Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZY KUPISZ POMP? CIEP?A


CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU  

363 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU



Recommended Posts

Skoro padlo Uff! Uff!

warto by sie pokusic o jakies konkluzje tak by watek ten nie byl jalowy.

Mam propozycje napisze pare punktow i zobaczymy co do ktorych jetsesmy zgodni.

1. Instalacja PC (wymiennik gruntowy lub studnia, urzadzenie) 30 tys - 40 tys dla instalacji 8 kW.

2. Zywotnosc elelmentow glownych (pomijam pompe CO etc) 15-20 lat

3. sprawnosc SREDNIOROCZNA 300 % uwazam ze to i tak ponad to co podaja producenci np http://www.nibe.se 270%

SREDNIOROCZNA, SREDNIOROCZNA SREDNIOROCZNA SPRAWNOSC to tak dla uscislenia uwagi ;-)

4. stad koszt produkcji 1kWh energii cieplnej (tej do kaloryfera) 20 gr / 3.0 -> 6.6 gr za 1 kWh ( tolko nocny prad jak to ktos deklarowal)

5. Wyliczenie dla okresu 20 lat

rocznie energia zalozmy 20000 kWh x 0,066 = 1320 zl rocznie

20 lat x 1320 -> 26400 zl

inwestycja zalozmy tanszy wariant 30000 zl

w sumie za 20 lat inwestycja i energia 56000 zl

 

Jesli ktores wartosci zostaly podane blednie to staralem sie na korzysc pomp ciepla by pokazac czego W NAJPELSZYM RAZIEmozna sie spodziewac. Osobiscie uwazam horyzont 20 letni za przesadzony ale tu rowniez dziala prawo najlepszego scenariusza. Podobnie z grzejnikami bardzo niskotemperaturowymi ktore nie dla kazdego sa niezbedne. Nie bierzemy rowniez pod uwage pozyskania takiej ilosci gotowki w krotkim czasie. Aha czasem PC jest niedowymiarowane i stosuje sie dod zrodlo np kominek wspomagajace w szczytach ale to tez pomijam.

 

Dla mnie jako uzytkownika gazu GZ50 po 20 latach wychodze na zero obecnie mam kotlownie kondensacyjna za ktora z montazem 3 lata temu dalem 7,5 tys (remeha 21 kW, spaliny przez sciane, pogodowka) z CWU (1 kwh < 12 gr) plus przylacz gazowy 1 tys. I PC to zawracanie glowy.

Ale dla kogos innego moze byc atrakcyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 876
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To ja bym dodał trzy uwagi (grosze):

 

1. Prawdopodobnie już wkrótce tzw.: ekologiczne źródła energii (PC, kolektory słoneczne, elektrownie wiatrowe), zaczną być dofinansowane. Może to zasadniczo zmienić nasze wyliczenia.

 

2. Wszelkie wyliczenia są mocno zależne od dostępności gazu sieciowego. Tam gdzie jest gaz PC jest mało opłacalna. Gdy gazu niema rachunek zysków i strat jest dla PC łaskawszy.

 

3. Nikt nie wie jak zachowają się ceny paliw w przyszłości. Ostatnie zawirowania z cenami gazu, węgla i ropy nie pozwalają na jakiekolwiek przewidywania.

 

IMHO z powyższego wynika, że nasze rozważania przypominają trochę prognozy meteorologiczne. Stan na teraz jest dobrze znany, najbliższe trzy dni (lata) możemy przewidzieć jako tako, ale dalej mgła. Między innym dlatego nie przekonują mnie pompy ciepła. Wolę mniej wydać teraz niż liczyć na jakieś zyski za kilkanaście lat,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neuron napisał

 

I PC to zawracanie glowy.

Ale dla kogos innego moze byc atrakcyjne

 

Dokładnie......i już 100 postów wcześniej można było zkończyć dyskusję ciąglę o tym samym. Wystarczy zrozumieć, że dla jednych będzie to nieopłacalna inwestycja, a dla innych będzie atrakcyjna - i tak jest. Powtarzam to chyba 10 raz, a tu ciągle jałowa dyskusja.

 

Inwestor napisał:

sorry za poszatkowanie twojej wypowiedzi ale byłoby strasznie długo.

Magdzaia nie nabieram wody w usta na twoje pytanie już udzieliłem odpowiedzi i to chyba już nie jeden raz. PCoferujacy jest dla mnie absolutnie niewiarygodny bo jest to handlowiec zainteresowany zarabianiem na PC jak było już widać obieca on złote góry aby tylko przekonać do PC. Najprawdopodobniej za propagandę został wywalony przez admina z forum.

 

To co Ty tutaj wypisujesz również można nazwać propagandą - tylko antypompową. Powody mojego "przestoju" opisałem wczesniej. Co do reszty - bez komentarza.....

