Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZY KUPISZ POMP? CIEP?A


CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU  

363 użytkowników zagłosowało

  1. 1. CZY KUPISZ LUB KUPIŁBYŚ POMPĘ CIEPŁA DO SWOJEGO DOMU



Recommended Posts

..

 

Natomiast o przewadze innych systemow nad p.c. mowie wyłącznie w aspektach ekonomiki rozwiazan i ceny energii sluzącej do ogrzania domu.

 

I jesli wezme pod uwage ceny nosnikow energii z uwzglednieniem kosztow inwestycji, to przy tym samym komforcie, energia z p.c. jest moim zdaniem najdrozsza.

 

Inne aspekty są takie same, ciepło jest ciepłem niezaleznie od tego z jakiego zrodla pochodzi.

 

Robiłem swego czasu orientacyjną wycenę kilku rozwiązań dla mojego (!) przypadku i PC wychodziło najtaniej głównie ze względu na koszt przyłącza gazowego. Ponieważ kuchnia ma być elektryczna to brak przyłącza nie będzie problemem.

Porównanie kosztów instalacji przy uwzględnieniu zapotrzebowania na klimatyzację jeszcze bardziej wskazywało na PC.

 

Na sprawę kosztów trzeba patrzeć przez pryzmat wymagań. Czyli rozważam koszt inwestycyjny całego systemu. A u mnie to będzie ogrzewanie-obowiązkowo, wentylacja-obowiązkowo, klimatyzacja-raczej tak. Po podsumowaniu wyszło na PC i tyle.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 876
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No to trza było od razu pisać, że NIE macie (Magdziu i MCB) dostępu

do sieci gazowej -> wtedy nie ma co porównywać,

bo pozostałe paliwa (gaz/olej ze zbiornika czy prąd) są

wyraźnie droższe !

 

z gazowym podrowieniem

 

Krzysiek

PS Ale mimo wszystko nie doczekalem sie alternatywnego

wyliczenia opłacalności PC (może od kogoś kto mógł gaz podłączyć, a wybrał pompę ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przybliz moze w jaki sposob wyszlo na p.c., a nie na inne zrodlo ciepła

 

Nie sugerujmy, że p.c. to rowniez wentylacja i klimatyzacja, gdyz tak nie jest.

 

U mnie jest (a raczej będzie).

Wyjaśniam:

PC to nie tylko woda-woda, ale również woda-powietrze. Ja planuję zakup PC typu woda(closed loop)-powietrze. Pompa ta ma możliwość pracy w trybie: grzanie, chłodzenie, wentylacja. Podczas grzania lub chłodzenia może dodatkowo ogrzewać wodę w zasobniku (do ok. 54st.). Dodatkowo ma zainstalowaną grzałkę tak, aby można było zakupić model o mniejszej mocy. W ekstremalne mrozy uruchomi sie dodatkowa grzałka jeśli taka potrzeba będzie. Jak napalę w kominku to nie :-).

Jak widać będzie jedna instalacja (kanały) do grzania, chłodzenia, wentylacji. O wadach i zaletach takeigo rozwiązania jest osobny wątek.

Zdaję też sobie sprawę, że sprawność PC jest niższa niż PC typu woda-woda, o pracy w II taryfie nie wspomnę.

 

Cóż, ogrzewanie powietrzne jest u nas mało popularne i wszyscy zapominają o takiej możliwości.

 

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję zakup PC typu woda(closed loop)-powietrze. Pompa ta ma możliwość pracy w trybie: grzanie, chłodzenie, wentylacja. Podczas grzania lub chłodzenia może dodatkowo ogrzewać wodę w zasobniku (do ok. 54st.). Dodatkowo ma zainstalowaną grzałkę tak, aby można było zakupić model o mniejszej mocy. W ekstremalne mrozy uruchomi sie dodatkowa grzałka jeśli taka potrzeba będzie. Jak napalę w kominku to nie :-).

Jak widać będzie jedna instalacja (kanały) do grzania, chłodzenia, wentylacji. O wadach i zaletach takeigo rozwiązania jest osobny wątek.

