczne, trzeba to tylko zglosic do ZUD-u i jezlei nie wysmarują czegos negatywnie w przeciagu, zdaje sie 2 tygodni, to mozna instalowac i zadne dodatkowe pozwolenie z gminy nie jest wymagane.

 

Gwoli wyjasnienia, mam mały domek i nie stac mnie na instalcje PC, ale ide w kierunku ogrzewania elektrycznego, reku, solarów, DGP.

 

neptunek wyluzuj trochę, easy, easy, jak pisalam wczesniej :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...