 

Pzdr

 

To co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A'propos dofinansowania - u nas gmina dopłaca za tzw.

ekologiczne źródła ciepla, 25% inwestycji, ale max 1500 zł -

zawsze to coś. W tych źródłach PC się miesci, ale też gazowe, olejowe i węglowe kotły (te ostatnie - z atestem emisji)

 

U nas (Kotlina Oświęcimska) niska emisja ze spalania wyngla

to straszna zaraza, stąd być może ten pomysł

 

pozdr dla wsiech -

 

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyzej przedstawiono, moim zdaniem błędne porownanie p.c. do instalacji gazowej w samochodzie. Zwrot z instalacji gazowej nastepuje nawet w ciągu jednego roku, a zwrot z p.c. moze nigdy nie nastąpic.

 

Jak masz kase, to, zamiast kupowac p.c., mądrze ją zainwestuj, nawet załoz marną lokate w banku, a na starosc wystarczy na ogrzewanie domu Twojego i Twoich wnucząt,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCpompiarz itp.

To co Ty tutaj wypisujesz również można nazwać propagandą - tylko antypompową

Wyraźnie napisałem że nie jestem przeciwnikiem PC. Napisałem również że w niektórych przypadkach PC może być OK. To co piszę jest moją prywatną opinią czyli osoby która miała zamiar zainstalować u siebie PC ale po rozpoznaniu rynku dostawców/wykonawców i warunków koniecznych do spełnienia oraz po wykonaniu szacunków opłacalności zrezygnowałem.

Rozumiem że nie są tobie na rekę moje niektóre wypowiedzi bo pokazują pewne niekorzystne aspekty PC. Niestety tak to już jest że że są i wady i zalety rozwiazań technicznych. Dla mnie jesteś niewiarygodny bo handlujesz PC. Publikujesz na forum różne wykresiki aby wywołać wrażenie że inni to prawie tylko PC kupują a u nas to chyba epoka kamienia łupanego. Pisałem już że owczy pęd nie jest wskazany szczególnie przy PC. Dobrze że polacy mają swój rozum i potrafią liczyć.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCpompiarz itp.

To co Ty tutaj wypisujesz również można nazwać propagandą - tylko antypompową

Wyraźnie napisałem że nie jestem przeciwnikiem PC. Napisałem również że w niektórych przypadkach PC może być OK. To co piszę jest moją prywatną opinią czyli osoby która miała zamiar zainstalować u siebie PC ale po rozpoznaniu rynku dostawców/wykonawców i warunków koniecznych do spełnienia oraz po wykonaniu szacunków opłacalności zrezygnowałem.

Rozumiem że nie są tobie na rekę moje niektóre wypowiedzi bo pokazują pewne niekorzystne aspekty PC. Niestety tak to już jest że że są i wady i zalety rozwiazań technicznych. Dla mnie jesteś niewiarygodny bo handlujesz PC. Publikujesz na forum różne wykresiki aby wywołać wrażenie że inni to prawie tylko PC kupują a u nas to chyba epoka kamienia łupanego. Pisałem już że owczy pęd nie jest wskazany szczególnie przy PC. Dobrze że polacy mają swój rozum i potrafią liczyć.

Pozdrawiam

 

 

Podpisuje sie pod Inwestorem

James Brown (juz dr)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCpompiarz itp.

To co Ty tutaj wypisujesz również można nazwać propagandą - tylko antypompową

Wyraźnie napisałem że nie jestem przeciwnikiem PC. Napisałem również że w niektórych przypadkach PC może być OK. To co piszę jest moją prywatną opinią czyli osoby która miała zamiar zainstalować u siebie PC ale po rozpoznaniu rynku dostawców/wykonawców i warunków koniecznych do spełnienia oraz po wykonaniu szacunków opłacalności zrezygnowałem.

Rozumiem że nie są tobie na rekę moje niektóre wypowiedzi bo pokazują pewne niekorzystne aspekty PC. Niestety tak to już jest że że są i wady i zalety rozwiazań technicznych. Dla mnie jesteś niewiarygodny bo handlujesz PC. Publikujesz na forum różne wykresiki aby wywołać wrażenie że inni to prawie tylko PC kupują a u nas to chyba epoka kamienia łupanego. Pisałem już że owczy pęd nie jest wskazany szczególnie przy PC. Dobrze że polacy mają swój rozum i potrafią liczyć.