Zdaję też sobie sprawę, że sprawność PC jest niższa niż PC typu woda-woda, o pracy w II taryfie nie wspomnę.

 

Cóż, ogrzewanie powietrzne jest u nas mało popularne i wszyscy zapominają o takiej możliwości.

 

I BRAWO do odwaznych swiat nalezy. Ale tak powaznie - to gratuluje odwagi - sam kiedys rozwarzalem takie rozwiazanie, ale po kalkulacjach i wynikach uzyskiwanych przy ogrzewaniu powietrza i cwu wyszlo mi nieoplacalnie z tym typem (bo mysle ze mowisz o typie PC z zainstalowanym pseudo rekuperatorem w jednej obudowie - chociaz moge sie myliuc bo to bylo dawno jak to sprawdzalem).

 

Moze Tobie sie to oplaca wiec zycze powodzenia w instalacji i pozniej zadowolenia z uzytkowania. Miejmy nadzieje ze po roku podzielisz sie na forum doswiadczeniami, bo to bedzie bardzo ksztalcace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez rozwazałem ogrzewanie powietrzne i rekuperator i pompę ciepła ......

 

Wybrałem jednak inne rozwiązania. Zamiast ogrzewania powietrznego - c.o. wodne, ale kominek z DGP, zamiast reku - GWC i wentylacja mechaniczną (sam nawiew z GWC), zamiast pompy ciepła - kocioł gazowy.

 

Na razie dom uzytkuje zbyt krotko, aby mowic o chłodzeniu za pomocą GWC, ale dogrzewanie i wentylacja mechaniczna zimą pozwoliły mi na szybkie wysuszenie budynku.

 

Czy wybrałem prawidłowo ? Czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, widze ze jednak przez dwa lata nastapil niesamowity naplyw tego typu urzadzen i roznych kombinacji - co swiadczy tylko o jednym ze jest na to popyt, wbrew temu co mozna wywnioskowac z tej grupy a takze o tym iz rynek sie rozwija .... co doprowadza do zamkniecia kolka ;)

 

Myslalem o czyms innym, ale to tez moze byc niezle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, widze ze jednak przez dwa lata nastapil niesamowity naplyw tego typu urzadzen i roznych kombinacji - co swiadczy tylko o jednym ze jest na to popyt, wbrew temu co mozna wywnioskowac z tej grupy a takze o tym iz rynek sie rozwija .... co doprowadza do zamkniecia kolka ;)

 

Myslalem o czyms innym, ale to tez moze byc niezle.

 

Rynek się niestety nie rozwija, no może jest trochę lepiej. Ceny urządzeń są jednak nadal astronomiczne. Mały popyt i brak konkurencji. Wybrana przeze mnie PC nie jest bardzo droga (względne) do chwili naliczenia cła i VATu!

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego punktu widzenia i na przestrzeni 2 lat jak sie tym interesowalem to jednak rynek (nie w Polsce) sie rozwija. Sytuacja inaczej zaczyna wygladac w Polsce, a jak sie juz doliczy clo i 22%VATu to kazda cena staje sie o minimum 1/3 wieksza a to juz niestety odstrasza skutecznie.

Takie rzady w naszym panstwie - niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze z ciekawosci jaki jest koszt takiej centralki Premier powiedzmy 9kW?? albo tej ktora ty sie interesujesz?? i jeszce podaj jaka powierzchnie i kubature chcesz tym ogrzewac.

 

Cenę poda Ci dystrybutor. Dane oficjalnego przedstawiciela są na stronie producenta. Ja mam mocno nieaktualne dane. Do ceny doliczyć trzeba opcjonalne wyposażenie: filtr elektrostatyczny, nagrzewnica c.w.u.

Co do doboru mocy to zależy od kubatury i izolacyjności. To jasne. O ile pamiętam to dla domku 150-200m2 było to w przedziale 10-12kW. Pompa powinna być tak dobrana, żeby było jak najmiej włączeń/wyłączeń. Lepiej dać mniejszą niż większą.

I jeszcze jedno: nagrzewnica c.w.u we wskazanym przeze mnie modelu może nie być wystarczająco wydajna i wodę trzeba dogrzewać. Dotyczy to okresów, kiedy pompa nie pracuje lub pracuje rzadko.

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł gazowy trzeba czyścić (dysze) dochodzą przeglądy kominiarskie, czyszczenie komina. To nie tylko koszt ale i utrudnienie. Trzeba umawiać się z kominiarzem, przygotować się (głównie psychicznie) na wizytę fachowców i posprzątać po nich.

Zbiornik z gazem: trzeba kontrolowac stan zużycia gazu, zamówić dostawę i uzupełnić i tu tak jak wyżej.

MCB

To jest właśnie nakręcanie się na wydumane wady innych rozwiązań. A prawda jest taka, że dysz to chyba nikt nie czyści, kominiarza i tak się wzywa albo nie bo w domu jest kominek. Jak ktoś jest strasznie leniwy to na zbiorniku z gazem montuje się urządzenie telemetryczne i to dystrybutor telefonicznie informuje cię o tym, że warto by zatankować.

Poza tym w życiu nie zamontowałbym sobie gazu w butli.

Nie wspomniałeś jeszcze (...) o ogrzewaniu elektrycznym, które jest potwornie drogie w eksploatacji. Wg mnie możnaby tylko porównywać dwa rozwiązania - ogrzewanie elektryczne i PC

Gdybyś tylko chciała to porównywać to doszłabyś do wniosku, że znacznie bardziej opłaca ci się nieładowanie kasy w pompę ciepła tylko ogrzewanie domu prądem. Niewielkie rachunki zapewniłyby ci rozwiązania które też zamierzasz zastosować - rekuperator, dobre izolacje, a nawet kolektor słoneczny. Ty już praktycznie nie masz czego w swoim domu ogrzewać pompą ciepła.

Poza tym jeśli od czasu rekraacyjnie napalisz sobie w kominku to jest to zawsze jakiś zysk (przy pompie ciepła raczej nie). Ja kominka nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie nakręcanie się na wydumane wady innych rozwiązań. A prawda jest taka, że dysz to chyba nikt nie czyści, kominiarza i tak się wzywa albo nie bo w domu jest kominek. Jak ktoś jest strasznie leniwy to na zbiorniku z gazem montuje się urządzenie telemetryczne i to dystrybutor telefonicznie informuje cię o tym, że warto by zatankować.

Poza tym w życiu nie zamontowałbym sobie gazu w butli.

 

1. Nie czyści a powinno. Dwukrotnie wzywałem serwis do mojego Junkersa i dysze czyszczone były niejako przy okazji. Ale dokładnie widziałem z czego i myślę, że było warto.

2. Co do gazu to ja go nie chcę ani z rury ani z butli. Skoro decyduję sie na kuchnię el. to po co specjalnie robić przyłącze dla ogrzewania. Będę grzał prądem. To czy PC czy inny sposób to inna historia. Gdzieś wyczytałem (murator, forum?), że facet ogrzewa dom rekuperatorem z nagrzewnicą i to mu wystarczy. Ale to chyba dom pasywny.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego punktu widzenia i na przestrzeni 2 lat jak sie tym interesowalem to jednak rynek (nie w Polsce) sie rozwija. Sytuacja inaczej zaczyna wygladac w Polsce, a jak sie juz doliczy clo i 22%VATu to kazda cena staje sie o minimum 1/3 wieksza a to juz niestety odstrasza skutecznie.

Takie rzady w naszym panstwie - niestety.

Te kosmiczne ceny to wcale nie rządy. U nas handlowiec chciałby sprzedać jedną dwie instalacje i zaraz się na tym dorobić. Gdyby brali uczciwe marże to może ceny spadłyby do racjonalnego poziomu. I kto wie może zainteresowanie było by jakieś minimalne. A tak to ze świecą szukać osób które mają warunki takie że się to opłaca zainstalować. Rządu tu wcale nie winię o brak interwencji bo lepiej już popierać bardziej ekologiczne źródła gdzie sprawność całego cyklu energetycznego jest wyższa np. kotły gazowe, kotły na biopaliwa, nawet kotły olejowe.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kosmiczne ceny to wcale nie rządy. U nas handlowiec chciałby sprzedać jedną dwie instalacje i zaraz się na tym dorobić. Gdyby brali uczciwe marże to może ceny spadłyby do racjonalnego poziomu. I kto wie może zainteresowanie było by jakieś minimalne. A tak to ze świecą szukać osób które mają warunki takie że się to opłaca zainstalować. Rządu tu wcale nie winię o brak interwencji bo lepiej już popierać bardziej ekologiczne źródła gdzie sprawność całego cyklu energetycznego jest wyższa np. kotły gazowe, kotły na biopaliwa, nawet kotły olejowe.