Pozdrawiam

 

 

Podpisuje sie pod Inwestorem

James Brown (juz dr)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ropa idzie cały czas w górę :x

Może niedługo trzeba będzie usiąść i jeszcze raz wszystko przeliczyć? Przypomniała mi się firma Ekontech, od której w grudniu 2003 dostałem ofertę na całą kotłownię i wymiennik gruntowy oraz pompę 14 kW za 27tys zł. (Magdzia i Neptunek, zwracam honor, można zrobić to za tę cenę, ale nie jest to renomowana firma). Pewnie by jeszcze spuścili z ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zwiazku z tym nasuwa sie wniosek.

Nie wiadomo jakie beda relacje cenowe miedzy nosnikami i inwestowanie duzych pieniedzy w jakies rozwiazanie obarczone jest ryzykiem. Prosze spojrzec na gielde: wzrost ryzyka powoduje odplyw inwestycji nawet za cene utraconych korzysci. Tam chodzi tylko o pieniadze i nie ma miejsca na sentymenty. Chyba, ze kogos interesuje spekulacja. Tylko co zrobic z taka pompa-overnight gdy juz sie nie bedzie oplacalo? ;-)

Jedynym gwarantem stabilnosci dla nas moze byc nasze panstwo deklarujace wsparcie, ale nasze panstwo nie deklaruje wsparcia

- czy to tak trudno zrozumiec? Nie ma potrzeby wychodzic przed orkiestre! Jak panstwu bedzie po drodze z PC to bedzie wspieralo, i wtedy bedzie o czym rozmyslac, kalkulowac. W tym wypadku inicjatywa oddolna nie przynosi zadnych efektow, bo co: podnosi swiadomosc? czyja? Politykow? Nasza? O to powinni zadbac producenci pomp, a nie odbiorcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się jednak wydaje że ciągle PC vs (np.) gaz będzie

inwestycją w praktyce niezwracalną:

 

U mnie (dom 100 m2, 7 kW zapotrzebowania na c.o.) jak

przeliczylem, o ile mniej zapłacę za gaz, jeśli kupię

kondensata (Z: kocioł tradycyjny 92% sprawności, kondensat

107%, oczywiście w stosunku do wartości opałowej), to wyszło

354 zł/rok. Czyli jeśli róznica w cenie kondensata i tradycyjnego byłaby 3500 zł, to inwestycja zwróci się po

10 latach, a de facto po dłuższym okresie, bo nie uwzględniam kosztu kredytu i oprocentowania wkładu.

Za całą kotłownię zapłaciłem coś koło 7.5 tys zł, bo

kondensat mi się przydał bardzo tej zimy - ekipa mogła

pracować w domku w zimie, a mnie rachunki za gaz w nie

do końca ocieplonej chacie nie zabiły (jeszcze :)).

 

To teraz niech ktoś sobie sam policzy, czy dokładając do

tego 20 tys. zł (no, może 15 tys. po ciężkich targach) -

po jakim czasie się to zwróci ???

 

U mnie wyliczona roczna opłata za gaz będzie 2344 zł (na

razie będzie - wprowadzam się w tym roku :).

Na okrągło patrząc, że 1 kWh z prądu (zasilanie PC) jest

2.5 raza droższa od 1 kWh z gazu, to przy wsp. efektywności

pompy 4, powinienem płacić 1.6 raza mniej za energię do

co+cwu, czyli zapominając chwilowo o tym że w moich

obliczeniach jest też gaz do gotowania, bo udział nie jest

znaczący, wyjdzie 2344 zł/1,6=1465 zł/rok. A więc delta

kosztu energii dla co+cwu = 879 zł na rok.

A teraz 15000 zł/879 zł=17 lat (znowu nie licząc oprocentowania kredytu i wkładu), a jak jednak trzeba będzie

dać o 20 tys. więcej, to okres ten wydłuża się do 22 lat.

Jak ktoś ma lepsze wyliczenia - ja nie mam :(

 

hej - Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech PCoferujący poda jak to dokładnie wychodzi w praktyce. Niech poda jakieś konkretne obliczenia, porównania z praktyki. Niech poda co ile trzeba wymieniać sprężarkę i ile kosztuje wymiana. Jakie są ceny kompletnych instalacji i na ile starcza taka pompa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Krzysiek z tej kalkulacji jasno wynika, ze w calym okresie trwania instalacji ogrzewanie gazem wychodzi taniej. Wliczony tam jest juz koszt pieniadza w czasie takze zadnymi sztuczkami nie da sie dojsc do innego wyniku.

Nie mozna tutaj mowic o zadnym czasie zwrotu inwestycji w PC bo dluzej instalacja nie bedzie funkcjonowala bez znaczacego remontu.

Opracowanie zrobione przez TUV verlag niezalezne od zadnego producenta. Dane z 2002 roku.

Ja tez wcale nie jestem wielkim zwolennikiem gazu jak wskazuje zreszta moj nick, ale to sa twarde liczby.

W Polsce kwestia moze sie roznic nieco, ale na pewno nie znacząco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...