Pozdrawiam

 

Niestety nie po raz pierwszy NIE moge sie z Toba zgodzic - jeseli uwazasz ze zarobek na poziomie 5%-10% to strasznie duzo to polecam wlasny interes.

 

Nie jest problemem sprawdzenie ceny tego sprzetu u "producenta" a nastepnie doliczenie do niego cla, VATu, kosztow transportu i tej marzy handlowca by zobaczyc jak naprawde ksztaltuje sie cena - sam VAT to juz prawie 1/4 ceny co przy 20000 zl daje prawie 5000 zl i to nie wymysl rzadu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kosmiczne ceny to wcale nie rządy. U nas handlowiec chciałby sprzedać jedną dwie instalacje i zaraz się na tym dorobić. Gdyby brali uczciwe marże to może ceny spadłyby do racjonalnego poziomu. I kto wie może zainteresowanie było by jakieś minimalne. A tak to ze świecą szukać osób które mają warunki takie że się to opłaca zainstalować. Rządu tu wcale nie winię o brak interwencji bo lepiej już popierać bardziej ekologiczne źródła gdzie sprawność całego cyklu energetycznego jest wyższa np. kotły gazowe, kotły na biopaliwa, nawet kotły olejowe.

Pozdrawiam

 

Niestety nie po raz pierwszy NIE moge sie z Toba zgodzic - jeseli uwazasz ze zarobek na poziomie 5%-10% to strasznie duzo to polecam wlasny interes.

 

Nie jest problemem sprawdzenie ceny tego sprzetu u "producenta" a nastepnie doliczenie do niego cla, VATu, kosztow transportu i tej marzy handlowca by zobaczyc jak naprawde ksztaltuje sie cena - sam VAT to juz prawie 1/4 ceny co przy 20000 zl daje prawie 5000 zl i to nie wymysl rzadu??

 

1. Pośrednik (instalator) na ogół dostaje dodatkowy rabat od "ceny producenta". Żaden szanujący się producent nie sprzeda klientowi z ulicy w tej samej cenie co stałemu pośrednikowi. A większość producentów wogóle nie sprzeda nic poza tzw.: kanałem dystrybucyjnym, gdzie marże dla poszczególnych szczebli są z góry ustalone.

2. Cła u nas już od dawna są poniżej 5%, a jeśli towar pochodzi z UE to nie ma ich wogóle

3. VAT liczony metodą "od sta" to 18.33% czyli niecałe 1/5 ceny, a nie 1/4 jak napisałeś, a pozatym VAT jest wszędzie nie tylko w Polsce. Możemy więc mówić tylko o różnicy w stawce VAT (np 22%-15%) czyli jeszcze mniej.

4. Instalator PC to tzw. VAR (Value Added Resseler). Poza sprzedażą pompy zarabia również na usługach dodatkowych. Powninien więc kalkulować zysk od transakcji, a nie od sztuki.

 

Reasumując nie ma żadnych obiektywnych powodów dla których ceny PC w Polsce miałyby być wyższe niż w krajach UE o więcej niż 5-10%. A skoro są to znaczy, że marże napewno nie są takie jak podałeś.

 

Zwróć uwagę na rynek kotłów gazowych. Duże podaż i popyt spowodowały ostrą konkurencję cenową. Większośc instalatorów "na dzień dobry" albo daje rabaty (do 25% !!!) albo w cenę kotła wlicza jego instalacje i uruchomienie. Podobnie stanie się z PC jeśli ich znacząco wzrośnie ich sprzedaż. Jeśli.... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...